Ako vybrať príslušenstvo na beh
Redakcia Sportisimo
16.7.2023 • 9 min čítania ▸ 4 min videa
Potrebné príslušenstvo závisí predovšetkým od toho, akým spôsobom športujete. Ak sa chystáte na polhodinový beh v parku, pravdepodobne si vystačíte s armbandom na mobil a malou ľadvinkou, do ktorej si môžete odložiť kľúče od domu a fľašu vody. Ak sa však chystáte na dlhší beh v teréne alebo beháte v tme, budete potrebovať trochu viac – napríklad čelovku a dostatok miesta na občerstvenie a náhradné oblečenie.
Zhrnutie
- Armband – Puzdrá na mobil sa vyrábajú v univerzálnych veľkostiach a mali by vyhovovať všetkým používateľom. V prípade extrémne veľkých mobilných telefónov skontrolujte maximálne rozmery zariadenia pre armband. Medzi vítané príslušenstvo patria vrecká na drobné cennosti (bankovky, platobná karta atď.), otvory na slúchadlá alebo bezpečnostný pásik, ktorý zabraňuje neočakávanému rozopnutiu pásika.
- Ľadvinka – Môžete si vybrať klasickú ľadvinku, modely s vreckom na fľašu alebo praktické športové opasky. Okrem typu ľadviniek a veľkosti vreciek sa zamerajte na kvalitné odvetrávanie. Používateľský zážitok umocňujú aj drobné detaily, ako je pútko na štartovacie číslo alebo priehľadné vrecko na ovládanie dotykových zariadení.
- Batohy a vesty – Bežecké batohy sú malé (5 až 15 litrov), ľahké a musia dokonale sedieť na tele. Vesta ponúka menej priestoru (približne 3 litre), ale lepšie sedí na tele. Pri oboch typoch sa zamerajte najmä na priedušnosť, rozloženie vreciek a umiestnenie pitnej hadičky.
- Čelovka – Na nočné športy mimo spevnených ciest bude potrebná čelovka so svetelným výkonom aspoň 200 lúmenov. Dosah by mal byť 150 až 200 metrov. Dôležitá je aj nízka hmotnosť a pohodlné uchytenie čelovky.
- Reflexné prvky – Za tmy, súmraku a zlých podmienok nebežte bez reflexných prvkov. Niekedy môžu byť priamo súčasťou vášho oblečenia alebo batohu. Reflexné pásy alebo nálepky môžu ešte viac zlepšiť vašu viditeľnosť. Umiestnite ich ideálne na povrchy, ktoré sa pri behu často pohybujú.
Armband
Málokto si dnes vyjde zabehať bez telefónu. Aj pri športe chceme byť v kontakte, počúvať hudbu, urobiť niekoľko fotografií alebo sledovať svoj výkon. Ale v ruke alebo vo vrecku nám telefón pri behu prekáža. Riešením je puzdro na mobil, ktoré si pripevníte na ruku vďaka nastaviteľnému popruhu – armband. Telefón môžete bez problémov ovládať cez priehľadné okienko puzdra.
Výber armbandu je pomerne jednoduchý, môžete sa riadiť najmä dizajnom a inými osobnými preferenciami. Všetky modely by vám mali sedieť – štandardné puzdrá sa dodávajú v jednej univerzálnej veľkosti. Pomocou elastického a dĺžkovo nastaviteľného popruhu si môžete nastaviť požadovanú veľkosť. Osobným vyskúšaním však nič nepokazíte. Aspoň zistíte, či vám materiál, z ktorého je popruh vyrobený, vyhovuje.
So samotným mobilným telefónom by nemali byť žiadne problémy. Armbandy sa vyrábajú tak, aby pasovali na telefóny všetkých bežných veľkostí. V prípade extrémne veľkých zariadení sa uistite, že je puzdro dostatočne veľké. Výrobca zvyčajne uvádza maximálne možné rozmery smartfónov.
Na aké ďalšie drobnosti si treba dávať pozor pri armbande?
- Otvor pre slúchadlá – Aj keď dnes pravdepodobne používate bezdrôtové slúchadlá, môžu nastať situácie, keď sa vám budú hodiť. Vaše slúchadlá sa nemusia nabíjať v správnom čase alebo sa jednoducho pokazia a bude trvať niekoľko dní, kým si zaobstaráte nové. Vďaka otvorom na puzdre môžete medzitým povolať do služby svoje staré káblové slúchadlá.
- Vrecká – Armbandy majú často menšie vrecká, do ktorých si môžete uložiť kľúče, bankovky, platobné karty alebo doklady. Ak sa bez vreciek nezaobídete, mali by ste si overiť, či ich model skutočne má a či ich veľkosť zodpovedá vašim požiadavkám.
- Bezpečnostné pútko – Vítaný doplnok, ktorý zabraňuje neočakávanému odopnutiu a odvinutiu z ramena. Popruh sa v prípade uvoľnenia zasekne o prievlak.
- Vodotesnosť – Beháte za každého počasia? Potom sa uistite, že je vybraný armband vhodný na použitie vo vode. Nemusíte nevyhnutne hľadať vodotesný model, ale určite zvážte celkovú konštrukciu puzdra a jeho potenciálnu odolnosť proti dažďovým kvapkám.
- Spôsob nosenia – Pri nosení armbandu nezabudnite pravidelne meniť ruky. Tým sa zabráni fyzickej nerovnováhe.
Ľadvinka
Ak potrebujete pri behu nosiť viac ako jednu vec, je prvou voľbou ľadvinka. Vďaka ľadvinke získate dostatok priestoru na uloženie peňaženky, mobilného telefónu, kľúčov, ale aj drobného občerstvenia. Zároveň nie ste obmedzení v pohybe. Okrem behu môžete ľadvinku používať aj na iné športové aktivity, napríklad na bicyklovanie alebo turistiku.
Jednoduchý opasok alebo väčšia ľadvinka s vreckom na fľašu?
Parametre ľadviniek sa môžu výrazne líšiť. Existujú tri základné vyhotovenia.
- Klasická ľadvinka – Bedrový pás s veľkým vreckom na zips vpredu. Skrátka to, čo väčšina z nás považuje za ľadvinku. V porovnaní s turistickými modelmi sú bežecké ľadvinky zvyčajne menšie a ľahšie. Často majú otvor na slúchadlá.
- Ľadvinky s vreckom na fľašu – Ľadvinky, ktoré majú okrem špeciálne navrhnutej priehradky na fľašu aj veľké predné vrecko. Štandardne ide o vrecká na športové fľaše, ktoré majú objem niekoľko sto mililitrov. Vo vybraných modeloch nájdete dokonca dve vrecká na fľaše, zvyčajne na oboch stranách hlavného vrecka.
- Športové opasky – Opasky dokonale priliehajú k telu a sú príjemné najmä vďaka svojej nízkej hmotnosti. Pripomínajú široký bedrový pás. Vrecká sú zvyčajne rozmiestnené po celom obvode opaska. Niektoré sú prispôsobené aj na horizontálne skladovanie fliaš. Výhodou pásov je ich stabilita – vďaka umiestneniu vecí po obvode pás pri behu tak neodskakuje.
V prvom rade si ujasnite, koľko vecí plánujete v ľadvinke uložiť. Podľa toho vyberte vhodnú veľkosť. Uvádza sa v litroch, podobne ako pri batohoch. Do športových opaskov sa zvyčajne zmestí najmenej vecí. Vzhľadom na možné umiestnenie vreciek po obvode to však nemusí platiť vždy.
Ako je vyriešený systém odvetrávania?
Po výbere správneho typu a veľkosti ľadvinky máte väčšinu starostí za sebou. Pri ľadvinkách s vreckom na fľašu venujte pozornosť ich umiestneniu. Mali by ste mať poruke fľašu, aby ste sa mohli počas behu rýchlo osviežiť. Niektoré ľadvinky sa dodávajú s integrovanou fľašou. Podobný variant sa používa najmä pri behu na lyžiach. Vrecko je preto zvyčajne chránené tepelnou izoláciou, ktorá pomáha udržať nápoj teplý. Nič závažné však nebráni používaniu ľadviniek ani pri behu.
Ak vám záleží na uložení mobilného telefónu, ale nevyhovuje vám armband, vyskúšajte ľadvinku s priehľadným vreckom na telefón. Pretekári ocenia ľadvinky s pútkom na pripevnenie štartového čísla.
Ľadvinka je spojená s bedrovou časťou tela, ktorá je dosť náchylná na potenie. Preto materiál pásu nepodceňujte. Aj z toho dôvodu, že musíte mať ľadvinku riadne utiahnutú, aby sa pri behu nepohybovala. Hľadajte bežecké ľadvinky z priedušných materiálov, ideálne s vetracími otvormi. Väčšie pohodlie poskytuje aj výstelka na zadnej strane ľadviniek.
Batohy a vesty
Potrebujete pri behu viac úložného priestoru alebo vám ľadvinka skrátka nevyhovuje? Potom vám pravdepodobne nezostáva nič iné, ako vyskúšať bežecké batohy a vesty. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi nie je ťažké odhadnúť z názvu.
- Bežecké batohy – Vyzerajú podobne ako bežné batohy. Z hľadiska objemu sú však menšie, približne 5 až 15 litrov. Konštrukcia je ľahká a mala by dokonale sedieť na tele. Okrem anatomického tvarovania k tomu prispieva aj hrudný a bedrový pás. Výrobcovia kladú dôraz na odvetrávanie chrbta a celkovú priedušnosť.
- Bežecká vesta – Na rozdiel od batohu nemá pevný chrbát. Nasadzuje sa rovnako ako vesta, lepšie tak drží na tele. Vpredu ju môžete zapnúť pomocou zipsu alebo praciek. Ponúka menej úložného priestoru ako batoh, približne 3 litre. Vrecká môžu byť umiestnené vzadu, na bokoch alebo vpredu.
Súčasťou batohu a vesty je zvyčajne hydrovak alebo aspoň vyhradené miesto na športovú fľašu (kompaktnejšou možnosťou je v tomto prípade tvarovateľná soft fľaša). Z hydrovaku vedie hadička, takže sa môžete kedykoľvek napiť. K dispozícii máte približne 1 až 2 litre tekutiny, to však, samozrejme, závisí od modelu.
Základom je dobrá priedušnosť
Či už si vyberiete vestu, alebo batoh, potenie v oblasti chrbta sa zvýši. Aj keď siahnete po najľahšej látkovej veste, stále je to ďalšia vrstva látky. To však neznamená, že by ste sa mali úplne vzdať priedušnosti – práve naopak. Na mieru potenia majú výrazný vplyv použité materiály.
Zamerajte sa na priedušnosť a možnosti odvetrávania, najmä v prípade konštrukcie chrbta. Nepodceňujte však popruhy vrátane hrudného a bedrového pásu (skrátka všetky kontaktné plochy).
Na aké ďalšie aspekty sa pri batohoch a vestách zamerať?
- Správna veľkosť – Vyskúšajte si vestu a batoh a pokojne prebehnite niekoľko metrov v obchode. Batoh nesmie na chrbte poskakovať a hojdať sa, ani tlačiť na kontaktné miesta.
- Umiestnenie vreciek – Ide skôr o osobné preferencie. Uistite sa, že rozloženie vreciek zodpovedá vašim zvykom, a vyskúšajte si manipuláciu so zipsami.
- Hadička a náustok – vyhovuje vám umiestnenie hadičky a náustku? Nezabudnite skontrolovať, či sa dá hadička ukotviť tak, aby vám pri behu neprekážala.
- Uchytenie palíc – Pre ultratrail budete potrebovať trekingové palice. Dajú sa pripevniť k batohu? Dosiahnete na ne aj s batohom na chrbte?
Čelovka
Radi beháte za súmraku alebo sa dokonca zúčastňujete na nočných bežeckých pretekoch? Potom budete musieť do svojej bežeckej výbavy pridať čelovku. Čelovka na behanie by mala v prvom rade svietiť ďaleko, najmä ak idete mimo spevnených ciest. Dosvit sa udáva v metroch. Outdoorové modely zvyčajne svietia do vzdialenosti 200 metrov.
Ďalším kľúčovým parametrom je svetelný tok. Ten v lúmenoch udáva, ako silno čelovka svieti (vyššia hodnota = silnejšie svetlo). Na nočný beh mimo cesty sa odporúča približne 200 až 500 lm. Čelovka by mala byť tiež ľahká a jej uchytenie pohodlné.
Viac informácií nájdete v našom článku Ako vybrať čelovku.
Reflexné prvky
Neoddeliteľnou súčasťou výbavy by mali byť reflexné prvky. Bez preháňania vám ich prítomnosť môže zachrániť život. Reflexné prvky vás zviditeľnia ostatným bežcom, cyklistom alebo vodičom vozidiel. Platí to najmä v tme, za súmraku a v zlých denných podmienkach (silný dážď, hmla). Reflexné farby sú však viditeľnejšie aj za bežného denného svetla a prispievajú k vašej bezpečnosti.
Reflexné prvky sú často súčasťou iného vybavenia – nájdete ich na bežeckom oblečení, ale aj na vestách a batohoch. Svoju viditeľnosť môžete ľahko zlepšiť pomocou reflexných pásikov a nálepiek. Môžete ich umiestniť v podstate kamkoľvek. Obzvlášť vhodné sú povrchy, ktoré sa pri behu veľmi pohybujú, napríklad končatiny.
Páčil sa článok?
Redakcia Sportisimo
Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov