Ako vybrať varič s kartušou

Redakcia Sportisimo

29.4.2024 • 8 min čítania

Chystáte sa na dlhší pobyt do prírody? Na sušienkach a sendvičoch dlho nevydržíte, pravdepodobne si budete chcieť uvariť poriadne jedlo. Kempingové variče sa vyrábajú práve na tento účel. V súčasnosti sú najobľúbenejšie plynové. Pozrite si, ako vybrať plynový varič a kartušu.

Najprv si premyslite, ktorý typ variča je vzhľadom na vaše potreby najlepšou voľbou. Problém nastáva pri cestovaní lietadlom. Je to preto, že plynové kartuše sa na palubu nesmú brať a nie sú bežne dostupné vo všetkých krajinách. Ďalšou prekážkou je počasie. Plynová zmes nie je v zime spoľahlivá. Môžete s ňou variť aj pri teplotách okolo 0 °C, maximálne do −10 °C. Niekedy teda musíte siahnuť po alternatíve – typicky po benzínových varičoch.

Ak žiadny z uvedených problémov neriešite, budú plynové variče vo väčšine prípadov tou najlepšou možnosťou. Sú cenovo dostupné, majú čistú prevádzku a umožňujú dobrú reguláciu výkonu. Pred výberom outdoorového variča si to dobre premyslite:

 • Kde a v akých podmienkach budete variť?
 • Aké jedlo si chcete pripraviť?
 • Aké dôležité sú pre vás rozmery variča?
 • Ako často potrebujete varič prenášať?
 • Koľko ste ochotní zaplatiť za varič?

Ak hľadáte varič s kartušou ako doplnok kempingovej výbavy, poradíme vám napríklad aj pri výbere stanu, spacieho vaku, karimatky, batohu alebo čelovky.

Ukázať variče a kartuše

Zhrnutie

 • Systém pripojenia – Väčšina výrobcov používa systém so závitom. Je to veľmi intuitívne, varič sa len naskrutkuje na kartušu. Campingaz podporuje bajonetový systém, pri ktorom sa varič nacvakne na kartušu. Oba systémy umožňujú opakované pripájanie a odpájanie variča. Starší napichovací systém, ktorý neumožňoval opätovné spojenie, takmer zanikol. V prípade veľkých varičov sa hadica používa na prepojenie.
 • Typ variča – Na klasických varičoch môžete pripravovať štandardné jedlá, ako je mäso, polievky, cestoviny atď. Podobne na varičoch s voľne stojacou kartušou budete variť predovšetkým štandardné jedlá – zvyčajne vo väčšom pohodlí, pretože tieto modely bývajú väčšie. Rýchlovarné „jetboily“ sa hodia práve na ohrev vody a prípravu dehydrovanej stravy.
 • Veľkosť a spotreba variča – Malé turistické variče sú ľahké, kompaktné a často skladacie. Hodia sa pri turistike, pretože ich môžete jednoducho zbaliť do batohu. Spotrebujú približne 50 až 150 gramov plynu za hodinu. Veľké variče nájdu uplatnenie pri kempovaní. Výrobcovia pri nich príliš nepočítajú s prenášaním. Spotreba väčších varičov sa pohybuje od 100 do 400 gramov plynu za hodinu.
 • Hmotnosť – Ultraľahké a ľahké modely na turistiku môžu vážiť len okolo 100 gramov. Štandardná hmotnosť menších varičov je však niekoľko sto gramov. Veľké kempingové variče zvyčajne vážia viac ako 1 kg.
 • Výkon – Výkon sa pohybuje od približne 1 300 do 5 000 W. Výkonný varič zabezpečí rýchle a bezproblémové varenie aj v tých najhorších podmienkach (zima, vietor). Zároveň však spotrebuje viac plynu. Dôležitá je aj úroveň regulácie výkonu.
 • Kartuše a plynové fľaše – 100- až 150-gramová kartuša stačí na celodenný výlet. Na viacdňový pobyt v prírode si vyberte väčšie modely, približne 400 gramov alebo viac. V zime používajte kartuše určené pre nižšie teploty. Väčšie variče sa pripájajú k plynovým fľašiam.
 • Zapálenie horáka – Obsluhu plynového variča vám uľahčí piezo zapaľovanie, ktoré umožňuje zapáliť horák stlačením tlačidla. Horák sa však vždy dá zapáliť zápalkami alebo zapaľovačom.

Systém pripojenia

Jedna z najdôležitejších informácií hneď na začiatku. Plynové variče nie sú 100 % kompatibilné so všetkými kartušami. Systémy pripojenia sa líšia. Existujú dva základné spôsoby pripojenia.

 • Závitový systém – Rozšírenejšia možnosť, na ktorú sa spolieha väčšina výrobcov. Varná doska sa naskrutkuje na kartušu. Môžete ho teda opakovane pripájať a odpájať. Systém so závitom je pre používateľa intuitívnejší a možno ho považovať za bezpečnejší – riziko úniku plynu je minimálne.

 • Bajonetový systém – Označovaný aj ako Easy Clic. Ide o patentovaný systém od spoločnosti Campingaz, takže musíte používať varič a kartuše od tohto výrobcu. Varič nie je na kartušu naskrutkovaný, ale nacvaknutý. Tieto kartuše majú aj samotesniaci bezpečnostný ventil, ktorý zabraňuje úniku plynu. Preto je možné opakované pripojenie a odpojenie.

S predtým využívaným napichovacím systémom sa už takmer nestretnete. Dnes sa považuje za zastaraný a prekonaný. Po prvom pripojení ste museli varič a kartušu nechať spojené, kým sa plyn úplne nevyčerpal. Tento systém sa ukázal ako veľmi nepraktický, najmä počas prenosu.

Niektoré variče možno ku kartuši alebo plynovej fľaši pripojiť prostredníctvom hadice. S podobným systémom sa najčastejšie stretávate na veľkých varičoch.

Typ variča

Plynové variče sa vyrábajú v rôznych verziách. Líšia sa najmä konštrukciou a spôsobom použitia. S akými typmi plynových varičov sa môžete stretnúť?

 • Klasické variče – Menšie variče so závitovým alebo bajonetovým pripojením. Vďaka kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti sú ideálne na turistiku. Varenie prebieha v kempingovom riade, ktorý si musíte kúpiť spolu s varičom. Klasické variče sú vhodné na štandardnú prípravu jedál – môžete v nich variť polievku, ryžu, cestoviny alebo piecť mäso.
 • Rýchlovarné „jetboily“ – Varný systém, ktorý spája varič s nádobou – nemusíte teda kupovať ďalší riad. S touto vychytávkou prišla spoločnosť Jetboil. Variče sú ideálne na rýchly ohrev vody a prípravu dehydrovaných potravín. Ich obstarávacia cena je vyššia, ale ušetríte peniaze za riad a palivo – systém je úspornejší.

 • Variče s voľne stojacou kartušou – variče pripojené ku kartuši hadicou. Voľne stojaca kartuša má zmysel napríklad v zime, pretože ju môžete ľahšie chrániť pred chladom. Rovnako ako pri bežných varičoch, ani tu sa nevyhnete nákupu riadu. Modely s voľne stojacou kartušou patria tiež medzi drahšie, čo je často spôsobené tým, že ide o väčšie variče.

Veľkosť a spotreba variča

Dva parametre, ktoré spolu úzko súvisia. Väčšie variče si, samozrejme, vyžadujú viac plynu. Veľkosť si vyberte podľa použitia.

Hľadáte varič, ktorý si môžete zbaliť do batohu na cesty? Hľadajte menšie modely s ľahkou a skladnou konštrukciou. Podobné variče môžete vložiť do malého vrecka v batohu alebo dokonca do ešusu. Spotreba plynu pre malé variče je približne 50 až 150 gramov za hodinu. Kúpna cena sa začína na niekoľkých stovkách korún.

Hľadáte výkonnejší varič na dlhší pobyt na jednom mieste? Porozhliadnite sa po veľkých, tzv. kempingových varičoch. Tie môžu mať aj 2 varné platne a umožňujú variť vo väčšom hrnci alebo kastróle. Variče sú stabilnejšie, ale aj ťažšie. V batohu by zaberali príliš veľa miesta, výrobcovia počítajú skôr s ich prepravou v aute. Spotreba plynu je zvyčajne 100 až 400 gramov za hodinu. Preto sú variče kombinované s veľkými plynovými kartušami a fľašami.

Hmotnosť

Hmotnosť turistického variča bude zaujímať najmä používateľov, ktorí ho plánujú nosiť na chrbte v batohu. Na náročnej túre pocítite každý gram navyše. Na druhej strane, pri kempingových varičoch prepravovaných v aute hrá hmotnosť minimálnu úlohu.

Najľahšie plynové variče vážia menej ako 100 gramov. Za takéto ultraľahké modely si však priplatíte. Štandardne očakávajte hmotnosť rádovo v stovkách gramov. Veľké kempingové modely môžu vážiť niekoľko kilogramov.

Výkon

Ďalším podstatným parametrom je výkon plynového variča. Tá sa pohybuje približne od 1 300 do 5 000 W. Ak chcete variť rýchlo a bez problémov, potrebujete výkonný varič. Jednoducho povedané, čím vyšší výkon, tým lepšie. Nezabudnite však, že spotreba plynu sa zvyšuje s výkonom.

Rovnako dôležitá je úroveň regulácie výkonu. Správnou reguláciou môžete dosiahnuť výraznú úsporu plynu – napríklad na udržanie teploty vriacej vody stačí malý plameň. Výber surovín má tiež vplyv na spotrebu. Preto zabaľte potraviny, ktoré si nevyžadujú extrémne dlhé varenie.

V neposlednom rade prispôsobte výkon podmienkam, v ktorých budete variť. Výkonnosť kolíše najmä pri nižších teplotách a silnom vetre.

Kartuše a plynové fľaše

Zdrojom plynu pre varič je najčastejšie plynová kartuša naplnená zmesou propánu a butánu. Kartuše je možné kúpiť v rôznych veľkostiach – obsah plynu sa zvyčajne udáva v gramoch. Na celodenný výlet postačí kartuša veľkosti 100 až 150 gramov. Na viacdňové kempovanie si vyberte väčšie modely, ideálne 400 gramov alebo viac. Približne môžete očakávať, že za deň bežnej prevádzky spotrebujete 100 až 150 gramov plynu.

Veľké variče možno pripojiť k plynovým fľašiam. Fľaše sú k dispozícii vo veľkostiach 2, 5 a 10 kilogramov. Pripojenie k fľaši je zvyčajne zabezpečené hadicou, ale môžete nájsť aj horáky, ktoré sa naskrutkujú priamo na fľašu.

Ako sme už uviedli, plynové kartuše a fľaše nie sú v lietadle povolené. Ak teda cestujete do zahraničia letecky, najprv sa uistite, že si môžete zaobstarať kartuše na mieste. V západnom svete by nemali byť žiadne problémy, ale v exotickejších destináciách to už nemusí platiť. Niekedy môže nastať problém s prepravou fliaš na trajekte.

Proti poklesu výkonu v zime môžete bojovať pomocou špeciálnych kartuší určených pre nízke teploty. Ani s nimi sa však plynový varič v zimných podmienkach nevyrovná benzínovej alternatíve.

Zapaľovanie horáka

Horák môžete zapáliť niekoľkými spôsobmi. Všetky sú veľmi jednoduché a zvládne ich každý. Najbežnejším spôsobom je zapálenie zápalkami alebo zapaľovačom – po nasadení variča na kartušu a otočení kohútikom jednoducho škrtnete. V batohu určite nebude na škodu ani náhradné kresadlo. To sa hodí najmä v daždi alebo vo vysokých nadmorských výškach.

Niektoré plynové variče majú piezo zapaľovanie, v opise často označované skratkou PZ. Ide o funkciu, ktorá umožňuje zapáliť horák pomocou elektrickej iskry. Stačí pustiť plyn a stlačiť príslušné tlačidlo. Piezo zapaľovanie je veľmi vítanou pomocou. Ak je varič mokrý alebo vlhký, niekedy nefunguje na 100 %, ale horák sa dá vždy zapáliť klasickým spôsobom.

Ukázať variče a kartuše

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov