Ako vybrať hokejku

Redakcia Sportisimo

15.1.2024 • 14 min čítania

Hurá na ľad strieľať góly! Ale počkajte, ako si vlastne vybrať tú správnu hokejku na ľadový hokej? Akú zvoliť tvrdosť? Zohráva čepeľ nejakú úlohu? Na čo ďalšie by si mal hokejista dávať pozor pri výbere výstroja? To sa dozviete v nasledujúcich kapitolách.

Výber správnej hokejky je mimoriadne dôležitý pre začiatočníkov aj pokročilých hráčov. V tomto článku sa vám budeme snažiť pomôcť pri výbere toho správneho modelu.

Zhrnutie

 • Strana hokejky – je potrebné vybrať hokejku podľa preferovanej strany držania, t. j. buď pravá (pravá ruka dole), alebo ľavá (ľavá ruka dole).
 • Vek – ide o sekundárny parameter, ktorý však môže poskytnúť radu, či sa pozrieť na kategóriu Youth, Junior, Intermediate alebo Senior.
 • Tvrdosť – výber flexu závisí od výšky a hmotnosti hráča, najjemnejšie hokejky majú tvrdosť okolo 30 a najtvrdšie majú hodnoty nad 100; môžete si tiež vybrať preferovaný bod ohybu.
 • Dĺžka – správna dĺžka hokejky je po nos hráča (bez korčúľ) alebo po bradu (s korčuľami).
 • Materiál – drevené modely sú lacnejšie, ale neponúkajú také dobré vlastnosti ako drahšie kompozitné hokejky; pre začiatočníkov je však drevo ideálne.
 • Tvar čepele – vyberte si podľa stupňa zakrivenia, smeru vytočenia špičky čepele a ďalších atribútov.

Ukázať hokejky

Majte na pamäti, že nie všetky uvedené parametre sú dostupné u všetkých výrobcov. Tento článok poskytuje komplexný návod, na čo sa zamerať pri výbere. Najdôležitejšie vlastnosti nájdete v opise hokejok.

Strana hokejky

Absolútne kľúčovým parametrom, ktorému musí hráč venovať pozornosť pri výbere, je strana zakrivenia čepele. Niekomu sa to môže zdať ako banalita, ale tento faktor je potrebné spomenúť. Hokejky sa delia na hokejky s pravým a ľavým úchopom. Ak ste na vážkach, pri držaní vždy zohráva úlohu, ktorá ruka je nižšie, bližšie k čepeli. Ak je pravá ruka dole, ide o pravý úchop, ak je ľavá ruka bližšie k čepeli, hľadajte hokejku s ľavým zakrivením.

Starší a skúsenejší hokejisti, samozrejme, vedia, na ktorej strane hrajú, tento parameter je dôležitejší pri výbere detského výstroja. Deti zvyčajne inštinktívne chytia hokejku na preferovanej strane, len čo im ju dáte do rúk. Ak si však nie ste istí zakrivením, hokejka s rovnou čepeľou je tiež možnou voľbou pre malého hokejistu.

Rozdelenie podľa veku

Hoci vek je pri výbere hokejky nepodstatným parametrom, je dobré mu venovať pozornosť hneď na začiatku výberu. Základné orientačné rozdelenie obsahuje štyri vekové kategórie, ktoré sa navzájom prelínajú, pretože každý hráč má individuálne parametre:

 • Youth (skratka YTH) – 3 až 8 rokov
 • Junior (JR) – 7 až 13 rokov
 • Intermediate (INT) – 11 až 16 rokov
 • Senior (SR) – 14 rokov a viac.

Toto rozdelenie poskytuje hlavne orientačný prehľad pri výbere športového vybavenia, aby bolo jasné, ktorú skupinu výrobkov si vybrať. Správny výber je potrebné prispôsobiť konkrétnemu hráčovi, najmä z hľadiska tvrdosti hokejky, skutočnej výšky a hmotnosti.

Všetky potrebné parametre, ktoré zohrávajú úlohu v procese výberu, však budú podrobne vysvetlené v nasledujúcich kapitolách.

Tvrdosť (flex)

Zatiaľ čo voľba smeru zahnutia čepele je pomerne jasná a nikto asi nebude dobrovoľne skúšať hrať s hokejkou na druhú stranu, parameter tvrdosti, teda flexu, je už oriešok, pritom ide takisto o zásadnú charakteristiku pre dobrý výkon na ľade. Správny výber tvrdosti závisí od výšky a hmotnosti hráča, ako aj od jeho preferencií.

Čím menšie číslo je uvedené pri tvrdosti hokejky, tým viac bude pružiť. Naopak, čím je číslo väčšie, tým ťažšie bude ohnúť hokejku. Vo všeobecnosti sa tvrdosť pohybuje od 30 do 112, pričom najčastejšie používaná hodnota pre dospelých hráčov je v rozmedzí 80 – 87. Pri drevených hokejkách sa tvrdosť tyče zvyčajne neuvádza.

Mladším hráčom a začiatočníkom odporúčame vybrať čo najpružnejšiu hokejku, ktorá im uľahčí naučiť sa strieľať a ovládať puk. U pokročilejších hráčov záleží na tom, čo vyhovuje konkrétnemu hráčovi. Tvrdosť hokejky by mala závisieť aj od silového fondu, mäkšia hokejka je lepšia pre technického hráča, tvrdá pre obrancu s prudkou strelou.

Ako vybrať správny flex

Ako bolo uvedené vyššie, vhodná tvrdosť hokejky je odvodená od výšky a hmotnosti hráča, z čoho vyplýva aj sila hráča, a teda schopnosť správne ohnúť hokejku pri streľbe.

Použiť sa môže všeobecný jednoduchý vzorec, keď od výšky hráča odpočítame hodnotu 100 a výsledok spriemerujeme s hmotnosťou. Hráč s výškou 175 centimetrov a hmotnosťou 70 kilogramov by potreboval hokejku s flexom približne 72,5. Je to priemer hodnôt (175 – 100) a 70. Výsledok je však len orientačný.

Okrem toho treba mať na pamäti jednu dôležitú vec. Ak chcete upraviť dĺžku hokejky, či už ju predĺžiť pomocou nadstavca, alebo skrátiť častejším skracovaním, mali by ste mať vždy na pamäti, že týmto sa mení aj jej tvrdosť. Pri skracovaní sa flex zvyšuje (hokejka je tvrdšia), pri predlžovaní sa flex znižuje. Všeobecne sa uvádza, že zmena o 2 palce posunie hodnotu tvrdosti o 3 body.

Bod ohybu

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, tvrdosť nie je po celej dĺžke rovnaká. Rôzne modely majú svoj vlastný bod ohybu, alebo v angličtine kickpoint. Je to pružné miesto na hokejke, cez ktoré sa sila a energia hráča ľahšie prenáša na puk, čo môže ovplyvniť najmä kvalitu streľby. Jednotlivé modelové rady výrobcov sa potom rozlišujú podľa toho, kde sa nachádza ich bod ohybu.

Hokejky sa podľa umiestnenia kickpointu delia na tieto základné typy:

 • nízky bod ohybu – hokejka sa ohýba v oblasti nad pätkou hokejky, čo je výhodné najmä pre útočníkov a technických hráčov, pretože sa ľahko strieľa zápästím (puk rýchlo odletí od čepele v krátkom slede)
 • vysoký bod ohybu – tu sa hokejka ohýba prakticky len v mieste, kde ju hokejista drží spodnou rukou, čo je ideálny variant pre silových hráčov, najmä obrancov, pretože sa hodí na dlhé strely (napríklad tvrdé strely s náprahom od modrej)
 • dvojitý (hybridný) bod ohybu – špeciálny variant, ktorý kombinuje oba predchádzajúce typy kickpointov, hokejka sa ohýba na dvoch miestach, dobrá voľba pre streľbu rýchlym švihom a golfovým náprahom; podobnú funkciu zvládajú aj hokejky so stredným kickpointom, t. j. s jedným bodom ohybu uprostred (ide o kompromis, ale ani v jednom prípade nemožno dosiahnuť maximálnu tvrdosť streľby).

Dá sa povedať, že bod ohybu je dôležitejší pre výkonnostných hokejistov a profesionálov, pre rekreačných hráčov nie je rozhodujúcim parametrom. Opäť majte na pamäti, že pri úprave dĺžky hokejky sa posunie aj bod ohybu a nemusí plniť 100 % svojej pôvodnej funkcie. 

Dĺžka

Úplne najbežnejším a najjednoduchším spôsobom, ako určiť správnu dĺžku hokejky, je pozrieť sa na bradu a nos hráča. Ak hráč nemá korčule a stojí na zemi, potom by mala hokejka umiestnená na špičke čepele siahať po nos. Keď sa postaví s korčuľami na nohách, ideálna dĺžka hokejky je približne na úrovni brady.

Pre malých začínajúcich hokejistov je určite možné zvoliť o niečo dlhšiu hokejku, pretože rýchlo rastú, ale určite by nemala byť dlhšia ako 5 cm.

Dĺžka hokejky je však u dospelých zväčša individuálna. Napríklad obrancovia si často vyberajú dlhšie hokejky, pretože ich môžu použiť na odoberanie pukov útočníkom a jednoducho si pokryť viac priestoru. Okrem toho s dlhšou hokejkou vyvinú ostrejšiu strelu. Naopak, kratšia hokejka môže pomôcť šikovnému útočníkovi v lepšej kontrole a rýchlejšej práci na kotúči, pretože ju nemá ďaleko od tela. 

Úprava dĺžky

Ako sme už spomínali, ak v obchode nenájdete požadovaný model hokejky, nebuďte smutní. V skutočnosti je možné ju buď predĺžiť, alebo naopak skrátiť, čo je častejšia možnosť.

Ak chcete hokejku predĺžiť, musíte si zaobstarať špeciálny nadstavec a pomocou teplovzdušnej pištole a lepidla ho pripojiť ku koncu rukoväti palice. Na skrátenie hokejky je zas dobré použiť pílku s jemnými zubami, očistiť koniec pilníkom a nasadiť koncovku. Aby sa vlákna pri rezaní príliš neštiepili, môžete oblasť oblepiť lepiacou páskou.

Ako sme už zdôraznili, pri akejkoľvek úprave dĺžky hokejky majte na pamäti, že sa zmení jej tvrdosť. Pri skrátení sa ohyb zväčší a hokejka je tvrdšia, pri predĺžení sa ohyb zmenší a je mäkšia.

Materiál

V súčasnosti sa najčastejšie používajú kompozitné hokejky, ktoré naozaj uprednostňuje drvivá väčšina hráčov. Kompozit pozostáva zo sklených vlákien a určitého množstva karbónových vlákien alebo iných zložiek, ako je kevlar a grafit. Čím viac karbónu, tým ľahšia hokejka, ale musíte nájsť správny pomer, pretože karbón je krehký.

Drevené hokejky majú svoju najväčšiu slávu za sebou, ale svoje miesto si nájdu aj dnes. Sú napríklad výbornou voľbou pre malých začínajúcich hokejistov, pretože sa naučia dobre zaobchádzať s pukom, sú odolnejšie a finančne vás nezruinujú, keď hráč vyrastie a potrebuje stále dlhšie hokejky.

Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody, ktoré sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Materiál Výhody Nevýhody
Kompozit

+ Odolnosť proti vlhkosti a nízkym teplotám

+ nízka hmotnosť

+ dobrý prenos energie

+ rýchlejšia reakcia na puk pri streľbe a prihrávke

+ väčšia odolnosť voči streľbe

- často vysoká cena

- trochu horší cit na puk

- krehkosť, náchylnosť na zlomenie (pri strete hokejok, úderoch z frustrácie atď.)

- časom materiál stráca svoje vlastnosti a mäkne (je však stabilnejší ako drevo)

Drevo

+ odolnosť proti lámaniu

+ nízka nákupná cena

+ lepší cit pre puk

- horšie vlastnosti pri streľbe

- vyššia hmotnosť

- zhoršenie vlastností v dôsledku vlhkosti (absorbuje vodu) a zlomenie

Grip

V súvislosti s materiálom môžeme spomenúť aj povrchovú úpravu hokejky, tzv. shaft, za ktorý sa hokejka drží. Základné modely hokejok sa povrchom shaftu príliš nezaoberajú, sú jednoducho natreté farbou. To však môže byť problém, ak sa hokejista začne potiť a zvlhnú mu rukavice. Hokejka mu bude ľahko vykĺzne z rúk.

Z tohto dôvodu je väčšina lepších hokejok vybavená tzv. gripom, čo je vlastne pogumovaná časť shaftu. Grip zlepšuje cit na hokejke a ovládateľnosť puku. Hráčovi poskytne stabilnú oporu, aby sa do hokejky mohol zaprieť a rukavice sa mu nešmýkali.

Tvar čepele

Rôzni výrobcovia ponúkajú rôzne zahnutia, ktoré sa môžu viac alebo menej líšiť v stupni zakrivenia alebo napríklad v smere, v ktorom je vytočená špička. Čepele možno nájsť pod rôznymi označeniami, ako napríklad GP22, PS112, PS188 atď., čo je dosť mätúce, pretože sú si zvyčajne veľmi podobné. Jednou z možností je vyskúšať rôzne možnosti a vybrať si tú ideálnu.

Stupeň zakrivenia alebo otvorenosť/uzavretosť čepele ovplyvňuje vedenie puku. Rovná čepeľ je dobrá na strieľanie golfovým úderom, ale so zahnutou čepeľou bude hokejista lepšie kontrolovať puk na hokejke, čo je lepšie napríklad pre začiatočníkov. Vytočenie špičky zase ovplyvní schopnosť zdvihnúť puk napríklad do hornej časti bránky.

Výber detskej hokejky

Ako sme už spomenuli na začiatku, ako pomôcku pre deti si vyberte hokejky z troch kategórií, a to Youth (3 až 8 rokov), Junior (7 až 13 rokov) alebo Intermediate (11 až 16 rokov). Detské kategórie sa prelínajú a je potrebné zvoliť správnu dĺžku podľa výšky a tvrdosť podľa hmotnosti hokejistu.

Varujeme pred kúpou hokejok pre dospelých, ktoré sú len prispôsobené výške dieťaťa. Seniorské hokejky sú oveľa tvrdšie, ako je potrebné pre menšie telo, puk sa odráža a dieťa je z hokeja frustrované. Okrem toho sa mu bude hokejka ťažko držať, pretože bude mať problémy s uchopením širšieho shaftu. Detské hokejky majú tiež proporcionálne menšie čepele.

Zahnutie a dĺžka

Prvým krokom bude zistenie správneho zahnutia hokejky. Deti zvyčajne chytia hokejku inštinktívne, keď im ju dáte do rúk. V závislosti od spodnej ruky sa potom vyberie pravé alebo ľavé zahnutie.

Pri výbere alebo úprave dĺžky majte na pamäti pravidlo, že hokejka siaha po nos, keď je hokejista bez korčúľ, naopak, keď si ich nasadí, mala by mu siahať po bradu. Môžete očakávať, že vaše dieťa rýchlo podrastie, ale napriek tomu nechajte hokejku maximálne o 3 až 5 cm dlhšiu, inak sa nebude dobre ovládať.

Tvrdosť

Najnižšie hodnoty tvrdosti začínajú na 25 až 40 pri hokejkách s označením Youth, až po 70 až 75 pre hokejky Intermediate, ktoré sú ideálne na prechod medzi detskými a dospelými kategóriami. Postupujte podľa špecifikácií a tabuliek, aby ste určili správnu tvrdosť pre hmotnosť vášho dieťaťa, aby bolo schopné hokejku dobre držať a prehnúť ju.

Materiál

Pre mladšie deti je ideálne kúpiť drevenú hokejku, s ktorou si budú rozumieť a dobre ovládať puk, a navyše ušetríte trochu peňazí. Okrem toho je tento materiál odolnejší proti pádom alebo detským úderom hokejky o hokejku. Ak je vaše dieťa naozaj nadšené do hokeja a chcete do tohto koníčka investovať, odporúčame začať s kompozitnými modelmi po úvodnej sezóne alebo dvoch.

Brankárske hokejky

Ďalšou špeciálnou kategóriou je výber brankárskej hokejky. Detské hokejky sú zväčša založené na všeobecnom postupe vysvetlenom v predchádzajúcich kapitolách, ale brankárske hokejky sú oveľa špecifickejšou záležitosťou.

Je potrebné venovať pozornosť výberu správnej strany zahnutia čepele, t. j. gard, a jeho tvaru, rozhodujúca je dĺžka príložníka, ale môžeme vychádzať aj z materiálu.

Zahnutie čepele – gard

Rovnako ako pri klasickej hráčskej hokejke si vyberáme z dvoch možností, ale tým, že hokejku zvyčajne držíme len v jednej ruke, môže byť označenie trochu mätúce. Je to preto, že ľavý alebo pravý úchop vždy určíme podľa ruky, ktorá je pri držaní hokejky dole (ak by sme ju držali oboma rukami):

 • ľavý úchop – známy aj ako klasický gard (alebo anglicky regular); ide o variant, pri ktorom brankár drží hokejku vyváženú v pravej ruke a lapačku má vľavo, čepeľ je zahnutá doprava
 • pravý úchop – tento variant sa nazýva obrátený gard (full right); vyrážačka v ľavej ruke, ktorá drží aj hokejku, lapačka je na pravej ruke, čepeľ sa otáča doľava.

Tvar čepele

Pri výbere hokejky môžete zvážiť nielen smer, ale aj tvar zakrivenia čepele, hoci ide skôr o druhoradú záležitosť. Záleží na samotnom brankárovi, čo mu najviac vyhovuje.

Viac zakrivená čepeľ je vhodnejšia na kontrolu puku, napríklad pri streľbe z bránky. Je oveľa ťažšie dostať puk do vzduchu pomocou rovnejšej čepele, ale niektorí ľudia môžu považovať jednoduchšie zakrivenie za užitočné na zastavenie pukov pri mantineloch a podobne.

Dĺžka príložníka

Výber vhodných parametrov príložníka je dôležitou súčasťou výberu brankárskej hokejky. Je to rozšírená časť od pätky hokejky po zúženie, kde sa hokejka drží. Dĺžka príložníka sa často udáva v palcoch (1 palec = 2,54 cm). Požadovaná dĺžka príložníka závisí od výšky brankára a svoju úlohu môže zohrávať aj štýl brankára (ak má brankár napríklad širší postoj, bude potrebovať o niečo kratšiu hokejku).

Aj pri brankárskych hokejkách sa stretávame s viacerými kategóriami rozdelenými podľa veku.

Kategória Dĺžka príložníka Výška brankára

Vek (približný)

Detské 18 až 21" do 120 cm

do 7 rokov

Juniorské 21 až 23" 118 až 149 cm

6 až 12 rokov

Intermediate 23,5 až 24,5" 140 až 164 cm

11 až 16 rokov

Seniorské 25 až 28,5" 167 cm a viac viac ako 14 rokov

Správny príložník

Výber primeranej dĺžky príložníka je veľmi dôležitý pre správny postoj brankára. Hlavným cieľom je mať príložník taký dlhý, aby v klasickom brankárskom postoji bola celá dĺžka spodnej hrany čepele na ľade. Ramená sú v rovnakej výške a rovnako aj vyrážačka a lapačka. Pri podrepe je hokejka na ľade celou hranou čepele a adekvátne pred brankárom.

Ak sa dĺžka výložníka nezvolí správne, môžu nastať rôzne problémy:

 • Krátky príložník – hokejka je príliš vysoká a buď je čepeľ úplne vo vzduchu, alebo sa opiera o ľad iba špičkou, čo je, samozrejme, zlé, pretože hrozí inkasovanie gólu medzi betóny, navyše ruka s vyrážačkou prirodzene klesá.
 • Dlhý príložník – v postoji je hokejka umiestnená do polohy, v ktorej sa hrana čepele opiera o ľad iba pätkou, čím sa opäť otvára priestor medzi betónmi; keďže brankár chce vyrovnať hokejku pod nohami, hokejka sa dostáva do neprirodzenej vyššej polohy.

Materiál

Dokonca aj materiál hokejky môže určitým spôsobom ovplyvniť výkon brankára. Na výber sú spravidla tri materiály a každý z nich má určité výhody a nevýhody.

 • Drevo – drevené brankárske hokejky sú už pomerne na ústupe, ich hlavnou nevýhodou je vysoká hmotnosť, ktorá spomaľuje reakciu. Drevo je veľmi odolné, ale na druhej strane absorbuje vlhkosť, takže časom degraduje. Ďalšou nevýhodou je, že drevo nemá žiadne tlmenie, takže všetky vibrácie a údery sa prenášajú na ruky brankára. Pozitívom je nízka cena.
 • Pena – V porovnaní s celodrevenými hokejkami sú oveľa ľahšie, čo uľahčuje manipuláciu a prácu s pukom. Pena (spolu s dreveným skeletom) sa používa najmä na čepeľ a príložník, rukoväť je zvyčajne vyrobená z dreva, pri drahších hokejkách môže byť doplnená kompozitnými časťami. Cena je vyššia ako pri drevených hokejkách.
 • Kompozit – kombinácia sklenených vlákien a karbónu (alebo iných zložiek) je vhodná najmä pre skúsenejších brankárov, poskytuje vynikajúci cit na hokejke, materiál nedegraduje vlhkosťou a je veľmi ľahký, čo ďalej zlepšuje rýchlosť reakcií a kontrolu puku, pretože kompozit dobre tlmí vibrácie. Nevýhodou je krehkosť materiálu a vysoká cena lepších modelov hokejok.

Ukázať hokejky 

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov