Ako vybrať spací vak

Redakcia Sportisimo

14.5.2024 • 12 min čítania

Ste dobrodruh, ktorý spí pod hviezdami aj počas mrazivých nocí, alebo plánujete stráviť letnú dovolenku s deťmi pod stanom? V oboch prípadoch potrebujete spací vak, ale určite vám nebude vyhovovať rovnaký typ.

Spacie vaky sa líšia teplotným určením, náplňou a strihom. Prečítajte si praktického sprievodcu, ako si vybrať spací vak, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky.

Malý, ľahký, v mraze zahreje a v teple ochladí? To je pravdepodobne ideálny spací vak na každú príležitosť. Bohužiaľ, na jeho vynález si budeme musieť počkať. Preto si pred výberom spacieho vaku premyslite, ako ho budete používať.

 • Pre koho vyberáte spací vak? Je to muž, žena, dieťa? Otužilec, či zamrznutý?
 • V akých podmienkach (teplota, vlhkosť) budete spací vak používať?
 • Je pre vás hmotnosť a veľkosť kľúčovým problémom? Nosíte spací vak v batohu, alebo ho prepravujete autom?
 • Ako často budete spací vak používať?
 • Koľko chcete investovať do nového spacieho vaku?

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si kompletnú kempingovú a outdoorovú výbavu, potom vás možno zaujmú aj články o výbere stanovkarimatiek, batohov alebo tiež čeloviek a varičov s kartušami.

Ukázať spacie vaky

Zhrnutie

 • Pohlavie a veľkosť – Spacie vaky sa delia na pánske, dámske a detské. Líšia sa najmä veľkosťou a dĺžkou. Aby ste mali optimálny tepelný komfort, nesmie byť váš spací vak príliš tesný ani príliš voľný. Dámske spacie vaky majú zvyčajne extra izoláciu v oblasti nôh.
 • Teplotné určenie – Na každom spacom vaku nájdete teplotné určenie na základe laboratórnych testov. Ak sa chcete v spacom vaku vyspať do ružova, sledujte komfortnú teplotu (ženy) a limitnú teplotu (muži).
 • Sezóna – Potrebujete univerzálny spací vak na turistiku od jari do jesene? Vyberte si z trojsezónnych spacích vakov. Ak plánujete spací vak používať len na prázdninové aktivity alebo na spanie v interiéri, vyberte si letnú verziu. Na spanie v mrazivom počasí si vyberte zimné spacie vaky.
 • Izolačná náplň – Syntetické spacie vaky sú lacnejšie, vhodné pre alergikov a nevyžadujú špeciálnu údržbu. Za páperový spací vak si priplatíte, ale ponúka vynikajúcu izoláciu a dá sa zbaliť do malého batohu.
 • Strih – Múmiové spacie vaky kopírujú tvar vášho tela, aby vám v nich bolo optimálne teplo. Anatomické spacie vaky sú ešte tesnejšie. Naopak, oválne a rozšírené múmie poskytujú viac priestoru. Do auta alebo na chatu sa vám bude hodiť dekový spací vak, ktorý sa dá úplne rozopnúť.
 • Ďalšie parametre – Pohodlie určujú drobnosti, ako je tvar kapucne, golier alebo vonkajší materiál.

Pohlavie a veľkosť

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že spací vak je unisexový výrobok, nie je to tak. Rozdelenie spacích vakov podľa pohlavia má vplyv na veľkosť a tepelný komfort. Vo všeobecnosti sú ženy zimomravejšie ako muži.

Pánske spacie vaky

Pánske alebo univerzálne spacie vaky spĺňajú potreby najmä mužov, ale ocenia ich aj ženy s vyššou postavou a nižšími nárokmi na tepelný komfort. Bežne sa pánske spacie vaky vyrábajú v dĺžkach od 200 do 230 cm. To zodpovedá telesnej výške približne 175 až 210 cm.

Dámske spacie vaky

Navrhnuté špeciálne pre potreby žien. Vyrábajú sa v kratších dĺžkach (zvyčajne na výšku max. 175 cm). Dámske spacie vaky sú zvyčajne tvarované tak, aby sa prispôsobili ženskému telu a rozšírili sa v oblasti hrudníka a bokov. Okrem toho majú lepšiu izoláciu v oblasti nôh. Nežnejšie pohlavie poteší aj pestrejší dizajn.

Detské spacie vaky

Pre malých dobrodruhov vyberte spacie vaky určené špeciálne pre deti. Spací vak pre dospelých bude pre ne príliš veľký – čím viac priestoru je k dispozícii, tým ťažšie je spací vak zahriať. Detské spacie vaky sa zvyčajne vyrábajú pre výšku do 150 cm. Niektoré modely spacích vakov pre deti ponúkajú farebné a hravé vzory.

Na trhu nájdete aj tzv. rastúce spacie vaky. Tie sa môžu postupne predlžovať a vydržia dieťaťu niekoľko rokov. Pre tínedžerov, ktorí už vyrástli z detského spacieho vaku, ale pánska verzia by pre nich bola zbytočne priestranná, kúpte dámsky spací vak.

Ako si vybrať veľkosť spacieho vaku

Veľkosť spacieho vaku má zásadný vplyv na jeho tepelný komfort. V príliš tesnom modeli stlačíte izolačnú náplň, čím spací vak stratí svoje optimálne vlastnosti. Príliš veľa voľného priestoru je však aj nevýhodou, pretože spací vak sa vám bude ťažšie „zahrievať“ telom.

Vyberte si spací vak, ktorý je o 15 až 25 cm dlhší, ako je vaša telesná výška. Šírka spacieho vaku sa udáva v najširšom bode, t. j. v oblasti ramien. Bežná šírka múmiového spacieho vaku je 80 cm a smerom k nohám sa zužuje na 50 cm. Výrobcovia však myslia aj na robustnejšie postavy a navrhujú rozšírené modely.

Ak máte možnosť, spací vak si vyskúšajte. Po zapnutí zipsu a nasadení kapucne by ste mali byť schopní sa pohodlne prevrátiť a sadnúť si bez toho, aby vás spací vak ťahal.

Teplotné určenie

Každý spací vak je označený teplotnými limitmi. Tie vychádzajú z normy ČSN EN ISO 23537-1 a umožňujú vzájomné porovnanie spacích vakov. Majte na pamäti, že ide len o približné hodnoty vypočítané v laboratórnych podmienkach na základe priemerných používateľov oboch pohlaví.

Váš osobný tepelný komfort nezávisí len od hraničnej hodnoty uvedenej na spacom vaku. Vnímanie chladu je veľmi subjektívne. Okrem toho vietor, vlhkosť, hlad, únava a oblečenie ovplyvňujú teplotu, ktorú pociťujete. Dajte si tiež pozor na výber správnej karimatky – ani ten najteplejší spací vak vás nezahreje, ak nemáte dobrú izoláciu od zeme.

Komfortná teplota (Comfort)

Teplota je smerodajná pre ženy a zimomravejšie povahy. Je to teplota, pri ktorej priemerná žena spí v uvoľnenej polohe na chrbte bez pocitu chladu.

Ak ste zimomravý a vlnené ponožky si nechávate aj doma pod perinou, vyberte si spacie vaky s vyššou komfortnou teplotou. Dostatočne teplý spací vak by ste si mali vybrať aj vtedy, ak ste starší, necítite sa úplne fit alebo plánujete náročné aktivity.

Limitná teplota (Limit)

Teplota vzhľadom na pohodlie mužov a menej zimomravých jedincov. Limitná teplota je nastavená podľa štandardného muža, ktorý spí v schúlenej polohe, a preto nepociťuje chlad.

Ste skôr otužilí, odolní a pravidelne spíte vonku? Potom vám bude vyhovovať limitná teplota. Ak ste na vážkach, vyberte si teplejší spací vak, ktorý môžete v prípade potreby rozopnúť.

Extrémna teplota (Extreme)

Spodná hraničná teplota, pri ktorej hrozí riziko podchladenia. Používateľ spí v klbku, ale cíti silný pocit chladu a chveje sa. Pre neskúsených alebo nedostatočne oblečených jedincov je táto teplota nebezpečná a môže viesť k vážnemu poškodeniu zdravia.

Jednoducho povedané, ide o teplotu, pri ktorej ešte môžete prežiť noc v spacom vaku. V žiadnom prípade nemôžeme hovoriť o pohodlnom spánku. Nikdy si nevyberajte spací vak podľa extrémnej teploty!

Horná extrémna teplota (Maximum)

Niekedy nájdete na spacom vaku horný limit, ktorý udáva teplotu, pri ktorej sa začnete v spacom vaku potiť aj s vyloženými rukami. Našťastie sa to dá ľahko vyriešiť rozopnutím spacieho vaku.

Sezóna

Pre rýchly výber spacieho vaku sa orientujte podľa ročného obdobia. Existujú tri typy spacích vakov v závislosti od ročného obdobia (podľa stredoeurópskeho podnebia).

Letné spacie vaky

Najľahšie spacie vaky s malým objemom. Ideálne na letné kempovanie, festivaly a spanie v interiéri. Izolačná vrstva je tenšia, čo prispieva k rýchlemu schnutiu. Okrem väčšej výplne niekedy chýbajú aj ďalšie izolačné prvky, ako napríklad elastický golier pri krku. V letnom spacom vaku môžete pohodlne spať pri teplotách nad 8 až 10 °C. Poteší vás aj jeho nízka cena.

Zimné spacie vaky

Jednoznačná voľba na spanie v mraze a snehu. Zimné spacie vaky sú vyrábané s komfortom až do −30 °C. Počítajte s vyššou hmotnosťou – páperové spacie vaky sú ľahšou voľbou. Za bezkonkurenčný tepelný komfort si priplatíte. Preto sú kvalitné trojsezónne spacie vaky vhodnejšie na pravidelné kempovanie a príležitostné prenocovanie v zime.

Trojsezónne spacie vaky

Univerzálne spacie vaky, ktoré ponúkajú vynikajúci pomer medzi komfortom a kúpnou cenou. Môžete ich používať od jari do jesene. Sú vhodné aj na výpravy, na ktorých prekonávate rôzne teplotné podmienky. V trojsezónnom spacom vaku vás chladné ráno neprekvapí ani v lete.

V porovnaní s letným alebo zimným spacím vakom je to kompromisné riešenie. V porovnaní s letným modelom bude zbytočne ťažký a drahý a nebude poskytovať dostatočný komfort na pravidelné prenocovanie v mrazoch. Na príležitostné zimné prespávanie zateplite svoj trojsezónny spací vak ďalšou vložkou.

  Letné spacie vaky Zimné spacie vaky

Trojsezónne spacie vaky

Hmotnosť 0,5 až 1 kg 1,5 až 3 kg

0,8 až 2 kg

Limitná teplota 10 °C až 0 °C −10 °C až −30 °C 0 °C až -15 °C

Izolačná výplň

V závislosti od izolácie máte na výber spacie vaky zo syntetických látok alebo páperia. Meradlom kvality je tzv. loft. Je to schopnosť náplne zaberať maximálny objem komôr spacieho vaku. Čím vyšší je loft, tým lepšia je izolácia, pretože do medzier medzi panelmi sa zmestí viac vzduchu. Loft môžete čiastočne posúdiť už pri pohľade naň – ako veľmi sa spací vak „nafúkne“ po vybalení.

Syntetické spacie vaky

Potešia vás svojou nízkou cenou a jednoduchou údržbou. Ani vo vlhkom prostredí nestrácajú svoje izolačné vlastnosti a rýchlo schnú. V porovnaní s modelmi s nižšou hmotnosťou očakávajte vyššiu hmotnosť, väčší objem a kratšiu životnosť. Syntetické spacie vaky sú ideálne pre alergikov. Vyrábajú sa predovšetkým z dvoch materiálov.

 • Duté vlákno – Najlacnejší materiál s krátkou životnosťou. Vlákna sa ľahko lámu a spací vak stráca svoje izolačné vlastnosti. Duté vlákno nájdete vo väčších a ťažších modeloch, ktoré môžete použiť pri spaní na chate, v aute alebo v kempe. Spacie vaky sa dajú kúpiť už za niekoľko stoviek korún.
 • Mikrovlákno – drahšie ako duté vlákno, ale lacnejšie ako perie. Má skvelé izolačné vlastnosti, ale stále bude o niečo ťažšie a objemnejšie ako páperový spací vak pri rovnakej teplote. Ideálne pre vlhké prostredie.

Páperové spacie vaky

Perie ponúka bezkonkurenčný pomer tepelnej izolácie a nízkej hmotnosti. Je to jasná voľba na dlhé túry a horské expedície. Ďalšou výhodou je dlhá životnosť. Kvalita a skladovanie však niečo stoja – cena zimných páperových spacích vakov presahuje 15-tisíc korún. Okrem toho si perie vyžaduje náročnejšiu údržbu. Vo vlhku stráca svoje izolačné vlastnosti, a preto je vhodnejšie do suchšieho prostredia.

Kvalita páperových spacích vakov sa posudzuje podľa dvoch parametrov.

 • Pomer peria – pomer páperia a peria. Páperie poskytuje loft, objem naberá len pomaly. Preto sa do zmesi pridáva nedrané perie, ktoré tvorí kostru náplne a stará sa o rýchlejšie „nafúknutie“ spacieho vaku. Pomer 90/10 sa uvádza ako najlepšia kvalita.
 • Plnivosť – Schopnosť zaberať maximálny loft. Vyjadruje sa v kubických palcoch (cuin). Čím vyššia plnivosť, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Stopercentné páperie má plnivosť približne 950 až 1 000 cuin.

Špičkové expedičné spacie vaky pre horolezcov a skalolezcov sú vyrobené zo zmesi 90/10 s plnivosťou viac ako 800 cuin. Bežné letné páperové spacie vaky majú pomer páperia 70/30 a plnivosť približne 500 cuin. Výrobcovia vyberajú dva druhy peria do spacích vakov – husacie a kačacie. Líšia sa len nepatrne. Husacie perie lepšie drží loft. Kačacie perie je odolnejšie proti vlhkosti a cenovo dostupnejšie.

Strih spacieho vaku

V ponuke nájdete prevažnú väčšinu spacích vakov v tvare múmie, s výnimkou dekových spací vakov.

Múmiové spacie vaky

Kopírujú tvar tela a smerom k nohám sa zužujú. Takto nemáte vnútri spacieho vaku zbytočne veľa miesta a ľahšie sa udržíte v teple. V múmiách sa kladie dôraz na izolačné vlastnosti a maximálny tepelný komfort, k čomu prispieva aj kapucňa. Efektívne tvarovanie znamená menej použitého materiálu, a teda aj menšiu hmotnosť a objem.

Múmiový spací vak vám neumožňuje toľko spacích polôh – zabraňuje pohybu nôh. Prevrátite sa na bok aj so spacím vakom. Nebude vyhovovať spáčom, ktorí sa potrebujú „vrtieť“, aby sa dobre vyspali.

Okrem klasického strihu múmie sa môžete stretnúť aj s inými tvarmi.

 • Anatomická múmia – Ešte lepšie kopíruje tvar tela. Kombinuje najlepšie izolačné vlastnosti a minimálnu hmotnosť. Niekedy sa označuje ako sarkofág.
 • Oválna múmia – Tvar tela je kopírovaný len čiastočne. Umožňuje väčšiu voľnosť pohybu, ale zároveň si zachováva dobré izolačné vlastnosti.
 • Rozšírená múmia – V niektorých častiach sa rozširuje. Používa sa napríklad na výrobu dámskych spacích vakov, ktoré sú širšie v oblasti hrudníka a bokov.

Dekový spací vak

Pohodlný spací vak obdĺžnikového tvaru. Dá sa rozopnúť po celom obvode a premeniť na prikrývku. Ak potrebujete priestor na kvalitný spánok, je to pre vás tá správna voľba. Oceníte aj príjemný vrchný materiál – zvyčajne bavlnu. Pohodlie je vykúpené slabými izolačnými vlastnosťami, veľkým objemom a hmotnosťou. Preto je dekový spací vak skvelým partnerom na letné noci na chate alebo v stane v kempe, do ktorého pôjdete autom.

Ostatné parametre

Na čo sa ešte zamerať pri výbere spacieho vaku?

 • Hmotnosť a veľkosť v zabalenom stave – Potrebujete sa zbaliť do malého batohu na cestu lietadlom, viacdňovú túru alebo cyklodovolenku? Po zabalení spacieho vaku sledujte jeho hmotnosť a veľkosť. Najmenšie letné spacie vaky vážia približne 250 g a balia sa do rozmerov 18 × 11 cm.

 • Kapucňa – Najpríjemnejšie sa spí v anatomicky tvarovanej kapucni. Gumička by sa mala dať ľahko stiahnuť jednou rukou.
 • Zatepľovací golier – Zlepšuje tepelný komfort, nemala by chýbať gumička na stiahnutie okolo krku.
 • Zips – Dvojcestný zips umožňuje odvetranie. Možno ho zapnúť na pravej alebo ľavej strane. Niektoré spacie vaky sa dajú spojiť, potom potrebujete pravý a ľavý diel.

 • Zipsová léga – Kvalitný spací vak by mal mať zipsovú légu. Ide o pás látky pod zipsom, ktorý zabraňuje úniku tepla. Okrem toho zabraňuje zaseknutiu jazdca zipsu do látky.
 • Vrecko – Praktické na uloženie mobilného telefónu a iných cenností vnútri spacieho vaku.
 • Vrchný materiál – Dbajte na priedušnosť a vodotesnosť. Na spanie pod holým nebom je vhodný spací vak s nepremokavou membránou.
 • Vnútorný materiál – Ovplyvňuje pohodlie pri spánku. Šuštivé materiály nie sú príjemné na dotyk a sú klzké.

Ako sa starať o spací vak

 • Po každom použití spací vak vyvetrajte a nechajte vyschnúť.
 • Doma skladujte spací vak rozložený. Stláčaním v obale stráca loft, najmä pri modeloch so syntetickou výplňou.
 • Spací vak do obalu nerolujte, ale natlačte. Zabráni sa tak polámaniu vlákien.
 • Pri praní spacieho vaku postupujte podľa pokynov výrobcu. Odporúča sa ručné pranie alebo pranie v práčke pri 30 °C.
 • Spací vak sušte vo vodorovnej polohe. Pravidelne ním traste (najmä perie), aby ste oddelili zhluky.

Ukázať spacie vaky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov