Ako vybrať zjazdové lyže

Redakcia Sportisimo

16.11.2023 • 14 min čítania ▸ 7 min videa

Vyrážate na zjazdovky každý zimný víkend alebo sa práve chystáte na svoje prvé oblúky? Pre každého lyžiara sú vhodné rôzne typy lyží v závislosti od jeho schopností, potrieb a preferovaného terénu. Prečítajte si, ako si vybrať zjazdové lyže.

Pred kúpou nových zjazdových lyží si premyslite, čo od nich očakávate, aby ste si čas strávený na snehu užili na maximum.

 1. Pre koho vyberáte zjazdové lyže? Muža, ženu alebo dieťa? Koľko meria a váži?
 2. Aké sú schopnosti lyžiara – je začiatočník, pokročilý alebo expert?
 3. V akom teréne budete jazdiť? Na upravených svahoch, neupravených tratiach alebo vo voľnom teréne?
 4. Uprednostňujete určitý štýl jazdy a dĺžku oblúka?
 5. Ako často budete lyže používať? Potrebujete jeden univerzálny, pár alebo máte viacero typov, ktoré môžete striedať v závislosti od podmienok?

Ukázať zjazdové lyže

Zhrnutie

 • Skúsenosti lyžiara – Začiatočník potrebuje ľahko ovládateľné lyže, ktoré odpúšťajú chyby. Skúsení lyžiari si vyberajú športové lyže, ktoré umožňujú rýchlejšiu jazdu. Experti môžu siahnuť po pretekárskych lyžiach.
 • Pohlavie a vek – Lyže sa delia na pánske (unisex), dámske a detské. Dámske lyže majú posunuté ťažisko a zvýšené viazanie. Detské lyže plne vyhovujú potrebám najmenších lyžiarov.
 • Typ podľa terénu a štýlu – Na upravené zjazdovky sa hodia úzke lyže, ktoré vykrajujú krátke oblúky. Najobľúbenejšími typmi sú univerzálne lyže all-round alebo all-mountain so strednou dĺžkou oblúka. Široké freeridové lyže sú vhodné do prašného snehu.
 • Dĺžka lyží – Súvisí s výškou lyžiara, ale aj s preferovaným štýlom jazdy. Vo všeobecnosti sa kratšie lyže ľahšie vedú do oblúka, zatiaľ čo dlhšie lyže lepšie umožňujú lyžiarom ísť vysokou rýchlosťou.
 • Šírka – Užšie lyže umožňujú rýchle preklápanie oblúkov na upravených tratiach, širšie lyže zvládnu hlboký sneh. Obvyklá šírka lyží na zjazdovkách je 70 mm. Na kombináciu jazdy na upravených svahoch a mimo zjazdoviek je vhodná šírka lyží 75 – 85 mm.
 • Rádius – Určuje dĺžku oblúka. Čím menší je rádius, tým kratší je oblúk. Vyberte si nielen podľa svojho obľúbeného štýlu jazdy, ale aj podľa možností zjazdovky. Ak nemáte dostatok priestoru, nemôžete jednoducho vyrezať dokonalý 20-metrový oblúk.
 • Pozdĺžne prehnutie – Existujú dva typy prehnutia, takzvaný camber a rocker. Predtým sa na lyžiach určených na zjazdovky používal len camber a mimo zjazdoviek čistý rocker. Dnes sa v lyžiach často kombinujú oba typy profilov.
 • Tuhosť („tvrdosť“) – Začiatočníci budú spokojní s mäkšími lyžami, športovci s tvrdšími modelmi. Záleží však aj na hmotnosti lyžiara. Tuhosť lyží závisí od použitého materiálu.

Pokročilosť lyžiara

Lyžiarske schopnosti majú zásadný vplyv na výber ďalších parametrov lyží. Skúste svoje lyžiarske schopnosti posúdiť kritickým okom. Len tak si lyžovanie skutočne užijete. So správnymi lyžami sa naučíte rýchlejšie a zlepšíte si techniku.

Začiatočník

Na lyžiach stojíte prvýkrát v živote alebo ste na nich možno lyžovali kedysi dávno. Pluhujete alebo sa šmýkate v oblúkoch a zvládnete nanajvýš modrú zjazdovku.

Vyberte si z kategórie rekreačných lyží. Budú vám vyhovovať mäkké a pružné lyže, ktoré umožňujú ľahké zatáčanie. Rekreačné lyže majú konštrukciu, ktorá umožňuje šmýkaný oblúk a odpúšťa chyby.

Pre začínajúcich lyžiarov s vyššou hmotnosťou (približne 80 kg a viac) môžu byť rekreačné lyže príliš mäkké. V takom prípade hľadajte športové modely. Začiatočníkov potešia univerzálne lyže (all-round) so strednou dĺžkou oblúka.

Pokročilý

Máte istotu v šikmom oblúku, učíte sa postaviť lyže na hranu. Dokážete striedať krátke a dlhé oblúky. Bez problémov si poradíte na červenej zjazdovke.

Ako mierne pokročilí nájdete vhodné modely v kategórii tvrdších rekreačných lyží. Ak jazdíte rýchlejšie, potrebujete pevnejšie lyže, preto si pozrite ponuku športových modelov. Tie sú ideálne aj pre lyžiarov s vyššou hmotnosťou. Rovnako ako začiatočníci pravdepodobne oceníte all-round lyže so stredným oblúkom.

Skúsený

Farba svahu nehrá u vás žiadnu rolu. Zvládate carvingový oblúk a nebojíte sa rýchlosti. Stále však máte pocit, že je čo zlepšovať.

Siahnite predovšetkým po tvrdších športových lyžiach. Tvrdšie lyže je potrebné v oblúku poriadne zašliapnuť, ale aj tak poskytujú dostatok pohodlia na celodennú jazdu. Dobre držia aj pri vyšších rýchlostiach. Dĺžku oblúka a typ lyžiarskeho štýlu si môžete vybrať podľa svojich preferencií.

Expert

Máte dokonalo zvládnutú techniku jazdy. Zabavíte sa v každom teréne, od upravených zjazdoviek až po prašný sneh. Lyže máte plne pod kontrolou aj pri vysokých rýchlostiach.

Na celodenný pobyt na svahu sa vám budú hodiť tvrdšie športové modely. Ak chcete intenzívne lyžovať len niekoľko hodín denne, stavte na pretekárske lyže.

Pretekárske lyže vyžadujú silu v každom oblúku, inak vám to vrátia. Neodpúšťajú chyby v technike a neumožňujú šmýkaný oblúk. Vďaka svojej tvrdosti vám umožnia ísť vysokou rýchlosťou bez toho, aby ste si rozbili špičku.

  Začiatočník Pokročilý Skúsený

Expert

Typ lyží rekreačné rekreačné/športové športové

športové/pretekárske

Dĺžka lyží vzhľadom na telesnú výšku mínus 10 – 20 cm mínus 5 – 10 cm podľa štýlu

podľa štýlu

Rádius 12 – 16 m 12 – 16 m 9 – 21 m

akýkoľvek

Štýl a terén univerzálka, all-round univerzálka, all-round akékoľvek lyže na upravené trate, all-round/all-mountain

akýkoľvek

Materiál kompozitné jadro drevené jadro drevené jadro + výstuhy z karbónu, titánu atď. drevené jadro + 2 vrstvy titanalu

Pohlavie a vek

Väčšina lyží na trhu patrí do kategórie pánskych alebo unisex lyží.

Pánske/unisex lyže

Vyhovujú potrebám mužov, ale sú vhodné aj pre ženy, ktoré nepotrebujú špeciálne dámske lyže. Výhodou je, že sú k dispozícii vo všetkých dĺžkach, šírkach alebo tvrdostiach.

Dámske lyže

Dizajn a geometria sú prispôsobené ženám. Ťažisko je posunuté o 2 až 3 cm dopredu a lyže majú mierne zdvihnutú pätku viazania. To núti ženy k správnemu postoju pri lyžovaní – pokrčené kolená a váha vpredu. Ženy majú vzhľadom na svoje fyzické dispozície tendenciu jazdiť v záklone.

Dámske lyže sú zvyčajne ľahšie a mäkšie ako pánske. Ale aj dámske modely sa vyrábajú až do kategórie pretekárskych lyží. Nežnejšie pohlavie ocení dizajn a farby lahodiace ženskému oku.

Detské lyže

Určené pre malých lyžiarov a juniorov. Vo všeobecnosti sú tieto lyže kratšie a mäkšie ako modely pre dospelých. Pri výbere detských lyží zohľadnite dĺžku, ktorá sa odvíja najmä od telesnej výšky. Nezabudnite zohľadniť hmotnosť a skúsenosti malého lyžiara. Prečítajte si podrobný návod, ako vybrať detské lyže.

Terén a štýl

V dnešnej dobe patria k najobľúbenejším typom univerzálne lyže all-round alebo all-mountain.

Upravené zjazdovky – lyže on-piste

Ráno si radšej privstanete, aby ste si mohli vychutnať menčester? Máte tendenciu vyhýbať sa rozjazdenému snehu a terénu? Potom dajte prednosť lyžiam na upravené zjazdovky, takzvané on-piste. Pod viazaním sú užšie, aby umožnili rýchlu zmenu trasy na tvrdom podklade. Ďalej sa delia podľa dĺžky oblúku a štýlu jazdy.

 • Slalomky – Veľmi točivé a obratné lyže na krátke oblúky. Rádius je do 12 metrov, šírka pod viazaním je maximálne 70 mm. Slalomové lyže si vyberajte približne o 15 – 20 cm kratšie, ako je vaša telesná výška.
 • Univerzálky/stredný oblúk – Lyže s rádiom 13 – 16 metrov. Vyberte si ich približne o 10 cm kratšie, ako je vaša výška.
 • Obráčky – Ideálne pre milovníkov dlhých oblúkov. Rádius zodpovedá rozsahu 16 až 21 metrov. Dĺžka obráčok by mala byť rovnaká alebo o niečo dlhšia ako výška lyžiara.

Niekedy sa slalomové lyže odporúčajú aj začiatočníkom, pretože sa na nich ľahko zatáča. Sú to však úzke lyže, a preto predstavujú aj úskalia pre začiatočníkov – slalomy vyžadujú dobrú stabilitu a v hlbšom snehu sa ťažšie ovládajú. Pre začiatočníkov sú preto širšie lyže vhodnejšie na stredný oblúk.

Variabilný terén – all-round a all-mountain

Ráno si užívate jazdu niekoľko hodín na upravených zjazdovkách, ale popoludní si musíte poradiť s rozjazdeným snehom? Práve na celodennú lyžovačku v rôznych podmienkach vám dokonale sadnú lyže all-round alebo all-mountain. Obvykle ide o lyže pre stredný oblúk, rádius sa pohybuje od 13 do 17 metrov. Ich dĺžka by mala byť o 10 cm kratšia ako výška, veľmi skúsení lyžiari by ich mali vyberať v súlade s postavou.

 • Lyže all-round – Šírka pod viazaním je 68 – 75 mm. Pomer upravený svah/terén prevažuje v prospech upravených tratí. Niekedy sa označujú ako crossové lyže.
 • Lyže all-mountain – Ešte širšie lyže, približne 75 až 90 mm. V porovnaní s modelmi all-round sú tak vhodnejšie na jazdu v topiacom sa alebo prašnom snehu. Na tvrdom svahu sa s nimi bude o niečo ťažšie manévrovať.

Terén a prašný sneh – freeridové lyže

Lyže navrhnuté špeciálne na jazdu mimo zjazdoviek a na čerstvom prašnom snehu. Vyznačujú sa nielen veľkou šírkou (90 – 130 mm), ale aj výrazne prehnutými špičkami a pätkami pre ľahký pohyb v hlbokom snehu.

Čím väčšia je plocha lyží, tým lepšie „plávajú“ v prašnom snehu. Na druhej strane si vyžadujú väčšiu silu na manévrovanie. Zaobstarajte si freeridové lyže v dĺžke vašej postavy, jazdci so skúsenosťami v prašnom snehu môžu jazdiť na freeridových lyžiach dlhších o 10 – 30 cm.

Výhradne na prašný sneh sú určené lyže s označením powder. Tie majú pod viazaním ohromujúcu šírku 120 až 140 mm. Na pomedzí medzi freeridovými a freestylovými lyžami sú takzvané back-country freestyle modely, ktoré sa používajú na freestyle v teréne.

Snowpark – freestylové lyže

Základné vybavenie pre triky v snowparku. Ťažisko freestylových lyží je uprostred, špičky a päty majú výrazné zakrivenie smerom nahor. Vďaka tomu je možné ľahko jazdiť dopredu a dozadu. Freestylové lyže sa vyznačujú nízkou hmotnosťou. Najlepšie sa s nimi manipuluje, keď sú o 5 – 10 cm kratšie ako vaša postava.

Niekedy sú súčasťou freestylových lyží aj takzvané shortcarvery. Používajú sa na výučbu carvingu alebo zábavnú jazdu. Ich dĺžka nepresahuje 140 cm a rádius je len 7 – 9 metrov.

Dĺžka lyží

Všeobecne sa odporúča kupovať lyže približne 10 – 15 cm pod výšku postavy. Závisí to aj od typu lyží, úrovne skúseností lyžiara a štýlu lyžovania.

Kratšie lyže sa ľahšie ovládajú a jednoduchšie s nimi zatočíte. Pri vyšších rýchlostiach strácajú stabilitu. Sú vhodné pre začínajúcich lyžiarov – môžu si vybrať dĺžku lyží do 20 cm pod výšku postavy.

Dlhšie lyže vyžadujú viac sily na manévrovanie a začatie oblúka, ale dobre držia pri vyšších rýchlostiach. Pokročilí a skúsení lyžiari najčastejšie siahajú po lyžiach, ktoré sú maximálne o 10 cm kratšie ako ich výška. Pre pokročilejších lyžiarov však dĺžka lyží závisí aj od štýlu lyžovania a požadovanej dĺžky oblúka, ako sme už spomenuli vyššie pri typoch lyží.

Šírka

Určujúci parameter pre to, pre aký typ povrchu a štýl oblúka sú lyže vhodné. Meria sa v troch bodoch – pod viazaním a v najširšom bode špičky a päty.

Šírka pod viazaním je najdôležitejším z týchto troch rozmerov.

 • Do 70 mm – Úzke lyže umožňujú rýchly prechod z hrany na hranu. Oblúky sú svižné. Úzke lyže vám poskytnú potešenie z carvingu na dokonale upravených svahoch, ale na topiacom sa snehu budete mať problémy.
 • 75 – 85 mm – Univerzálna šírka na jazdu v premenlivom teréne. Lyže ponúkajú dobrý pomer rýchlosti a stability v mäkkom snehu.
 • Viac ako 90 mm – Hodia sa na jazdu v mäkkom alebo prašnom snehu. Nazývajú sa „fošne“. Nie sú vhodné na upravené svahy, pretože sa ťažko preklápajú z hrany na hranu.

Šírka pod špičkou určuje, ako ľahko sa lyže dostanú do oblúka. Lyže so širšou špičkou (nad 120 mm) sa ľahšie ovládajú v hlbokom snehu. Na tvrdých povrchoch sa široká špička v kombinácii s úzkym stredom postará o ostré vykrojenie oblúkov.

Šírka pod pätou – Zadná časť lyže pomáha držať oblúk. Čím širšia je lyža v zadnej časti, tým lepšie odoláva bočnému sklzu a podporuje lyžiara v úzkych oblúkoch. Užšie pätky uľahčujú výjazd z dlhých oblúkov.

Rádius

Ovplyvňuje dĺžku oblúka, presne povedané určuje jeho polomer.

 • krátky oblúk – do 12 metrov
 • stredný oblúk – 12– 16 metrov
 • dlhý oblúk – viac ako 16 metrov
 • veľmi dlhý oblúk – viac ako 20 metrov

Rádius úzko súvisí s dĺžkou a typom lyží. Napríklad lyže all-mountain v dĺžke 155 cm budú mať rádius 14 m, kým v dĺžke 185 cm bude rádius dosahovať 22 m. Preto býva vhodné najskôr si ujasniť typ a dĺžku lyží a potom skúmať presný rádius.

Okrem toho rádius označuje polomer dokonale urobeného oblúka – lyže postavené na hrane, optimálne vyvážené a prehnuté. Samozrejme, môžete sa pohrať s dĺžkou oblúka tak, že lyže nepostavíte úplne na hranu.

Zohľadnite aj destináciu, do ktorej sa chystáte lyžovať. Lyže s krátkym oblúkom vám dobre poslúžia na preplnených a úzkych českých svahoch. Ak sa chystáte do Álp a neváhate si privstať kvôli prázdnemu svahu, môžete si užiť carving aj na lyžiach s rádiusom okolo 20 metrov.

Pozdĺžne ohnutie

Profil lyže pri pohľade zboku ovplyvňuje mnohé aspekty – ľahkosť začatia oblúka, priľnavosť hrán k snehu, stabilitu v rýchlosti a „plávanie“ v prašnom snehu. Existujú dva typy prehnutia – camber a rocker.

 • Camber – Ide o vyklenutie v strede lyže. Camber smeruje energiu dole na sneh. Poskytuje lepší výkon lyží a lepšiu priľnavosť hrán. Predtým sa camber používal výlučne na zjazdových lyžiach. V súčasnosti sa 100 % camber odporúča len pre pretekárske lyže na dokonale upravených tratiach.
 • Rocker – Zdvíha špičku a pätku smerom nahor. Tradične je to prehnutie pre freeridové a freestylové lyže – tie používajú až 100 % rocker. Zakrivená špička a pätka lyže nadvihujú lyžu a zlepšujú manévrovateľnosť v hlbokom snehu.
 • Kombinácia – Väčšina výrobcov dnes kombinuje oba typy konštrukcií. Na menej upravených svahoch vám rocker pomôže začať oblúk. Profily sa merajú v percentách.

Tuhosť („tvrdosť“)

Tuhosť v ohybe (alebo flexia) ovplyvňuje veľkosť sily potrebnej na ohnutie lyže. Bežne sa označuje ako tvrdosť. Čím je lyža tvrdšia, tým väčší tlak na ňu musíte vyvinúť, aby ste ju správne ovládali. Mäkké lyže uľahčujú začiatočníkom prvé oblúky. Skúsení lyžiari, naopak, hľadajú tvrdšie lyže, ktoré zvládnu vysoké rýchlosti a lepšie prenášajú energiu do oblúkov.

Neexistuje žiadna oficiálna stupnica tuhosti lyží. Orientujte sa podľa použitých materiálov.

 • Kompozitné jadro – Najmäkší a najpružnejší typ lyží. Zvyčajne sa používa v rekreačných a detských modeloch.
 • Drevené jadro – samotné drevené jadro bez výstuh je o niečo tvrdšie ako kompozitné, závisí to aj od druhu dreva. Pri výrobe športových lyží sa však kombinuje ešte s výstuhami.
 • Výstuhy – Na ďalšie spevnenie lyží sa používa karbón alebo rôzne kovy. Kombináciou materiálov možno dosiahnuť rôzne vlastnosti. Napríklad karbón sa stará o vystuženie pri zachovaní veľmi nízkej hmotnosti. Najtvrdšie pretekárske lyže používajú dve vrstvy titanalu.

Tuhosť lyží by mala ísť ruka v ruke s tuhosťou lyžiarskych topánok. Pozrite sa, ako si vybrať správne lyžiarky.

Hmotnosť lyžiara

Tuhosť lyží súvisí aj s hmotnosťou lyžiara. Hoci sa mäkké modely odporúčajú pre začiatočníkov, ťažší lyžiari budú potrebovať tvrdšie lyže. Preto by sa jazdci s hmotnosťou nad 80 kg mali aj v úplných začiatkoch zamerať na kategóriu športových lyží.

Ostatné lyžiarske vybavenie a servis

 • Lyžovanie sa nezaobíde bez základného vybavenia, ako sú lyžiarske topánky, palice a viazanie. Predovšetkým topánky a viazanie by sa mali vyberať v súlade s lyžami – na športové lyže nepatrí rekreačné viazanie a naopak. Preto výrobcovia zvyčajne dodávajú lyže a viazanie ako komplet.
 • Nezabudnite na ochranné prvky , ktoré zvyšujú vašu bezpečnosť. Nemali by ste vynechať prilbu a okuliare, ani chránič chrbtice. V niektorých krajinách sú lyžiarske prilby dokonca povinné pre deti do 15 rokov.

 • Lyže sú z výroby napustené parafínom , takže ich môžete vziať priamo na svah. Najmä pri nových lyžiach však voskovania nikdy nie je dosť.
 • Lyže priebežne udržujte parafínovaním (tekutým parafínom).
 • Skĺznica nikdy nesmie sivieť alebo belieť. To znamená, že vysychá. Sneh sa na lyže prilepí a lyže sa nenávratne poškodia.
 • Po každej sezóne je ideálne naniesť väčšiu vrstvu parafínu, aby sa lyže zakonzervovali. Prebytok sa stiahne v nasledujúcom roku počas predsezónneho servisu.

Ostrosť hrán je tiež dôležitá pre optimálne ovládanie lyží. Lyže zbytočne nebrúste, pretože sa tým odoberá materiál z hrán.

Ukázať zjazdové lyže

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov