Ako vybrať trekingové palice a palice na nordic walking

Redakcia Sportisimo

29.4.2024 • 9 min čítania ▸ 5 min videa

Vyberáte palice na outdoorové aktivity? Môžete si vybrať medzi trekingovými palicami a palicami na nordic walking. Rozhodne by ste si ich nemali zamieňať, každý typ je určený na inú činnosť. Ktoré palice si vybrať a ktoré parametre vám pomôžu vybrať ten správny model?

To podstatné už viete – trekingové palice a palice na nordic walking sa líšia. Pred ich výberom si preto premyslite, akú činnosť plánujete s palicami vykonávať. Chcete získať oporu a stabilitu pri výstupe v horách? Alebo plánujete skôr športovú chôdzu v ľahkom teréne?

Okrem tejto základnej otázky si ujasnite aj ďalšie otázky.

 • Koľko meriate na výšku?
 • V akom teréne sa budete väčšinou pohybovať?
 • Potrebujete teleskopický model palíc?
 • Ako veľmi je pre vás dôležité pohodlie?
 • Koľko ste ochotní zaplatiť za palice?

Ukázať trekingové palice a palice na nordic walking

Zhrnutie

 • Typ – Trekingové palice sú určené najmä na horské výlety a túry. Slúžia ako opora v náročnom teréne. Pri pohybe sa zapichujú pred telom. Palice na nordic walking sa dajú použiť na rýchlejšiu chôdzu. Zapichujú sa za telom a potom sa pustia pri odraze. Zvyčajne sa vyrábajú jednodielne alebo dvojdielne, zatiaľ čo trekingové palice sú zvyčajne teleskopické.
 • Dĺžka palíc – Keď stojíte vzpriamene a držíte palice, vaša ruka by mala byť v pravom uhle k vášmu lakťu. Ak nemáte možnosť vyskúšať si palice osobne, vynásobte svoju výšku koeficientom 0,68. Získate tak približnú dĺžku palíc. Teleskopické modely vám umožnia reagovať na konkrétnu situáciu – pri chôdzi do kopca môžete palice trochu skrátiť, zatiaľ čo z kopca ich môžete predĺžiť.
 • Systém nastavenia – systém Fast Lock s páčkou umožňuje rýchle a jednoduché nastavenie aj v zimných rukaviciach. Nevýhodou je, že sa tým zvýši celková hmotnosť palíc. Pomocou systému Twist Lock nastavíte dĺžku palice skrutkovaním. Manipulácia s nimi bude o niečo ťažšia, na druhej strane však systém Twist Lock takmer nezvyšuje hmotnosť palíc.
 • Odpruženie – Odpruženie v podobe systému antishock nájdete najmä pri trekingových paliciach. Odpruženie tlmí nárazy a znižuje zaťaženie pohybového aparátu. Vhodné predovšetkým do ťažkého terénu. Antishock sa dá zvyčajne zapnúť alebo vypnúť.
 • Materiál palíc – Palice sa najčastejšie vyrábajú z hliníkových zliatin. Tento materiál je lacný, odolný, ale pomerne ťažký. Ľahšie modely používajú karbón, ale musíte si zaň priplatiť. Okrem toho je karbón menej odolný proti mechanickému poškodeniu.
 • Materiál rukoväti – Najlacnejšie palice majú plastové rukoväti. Z hľadiska odolnosti je to vynikajúce riešenie, ale úroveň pohodlia je minimálna. Penové alebo korkové rukoväti poskytujú väčšie pohodlie. Na rozdiel od plastových rukovätí sa zo spotených rúk nešmýkajú.
 • Hroty a košíčky – V spodnej časti sú trekingové palice zakončené pevným hrotom určeným do tvrdého prírodného terénu. Gumová pätka je vhodnejšia na dlažbu alebo betón. Mäkké alebo voľné povrchy si vyžadujú použitie košíčkov. Pri paliciach na nordic walking narazíte na univerzálnu gumovú koncovku do tvrdého terénu.

Typ

Existujú dve základné kategórie outdoorových palíc – trekingové palice a palice na nordic walking.

Trekingové palice

Začnime trekovými, trekingovými alebo turistickými palicami. Tento typ je určený predovšetkým na horské výlety a túry. Trekingové palice slúžia ako opora pri chôdzi a poskytujú potrebnú stabilitu v náročnejšom teréne. Poradia si aj s mokrým, klzkým alebo zľadovateným terénom. Palice vám pomôžu zabezpečiť vzpriamené držanie tela, a tým aj ľahšie a voľnejšie dýchanie.

Trekové palice však majú aj ďalšie výhody. Výrazne znižujú zaťaženie pohybového aparátu – poďakujú sa vám najmä kĺby, svaly, šľachy a väzy nôh a chodidiel. Palice dokážu každým krokom odľahčiť až 8 kilogramov telesnej hmotnosti.

Turistické palice sú zvyčajne teleskopické. Ich dĺžku si môžete nastaviť presne podľa svojej výšky a prispôsobiť ich tomu, či idete do kopca, alebo z kopca. Po zložení sa palice zmestia do batohu alebo ich naň môžete pripevniť zvonku. Na rukoväti je nastaviteľné pútko, ktorý si môžete nasadiť na zápästie. V spodnej časti palice nájdete malú gumovú pätku alebo koncovku. Čo sa týka štýlu, trekingové palice sa pri chôdzi zaboria pred telo.

Palice na nordic walking

Nordic walking, teda severská chôdza, je aktivita, ktorá vznikla z prostredia bežcov na lyžiach. Pôvodne sa nordic walking používal ako alternatívna tréningová metóda pre športovcov počas mesiacov, keď bol nedostatok snehu. Postupom času sa nordic walking rozšíril aj mimo lyžiarskej komunity. Hodnotí sa ako komplexná fyzická aktivita, pri ktorej sa do pohybu zapája až 90 % svalstva. Okrem toho spálite približne o 40 až 60 % viac energie ako pri klasickej chôdzi.

Pôvod nordic walkingu zodpovedá technike, ktorá trochu pripomína beh na lyžiach – palice sa zapichujú za telo a pomáhajú pri pohybe vpred. Po odraze (keď sa ruka presunie za telo) sa palica púšťa. Preto sú palice na Nordic Walking vybavené rukavicou, nie iba pútkom. Ďalší rozdiel uvidíte na spodnej časti palice. Modely na nordic walking sú zakončené zošikmenou koncovkou, ktorá kopíruje smer pohybu a zabezpečuje optimálny uhol odrazu.

Palice na nordic walking sú zvyčajne užšie a ľahšie ako trekingové palice. Najčastejšie sa vyrábajú v jednodielnom alebo dvojdielnom vyhotovení.

Dĺžka palíc

Kľúčovým aspektom výberu je výber správnej dĺžky palíc. Pri oboch uvedených typoch môžete postupovať podľa jednoduchého výpočtu:

optimálna dĺžka palice = telesná výška v cm × 0,68

Osoba vysoká 175 cm by preto mala siahnuť po palici s dĺžkou približne 120 cm (175 × 0,68 = 119). Tento výpočet zvoľte v situáciách, keď si palice objednávate online alebo si ich nemôžete vyskúšať z iného dôvodu.

Osobné vyskúšanie je presnejšie

Ak je to možné, porovnajte palice so skutočnými telesnými proporciami. Každý z nás má inú dĺžku trupu a končatín. Ako teda zvoliť dĺžku palíc? Postavte sa s členkami k sebe a narovnajte sa. Uchopte palice. Ruka by mala pri úchope zvierať s lakťom pravý uhol. Pri nordic walkingu môže byť predlaktie mierne „z kopca“, čo v praxi znamená o niečo kratšie palice.

Vhodným riešením sú palice s nastaviteľnou dĺžkou. Tie sú bežné najmä pri trekingových modeloch. Dĺžku palíc tak možno ľahko prispôsobiť aktuálnemu používateľovi alebo konkrétnym podmienkam. Pri chôdzi do kopca môžete palice skrátiť o niekoľko centimetrov, zatiaľ čo pri návrate dole sa vám bude hodiť dlhšie nastavenie.

Nepodceňujte výber a nastavenie správnej dĺžky. Neprimeraná dĺžka palíc vedie k preťaženiu zapojených svalových partií a hrozí zranenie. Používatelia majú vo všeobecnosti tendenciu siahať po dlhších paliciach. Pri pohybe potom musia zdvíhať ramená neúmerne vysoko. V takýchto prípadoch je len otázkou času, kedy o sebe preťažený ramenný pletenec dá vedieť a na istý čas vás vyradí zo športovania.

Systém nastavenia

Na nastavenie dĺžky palíc sa používajú dva základné systémy – Fast Lock a Twist Lock.

 • Fast Lock – Rýchloupínací systém s páčkou. Ako naznačuje názov Fast Lock, hlavnou výhodou tohto systému je rýchlosť nastavenia. Zmena dĺžky palice je jednoduchá a dá sa ľahko vykonať v rukaviciach. Nevýhodou je vyššia hmotnosť.
 • Twist Lock – Skrutkovací systém. Na rozdiel od zámku Fast Lock nepridáva palici takmer žiadnu hmotnosť. Daň za túto výhodu je dlhšie trvajúce nastavenie, ktoré vám v zime v rukaviciach nepôjde práve od ruky.

Nemožno povedať, že jeden systém je lepší ako druhý. Z dôvodu pohodlia má v súčasnosti prednosť funkcia Fast Lock, ale záleží na vašich prioritách.

Menej rozšírenou alternatívou je rozkladateľná palica. Ide o modely, ktoré sú spojené vnútorným lankom. Palicu možno rozpojiť na kratšie časti a zložiť do batoha. Rozšíriteľnosť nezaručuje možnosť nastavenia dĺžky – spojenie lankom sa vyskytuje v kombinácii s jedným z dvoch vyššie uvedených systémov aj samostatne pri paliciach bez možnosti nastavenia.

Odpruženie

Palice môžu byť odpružené alebo neodpružené. Odpruženie sa týka najmä trekingových palíc, pri nordic walkingu by znížilo účinky „odpichu“ pri pohybe vpred. Na odpruženie sa štandardne používa antishock systém. Tvoria ho pružiny, ktoré tlmia nárazy palice. Ak máte problémy s pohybovým aparátom (bolesť predlaktia, lakťa atď.), určite by ste mali siahnuť po odpružení.

Antishock oceníte aj v ťažkom teréne alebo na skalách. V mäkšom teréne, kde je kľúčová stabilita, sú vhodnejšie palice bez odpruženia. Našťastie má väčšina tyčí s antishockom prepínanie. Odpruženie môžete podľa potreby zapnúť alebo vypnúť.

Materiál palíc

Materiál palíc výrazne ovplyvňuje ich hmotnosť a odolnosť. Najbežnejšie sú hliníkové zliatiny, ktoré ponúkajú nízku cenu a solídnu odolnosť. Hliníkové palice patria k tým ťažším. Ak hľadáte model, ktorý môžete nosiť v batohu na dlhšie túry, mali by ste zvoliť ľahšie materiály – zvyčajne karbón.

Karbónové palice sú ľahké a prispievajú k účinnému tlmeniu nárazov. Medzi ich hlavné nevýhody patrí vyššia cena a menšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu.

Hliníkové modely možno odporučiť začiatočníkom, karbónové modely pokročilým a športovým používateľom. Výnimkou sú trekingové palice do náročného terénu, kde hliník často poslúži lepšie ako krehkejší karbón.

Materiál rukovätí

Rukoväti sú tiež vyrobené z rôznych materiálov. Líšia sa odolnosťou, úrovňou pohodlia a v neposlednom rade aj cenou. Aké materiály sa nachádzajú v rukovätiach?

 • Plastové – Rukoväti z tvarovaného plastu sú najlacnejšou možnosťou, preto ich nájdete na základných modeloch. Vynikajú odolnosťou, ale nie sú veľmi pohodlné. Okrem toho neodvádzajú pot a môžu sa šmýkať v ruke.
 • Pena – Penové rukoväti sú menej odolné ako plastové, ale sú oveľa pohodlnejšie. Dobre absorbujú vibrácie a nešmýkajú sa zo spotených dlaní.
 • Korok – Na najdrahších paliciach nájdete rukoväti vyrobené z korku. Sú veľmi pohodlné a dobre si poradia s potom. Nevýhodou je však kratšia životnosť.

Hroty a košíčky

Štandardne sú palice zakončené pevným hrotom z karbidu volfrámu alebo ocele. Najmä hroty z karbidu volfrámu sú vynikajúce z hľadiska tvrdosti a odolnosti. Ide o univerzálne riešenie pre tvrdý podklad. V závislosti od typu terénu by ste mali meniť koniec palice. Okrem hrotov uvidíte aj gumové pätky, košíčky, koncovky a ďalšie doplnky.

Na štrku, blate a ľade – všeobecne na tvrdých prírodných povrchoch – používajte samostatný hrot. Gumová pätka sa hodí na kamenných povrchoch (skaly, betón, dlaždice). Oceníte ju aj pri preprave palíc. Na mäkší terén sú určené košíčky. Na trávu alebo blato postačia košíčky s menším priemerom, približne 4 cm. Na sneh a piesok boli navrhnuté veľké tanieriky s priemerom do 8 cm.

Palice na nordic walking používajú koncovku v podobe gumovej pätky. Je naklonená a poskytuje ideálny uhol na odraz za telom. Koncovka je pomerne univerzálna a je vhodná na širokú škálu tvrdých povrchov.

Ukázať trekingové palice a palice na nordic walking

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov