Ako vybrať karimatku

Redakcia Sportisimo

30.4.2024 • 12 min čítania

Či už sa chystáte na niekoľkodňovú túru do hôr, alebo kempujete s rodinou, pohodlný spánok je nevyhnutný. K tomu vám pomôže správne zvolená karimatka. Na každú príležitosť sa však hodí iný typ.

Karimatky sa líšia kvalitou tepelnej izolácie, komfortom, hmotnosťou a rozmermi. Zistite, ako si vybrať karimatku, aby ste sa vždy vyspali do ružova.

Ani ten najlepší spací vak vás neochráni pred chladom, ak k nemu nemáte vhodnú karimatku. Kvalitná izolácia od zeme tiež poskytuje pohodlie, takže necítite každý kameň pod chrbtom. Skôr ako začnete vyberať karimatku, mali by ste si ujasniť, ako ju budete používať. Skúste si odpovedať na nasledujúce otázky.

 • Pri akých príležitostiach budete karimatku používať? Hľadáte karimatku na spanie v kempe či stanovanie v divočine?
 • Je pre vás dôležitá hmotnosť a veľkosť v zabalenom stave? Budete karimatku prepravovať autom, alebo ju budete nosiť v batohu na chrbte?
 • Je pre vás kľúčové maximálne pohodlie, alebo sa vyspíte aj na tvrdom podklade?
 • Ako často budete karimatku používať?
 • Koľko chcete investovať do karimatky?

Ak sa okrem karimatiek snažíte nájsť aj ideálne kempingové vybavenie, môžete si prečítať aj články o výbere stanov, spacích vakov, batohov alebo napríklad čeloviek a varičov s kartušami.

Ukázať karimatky

Zhrnutie

 • Typ – Karimatky sú rozdelené do piatich kategórií. Stretnete sa s penovými karimatkami, samonafukovacími a nafukovacími karimatkami, alukarimatkami a nafukovacími matracmi.
 • Tepelná izolácia – Karimatky sú označené tepelným odporom R, ktorý udáva kvalitu tepelnej izolácie. R sa pohybuje od 1 pre letné karimatky až po 9,5 pre expedičné modely. Rovnako ako pri spacích vakoch, aj na podložkách nájdete označenie ročného obdobia (letné, zimné, trojsezónne).
 • Komfort – Závisí najmä od hrúbky. Čím tenšia je podložka, tým ťažšie sa vyrovnáva s nerovným terénom. Nafukovacia karimatka ponúka prvotriedne pohodlie. Na nafukovacej karimatke si môžete dopriať pohodlie porovnateľné so spaním na posteli.
 • Veľkosť – Väčšina karimatiek sa dodáva v dĺžke Regular 185 cm a šírke 50 až 60 cm, čo je dostatočné pre mužov a ženy priemernej postavy. Pre vyššie osoby je vhodnejšia veľkosť Large s dĺžkou až 195 cm. Ak máte robustnejšiu postavu alebo sa v noci často vrtíte, vyberte si širšiu podložku.
 • Odolnosť – Kvalitné penové karimatky sú prakticky nezničiteľné a môžete ich používať pri ohni, na skale alebo na čerstvo pokosenom poli. Nafukovacie a samonafukovacie modely sú náchylné na prepichnutie a sú citlivé na teplo.
 • Hmotnosť a rozmer v zabalenom stave – Potrebujete karimatku, ktorá sa v batohu neprenesie ani na niekoľkodňovej túre? Minimalistické nafukovačky vážia sotva štvrť kilogramu a zbalíte ich do malej rolky. Aj penové karimatky sú ľahké, ale, žiaľ, neskladné.

Typ karimatky

Existuje päť základných kategórií karimatiek, ktoré sa líšia materiálom a technológiou izolácie.

Penové karimatky

Z hľadiska odolnosti nemajú konkurenciu – znesú iskry z ohňa aj ostré kamene. Penové karimatky vynikajú aj nízkou hmotnosťou. Na druhej strane sú neskladné, takže nezostáva nič iné, ako ich nosiť pripnuté na vonkajšej strane batohu. Najlacnejšie penové karimatky sú vyrobené z polyetylénu (PE). Lacný materiál neponúka kvalitnú tepelnú izoláciu ani veľký komfort – pri častom používaní sa pena začne odlupovať.

O niečo drahšie sú karimatky vyrobené z EVA peny, označované ako evazotky alebo evamatky. Na rozdiel od PE pena EVA neabsorbuje vodu a oveľa lepšie izoluje. Materiál je prirodzene protišmykový – takže na karimatke nebudete počas noci cestovať ani so spacím vakom z klzkej tkaniny.

Najvyššou kategóriou penových karimatiek sú skladacie „harmonikové“ modely. Majú konštrukciu s jamkami, v ktorých sa zachytáva vzduch ako izolant. Okrem toho sú zvyčajne z jednej strany potiahnuté striebornou fóliou, ktorá odráža teplo, a tým zvyšuje tepelný komfort. „Harmoniky" tiež hojne využívajú horolezci a alpinisti, pretože sú ľahké, nemusia sa nafukovať a nehrozí ich zlyhanie v dôsledku prepichnutia.

Samonafukovacie karimatky

Ideálna rovnováha medzi cenou, komfortom a kvalitnou izoláciou. Samonafukovacia karimatka je vyplnená špeciálnou penou s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Po otvorení ventilu sa pena začne rozpínať a nasávať vzduch, čím sa karimatka takmer nafúkne. Počítajte s tým, že ho budete musieť na pár nádychov nafúknuť do plnej tvrdosti. Odmenou vám bude pohodlný spánok na mäkkej podložke.

Nevýhodou samonafukovacích karimatiek je vyššia hmotnosť a väčšie rozmery v zabalenom stave v porovnaní s nafukovacími karimatkami. Stále sa však zmestia do batohu, a ak si priplatíte, môžete nájsť aj minimalistické verzie. Hoci sú zvyčajne vybavené ochrannou vonkajšou vrstvou, mali by ste si dávať pozor na prepichnutie a chrániť ich pred ohňom.

Lacnejšie samonafukovacie karimatky nezvládajú veľké teplo. Môžu sa začať odlepovať a spôsobovať netesnosti a vypukliny. Ďalšou nevýhodou je, že karimatka sa ťažšie balí – musíte uvoľniť ventil a dôkladne vytlačiť všetok vzduch.

Nafukovacie karimatky

Jasná voľba, keď hľadáte skladnú karimatku s nízkou hmotnosťou. Najmenšie varianty sa zbalia do rolky veľkosti mikiny a vážia len asi 250 gramov. Napriek tomu nafukovačka ponúka vysoký komfort vďaka vzduchovému vankúšu s výškou až 10 cm, ktorý odizoluje väčšinu nerovností. Nafukovanie ústami môže byť pre niektorých ľudí náročnejšie, preto je príjemné, keď úložný vak slúži aj na nafukovanie.

Bezkonkurenčné pohodlie a skladovanie sa odráža vo vyššej cene. Nafukovacie karimatky sa dajú kúpiť od tisíc korún, ale v tomto prípade ide len o vonkajšiu vrstvu naplnenú vzduchom. To znižuje jej izolačné vlastnosti. Aby nafukovacia karimatka lepšie izolovala, musí byť jej konštrukcia zložitejšia – rozdelená do komôr alebo doplnená izolačnou penou, čo výrazne zvyšuje jej cenu.

Všetky ostré predmety a iskry predstavujú pre nafukovaciu karimatku vysoké riziko. Ak podložku nafúknete ústami, dostane sa do nej vlhkosť, ktorá môže v zime kondenzovať a zamrznúť, čím sa zhoršia izolačné vlastnosti. Z dlhodobého hľadiska spôsobuje vlhkosť rast plesní. karimatku by ste preto mali vždy skladovať rozloženú s otvoreným ventilom.

Alumatky

Do kategórie karimatiek patria aj alumatky. Je to tenká pena potiahnutá hliníkovou vrstvou. Tá odráža teplo smerom k telu a zvyšuje tepelný komfort. Medzi najväčšie výhody alumatiek patrí skladnosť, nízka hmotnosť a priaznivá cena.

V pravom zmysle slova však nejde ani o karimatku. Tepelnoizolačné vlastnosti alumatiek sú veľmi slabé a kvôli hrúbke približne 3 mm nemôžeme veľmi hovoriť ani o pohodlí. Samostatne ju môžete používať len počas horúcich letných nocí, keď je zem ohriata a nemáte pod sebou žiadne nerovnosti.

Najbežnejšie sa alumatka uplatní ako podložka pod (samo)nafukovacou alebo penovou karimatkou, keď spíte pod šírym nebom. Chráni ich pred poškodením a poskytuje o niečo lepší tepelný komfort počas chladných nocí.

Nafukovací matrac

Jazdíte do kempu autom, takže vám vyššia hmotnosť a rozmery podložky nerobia problém? Potrpíte si na maximálne pohodlie? Ak sa chcete pri kempovaní cítiť takmer ako vo vlastnej posteli, stavte na nafukovací matrac. Môžete ho použiť nielen pod stanom, ale aj na na chate alebo pre hostí.

Hoci nafukovacie matrace môžu mať hrúbku viac ako 10 cm, sú plnené iba vzduchom, a preto neposkytujú veľmi dobrý tepelný komfort. Vďaka tomu sa hodia skôr na kempovanie v letných mesiacoch alebo na spanie v interiéri. Na nafúknutie matraca budete potrebovať pumpu alebo kompresor.

Porovnanie typov karimatiek a ich vlastností

  Tepelná izolácia Pohodlie Odolnosť Hmotnosť Rozmery v zabalenom stave Rýchlosť rozloženia a skladania Cena Údržba Príležitosť
Penová karimatka ** ** **** ***** ** ***** ***** ****

na výlety, k ohňu, do tábora, na festival

Harmonika z EVA peny *** *** ***** ***** ** ***** **** ****

treky, vysokohorské túry

Samonafukovacia karimatka ***** **** *** *** *** *** *** **

na kempovanie, univerzálne použitie

Nafukovacia karimatka **** **** ** ***** ***** ** ** **

na cyklistické výlety, viacdňové túry

Alumatka * * **** ***** ***** ***** ***** *****

podložka pod inú karimatku

Nafukovací matrac ** ***** ** * * * * *** do kempu, na chatu

V tabuľke sú porovnávaní typickí zástupcovia jednotlivých kategórií karimatiek, avšak aj v rámci jednej kategórie sa modely výrazne líšia. Pri výbere by ste preto mali zohľadniť nasledujúce parametre.

Tepelná izolácia

Označuje sa tepelným odporom alebo tepelným koeficientom. Označuje sa písmenom R a má hodnoty od 1 do 9,5. Čím vyšší je tepelný odpor, tým lepšia je tepelná izolácia. Žiaľ, pre tento ukazovateľ neexistuje jednotná norma a výrobcovia nie sú povinní ho uvádzať na karimatkách. Ako pomôcku môžete použiť nasledujúcu tabuľku.

 Tepelný odpor Minimálna teplota

Sezóna a použitie

R1 7 °C

leto

R2 2 °C

tri sezóny

R3 −5 °C

tri sezóny (s nočnými mrazmi)

R4 −11 °C

zima, štyri sezóny

R5 −17 °C

vysokohorské túry

R6 a vyššie −24 °C dlhšie zimné túry do hôr

Niektorí výrobcovia neuvádzajú tepelnú odolnosť, ale aspoň vhodnú sezónu podobne ako pri spacích vakoch. Jedným z najobľúbenejších modelov sú trojsezónne karimatky, ktoré poskytujú pohodlné spanie od jari do jesene. Vyššiu kategóriu predstavujú zimné karimatky, ktoré chránia pred chladom od zeme aj pri teplotách pod nulou. Môžete ich však používať po celý rok, preto sa niekedy stretávate s označením štvorsezónne.

Komfort

Jednoducho povedané – čím vyššia je karimatka, tým lepšie sa na nej spí. Alumatky majú hrúbku okolo 3 mm, penové podložky 5 – 14 mm, samonafukovacie karimatky 25 – 80 mm a nafukovačky až 10 centimetrov. Hrúbka karimatky do určitej miery súvisí s kvalitou tepelnej izolácie, ale neplatí to na 100 %. Pri výbere hrúbky myslite aj na to, kde budete najčastejšie spať. Na nerovnom a tvrdom povrchu sa hodia centimetre navyše.

Pri (samo)nafukovacích modeloch má na pohodlie spánku vplyv aj množstvo vzduchu, ktoré do karimatky natlačíte – čím viac je nafúknutá, tým lepšie izoluje nerovnosti terénu. Karimatka sa však potom môže zdať pocitovo tvrdá, a to práve pri ležaní na boku. Nafukovacie karimatky sa zvyčajne vyrábajú v „článkovitom“ dizajne, ktorý môže citlivejším spáčom spôsobiť nepohodlie, keď sú úplne nafúknuté.

K pohodlnému spánku prispeje aj protišmyková vrstva. Penové karimatky a evamatky sú prirodzene protišmykové. Pri (samo)nafukovacích variantoch však hrozí, že počas noci skončíte mimo podložky kvôli klzkému materiálu vašej karimatky a spacieho vaku. Preto by mali byť vybavené protišmykovou vrstvou alebo aspoň bodmi (napríklad z gumy).

Veľkosť

Všeobecne sa odporúča zvoliť dĺžku podložky aspoň vo výške postavy. Ak pridáte ďalších 15 cm, budete mať dostatok priestoru a pri spaní pod holým nebom si nezašpiníte spací vak. Ak riešite každý gram, môžete siahnuť aj po kratšej dĺžke – pod hlavu si môžete dať vankúš alebo oblečenie, pod nohy batoh a ušetriť drahocenný priestor. To sa, samozrejme, kompenzuje nižším komfortom spánku.

Penové karimatky sa zvyčajne vyrábajú v dĺžke 170 až 200 cm v obdĺžnikovom tvare. Ich veľkosť môžete ľahko upraviť orezaním. Samo(nafukovacie) podložky sú dostupné v rôznych veľkostiach:

 • Small – pre deti, dĺžka 120 cm
 • Medium – pre juniorov a menšie postavy, dĺžka 168 – 180 cm
 • Regular – pre priemernú postavu, dĺžka 183 – 185 cm
 • Large – pre vysoké osoby, dĺžka 185 – 195 cm
 • Woman – špeciálny model prispôsobený tvaru ženského tela, často vystužený v oblasti chrbta, bokov a nôh pre lepší tepelný komfort.

Rozdiely si všimnete aj v šírke karimatky. Štandardná šírka je od 50 do 60 cm. V ponuke však nájdete aj podložky so šírkou až 75 cm. Hodia sa pri robustnejších postavách alebo keď sa prevraciate v spánku. Ultraľahké verzie karimatiek šetria na šírke, preto kopírujú tvar tela – v oblasti nôh sa zužujú. Výrobcovia myslia aj na páry a vyrábajú karimatky pre dve osoby. Využijete ich najmä pri spaní v spojených spacích vakoch.

Odolnosť

Vynikajúcu odolnosť ponúkajú penové karimatky, najmä tie, ktoré sú vyrobené z peny EVA. Klasické PE karimatky sa časom preležia, nerovnosti na nich vytvoria priehlbiny a tiež nasiaknu vodou. Pena EVA, t. j. etylénvinylacetát, má uzavreté póry, a preto sa podobá na gumu. Nenasiakne vodou a je veľmi odolná proti poškodeniu. Aj keď je prepichnutá alebo prerezaná, jej funkčnosť je takmer neovplyvnená.

Na druhej strane samo(nafukovacie) podložky je potrebné chrániť pred poškodením, pretože v prípade prepichnutia budete mať pod spacím vakom len kus látky. Menšie praskliny možno opraviť pomocou lepiacej súpravy, ktorá je zvyčajne súčasťou balenia. Nemusíte sa však obávať každej vetvičky – najmä drahšie modely majú kvalitnú vonkajšiu vrstvu odolnú proti prepichnutiu. Vždy si však dávajte pozor na iskry z ohňa.

Nafukovačky z lacnejších radov sú tiež citlivé na teplo – napríklad ak ich necháte rozložené v aute alebo ich budete nosiť mimo batohu na priamom slnku. Švy sa môžu rozdeliť a vzniknúť tak netesnosti. Pri samonafukovacích karimatkách existuje riziko, že sa vnútorná pena oddelí od vonkajšej vrstvy a vyduje sa. Dajte si tiež pozor na poškodenie ventilov, ak na ne náhodou stúpite. Ak trváte na vysokej odolnosti, vyberte si (samo)nafukovacie karimatky vysokej kvality.

Hmotnosť a veľkosť v zloženom stave

Kľúčové parametre, ak sa chystáte na turistiku a karimatku ponesiete v batohu. Nízka hmotnosť penových karimatiek a nafukovačiek je dôvodom, prečo sú jedným z najobľúbenejších typov na viacdňové túry. Na druhej strane, najťažšie sú samonafukovacie podložky, ale aj v tejto kategórii nájdete ultraľahké konštrukcie s hmotnosťou len okolo pol kilogramu.

Typ karimatky Hmotnosť
Alumatky 

100 – 150 g

Penové karimatky

250 – 400 g

Samonafukovacie karimatky

500 – 2 000 g

Nafukovacie karimatky

250 – 1 500 g

Nafukovací matrac 1 – 10 kg

V rámci kategórie zvyčajne platí, že čím ľahší model, tým nižšia podložka, a teda menej pohodlná. S ubúdajúcim množstvom materiálu sa spravidla zhoršujú aj jeho izolačné vlastnosti.

Celkom jednoznačný je potom súboj karimatiek v spratnosti. Do najmenšieho balíčka zrolujete nafukovaciu karimatku, naopak, najviac miesta zaberie penový model.

Ďalšie faktory

Čo ešte treba zvážiť pri výbere karimatky?

 • Rýchlosť rozkladania a skladania – Penovú karimatku môžete rozložiť v priebehu niekoľkých sekúnd a ísť spať. Pri (samo)nafukovacích karimatkách musíte počítať s časom na nafúknutie a vyfúknutie. V prípade nafukovačiek pripočítajte k tomu aj námahu spojenú s nafukovaním.
 • Údržba – Penové karimatky sú takmer bezúdržbové, stačí ich utrieť vlhkou handričkou. (Samo)nafukovacie karimatky skladujte rozložené s otvoreným ventilom na chladnom a suchom mieste. V opačnom prípade môže materiál stratiť svoje vlastnosti a môže v ňom vyrásť pleseň.
 • Doplnky – Niektoré nafukovacie karimatky majú integrovaný vankúš pre pohodlnejší spánok. Poteší vás aj úložný vak, ktorý slúži aj na nafukovanie. Pri penových karimatkách oceníte popruhy na zapnutie.

Ukázať karimatky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov