Ako vybrať stan

Redakcia Sportisimo

16.5.2024 • 11 min čítania

Radi kempujete v prírode, vyrážate na hudobné festivaly alebo len chcete stráviť noc s deťmi v záhrade? Stan má mnoho rôznych využití. V každom prípade však musí vyhovovať aktuálnym podmienkam a vašim požiadavkám, inak si pobyt vonku veľmi neužijete.

Bohužiaľ, neexistuje univerzálny stan, ktorý by bol vhodný pre všetky situácie. Každý model má primárny účel a nemusí byť 100 % vhodný na použitie za iných okolností. Preto je veľmi dôležité ujasniť si, čo od stanu očakávate.

 • Kde a v akých podmienkach budete stan používať?
 • Koľko osôb a batožiny by sa malo do stanu vojsť? Aké ďalšie vybavenie plánujete v interiéri skladovať?
 • Aká dôležitá je hmotnosť a rozmery stanu v zabalenom stave? Budete stan prepravovať autom, alebo ho budete nosiť v batohu na chrbte?
 • Uprednostňujete konkrétny tvar stanu? Aké sú vaše požiadavky na pohodlie a materiály?
 • V akom cenovom rozpätí si vyberáte stan?

Ak hľadáte ďalšie vybavenie na kempovanie, napísali sme aj články o výbere spacích vakov, karimatiek, batohov alebo napríklad čeloviek a varičov s kartušami.

Ukázať stany

Zhrnutie

 • Typ – Hľadáte stan na pešie a cyklistické výlety? Zamerajte sa na outdoorové modely. Ak prepravujete stan autom, zabezpečte si pohodlie v rekreačných a rodinných stanoch. Špecifickým typom sú párty stany a prístrešky, ktoré slúžia najmä ako ochrana pred nepriaznivým počasím.
 • Plášť – Dvojplášťové konštrukcie lepšie odvádzajú vlhkosť a poskytujú vám vyššiu úroveň pohodlia. V jednoplášťovej verzii sa vyrábajú lacnejšie modely alebo expedičné stany.
 • Tvar – Tunelovitý tvar umožňuje najefektívnejšie využitie vnútorného priestoru. Takýto stan však musí byť vždy ukotvený a vypnutý. Rýchlejšie postavíte populárne kupoly. Ak je pre vás dôležitá stabilita a odolnosť proti vetru, vyberte si stan geodetického tvaru.
 • Veľkosť a kapacita – Prispôsobte parametre počtu osôb a batožiny. Pre šírku stanu predpokladajte, že jedna osoba potrebuje približne 55 – 60 cm. Minimálna vhodná dĺžka sa získa pripočítaním 25 cm k výške najvyššieho používateľa. Väčšie stany by mali mať viacero vchodov.
 • Hmotnosť – Hmotnosť väčšiny stanov pre 2 až 3 osoby sa pohybuje medzi 3 až 5 kg. Ultraľahké modely pre jednotlivcov vážia menej ako 1 kg. Veľké rodinné stany, pri ktorých sa počíta s prepravou autom, majú viac ako 15 kg.
 • Použité materiály – Vonkajší stan a plachta sú najčastejšie vyrobené z polyesteru alebo polyamidu. Vnútorný stan by mal byť vyrobený z ľahkých a priedušných materiálov. Stabilitu konštrukcie zabezpečujú duralové tyče.
 • Vodný stĺpec – Nepremokavé stany s vyšším vodným stĺpcom lepšie odolávajú vode, ale sú menej priedušné. Za normálnych podmienok si vystačíte s približne 5 000 mm na podlahe a 1 500 až 2 000 mm na tropiku.
 • Ďalšie parametre – Venujte pozornosť spracovaniu švov, počtu vnútorných vreciek alebo vetracích otvorov.

Typy stanov

Ak ste si už prezreli ponuku stanov, zistili ste, že existuje niekoľko rôznych typov. Rozdelenie zohľadňuje typ použitia.

Outdoorové stany

Outdoorové stany, označované aj ako turistické stany, sú najpoužívanejšou možnosťou. Popularitu si získali vďaka svojej relatívnej univerzálnosti. Oceníte ich pri peších túrach, cyklovýletoch, kempovaní, ale aj doma v záhrade. Zvyčajne majú dvojvrstvovú konštrukciu a kupolovitý alebo tunelový tvar. Turistické stany sú navrhnuté ako trojsezónne – využijete ich od jari do jesene.

Pri outdoorových stanoch sa prihliada na prenosnosť, preto sa kladie dôraz na nízku hmotnosť. Modely bývajú menšie, zvyčajne pre 1 až 4 osoby. Dôležitá je aj odolnosť, ktorú zabezpečujú duralové tyče. Stavba stanu by mala byť rýchla a jednoduchá. Vnútorný priestor však nie je príliš veľký.

Rekreačné a rodinné stany

Hľadáte väčší a pohodlnejší stan? Rekreačné a rodinné stany budú tou správnou voľbou. V niektorých modeloch môžete dokonca stáť. Tieto výhody sa odrážajú v hmotnosti a rozmeroch stanu. Vo väčšine prípadov to však nie je problém, rekreačné stany sa skôr prepravujú autom. Majitelia ich stavajú len niekoľkokrát do roka, na dlhší čas a v nenáročných podmienkach – napríklad v kempoch, na lúkach alebo v záhradách.

Rekreačné stany sa vyrábajú v malých a veľkých verziách. Do najväčších modelov sa zmestí až 9 osôb. Okrem toho ponúkajú vynikajúci vnútorný priestor a množstvo úložného miesta. V porovnaní s predchádzajúcim typom trvá výstavba dlhšie. Stany majú často chodby alebo oddelené spálne. Najbežnejšími tvarmi sú opäť kupola a tunel.

Expedičné stany

Jeden z najodolnejších stanov na trhu. Tvoria nenahraditeľnú súčasť výbavy počas horských prechodov a náročných expedícií. Stany zvládnu aj horšie poveternostné podmienky vrátane dažďa, snehu a silného vetra. Jednoduchosť konštrukcie a odolnosť konštrukcie zohrávajú kľúčovú úlohu v nepriaznivých poveternostných podmienkach. To je zabezpečené viacnásobným krížením kvalitných tyčí.

Expedičné stany sú často vybavené špeciálnym príslušenstvom, ako sú snehové goliere alebo ventilačné rukávy. Výrobcovia sa snažia minimalizovať hmotnosť, čo sa odráža na úrovni komfortu. Nechýba však priestor na uloženie batohu a ďalšieho vybavenia. Nákupná cena expedičných stanov je zvyčajne vyššia.

Párty stany a prístrešky

Špecifická kategória stanov. Párty stany aj prístrešky sú primárne určené na ochranu pred slnkom, vetrom alebo dažďom. Využitie párty stanov je zrejmé – modely sa hodia na stretnutia s priateľmi alebo oslavy pod holým nebom. Prístrešky sa stali veľmi obľúbeným doplnkom k vode. Na pláži vás ochránia pred slnečnými lúčmi a zároveň vám poskytnú čiastočné súkromie. Párty stany a prístrešky nie sú vhodné na spanie alebo kempovanie.

Ďalšie typy

Tento zoznam zďaleka nie je úplný. Príležitostne sa vyčleňujú aj iné typy stanov.

 • Ultraľahké stany – Modely vyrobené z odľahčených materiálov. Okrem hmotnosti kladú výrobcovia dôraz aj na rozmery v zabalenom stave. Stany sú ideálne na pešie a cyklovýlety. Ich limity spočívajú v nižšom komforte a odolnosti.
 • Samorozkladacie stany – Označované aj ako vystreľovacie alebo sekundové. Hlavnou výhodou týchto stanov je rýchla montáž. Stačí vyhodiť konštrukciu do vzduchu a stan sa pri dopade zloží do požadovanej polohy. Samorozkladacie stany nie sú veľmi odolné a poskytujú menej pohodlia. Využijete ich skôr pri vode, na festivale alebo v záhrade.
 • Bivaky – Bivak má podobnú konštrukciu ako stan, ale má odnímateľnú podlahu. Spravidla sa skladá len z vonkajšieho plášťa. Ponúka dostatok priestoru a často aj ochranu pred hmyzom. Bivaky sú jedným z najobľúbenejších typov napríklad medzi rybármi.

Plášť

Plášť tvorí vrchnú vrstvu stanu. Kľúčovou otázkou je, či má stan jeden, alebo dva plášte. Jednoplášťové stany sú ľahšie, kompaktnejšie a rýchlejšie sa stavajú. Nevýhodou je vysoká akumulácia vlhkosti a nižšia odolnosť proti vonkajším vplyvom. Tieto problémy sa dajú čiastočne vyriešiť pomocou kvalitných, ale drahších materiálov. Jednovrstvový plášť nájdete na najlacnejších modeloch a expedičných stanoch.

Dvojvrstvové stany sa skladajú z takzvaného tropika (vrchná vrstva) a vnútornej spálne. Vrstvy nie sú spojené a nemali by sa ani dotýkať. Vzduch medzi nimi voľne prúdi a vysušuje vlhkosť, čo je dôvod, prečo je táto možnosť obľúbenejšia.

Tvar

Tvar stanu ovplyvňuje veľkosť vnútorného priestoru, pohodlie, zložitosť konštrukcie alebo odolnosť proti poveternostným vplyvom. Stretnete sa s týmito tvarmi.

Kupola

Tvar stanu zabezpečujú dve tyče, ktoré sa krížia v strede, t. j. v najvyššom bode stanu. Ďalšie tyče prípadne posilňujú chodby alebo predsiene. Stavba kupoly je jednoduchá a rýchla. Konštrukciu je možné prenášať. Po postavení stanu ho stačí len pripevniť k zemi, nie je potrebné ho vypínať. Odolnosť proti vetru možno posilniť väčším počtom tyčí. Kupolovitý tvar poteší stabilitou a priestrannosťou.

Tunel

Tvar držia dve až tri tyče. Na rozdiel od kupoly nie je konštrukcia samonosná a musí byť vždy ukotvená a vypnutá. Tunelový tvar sa môže pochváliť najefektívnejším využitím vnútorného priestoru. Stany sú ľahké a skladné. Stavba nie je zložitá, ale môže trvať dlhšie. Tunely by mali stáť v smere vetra, bočná strana tunela je menej schopná odolávať jeho nárazom.

Geodetický tvar

Špecifická konštrukcia podobná kupole, ale zvyčajne robustnejšia. Tvar je udržiavaný viacerými tyčami, ktoré sa krížia v niekoľkých bodoch. Vďaka tomu je stan oveľa stabilnejší a odolnejší proti vonkajším podmienkam. Tieto výhody sú kompenzované vyššou hmotnosťou a rozmermi.

Menej rozšírené tvary

Kupola, tunel a geodetický tvar v súčasnosti dominujú. Niekedy však narazíte aj na iné tvary.

 • Áčko – Klasický stan pripomínajúci strechu alebo písmeno A. Kedysi typický tvar, dnes sa už takmer nevyrába. Od týchto modelov sa upustilo najmä kvôli obmedzenému vnútornému priestoru.
 • Kombinovaný tvar – Kombinácia dvoch tvarov, zvyčajne kupoly a tunela. Konštrukcia, ktorá sa bežne používa v rodinných stanoch.

Veľkosť a kapacita

Veľkosť a kapacita stanu závisí od vašich potrieb – musí zodpovedať počtu osôb a množstvu batožiny. K dispozícii sú stany pre jednotlivcov, ale aj modely pre 6 až 8 osôb. Predpokladajme, že jedna osoba potrebuje šírku 55 až 60 cm. Rozmedzie korešponduje so štandardnou šírkou karimatiek a nafukovacích matracov. Dĺžka stanu by mala byť aspoň o 25 cm väčšia ako dĺžka najvyššieho používateľa.

Výška stanu vás bude zaujímať najmä vtedy, ak sa chcete vnútri postaviť. Opäť sa riaďte výškou najvyššej osoby. Na kľačanie v stane zvyčajne stačí 130 cm vysoká konštrukcia.

Pri výbere sa zamerajte aj na rozmery predsiení a apsíd. Termínom apsida sa označuje miesto, ktoré vzniklo prekrytím tropika nad podlahou. Zatiaľ čo apsida je ukotvená len pomocou kolíka, predsieň má vlastné nosné tyče a poskytuje vám viac úložného priestoru.

Počet miestností a vchodov

Väčší počet miestností a vchodov nie je pre veľké stany ničím výnimočným. Viac izieb vám poskytne súkromie alebo lepšie oddelenie batožiny a priestoru na spanie. S počtom vchodov sa opäť zlepšuje odvetrávanie. Navyše máte ďalšie možnosti, ako stan opustiť, aby ste v noci nerušili svojich spolubývajúcich.

Hmotnosť

Hmotnosť závisí od rozmerov a kapacity stanu. Ak prepravujete stan autom, hmotnosť nie je hlavným faktorom. Ak ho však nosíte v batohu, je to veľmi dôležitý aspekt. Väčšina bežných stanov pre dve až tri osoby váži od 3 do 5 kg. Ľahké stany pre dve osoby vážia približne 2 kg. Ultraľahké stany pre jednu osobu vážia menej ako 1 kg, zatiaľ čo hmotnosť veľkých rodinných stanov môže dosiahnuť viac ako 15 kg.

Použité materiály

Oblasť, ktorá prešla významným vývojom. V súčasnosti hrajú hlavnú úlohu syntetické materiály.

Vonkajší stan

Najčastejšie sa vyrába z polyesteru a polyamidu. Polyester vyniká nízkou hmotnosťou, trvanlivosťou a odolnosťou proti UV žiareniu a teplotným zmenám. Polyamid má lepšie mechanické vlastnosti, je odolnejší proti oderu, ale má nižšiu životnosť. Ochranu pred nepriaznivým počasím zvyšuje polyuretánový záter alebo úprava na báze silikónu.

V minulosti rozšírená bavlna zaostáva za syntetickými materiálmi v odolnosti proti vode a je ťažšia. V horúcom počasí je to však vzdušnejšia možnosť. Niekde na pomedzí stojí polycotton, zmes bavlny a polyesteru.

Vnútorný stan

Od vnútorného stanu sa vyžaduje vynikajúca priedušnosť. Z tohto dôvodu sa na jeho výrobu používajú ľahké sieťové materiály alebo tenké tkaniny, ako napríklad nylon. Vnútorný stan sa často vyrába v žltej alebo oranžovej farbe pre lepšie osvetlenie a útulnosť.

Podlaha

Rovnako ako pri vonkajšom stane sa na podlahu používa polyester alebo polyamid, tentoraz s ešte väčšími nárokmi na vodotesnosť. Stretnete sa aj s PVC podlahou, ktorá je však náchylnejšia na praskanie. Najlacnejšie stany majú polyetylénovú podlahu. Tento materiál však zaostáva z hľadiska trvanlivosti a odolnosti proti vode.

Tyče

Na všeobecné použitie sú najvhodnejšie tyče vyrobené z duralu, ktoré sú dostatočne odolné a pevné. Lacnejšie stany majú laminátové tyče. Ľahko sa však lámu a s ich hmotnosťou nebudete spokojní. Laminát je potiahnutý polyesterovou fóliou pre väčšiu odolnosť. Podobné materiály sa označujú ako durawrap alebo wrapflex. Pri rodinných stanoch, pri ktorých nie je hmotnosť taká dôležitá, môžu byť tyče vyrobené z ocele.

Najlepšie vlastnosti má skandium alebo karbón. Tieto materiály nájdete v najdrahších modeloch. Stabilitu stanu ovplyvňuje aj počet prútov a počet krížení.

Vodný stĺpec

Vodný stĺpec poskytuje informácie o vodotesnosti stanu. Uvádza sa v milimetroch. Čím vyššia je táto hodnota, tým je materiál odolnejší voči presiaknutiu vody. S vodným stĺpcom sa však zvyšuje aj hmotnosť a cena. Znižuje sa, naopak, priedušnosť materiálu. Preto nehľadajte stan s najvyšším vodným stĺpcom, ale model, ktorý je dostatočne vodotesný a vyhovuje vašim potrebám. Pri podlahe by mal byť vodný stĺpec vyšší než pri tropiku. Ako pomôcku môžete použiť nasledujúcu tabuľku.

Podmienky Vodný stĺpec podlahy

Vodný stĺpec vonkajšieho stanu

Mierne podmienky, bežná turistika okolo 5 000 mm

1 500 – 2 000 mm

Daždivé počasie 5 000 – 8 000 mm

2 000 – 3 000 mm

Náročné a extrémne podmienky 8 000 – 10 000 mm 6 000 – 10 000 mm

Ostatné parametre

Pri výbere stanu môžu rozhodovať maličkosti. Aké ďalšie parametre treba sledovať?

 • Vybavenie – Medzi vítané príslušenstvo patrí moskytiéra, ktorá vás ochráni pred otravným hmyzom. Praktickosť zvyšujú malé vnútorné vrecká, do ktorých sa zmestí mobilný telefón alebo peňaženka.
 • Ventilačné otvory – Zlepšujú prúdenie vzduchu. Nemali by chýbať, najmä v stanoch s jedným vstupom.

 • Švy – Švy sú náchylné na prenikanie vody. Nepremokavé švy sú vylepšené podlepením. Niektoré stany sa dodávajú v bezšvovej úprave.
 • Farba – Nejde len o osobné preferencie. Tmavé farby pohlcujú viac svetla, takže sa vnútro ľahšie zahrieva. Na druhej strane opticky zmenšujú priestor. Pri svetlých farbách je to presne naopak.

Údržba a starostlivosť

Primeraná údržba zabezpečí správnu funkčnosť a dlhú životnosť stanu. Dodržiavajte niekoľko pravidiel.

 • Po každom použití stan vysušte a odstráňte z neho všetky nečistoty.
 • Stan nedávajte do práčky ani do sušičky. Nečistoty odstráňte handričkou a teplou vodou.
 • Prípadné praskliny čo najrýchlejšie opravte záplatou, aby ste predišli rozsiahlejším škodám.
 • Z času na čas namažte tyče a zipsy silikónovým sprejom.
 • Stan skladujte na suchom, tmavom a chladnom mieste.

Ukázať stany

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov