Ako vybrať batoh

Redakcia Sportisimo

30.4.2024 • 10 min čítania

Cesta do školy, prechádzka po meste, turistický výlet, horská túra alebo jazda na bicykli. Batoh sa vám zíde v mnohých rôznych situáciách. Výberom nesprávneho modelu si však môžete svoju aktivitu výrazne znepríjemniť. Viete, na aké parametre sa zamerať pri výbere batohu?

Vzhľadom na množstvo rôznych spôsobov použitia je jasné, že nenájdete jeden univerzálny batoh pre všetky aktivity. Veľké turistické krošne majú len málo spoločného s malým bežeckým batohom alebo mestským batohom na notebook. Preto si na začiatku výberu musíte ujasniť niekoľko vecí.

 • Pre koho je batoh určený?
 • Aké aktivity plánujete vykonávať s batohom?
 • V akých podmienkach ho budete používať?
 • Koľko vecí by sa malo zmestiť do batohu?
 • Koľko ste ochotní investovať do batohu?

Ukázať batohy

Zhrnutie

 • Typ – Závisí od vykonávanej činnosti. Do prírody si vezmite turistické, cestovné, outdoorové alebo expedičné batohy. Na cesty do práce alebo prehliadku pamiatok siahnite po mestských batohoch. Vyrábajú sa aj špeciálne modely batohov na jazdu na bicykli a beh.
 • Určenie – Väčšina batohov sa vyrába v unisex dizajne, ktorý vyhovuje mužom aj ženám. Dámske modely sa vyznačujú menšou vzdialenosťou medzi ramienkami, ich vykrojením a kratšou konštrukciou. Detské batohy spĺňajú potreby najmenších používateľov.
 • Objem – vo väčšine prípadov by ste mali vyplniť vnútorný priestor. Nosiť poloprázdny batoh nemá žiadny zmysel. Na jednodňové výlety stačí objem 20 až 40 litrov, na viacdňové túry si vyberte batohy s objemom 50 až 60 litrov.
 • Použité materiály – Najbežnejšie materiály sú polyamid a polyester. Pri kvalitnejších batohoch nájdete ešte pevnejšie a odolnejšie materiály, ako je Cordura alebo Ripstop. V daždivom počasí oceníte polyuretánový záter a podlepené švy.
 • Nosný systém – množstvo popruhov a ich regulácia vám pomôže nastaviť ideálnu polohu batohu. Základom sú ramenné popruhy. Turistickým batohom by nemal chýbať bedrový pás, ktorý sa stará o rozloženie hmotnosti. Ešte väčšie pohodlie vám zabezpečí hrudný popruh alebo rovnovážne a odľahčovacie popruhy.
 • Úložný priestory – Skontrolujte, ako je navrhnutá hlavná komora a koľko vreciek máte k dispozícii. Do aspoň jedného vrecka by ste sa mali dostať bez otvorenia hlavnej časti. Variabilitu zvyšujú rôzne uzatváracie mechanizmy. Vítané sú špeciálne priestory na odkladanie telefónu a cenností.
 • Doplnky – Váhate medzi dvoma podobnými batohmi? Zamerajte sa na doplnky. Medzi najobľúbenejšie patria pršiplášť, reflexné prvky alebo rukoväti a popruhy.

Typy batohov

Batohy sa delia do niekoľkých základných skupín v závislosti od ich použitia.

Turistické batohy

Turistické batohy sú určené predovšetkým na ľahšie výlety do prírody. Často ich však môžete vidieť aj v mestách. Turistické batohy možno označiť za najuniverzálnejší typ. Majú vystužený chrbát a mäkké ramenné popruhy. K dispozícii býva aj popruh cez bedrá. Cestovné batohy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Ľahko tak nájdete model na jednodňové aj viacdňové výlety.

Ak hľadáte batoh na turistiku a kempovanie, napísali sme pre vás aj ďalšie články o výbere vybavenia, napríklad stany, spacie vaky, karimatky, čelovky a variče s kartušou.

Expedičné batohy

Špecifický typ turistických batohov určených na dlhé túry v náročných podmienkach. Expedičné batohy alebo krošne sú vyrobené z odolných materiálov. Môžu sa pochváliť pevnou chrbtovou časťou a vystuženým bedrovým pásom. Popruhy a pásy sa dajú nastaviť podľa požiadaviek používateľa. Objem batohov je vyšší, minimálne 50 litrov. Veľké množstvo praktických vreciek uľahčuje uloženie vašich vecí.

Cyklistické a bežecké batohy

Batohy s menším objemom približne 5 až 20 litrov. Sú vhodné najmä na uloženie osobných vecí, občerstvenia a náhradného oblečenia. Popruhy cyklistických a bežeckých batohov zaisťujú pevné a stabilné ukotvenie na chrbte. K dobrej aerodynamike prispieva aj tvar batohov. Chrbát je navrhnutý s dôrazom na priedušnosť a kvalitnú cirkuláciu vzduchu. Bežnou súčasťou cyklistických a bežeckých batohov sú reflexné prvky alebo vak na vodu.

Mestské batohy

Ideálna voľba na potulky mestom, ale aj na cestu do práce alebo na nákupy. Mestské batohy majú zvyčajne jednu hlavnú komoru, prípadne priehradku na notebook. Očakáva sa kratšie nosenie, takže neočakávajte výrazné výstelky ani bedrový pás. Objem batohov sa najčastejšie pohybuje medzi 15 a 30 litrami. Môžete si vybrať z celého radu dizajnových kúskov vrátane kožených modelov.

Školské a študentské batohy

Školské a študentské batohy majú podobný charakter ako mestské batohy. Väčší dôraz sa kladie na kvalitu chrbtovej časti, ktorá prispieva k správnemu držaniu tela. V školskom batohu zvyčajne nájdete organizér na školské potreby a priehradku na notebook. Študentské batohy sa môžu používať aj pri cestovaní na mimoškolské krúžky alebo na školské výlety.

Ľadvinky, tašky na rameno a tašky na dokumenty

Tieto typy sú skôr alternatívou batohov. Ako ľadvinky, tak tašky na rameno a tašky na doklady sú vhodné najmä na uloženie osobných vecí – zvyčajne peňaženky, mobilného telefónu alebo dokladov. Oceníte ich na kratších cestách a v situáciách, keď nechcete nosiť väčšiu batožinu.

Určenie

Telo väčšieho muža, menšej ženy a dieťaťa sa výrazne líši. Aby sa batoh pohodlne nosil, musí jeho konštrukcia zodpovedať telesným proporciám používateľa. Existujú štyri kategórie v závislosti od účelu batohu.

Pánske batohy

Batohy, ktoré sú prispôsobené vyšším postavám, širším ramenám a mužským hrudníkom. Z hľadiska dizajnu prevládajú menej výrazné farby a vzory. Pánske batohy nie sú veľmi početnou skupinou a z veľkej časti ich nahradili unisex modely.

Dámske batohy

Batohy prispôsobené ženským krivkám. V praxi to znamená najmä menšiu vzdialenosť medzi ramennými popruhmi, ich vykrojenie alebo kratšiu a užšiu konštrukciu batohu. Ďalším prvkom je charakteristické zošikmenie bedrového pásu, ktorý zabezpečuje, aby sa popruh nedotýkal rebier alebo bedrových kostí. V neposlednom rade sú dámske modely v pestrejších farbách a vzoroch.

Unisex batohy

Najpočetnejšia kategória, ktorá by mala uspokojiť požiadavky mužov aj žien. Unisex batohy neodrážajú anatomické rozdiely. Dizajn častejšie vyhovuje pánskej postave. Dizajn, ako aj farebná schéma týchto modelov sú neutrálne.

Detské batohy

Batohy pre najmenších používateľov, ktoré zohľadňujú drobnú postavu a užšie ramená. Pre deti je správne držanie tela ešte dôležitejšie ako pre dospelých. Konštrukcia detských batohov by preto mala byť ľahšia a s kvalitnou podporou chrbta. Pomerne častým doplnkom detských batohov sú reflexné prvky, ktoré zvyšujú bezpečnosť dieťaťa. Detskému vkusu zodpovedajú žiarivé farebné kombinácie a hravý dizajn.

Objem

Objem batohu sa udáva v litroch a poskytuje informáciu o veľkosti úložného priestoru. Hodnoty sa v jednotlivých modeloch výrazne líšia. Najmenšie batohy majú objem približne 10 litrov, zatiaľ čo najväčšie krošne môžu mať objem až 90 litrov.

Kapacita musí zodpovedať vašim potrebám. Nevýhody príliš malého batohu netreba opisovať, ale nemá zmysel nosiť stále poloprázdny batoh. Na jednodňový výlet by mal stačiť batoh s objemom 20 až 40 litrov. Ľahko doň uložíte väčšiu desiatu, fľašu s vodou, náhradné oblečenie a peňaženku s dokladmi.

Na viacdňovú cestu sa vám bude hodiť viac miesta, najmä na ďalšie oblečenie a toaletné potreby. Na tieto príležitosti sa zvyčajne odporúčajú batohy s objemom 50 až 60 litrov. Ak chcete v batohu nosiť aj náhradnú turistickú obuv alebo iné objemné vybavenie, vyberte si z najväčších modelov. Krošne a outdoorové batohy sa môžu pochváliť objemom 70 – 90 litrov.

Použité materiály

Životnosť a odolnosť batohu sa zvyšuje s kvalitou materiálov. Medzi najbežnejšie materiály patrí polyamid, ktorý sa používa v menej namáhaných častiach batohu, a polyester, ktorý nájdete v oblastiach vyžadujúcich vyššiu úroveň odolnosti. Nájdete tu aj kombinácie alebo exkluzívne varianty uvedených materiálov. Najznámejšie sú Cordura a Ripstop.

 • Cordura – Tkanina vyrobená z tvrdených polyamidových vlákien, ktorá sa vyznačuje vynikajúcou pevnosťou a odolnosťou proti oderu alebo inému mechanickému poškodeniu.
 • Ripstop – Pevná a ľahká nylonová tkanina. Odolnosť proti poškodeniu je posilnená priečnym a pozdĺžnym tkaním silných vlákien.

Funkčné vlastnosti batohu zlepšuje polyuretánový náter. Švy sú obzvlášť náchylné na prenikanie vody, preto je vhodné ich podlepiť.

Nosný systém

Základom sú ramenné popruhy, ktoré sú pri turistických batohoch zvyčajne doplnené bedrovým pásom. Vybrané modely môžu mať aj balančné a odľahčovacie popruhy alebo hrudný popruh. Možnosti nastavenia na jednotlivých popruhoch vám pomôžu nastaviť správnu polohu batohu a výhodou môžu byť aj pútka na trekové palice.

 • Ramenné popruhy – Najviac namáhaná časť, ktorá nesie najväčšiu váhu. Z tohto dôvodu si popruhy vyžadujú dôkladné upevnenie. Nesmú zvierať krk ani padať z ramien. Nemala by chýbať výstelka a anatomické tvarovanie.
 • Bedrový pás – Pomáha rozložiť hmotnosť batohu. V páse sa zapína na pracku. Bedrový pás by mal byť pre vaše pohodlie dostatočne mäkký. Vzdialenosť medzi ramennými popruhmi a bedrovým pásom musí zodpovedať veľkosti vášho chrbta. Širšie pásy vás potešia praktickými vreckami.
 • Hrudný popruh – Slúži na upevnenie ramenných popruhov. Pri testovaní batohu sa uistite, že hrudný popruh je výškovo nastaviteľný a neobmedzuje vaše dýchanie.
 • Balančné popruhy – Sú pripevnené k chrbtovej výstuži. Umožňujú prenášať záťaž medzi ramená a boky.
 • Odľahčovacie popruhy – Pomáhajú pri pohodlnejšom nosení. Počas chôdze si do nich môžete zavesiť ruky.

Úložné priestory

Batohy nemajú len hlavnú komoru, ale sú vybavené aj ďalším vreckami. Variabilita týchto priehradiek je používateľsky prívetivá, t. j. vnútorné a vonkajšie vrecká majú rôzne uzatváracie mechanizmy. Do aspoň jedného vrecka by ste sa mali dostať bez toho, aby ste museli otvoriť hlavnú komoru. Medzi vítané vychytávky patrí bočné vrecko na fľašu s nápojom, vrecko na telefón v bedrovom páse alebo tajné vnútorné vrecko na cennosti.

Hlavnú komoru možno tiež rozdeliť na niekoľko častí. Rozdelenie do priehradiek vám umožní oddeliť notebook v mestských batohoch alebo špinavé či mokré oblečenie v turistických batohoch. Ďalej si zistite, ako je usporiadané veko batohu. Vnútri sa niekedy nachádzajú vrecká na uloženie dokumentov alebo občerstvenia.

Doplnky

Doplnky pravdepodobne nebudú patriť medzi najdôležitejšie faktory pri výbere, ale môžu vám pomôcť, ak váhate medzi dvoma porovnateľnými batohmi. Aké prvky vám spríjemnia používanie?

 • Úchyty a popruhy – Slúžia na pripevnenie náhradnej obuvi, termosiek, karimatiek a iných vecí, ktoré sa nezmestia do vnútorného priestoru alebo ich tam nechcete dávať. Úchytky a popruhy nájdete najmä na turistických batohoch.
 • Nadstavec – Nadstavec nájdete na objemnejších batohoch. Dá sa stiahnuť pomocou šnúrky, ktorá zároveň uzatvára prístup do hlavnej komory. V kombinácii s výškovo nastaviteľným horným vekom vám tento nadstavec poskytne extra priestor.
 • Viacero vstupov do batohu – Viacero vstupov umožňuje prístup do komory z rôznych strán. Takto môžete často vybrať veci, ktoré potrebujete, bez toho, aby ste museli vykladať zvyšok obsahu. Alternatívne vstupy sú umiestnené na dne alebo na boku batohu.
 • Reflexné prvky – Zvyšujú vašu viditeľnosť v horších svetelných podmienkach.
 • Integrovaný pršiplášť – Poskytuje ochranu pred dažďom. Zvyčajne sa skrýva v spodnom vrecku. Mal by pokrývať celý povrch batohu. Ak pršiplášť nie je súčasťou batohu, je lepšie si ho dokúpiť.

 • Kolieska – Vybrané cestovné batohy sú vybavené kolieskami na ľahšiu prepravu batožiny. Spolu s kolieskami výrobca niekedy pridáva aj výsuvnú rukoväť.

Tipy na správne zbalenie a používanie batohu

Myslíte si, že zbalenie a používanie batohu nie je nič zložité? Máte úplnú pravdu, ale niektoré z nasledujúcich tipov vás možno ešte prekvapia.

 • Ťažisko batohu by malo byť čo najbližšie k hornej časti chrbta. Najťažšie bremená si preto uložte tam, kde máte lopatky. Na druhej strane, ľahké predmety uložte do spodnej časti batohu.
 • Pri balení zvážte, kedy budete dané vybavenie potrebovať. Veci, ktoré budete používať v prvých hodinách cesty, nechajte pri vstupných otvoroch.
 • Zabaľte dôležité predmety, ako sú dokumenty alebo elektronika, do vodotesnej fólie.
 • Po zabalení batohu utiahnite kompresné popruhy. Obsah bude lepšie držať na svojom mieste.
 • Pri nasadzovaní ťažkého batohu si nechajte pomôcť. Šetríte tak ramenné popruhy. Ak nie je nikto nablízku, položte si batoh na vyvýšené miesto, kde si ho ľahšie nasadíte na chrbát.

Ukázať batohy

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov