Ako vybrať zimnú obuv

Redakcia Sportisimo

1.11.2021 • 8 min čítania

Hovorí sa, že zima prichádza hlavne od nôh, takže obuv je v zime naozaj dôležitá. Ochráni vás nielen pred chladom, ale aj pred pošmyknutím sa na zamrznutom chodníku, ľade alebo snehu. Môže tiež zabrániť tomu, aby sa k vašim chodidlám dostala vlhkosť, ktorá by mohla znepríjemniť nejeden výlet.

Aby vaša nová zimná obuv splnila všetko, čo od nej očakávate, mali by ste si prejsť niekoľko parametrov. Vďaka nim si vyberiete tú správnu a užijete si zimu naplno.

Ukázať zimnú obuv

Zhrnutie

  • Výška obuvi nízka zimná obuv sa vyrába zriedkavo, pretože v mrazivých teplotách si potrebujete zakryť členky. Z tohto dôvodu by ste sa mali poobzerať aspoň po členkovej obuvi, ktorá chráni členky pred prechladnutím a podvrtnutím. Vysoká zimná obuv vám zabezpečí pohodlie, aj keď sa budete brodiť snehom.
  • Materiál ak hľadáte poriadnu odolnú obuv, ktorá vám vydrží roky, siahnite po koženej. Cenovo dostupnejšou verziou je obuv zo syntetických materiálov. Okrem nižšej ceny môžete očakávať aj nižšiu hmotnosť a lepšiu priedušnosť.
  • Podrážky aby vás podrážky ochránili pred pošmyknutím, zvoľte si gumené, prípadne s hlbokým vzorom. Existujú lepené alebo vstrekované podrážky.
  • Nepremokavosťnohy v suchu vám vo vlhkých podmienkach udrží nepremokavá membrána, ktorú má niektorá obuv vnútri. Napríklad membrány GORE-TEX, SympaTex alebo Omni-Tech poskytujú dobré výsledky z hľadiska nepremokavosti a priedušnosti.
  • Zateplenie – Izolačná vrstva je kľúčová na udržanie tepla, čo vaše nohy v zime ocenia. Často nájdete izolácie Polartec a Thinsulate, ktoré patria k najlepším na trhu.
  • Správna veľkosť – vyskúšajte si obuv popoludní a v ponožkách, ktoré bežne nosíte v zime. Ak si vyberáte cez internetový obchod, zmerajte si doma dĺžku chodidla v centimetroch a pomocou veľkostnej tabuľky si vyberte vhodnú veľkosť.

Výška obuvi

Ideálne je, ak je zimná obuv dostatočne vysoká, aby zakryla členky, ktoré môžu v zime prechladnúť. Ak ste z nejakého dôvodu hľadali nízku zimnú obuv, aj tam existuje niekoľko druhov. Rozhodne by ste sa však v nej nemali vydať na dlhšiu prechádzku v mrazivých dňoch alebo v snehu, ktorý by sa vám mohol ľahko dostať do obuvi.

Najčastejšie narazíte na členkovú zimnú obuv. Chráni členky pred chladom a celé chodidlo pred snehom alebo vodou, ktorá sa dostane cez vrchnú časť obuvi. Zároveň stále umožňuje pohodlný pohyb a nezväzuje nohu zbytočne vysoko. Ak je obuv dostatočne pevná, zabraňuje aj podvrtnutiu členka v dôsledku pošmyknutia alebo nesprávneho došľapu.

Vysoká zimná obuv siaha až po oblasť lýtok, takže udrží v teple značnú časť vášho chodidla a jednoducho zabráni tomu, aby sa do nej niečo dostalo. Takže v nej môžete ľahko vyraziť do vyššieho snehu. Pokiaľ ide o modely do mesta, vysoká obuv je obľúbená najmä medzi ženami. Často sa vyberá aj ako zimná obuv pre deti, ktoré skúmajú zasnežené lúky alebo ich používajú na bobovanie.

Materiál

Zimná obuv je vyrobená z kože alebo syntetických materiálov. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody a záleží na tom, čo od novej obuvi očakávate.

Koža

Koža sa na výrobu obuvi používala od samého začiatku a používa sa dodnes. Jej najväčšou výhodou je odolnosť, takže táto obuv zvládne niekoľko zím a nesklame vás. Skôr ako sa pre ňu rozhodnete, pozrite sa na jej hlavné výhody a nevýhody.

Výhody
 • Nepremokavosť – v kombinácii s membránou si môžete byť istí, že sa vlhkosť k vašej nohe nedostane.
 • Odolnosť – má dlhú životnosť a nie je potrebné kupovať každú chvíľu novú obuv.
 • Ťažšie sa prederie – koža sa len tak ľahko neprederie, takže lepšie chráni nepremokavú membránu
 • Prispôsobivosť – časom sa prispôsobí tvaru chodidla a spôsobu chôdze
Nevýhody
 • Vyššia hmotnosť – celokožená obuv patrí medzi tie ťažšie
 • Horšia priedušnosť – v porovnaní so syntetickými materiálmi umožňuje nohe menej dýchať
 • Dlhý čas sušenia – koža potrebuje čas na dôkladné vysušenie
 • Potrebuje veľkú starostlivosť – je potrebné ju pravidelne čistiť a impregnovať
 • Vyššia cena – kožená obuv je drahšia

Syntetické materiály

Obuv z umelých vlákien je cenovo dostupnejšia a v kombinácii s nepremokavou membránou má aj skvelé vlastnosti, ktoré hľadáte pri zimnej obuvi. Mali by ste však vziať do úvahy, že to nie je obuv na niekoľko sezón, pretože nevydrží tak dlho. A aké sú jej ďalšie výhody a nevýhody?

Výhody
 • Nízka hmotnosť – obuv zo syntetických materiálov je ľahká, čo oceníte najmä pri dlhších prechádzkach
 • Rýchloschnúca – po namočení schne oveľa rýchlejšie ako kožená obuv
 • Vodoodpudivosť – v kombinácii s membránou chráni chodidlo pred vlhkosťou
 • Priedušnosť – je priedušná, takže para ide von z obuvi a nohy sú v tomto ohľade vo vyššom pohodlí
 • Nižšia cena – je lacnejšia ako kožená obuv
Nevýhody
 • Kratšia životnosť – nevydrží tak dlho ako kožená obuv
 • Ľahko sa prederie – materiál sa ľahko prederie a potom sa môže poškodiť aj nepremokavá membrána, ktorú chráni
 • Neprispôsobivosť – ak vám obuv z umelých materiálov nesadne, nemôžete s tým veľa urobiť a je malá šanca, že sa prispôsobí vašej nohe

Podrážka

Podrážka zohráva pri zimnej obuvi ešte väčšiu úlohu ako pri ostatných. Správna podrážka vám zaistí bezpečnosť a ochranu pred pošmyknutím a môže tiež vytvoriť tepelnú izoláciu od studenej zeme.

Materiál a vzor podrážky

Materiál podrážky by mal byť priľnavý, aby sa znížila pravdepodobnosť pošmyknutia. Také sú podrážky vyrobené z kaučuku alebo kvalitnej gumy. Výrobcovia často používajú gumu v kombinácii so špeciálnymi textilnými vláknami, čo zaručuje dobrú stabilitu na ľade a snehu.

Pozornosť venujte aj vzorke podrážky. Dezén by mal byť poriadne hlboký a drážky by mali byť rozmiestnené po celom povrchu, čo zvýši priľnavosť aj na veľmi klzkom povrchu. Určite sa vyhnite zimnej obuvi s hladkou podrážkou, ktorá by vám na každom mierne zľadovatenom chodníku mohla priniesť adrenalínovú jazdu.

Podrážka by tiež mala fungovať ako tepelný izolant od zamrznutej pôdy a nedovoliť chladu preniknúť k nohe. Preto odporúčame skôr hrubšie podrážky, ktoré budú v tomto smere určite fungovať lepšie. Niektoré podrážky sú dokonca priamo označené ako thermostatic. To zaručí, že sa k vám zima zo zeme nikdy nedostane.

Lepená alebo vstrekovaná podrážka

Lepená podrážka sa používala najmä v minulosti, ale v zimnej obuvi ju nájdete aj dnes. Nevýhodou je to, že k jej rozlepeniu môže dôjsť vo chvíli, keď sa vám to najmenej hodí. Ak však dôjde k opotrebovaniu, nie je potrebné vymeniť celú obuv, stačí vymeniť podrážku.

Vstrekovaná podrážka sa nemôže odlepiť, pretože je priamo vstreknutá na vrchnú časť obuvi, ku ktorej je tak pevne prilepená. Nevýhodou však je, že ak sa podrážka opotrebuje alebo poškodí, budete musieť vymeniť celý pár obuvi.

Problémom je, že výrobcovia často tento parameter priamo neuvádzajú a musíte sa trochu pohrabať v recenziách a špecifikáciách.

Nepremokavosť

Sucho, ktoré ocení každá noha, zabezpečujú rôzne membrány v zimnej obuvi. Medzi najčastejšie používané radíme tri, ktoré sú uvedené nižšie. Schopnosť nepremokavosti môžete podporiť a predĺžiť pravidelnou impregnáciou obuvi, čím sa zvyšuje odolnosť vrchnej vrstvy chrániacej samotnú membránu.

Membrána GORE-TEX je tenká a skladá sa z miliárd drobných pórov. Veľkosť pórov zabezpečuje, že kvapky vody cez ňu nedokážu prejsť a nedostanú sa tak do obuvi. Naopak, molekuly pary vychádzajúce z chodidiel sa dostanú cez póry. Membrána je preto priedušná a noha môže voľne dýchať.

Membrána SympaTex je fólia vyrobená kombináciou dvoch materiálov. Zo 70 % ju tvorí polyester a zvyšných 30 % tvorí hydrofilný polyetylén. Spoľahlivo chráni obuv pred prenikaním vody zvonku, avšak priepustnosť ľudského potu zaručuje len do vonkajšej teploty približne 15 stupňov. Jej veľkou výhodou je dlhá životnosť, pretože ju netvoria póry, ktoré by sa mohli upchať.

Membrána Omni-Tech sa skladá z viacerých odolných vrstiev v kombinácii s vrchnými tkaninami, ktoré ju chránia. Využíva tiež technológiu skladaných pórov, ktorá zabezpečuje nepremokavosť aj priedušnosť.

Zateplenie zimnej obuvi

Izolačné vlastnosti sú ďalšou dôležitou špecifikáciou, na ktorú si treba dať pri zimnej obuvi pozor. Skvele funguje ovčia vlna, ale v súčasnosti sú medzi výrobcami obľúbené syntetické náhrady, ktoré sú ľahšie a rovnako účinné.

To je aj prípad izolácie Polartec, ktorá bola pôvodne vytvorená pre potreby armády. Vlastnosti, vďaka ktorým je taká obľúbená, sú jej dokonalá priedušnosť, nízka hmotnosť a skutočnosť, že je rýchloschnúca. Navyše skvele odvádza vlhkosť od nôh, čo oceníte, ak sa vám nohy viac potia.

Obľúbená je aj izolácia Thinsulate, ktorá je tenšia a ľahšia ako ostatné, a napriek tomu dokáže udržať teplo v rovnakej miere. Ak hľadáte obuv, ktorá nebude zbytočne zaťažovať vašu nohu, bude to správna voľba, pretože patrí medzi najľahšie na trhu.

Veľkosť zimnej obuvi

Aj keď má obuv všetky skvelé funkcie, ktoré sme opísali vyššie, veľmi ju neoceníte, ak vás bude neustále tlačiť. Preto je potrebné nepodceňovať výber veľkosti. Obuv by ste si mali vyskúšať popoludní, keď je noha po celom dni už mierne roztiahnutá, a v ponožkách, ktoré bežne nosíte v zime. Obuv by vám mala pohodlne sedieť a nikde vás zbytočne netlačiť.

Vyberáte si cez internetový obchod? Potom doma zmerajte dĺžku nohy v centimetroch tak, že papier priložíte k stene. K tej sa postavte pätou a pri špičke urobte značku.

V tabuľke veľkostí potom nájdete nasledujúcu dĺžku a vaša nová obuv môže byť na ceste k vám.

Ukázať zimnú obuv

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov