Výber bicykla

Krásne počasie láka von a vy stále nemáte na čom vyraziť na výlet? Aj keď sa s kúpou nového bicykla neponáhľate, oplatí sa vám najskôr sa zamyslieť nad niekoľkými dôležitými aspektmi, ktoré budú mať na výber toho správneho bicykla najväčší vplyv. Najdôležitejšou otázkou je, v akom teréne budete na bicykli jazdiť.
 
Tým zúžite výber na jeden z nasledujúcich typov:
  • horské bicykle
  • trekové/krosové

Horské bicykle

Horské bicykle patria medzi najrozšírenejší typ bicyklov a sú určené pre jazdu v teréne a na nespevnenom povrchu. Bohužiaľ na dlhšie trasy po cestách sa veľmi nehodia. Kvôli silnému plášťu s hrubému vzoru, ktorý je na lesnej ceste nezastupiteľným pomocníkom by ste sa zbytočne nadreli. V tejto kategórií sa môžete stretnúť s rôznou mierou odpruženia, od prednej vidlice až po odpružený rám pre ideálne pohltenie terénnych nerovností. 

 

Rám horského bicykla sa volí menší pre lepšiu ovládateľnosť v teréne. Priemer kolies je zvyčajne 26". V poslednej dobe sú veľmi obľúbené 27,5" a 29" kolesá, ktoré ocenia predovšetkým cyklisti väčšieho vzrastu.

 

Horské bicykle môžeme rozdeliť na tri základné druhy:

  • horské bicykle s pevným rámom a pevnou vidlicou
  • horské bicykle s pevným rámom a odpruženou vidlicou
  • horské bicykle s odpruženým rámom a odpruženou vidlicou

Trekové/krosové bicykle

Najuniverzálnejší bicykel pre cykloturistiku, vytvorený ako kompromis pre jazdu v ľahkom teréne aj na ceste. Väčšie 28" kolesá, pevnejší rám a prevody ako na horskom bicykli umožňujú pohodlnú jazdu na nespevnenom teréne aj po asfaltovej ceste. Do ťažšieho terénu sa ale nehodia. Krosové bicykle sa potom od trekových líšia najmä tenším plášťom a tým, že u nich nenájdeme blatníky alebo nosiče. V prípade potreby ale nie je problém týmito doplnkami vybaviť a prispôsobiť ho tak potrebám majiteľa.

Detské bicykle

Vybrať detský bicykel nie je vôbec jednoduché a jeho výber by sme nemali podceniť. Detské bicykle sú určené pre deti s výškou medzi 95 a 160 cm. Rozdeľujú sa podľa veľkosti kolies na 12“, 16“, 20“ a 24“.  Vždy však vychádzajte zo skúseností, schopností a potrieb dieťaťa. Úplný začiatočník ocení, pokiaľ dosiahne nohou úplne na zem.

Veľkosť kolies Vek Výška  Dĺžka nohy na vnútornej strane
12” 2 - 4 rokov 90 - 110 cm 45 cm
16” 4 - 6 rokov 100 - 125 cm 50 cm
20” 5 - 8 rokov 115 - 135 cm 60 cm
24” 7 - 11 rokov 125 - 150 cm 65 cm
26” nad 10 rokov nad 135 cm nad 70 cm

Elektrobicykle

Systém elektrického pohonu dopĺňa silu, ktorú vynakladáte pri šliapaní. Vďaka tomu môžete v porovnaní s klasickým bicyklom ísť ľahšie a s vynaložením menšieho úsilia. Značný rozdiel v potrebnej námahe pocítite so systémom elektrobicykla predovšetkým v jazde do kopca. Stupeň intenzity elektrickej asistencie si môžete zvoliť pomocou ovládacieho panelu umiestneného na riadidlách elektrobicykla. Podľa konkrétneho modelu môžete prepínať medzi 3 a 5 stupňami intenzity motorovej pomoci. Elektro pohon môžete tak úplne vypnúť a  zachovať tak funkciu klasického bicykla. Motor sa vypne automaticky, pokiaľ prestanete šliapať v momente, kedy dosiahnete maximálnu povolenú rýchlosť 25km/h. Vďaka kvalitnému Li-On batériám môžete bicykel nabíjať kdekoľvek a kedykoľvek.
  • šetríte náklady
  • šetríte vlastné sily
  • bez hluku a smogu
  • bez vekového obmedzenia