Ako vybrať čelovku

Redakcia Sportisimo

29.4.2024 • 10 min čítania

Pohybujete sa často vo večerných a nočných hodinách v prírode? Potom oceníte kvalitnú čelovku. Na rozdiel od baterky alebo iného svietidla vám ponechá voľné ruky a umožní vám plne sa sústrediť na zvolenú činnosť. Na aké parametre sa zamerať pri výbere čelovky?

Cyklistika, beh, turistika, kempovanie alebo rybolov. Venujete sa niektorej z uvedených činností? Ak sa úplne nevyhýbate šeru a tme, čelovka by vo vašej výbave nemala chýbať. Samozrejme, dá sa použiť aj na širokú škálu ďalších outdoorových aktivít. Dopustiť na ňu nedajú ani domáci majstri, ktorí potrebujú získať detailný pohľad na určité miesto a zároveň mať voľné obe ruky.

Na čo by ste sa mali zamerať pred výberom čelovky? Odpovedzte si na niekoľko základných otázok.

 • Na aké činnosti plánujete používať čelovku?
 • Aký potrebujete dosvit? Stačí vám vidieť na kratšie vzdialenosti, alebo potrebujete dosvit na niekoľko stoviek metrov?
 • Aká odolná voči vode a prachu by mala byť čelovka?
 • Je pre vás dôležitý spôsob napájania? Ako dlho by mala čelovka vydržať svietiť?
 • Koľko ste ochotní zaplatiť za čelovku?

Ukázať čelovky

Zhrnutie

 • Typ – Základné čelovky sa hodia najmä na ľahkú turistiku a kempovanie. Pre bežcov a cyklistov možno odporučiť kvalitnejšie modely s vyšším svetelným tokom a dlhším dosvitom. Ak hľadáte baterku na náročné expedície, siahnite po drahších čelovkách s vysokým svetelným výkonom.
 • Svetelný tok – Svetelný tok v lúmenoch udáva, ako silno čelovka svieti. Čím vyššia je hodnota, tým silnejšie je svetlo. Na kempovanie alebo prechádzky postačujú čelovky s nižším svetelným tokom do 50 lm. Na nočnú jazdu mimo spevnených ciest hľadajte modely so svietivosťou 200 až 500 lm. Čelovky so svetelným tokom nad 1 000 lm sú vhodné na nočnú cyklistiku a extrémne športy.
 • Dosvit – Dosvit udáva, ako ďaleko môže dosiahnuť svetlo z čelovky. Hodnota dosvitu sa vo všeobecnosti zvyšuje so svetelným tokom. Pri ľahších činnostiach postačuje vzdialenosť niekoľkých desiatok metrov. Outdoorové čelovky zvyčajne svietia do vzdialenosti 150 až 200 metrov.
 • Veľkosť svetelného kužeľa – Na základe veľkosti svetelného kužeľa môžete zistiť, ako široko sa svetlo rozprestiera. Tento parameter úzko súvisí s dosvitom. Dosvit sa zmenšuje s veľkosťou svetelného kužeľa a naopak. Pri turistike alebo kempovaní je vhodnejšie mať viac osvetlenia v priestore. Úzky svetelný kužeľ a dlhý dosah majú zmysel napríklad na bicykli.
 • Odolnosť – Informácie o odolnosti svetlometu môžete získať zo stupňa krytia. Označuje sa písmenami IP a dvoma číslicami. Prvá označuje odolnosť proti vniknutiu cudzích telies (prachu), druhá proti vode. Čím vyššie sú číslice, tým vyššia je ochrana.
 • Spôsob napájania – Napájanie čelovky batériami je jednoduché a pohodlné. V prémiových modeloch určených na extrémne použitie sú batérie nahradené nabíjateľným akumulátorom. Tým sa dosiahne vyšší výkon a viac možností regulácie.
 • Hmotnosť – Hmotnosť čeloviek sa pohybuje rádovo v nižších stovkách gramov. Rozdiely medzi jednotlivými produktmi budú riešiť skôr pravidelní športovci a účastníci dlhých expedícií. Najľahšie čelovky vážia do 100 gramov. Výkonné baterky majú hmotnosť od 200 do 250 gramov, najmä kvôli akumulátoru.
 • Špeciálne vlastnosti a funkcie – Zmeňte nastavenia podľa situácie pomocou režimov svietenia alebo funkcie priblíženia. Reflexné prvky a režim SOS zvyšujú úroveň bezpečnosti. Medzi zaujímavé funkcie patria aj senzory, pamäť posledného nastavenia alebo režim blokovania.

Typ

Základné čelovky sú vhodné pre menej náročných používateľov. Možno ich použiť napríklad na domáce práce a záhradkárčenie, na prechádzky v parku, na ľahký mestský beh alebo kempovanie. Ide o čelovky s nižším svetelným tokom a krátkym dosvitom. Zvyčajne majú jednoduchý remienok na upevnenie okolo hlavy. Ako zdroj energie sa používajú ploché alebo ceruzkové batérie.

Ak počítate s čelovkou hlavne na kempovanie, môžete využiť aj naše články o výbere stanov, spacích vakov, karimatiek, batohov alebo možno varičov s kartušami.

Čelovky, ktoré možno označiť za pokročilé, poskytujú vyšší svetelný tok v porovnaní s prvým typom. To je zvyčajne vhodné pre bežné potreby cyklistov a bežcov. Napájanie je zvyčajne zabezpečené ceruzkovými batériami. Popruh na pripevnenie čelovky môže byť prepracovanejší.

Najkvalitnejšie čelovky sa vyznačujú vysokým svetelným tokom. Sú tiež schopné osvetliť širokú oblasť. Tieto modely oceníte pri náročnejších expedíciách alebo horolezectve. Často v nich nájdete nabíjateľnú batériu. V porovnaní s predchádzajúcimi typmi kladú výrobcovia väčší dôraz na celkový komfort a ďalšie doplnkové funkcie.

Svetelný tok

Z opisu typov ste už pochopili, že jedným z najdôležitejších parametrov je svetelný výkon čelovky. Vyjadruje, ako silno bude čelovka svietiť. Svetelný tok je daný v lúmenoch (lm). Platí tu jednoduchá úmera – čím vyššia je hodnota svetelného toku, tým silnejšie je svetlo.

Úroveň svetelného výkonu zvoľte s ohľadom na použitie čelovky. Má sa čelovka používať pri chôdzi po neosvetlenej ceste alebo ako núdzový zdroj svetla počas výpadku prúdu? Nízka hodnota svetelného toku nebude predstavovať žiadnu prekážku. Plánujete bežať v noci lesom mimo spevnených ciest? Potom sa nezaobídete bez modelu s vysokou svietivosťou.

Nie ste si istí, akú úroveň svetelného výkonu zvoliť? Môžete sa riadiť údajmi v nasledujúcej tabuľke.

Svetelný tok

Vhodný na

do 50 lm

kempovanie, prechádzky, núdzové riešenie v prípade výpadku prúdu

50 – 200 lm

nočný beh na cestách

200 – 500 lm

nočný beh mimo cesty

500 – 1 000 lm

nočný orientačný beh

nad 1 000 lm nočná cyklistika, extrémne športy

Dosvit

Ďalším dôležitým parametrom je dosvit, ktorý udáva, ako ďaleko môžete svietiť čelovkou. Dosvit sa udáva v metroch. Pri jednoduchších činnostiach postačí kratší dosvit niekoľkých desiatok metrov. Extrémne aktivity a športy si vyžadujú väčší dosvit, možno stovky metrov.

Vo všeobecnosti platí, že s rastúcim svetelným tokom sa zvyšuje aj dosvit. Vyššia intenzita svetla a dosvit však so sebou prináša vyššiu spotrebu energie, t. j. rýchlejšie vybíjanie batérie. Preto nemá zmysel hľadať najvýkonnejšie svietidlo, ak jeho schopnosti nevyužijete. Pri výbere by sa mali zohľadniť vaše špecifické potreby a tieto faktory primerane vyvážiť.

Ak chcete čelovku použiť v rôznych situáciách, vyberte si modely s viacerými režimami svietenia. Vďaka nim si svetelný výkon môžete nastaviť podľa svojich potrieb.

Veľkosť svetelného kužeľa

Veľkosť svetelného kužeľa udáva, ako široko je svetlo rozptýlené. Inými slovami – aký široký uhol svetelný kužeľ pokryje. Tento aspekt úzko súvisí s dosvitom. Čím väčší je svetelný kužeľ, tým kratší je dosvit čelovky a naopak.

Nedá sa povedať, že jeden spôsob šírenia svetla je lepší ako druhý. Závisí to najmä od použitia čelovky. Pri turistike alebo kempovaní oceníte lepšie osvetlenie po stranách. V týchto prípadoch by kratší dosah nemal byť hlavným obmedzením. Na druhej strane je pre cyklistiku vhodnejší dlhý dosah a menší svetelný kužeľ.

Veľkosť svetelného kužeľa sa pohybuje od 20 do 180 stupňov. Stretnete sa aj s čelovkami, ktoré umožňujú nastavenie svetelného kužeľa, zvyčajne otáčaním časti konštrukcie.

Čas svietenia

Okrem svetelného toku, dosahu a veľkosti svetelného kužeľa by vás mal zaujímať aj čas svietenia. Tento čas sa pohybuje od niekoľkých hodín až po desiatky či dokonca stovky hodín.

Problémom je, že výrobcovia neurčujú čas svietenia jednotne. Niektoré uvádzajú výdrž pri minimálnom výkone, iné pri maximálnom výkone. Niekedy sa počíta čas, kým svetlo nezoslabne, inokedy kým svetlo úplne nezhasne. Údaj o čase svietenia môže byť preto dosť mätúci. Ak je pre vás tento aspekt rozhodujúci, vždy si na stránke vyhľadajte ďalšie informácie o uvádzanej výdrži.

Do určitej miery vám napovedia aj ďalšie ukazovatele – dlhšia životnosť ide zvyčajne ruka v ruke s vyššou cenou, ale aj nižším svetelným tokom.

Odolnosť

Čelovka sa často používa v nepriaznivých podmienkach. Preto je dôležité, aby niečo vydržala. Stupeň odolnosti sa označuje takzvaným stupňom krytia, označovaným skratkou IP (Ingress Protection). Za písmenami IP nasledujú dve číslice.

Prvá z nich, na stupnici od 0 do 6, udáva stupeň ochrany proti nebezpečnému dotyku a vniknutiu cudzích telies, t. j. odolnosť proti prachu. Ak tu vidíte číslo 0, znamená to, že čelovka v tomto ohľade neposkytuje žiadnu ochranu. Vďaka tomu sa do konštrukcie ľahko dostanú nečistoty. Na druhej strane číslo 6 znamená maximálnu ochranu aj pred tými najmenšími časticami.

Druhé číslo vám poskytne informácie o odolnosti proti vode. Tu sa používa stupnica od 0 do 9. Opäť platí, že čím vyššie číslo, tým vyššia odolnosť. Hodnoty 7 – 9 zaručujú najlepšiu ochranu. Tieto čelovky vydržia aj úplné ponorenie do vody.

Použité materiály

Komplexnú odolnosť čelovky zvyšuje výber vhodných materiálov. Napríklad modely vyrobené z hliníkovej zliatiny majú dlhú životnosť a vysokú odolnosť. Podobne potom minerálne sklo bude menej náchylné na poškriabanie ako plast. Nezabudnite skontrolovať spracovanie remienkov a praciek.

Spôsob napájania

Čelovky možno napájať dvoma rôznymi spôsobmi – pomocou bežných batérií alebo nabíjateľného akumulátora. Niektoré modely umožňujú oboje. V závislosti od vašich aktuálnych možností si môžete vybrať možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje.

Napájanie pomocou batérií

Rozšírenejší spôsob napájania. Do čelovky stačí vložiť bežné batérie a po vybití ich vymeniť. Najbežnejšie batérie, ktoré nájdete v čelovkách, sú ceruzkové (AA) a mikroceruzkové (AAA) batérie. Oba typy batérií môžete ľahko nájsť v obchodoch. V najlacnejších čelovkách môžete niekedy nájsť gombíkové alebo ploché batérie. S ich nákupom to môže byť zložitejšie.

Batérie sú zvyčajne uložené priamo v svietidle alebo sú umiestnené samostatne na opačnej strane náhlavného remienku. Výsledkom podobného riešenia je rovnomernejšie rozloženie hmotnosti. Batérie majú kratšiu životnosť a nižší výkon v porovnaní s nabíjateľným akumulátorom, takže sú vhodnejšie na bežné rekreačné použitie.

Napájanie prostredníctvom nabíjateľného akumulátora

Nabíjateľný akumulátor vám poskytne viac energie a zvyčajne aj viac možností ovládania. Z týchto dôvodov sa s ním stretnete najmä v prémiových čelovkách určených na extrémne športy a outdoorové aktivity. Upozorňujeme však, že batéria zvyšuje konečnú cenu čelovky a tiež jej hmotnosť.

V neposlednom rade budete riešiť problém s nabíjaním akumulátora. To sa uskutočňuje buď pomocou adaptéra, ktorý zapojíte do elektrickej zásuvky, alebo pomocou kábla USB. Keď ste mimo dosahu elektrickej siete, musíte akumulátor dobíjať alternatívnym spôsobom, napríklad prostredníctvom powerbanky. Riešením je, samozrejme, kúpa náhradného akumulátora.

Hmotnosť

Parameter, ktorý je dôležitý najmä pri športových a viacdňových túrach. Ak čelovku používate dvakrát ročne pri kempovaní, rozdiely v desiatkach alebo stovkách gramov budú pre vás zanedbateľné. Pri porovnávaní hmotnosti jednotlivých modelov skontrolujte, či ju výrobca uvádza vrátane batérií alebo akumulátora. Pri ceruzkových batériách môžete počítať približne s 25 gramami na kus.

Najľahšie čelovky vážia do 100 gramov. Najčastejšie ide o základné svetlá na príležitostné použitie alebo modely na behanie a cyklistiku. Čelovky s hmotnosťou 100 až 200 gramov možno považovať za stredne ťažké. Tie ponúkajú vyšší výkon pri turistike a náročnejších športoch. Najvýkonnejšie čelovky s akumulátorom vážia viac ako 200 gramov.

Špeciálne vlastnosti a funkcie

Pri rozhodovaní vám môžu pomôcť aj špeciálne funkcie a vlastnosti. Čelové svietidlá dnes už zďaleka nie sú len o osvetlení, ale aj o pohodlí a ďalších schopnostiach. Aké vlastnosti a funkcie čelovky považujete za užitočné?

 • Svetelné režimy – Ponúkajú variácie intenzity svetla, blikanie alebo zmenu farby.
 • Zoom – Funkcia, ktorá umožňuje meniť veľkosť svetelného kužeľa a dosvit.
 • Možnosť otáčania/nakláňania – Pri niektorých modeloch môžete nastaviť uhol svetla podľa potreby.

 • SOS – Režim s blikajúcim červeným alebo bielym svetlom, ktorý môžete použiť napríklad v situáciách, keď potrebujete privolať pomoc.
 • Blokovací režim – Tlačidlo alebo páčka, ktorá zabraňuje rozsvieteniu čelovky. Táto funkcia zabraňuje náhodnému vybitiu batérie.
 • Stredový popruh – Prídavný popruh vedený stredom hlavy. Zlepšuje stabilitu baterky a prináša väčšie pohodlie. Stredový popruh je obzvlášť užitočný pri ťažších čelovkách.
 • Senzory – Typické pre drahšie čelovky. Môžu reagovať na úroveň vonkajšieho svetla alebo pohyb.
 • Magnet – V kombinácii s kovovým povrchom vám pomôže rýchlo premeniť čelovku na malú lampičku.
 • Reflexné prvky – Zvyšujú viditeľnosť, a tým aj bezpečnosť používateľa. V ideálnom prípade by však mali byť doplnené ďalšími reflexnými prvkami a doplnkami.
 • Indikátor stavu nabitia – Užitočná funkcia, ktorá vás informuje o blížiacej sa výmene alebo dobití akumulátora.
 • Pamäť posledného nastavenia – Čelovka s touto funkciou si zapamätá svoje posledné nastavenie. Môže vám tak skrátiť čas spojený s obsluhou

Ukázať čelovky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov