Ako vybrať hokejové korčule

Redakcia Sportisimo

2.1.2024 • 14 min čítania ▸ 1 min videa

Už ste si vybrali hokejku, ale neviete si rady s ostatnými časťami hokejového výstroja? Samotná hokejka je najdôležitejším nástrojom každého hokejistu, ale bez správnych korčúľ by si taktiež veľa nezahral.

Ak neviete, ako si vybrať hokejové korčule, skúste si prečítať naše rady, v ktorých vysvetľujeme, na aké aspekty by ste si mali dať pozor.

Najskôr je však dobré vysvetliť, z akých častí sa korčule skladajú. Najdôležitejšou je skelet, ktorý obopína celé chodidlo až nad členok. Jeho súčasťou je šnurovanie alebo iná možnosť stiahnutia obuvi na nohe. Na podrážku obuvi, alebo skeletu, je nitmi pripevnený takzvaný holder, najčastejšie z tvrdého plastu. Holder má za úlohu držať čepeľ (runner), vďaka ktorej je potom hokejista schopný korčuľovať.

Ukázať hokejové korčule

Zhrnutie

 • Typ korčúľ – Vyberte si ich podľa zamýšľanej športovej aktivity, v prípade hokeja sú to najmä kanady (hokejové korčule). Vyberajte si podľa úrovne, ktorej sa chcete venovať, výber siaha od amatérskych korčúľ až po vybavenie pre profesionálov. Rozdiely existujú pri lepších modeloch aj pri výbere podľa štýlu korčuľovania.
 • Veľkosť – Najdôležitejší faktor pri výbere správnych korčúľ, profesionáli majú korčule, ktoré sú tesné na nohe, pokojne aj o 1 alebo 2 veľkosti menšie ako obuv. Na rekreačné korčuľovanie si môžete vybrať väčšie korčule s rezervou pol až jedno číslo.
 • Šírka – môžete si vybrať medzi korčuľami strednej a vyššej triedy, líšia sa v prednej časti chodidla. Základné modely sú všetky rovnaké, lepšie korčule môžu mať tri varianty šírky (úzke, bežné a široké). Niektoré modely sa dajú vypekať, t. j. tvarovať teplom.
 • Materiál – Čím kvalitnejšie korčule, tým kvalitnejšie materiály. Profesionálne korčule sú tuhé, používajú napríklad karbón, funkčné materiály alebo pamäťovú penu atď. Amatérske modely používajú základné materiály, ale väčšia pozornosť sa venuje izolácii výstelky a pohodliu v mäkšom skelete.
 • Hmotnosť – materiál do veľkej miery ovplyvňuje hmotnosť korčúľ. Ľahké a technologicky vyspelé materiály zabezpečujú rýchlejšie korčuľovanie a lepšiu ovládateľnosť, ale musíte myslieť aj na dostatočnú ochranu proti nárazom.
 • Viazanie – Najbežnejšie je šnurovanie pomocou šnúrok, ale napríklad v detských korčuliach nájdete pracky, suchý zips, menej častý je tzv. boa patent. Existujú aj modely s kombináciou rôznych typov viazania.

Všimnite si, že tieto parametre nie je vždy jednoduché dohľadať. Výrobcovia ich niekedy neuvádzajú. Mali by ste však nájsť najdôležitejšie vlastnosti každého modelu korčúľ.

Druhy korčúľ

Hoci sa tento článok zameriava najmä na hokejové korčule alebo tzv. kanady, treba spomenúť aj iné typy. Poďme si teda urobiť poriadok v jednotlivých korčuliach.

 • Kanady – často sa označujú aj ako pánske korčule (samozrejme, môžu ich používať aj ženy, existujú dokonca v upravenej dámskej verzii); konštrukcia obuvi je taká, ako ju poznáme z hokeja, skelet pevne obopína nohu a je tvrdý, čepeľ má zaoblený tvar a je bez zubov; tieto korčule sú vhodné na dynamickejšie a výkonnejšie korčuľovanie; vyšší vývojový stupeň týchto korčúľ z odolnejších materiálov sa označuje priamo ako hokejové korčule.
 • Korčule so zúbkami – veľmi často ekvivalent označovaný ako dámske korčule; nestláčajú chodidlo do takej miery, keďže pohyb je založený na odrážaní pomocou zubov v prednej časti noža, ide skôr o ladný pohyb vpred bez veľkého bočného tlaku pri odraze; skelet je skôr mäkší, spolu s držiakom pripomínajú skôr klasickú obuv na podpätku; vyšší vývojový stupeň možno označiť ako krasokorčuliarske korčule.

Samozrejme, nesmieme zabúdať na najmenších korčuliarov, pre ktorých je dôležitá dobrá stabilita a odolnosť korčúľ. Na pultoch nájdete aj ideálne modely pre nich. Okrem menších verzií kanád alebo korčúľ so zúbkami tu nájdete aj rôzne špeciality:

 • Korčule s nastaviteľnou veľkosťou (rozťahovačky) – špeciálne modely pre menšie deti, možno ich postupne zväčšovať o 4 až 5 čísel podľa toho, ako rastie noha; nie sú vhodné na športové korčuľovanie v hokeji.
 • Kačičky – korčule pre najmenších, ide skôr o kovovú konštrukciu s dvoma čepeľami na každú nohu, s pásikmi na pripevnenie k detskej obuvi; výborné na prvé kroky na ľade, pretože vďaka celkovo štyrom čepeliam poskytujú dobrú stabilitu pre najmenších korčuliarov.

Najmä pre deti sa používa aj ďalšia špecialita – kombinované korčule. Ide o model, z ktorého môžete odstrániť časť držiaka s čepeľou, ktorú nahradíte plošinou s kolieskami a korčule môžete zmeniť na kolieskové korčule. Predávajú sa v dámskej a pánskej verzii, ale najčastejšie ide o detské modely, kde sa nekladie dôraz na dokonalé funkčné vlastnosti, ale hlavná je použiteľnosť v rôznych podmienkach. Často tu prevláda plastové zapínanie a zapínanie na pracky.

Veľkosť

Teraz sa však zamerajme priamo na kanady a hokejové korčule. Veľkosť korčule by mala byť základným krokom pri výbere. Je veľký rozdiel, či si korčule zaobstaráte na rekreačné korčuľovanie raz alebo dvakrát za zimu, alebo či plánujete v korčuliach tráviť takmer každý deň a ste doma na klzisku s hokejkou v ruke.

 • Rekreačné korčuľovanie – potrebujete korčule len o pol až jednu veľkosť väčšie, ako je obuv, ktorú bežne nosíte; takéto korčule budú jednoducho pohodlné a môžete sa do nich zmestiť s trochu hrubšou ponožkou, ak chcete mať istotu, že vám napríklad na rybníku v mrazoch nebude zima na prsty.
 • Športové korčuľovanie/hokej – tu sa často robí chyba, že sa vyberie väčšia korčuľa, ako je bežná veľkosť obuvi; hokejové korčule by však mali tesne obopínať nohu a nemal by v nich byť priestor prakticky na žiadny pohyb nohy dopredu a dozadu alebo do strán, práve preto, aby sa pohyb nohy dokonale preniesol na korčuľovanie; odborníci na korčuľovanie odporúčajú mať korčule o jednu alebo aj o dve veľkosti menšie, ako je veľkosť obuvi, hráč by v nich mal cítiť prsty; na začiatku korčule tlačia, ale neskôr sa uvoľnia, mali by byť „súčasťou nohy“.

Rozdelenie podľa veku je užitočné aj pre orientáciu medzi korčuľami a veľkosťami. V názve korčúľ nájdete Youth (YTH), Junior (JR) a Senior (SR):

 • Youth – veľkosti korčúľ 24 až 32 (číslovanie EU),
 • Junior – veľkosť 33 až 39,
 • Senior – veľkosť 40 až 48 (alebo niektoré spoločnosti vyrábajú ešte väčšiu obuv.

Pri výbere korčúľ pre mladých hokejistov, ktorí ešte len rastú, odporúčame kúpiť korčule s vložkou , ktorá nie je o viac ako 1 cm dlhšia, ako je dĺžka chodidla. Noha dieťaťa stále rastie, ale kúpa väčších korčúľ mu sťaží korčuľovanie a naučiť sa základy môže trvať dlhšie. Spomínané rozťahovacie korčule sú riešením aj pre menšie deti. Ak vaše dieťa baví hokej a vy chcete, aby sa zlepšovalo, musíte častejšie investovať do presne sediacich korčúľ.

Majte na pamäti, že číslovanie veľkostí sa môže u jednotlivých výrobcov veľmi líšiť. Číslo, ktoré sa hodí pre jedného, môže mať pre druhého mierne odlišné parametre a nemusí sa hodiť ideálne. Vždy je potrebné model otestovať.

Ako zmerať veľkosť chodidla?

Ideálne je použiť pravítko, papier a ceruzku. Papier položte na vhodné miesto pri stene, ideálne ho môžete prilepiť aj na podlahu, a postavte sa naň pätou k stene. Pomocou pravítka a ceruzky nakreslite čiaru v mieste, kde končí najdlhší prst nohy. Potom môžete pohodlne zmerať vzdialenosť od steny k vyznačenej čiare, ktorá zodpovedá veľkosti vášho chodidla.

Ďalšou možnosťou je použiť starú škatuľu od obuvi, do ktorej sa postavíte a pritlačíte pätu na stenu škatule. Ceruzkou sa opäť označí miesto, kam siaha najdlhší prst, a potom sa zmeria vzdialenosť od steny k tejto značke. Pri oboch metódach je dobré nosiť ponožku, ktorú budete mať na sebe pri korčuľovaní.

Presnejšou, ale menej bežnou možnosťou výberu korčúľ je možnosť nechať si naskenovať chodidlo a na základe výsledkov vybrať ideálne korčule pre daného hráča. To je častý prípad hokejistov, ktorí sa tomuto športu venujú na výkonnostnej a profesionálnej úrovni.

Šírka skeletu

Veľkosť chodidla a celkový tvar chodidla do veľkej miery súvisí aj s výberom vhodnej šírky korčule, t. j. skeletu. V základných modeloch korčúľ nenájdete žiadne rozlíšenie, jednoducho musíte prijať tvar, ktorý zvolil výrobca.

Pri lepších značkách môžete mať na výber veľkosť prednej časti obuvi. Stretnete sa s označením EE alebo D. EE (alebo 2E) je označenie pre širšie korčule, predná časť je rozšírená o 2 až 2,5 cm. Na druhej strane D je označenie pre užší skelet, inde nájdete označenie Regular, čo zodpovedá užšej korčuli D.

V najvyššej triede korčúľ, ktoré sú určené pre profesionálnych a výkonnostných hokejistov, nájdete rozdelenie do troch kategórií podľa šírky. Každý výrobca používa iné označenie, prvé je FIT 1/2/3, kde jednotka je vhodná pre úzku nohu a trojka pre širšiu nohu (značka Bauer), druhé rozdelenie je Tapered/Regular/Wide (CCM), kde je opäť prvý menovaný typ vhodný pre úzku nohu a tretí pre širšiu nohu.

Tepelná tvarovateľnosť

Pokiaľ ide o výber korčúľ na mieru, zaujímavou možnosťou je tvarovanie korčúľ pomocou tepla. Bežne sa to robí pri korčuľovaní s telesnou teplotou, ale môžete tomu pomôcť aj takzvaným vypekaním v rúre. Zvyčajne sa to týka korčúľ strednej a vyššej triedy, ale pozor, výrobca o tom musí informovať v návode. Ak si nie ste istí, ako vypekať, poraďte sa s odborníkom.

Je potrebné uvoľniť šnúrky, nastaviť správnu teplotu v rúre, vložiť do nej korčule bez vložiek tak, aby sa citlivé časti nedotýkali teplých plôch v rúre, potom korčule rýchlo vytiahnuť, nasadiť a opatrne utiahnuť zboku. Potom je potrebné stáť niekoľko minút rovno, aby sa korčule zle netvarovali do strán. Po miernom ochladení (10 až 15 minút) si hokejista môže korčule opatrne vyzuť a potom musia korčule chladnúť pri izbovej teplote 12 až 24 hodín.

Počas tohto procesu sa teplo používa na tvarovanie výstelky korčule presne na nohu, alebo v prípade niektorých modelov korčúľ sa zmäkčuje a formuje samotný skelet. Ak hráč zvládne postup podľa pokynov, získa pohodlnú korčuľu v anatomicky presnom tvare podľa svojho chodidla.

Výber podľa úrovne a štýlu

V prípade rozdelenia korčúľ podľa toho, na akej úrovni budete športovať, je skôr obrazné. Samozrejme, amatér si môže kúpiť najlepšie korčule na trhu, ale ich potenciál jednoducho nevyužije. Tu jednoducho vychádzame z toho, aká funkčnosť je adekvátna potrebám športovca na danej úrovni.

Podľa úrovne môžeme hokejistov rozdeliť na hobby amatérov a začiatočníkov, potom na výkonnostných hráčov a poloprofesionálov a nakoniec na profesionálnych športovcov. V najvyššej kategórii sa však nezriedka stáva, že športovci spolupracujú s výrobcom, ktorý im vyrobí korčule na mieru podľa skenu ich chodidla a presne podľa ich požiadaviek.

Úroveň hokejistu

Charakteristika korčúľ

Hobby športovci/amatéri

- Pohodlná vnútorná výstelka obuvi, nízka tuhosť

- Nízka cena a dostupnosť

- Horšia ochrana chodidiel a členkov

- Len základné materiály

Poloprofesionálni/výkonnostní hráči

- Väčšia tuhosť a zosilnený jazyk, podpora nohy v skelete

- Lepšie materiály (karbónové časti) a technologické riešenia

- Väčšia ochrana chodidiel a členkov
- Efektívnejší prenos telesnej energie do korčuľovania
- Vyššia cena, ale stále dobrý pomer ceny a kvality
- Čiastočne menší komfort

Profesionálni hokejisti

- Maximálna tuhosť a tvrdosť s vysokou ochranou proti nárazom puku a hokejky

- Najnovšie materiály, veľa karbónových dielov, jednodielny skelet

- Moderná technológia odvádzajúca pot, mäkká výstelka s komponentmi z pamäťovej peny
- Dokonalý prenos energie tela na korčule
- Možnosť individuálneho nastavenia
- Nízka hmotnosť
- Veľmi vysoká cena
- Niekomu nemusí vyhovovať tuhosť obuvi

Štýl korčuľovania

Každý hokejista, najmä na vyššej úrovni, má trochu odlišný štýl korčuľovania. Skrátka, inak korčuľuje veľký obranca a inak agilný útočník. Amatérski hráči sa týmito rozdielmi nemusia príliš zaoberať, ale na najvyššej úrovni sa už rieši každý detail a výrobcovia sa tomu prispôsobujú.

Štýl korčuľovania Štýl korčuľovania

Konštrukcia korčúľ

Rýchlostný

- časté rozjazdy a brzdenie, prudké zmeny smeru, zákruty, krátke oblúky

- vysoká frekvencia korčuľovania

- tesná konštrukcia v oblasti okolo päty

- mäkší skelet tesne obopína chodidlo
- nižší profil priehlavku
- maximálny prenos energie

Silový

- dlhé oblúky, široko rozkročené nohy, stabilný postoj, dlhé odrazy

- menšia intenzita

- anatomický tvar, prirodzene obopína chodidlo

- tvrdší skelet
- vyšší profil

Univerzálny - štýl „na polceste“ medzi rýchlostným a silovým

- objemnejší skelet so širšími tvarmi

- vyšší profil
- veľký priestor na pätu

Materiál

Pri hokejových kanadách sa stretnete so širokou paletou materiálov, veľa sa ich líši podľa úrovne korčúľ. Detské korčule majú veľa plastových prvkov, podobne ako amatérske korčule, kde sa objavuje napríklad kombinácia plastu, látky a syntetickej kože. So zvyšujúcou sa úrovňou korčúľ sa zvyšuje aj kvalita materiálov, objavujú sa karbónové prvky, pravá koža a špeciálne priepustné materiály na odvod potu z obuvi.

Pre vonkajšiu časť skeletu je dôležitá pevnosť a tuhosť materiálu, ktorý poskytuje vynikajúcu oporu chodidlu a zároveň ho chráni pred rôznymi nárazmi, najmä pukom. Čím lepšie korčule, tým sa tuhosť zvyšuje a profesionálne korčule majú dokonca jednoliaty tuhý skelet.

Vnútro korčule je tiež kapitola sama osebe. Pri amatérskych modeloch nie je intenzita korčuľovania taká vysoká a veľká pozornosť sa venuje pohodliu a tepelnému komfortu, preto je tu viac vrstiev zateplenia. S rastúcou kvalitou a cenou sa syntetika nahrádza rôznymi funkčnými materiálmi, ktoré odvádzajú pot od nohy. Často sa pre pohodlie používa aj pamäťová pena, vďaka ktorej sa korčule prispôsobia nohe.

Holder

Na holder alebo prvok spájajúci obuv (skelet) a čepeľ sa najčastejšie používa odolný plast. Príležitostne môžu výrobcovia prísť s rôznymi kompozitnými materiálmi s prímesou karbónu, ale hlavnú úlohu hrá plast.

Čepele

Kvalitu materiálu možno určite riešiť pri samotných čepeliach. Záleží najmä na tom, aký jemný je kov a ako dobre odoláva korózii. Tým sa, samozrejme, kov znehodnocuje a nôž stráca svoje vlastnosti.

 • karbónová oceľ – lacnejšia, ľahšie podlieha korózii
 • nehrdzavejúca oceľ – o niečo drahšia, odolná proti korózii.

Aj v tomto prípade sa môžu nájsť výrobcovia, ktorí budú presadzovať niektoré inovatívne technológie, ale základy sú skrátka jasné. Popri kvalite kovu je však súčasťou aj dobrá starostlivosť o čepele. Po korčuľovaní je dôležité vždy utrieť čepele handrou dosucha a potom korčule uložiť na suché miesto.

Pomáha aj používanie chráničov čepelí, ktoré zabránia rýchlemu otupeniu ostria, takže nebudete musieť čepele tak často brúsiť, čo zabráni veľkým stratám materiálu. Alternatívne však určite nie je problém získať náhradné čepele a vymeniť ich na korčuliach.

Hmotnosť

Hmotnosť korčúľ je skôr detailom pre výkonnostných hráčov a profesionálov, kde záleží na každom detaile. Hmotnosť korčule ovplyvňuje najmä zloženie materiálu. Normálna hmotnosť sa pohybuje približne od 700 do 900 gramov. Existujú však aj ultraľahké korčule s hmotnosťou okolo pol kilogramu.

Nižšia hmotnosť ovplyvní rýchlosť korčuľovania, ľahšie korčule sa tiež ľahšie ovládajú, a teda menej namáhajú nohy hráča. Na druhej strane však musí existovať kompromis medzi hmotnosťou a úrovňou ochrany hráča, pretože čím menej materiálu, tým horšia ochrana pred pukmi atď.

Viazanie

Nájdete rôzne systémy zapínania korčúľ. Najbežnejšie sú, samozrejme, klasické šnúrky, ale napríklad pre deti existujú oveľa príjemnejšie a jednoduchšie možnosti:

 • šnúrky – najbežnejší a jediný spôsob pre lepšie hokejové korčule; lepšie utiahnu korčuľu na nohe, čím sa korčuľovanie stáva efektívnejším; pre malé deti je to ťažšie, nedokážu si korčuľu samy správne utiahnuť,
 • pracky – najrýchlejší spôsob utiahnutia, ale nie taký pevný; najmä na detských a niektorých rekreačných korčuliach,
 • suchý zips – tiež sa rýchlo utiahne, ale je menej pevný; občas sa objavuje v kombinácii s inými zapínacími prvkami,
 • boa – objavuje sa málo, systém s rotujúcim kolieskom a lankom, patentovaná metóda, ktorá sa však objavuje viac ako na korčuliach, napríklad na cyklistických tretrách,
 • kombinácia – na rekreačných korčuliach alebo pri kombinovaných korčuliach na ľad a inline sa vyskytuje zriedkavo; napríklad kombinácia pracky a suchého zipsu alebo pracky a šnúrok.

Brankárske korčule

Hoci sú brankárske korčule do veľkej miery podobné klasickým, je potrebné spomenúť niekoľko rozdielov. Na rozdiel od bežných korčúľ nie sú brankárske korčule určené na časté zmeny smeru, zrýchľovanie a prudké brzdenie. Konštrukcia skeletu je o niečo nižšia, čo vedie k lepšej flexibilite do strán. To je dôležité pri postoji brankára a rozkrokoch. Ďalšie rozdiely sú:

 • kryt prstov a päty – korčule majú vystuženú prednú a zadnú časť, najmä špička musí byť veľmi odolná proti nárazom,
 • čepele – sú rovnejšie a dlhšie pre lepší kontakt s ľadom pri zmene pozície a pohybe do strán.

Aj pri brankárskych korčuliach by sa mala veľkosť vybrať presne podľa chodidla, často možno o číslo menšia ako veľkosť obuvi. Keď je chodidlo úplne zatlačené do špičky, za pätou by nemalo byť viac miesta ako na ukazovák. Pri skúšaní je dobré nosiť ponožky, ktoré sa budú používať počas korčuľovania. Pri kopnutí do päty korčule by sa malo chodidlo usadiť presne tak, ako má, a celé chodidlo by malo byť na zemi. Skúste sa v korčuliach prejsť a zistiť, či sú pohodlné.

Príliš veľké korčule by mali za následok pľuzgiere, horšiu kontrolu korčuľovania a najmä u detí, kde je problém s veľkými korčuľami pomerne častý, aj zlé korčuliarske návyky, ktoré sa ťažko odnaučia.

Ukázať hokejové korčule

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov