Ako vybrať lyžiarsku prilbu

Redakcia Sportisimo

15.10.2022 • 10 min čítania

Lyžiarska prilba je nevyhnutným vybavením každého lyžiara, nielen detí a začiatočníkov. Poranenia hlavy patria vždy medzi najvážnejšie. Môžu byť smrteľné alebo zanechať trvalé následky. A práve lyžiarska prilba môže väčšine z nich zabrániť. Pre optimálnu ochranu si musíte vybrať správnu prilbu. Poradíme vám, ako to urobiť.

Či už chodíte na svahy pravidelne, alebo ste príležitostný lyžiar, prilba by vám nemala chýbať. Jej kúpou sa to nekončí, je nevyhnutné ju aj naozaj nosiť. Noste ju pri každom lyžovaní, aj keď idete len na malý kopec. Náročnosť terénu nerozhoduje o možnom úraze, dokonca naopak. K poraneniam hlavy často dochádza pri zrážke s iným lyžiarom, ktorá je spôsobená nadmernou rýchlosťou, ktorú väčšina ľudí dosahuje na miernejších svahoch.

Lyžiarska prilba chráni pred poranením hlavy, ak je vyrobená podľa bezpečnostných noriem a správne sedí na hlave. Čo ešte treba zvážiť pri výbere prilby?

Ukázať lyžiarske prilby

Zhrnutie

 • Pohlavie – Lyžiarske prilby sa delia na pánske, dámske a detské. Pri pánskych nájdete aj väčšie veľkosti. Dámske modely sa líšia viac dizajnom, sú vhodné pre ženy a tiež pre mužov s menšou hlavou. Detské prilby sú vhodné pre najmenších lyžiarov.
 • Konštrukcia –⁠ Celoškrupinová prilba poskytne komplexnú ochranu vrátane oblasti uší. Pološkrupinová prilba ponúka ešte vyššiu priedušnosť a väčšie pohodlie, mäkké výstelky okolo uší sa väčšinou dajú odstrániť a prilbu tak ešte viac odvetrať, napríklad na jar.
 • Veľkosť – Aby prilba plnila svoju funkciu, musí vám správne sedieť. Nesmie byť príliš tesná ani príliš voľná. Veľkosť si vyberte podľa obvodu hlavy. Vždy ideálne tak, aby veľkosť vašej hlavy nebola na hrane odporúčaného rozpätia prilby.
 • Technológia – Prilby sa najčastejšie vyrábajú vstrekovaním (tzv. sendvičové prilby) alebo technológiou in-mold. Existujú aj pokročilé technológie, ktoré chránia mozog pred rotačnými silami (napr. MIPS).
 • Kompatibilita s okuliarmi –⁠ Nie všetky lyžiarske okuliare sa hodia ku každej prilbe, preto je nutné ich spoločne vyskúšať. Na prilbu s integrovaným štítom nepotrebujete lyžiarske okuliare.
 • Bezpečnostná norma – Lyžiarske prilby musia spĺňať normu EN 1077, aby vyhovovali bezpečnostným normám. Nikdy si nekupujte prilbu bez potrebnej certifikácie.
 • Ďalšie parametre – Pri výbere sa zamerajte na drobnosti, ako je spôsob zapínania alebo vetranie.

Pohlavie

Lyžiarske prilby sú do určitej miery unisexovým produktom, ale výrobcovia zvyčajne rozlišujú medzi pánskymi, dámskymi a detskými modelmi. Nedovoľte však, aby vás účel prilby obmedzoval. Pri výbere je rozhodujúca správna veľkosť.

Pánske prilby zvyčajne sedia mužom, ale vyhovujú aj ženám s väčším obvodom hlavy. Dámske prilby sa vyrábajú v menších veľkostiach. Niekedy majú dodatočnú izoláciu na ušiach a priestrannejší výrez v zadnej časti, aby sa pod prilbu pohodlne zmestil vrkoč. Nič však nebráni tomu, aby ich dostali muži s menšou hlavou alebo tínedžeri. Detské prilby spĺňajú potreby najmenších lyžiarov.

Okrem veľkosti sa pánske, dámske a detské prilby líšia aj farbou a dizajnom. Pánske prilby sú zvyčajne tmavšie a menej výrazné, zatiaľ čo dámske modely sú farebnejšie. Malých lyžiarov potešia detské prilby s motívom obľúbených rozprávkových postavičiek. A ak ku prilbe pre deti pridáte zábavné crazy uši na prilbu, nebudú si ju chcieť dať dole ani po lyžovačke.

Konštrukcia

Pôvodný dizajn lyžiarskej prilby vychádza z dizajnu pretekárskej prilby, ktorá zakrýva aj uši. Rekreační lyžiari majú radi verziu s odnímateľnými krytmi uší.

Celoškrupinová prilba

Nazýva sa aj full-shell. Celoškrupinová prilba je vyrobená z jedného kusa materiálu a pokrýva oblasť uší. Poskytuje najvyššiu úroveň ochrany. Pevná kostra umožňuje pripevnenie integrálu alebo chrániča brady.

Nevýhodou celoškrupinovej prilby je vyššia hmotnosť. Musíte vziať do úvahy, že kvôli pevnému zakrytiu uší budete horšie počuť. Uzavretá konštrukcia znamená menej pohodlia a menej priedušnosti. Veľkosť prilby možno nastaviť len vo veľmi obmedzenom rozsahu (maximálne plus alebo mínus 1 cm).

Pološkrupinová prilba

Takzvaná half-shell prilba je medzi lyžiarmi a snowboardistami obľúbená pre svoj komfort a je najrozšírenejším typom na trhu. V oblasti uší sa nenachádza tvrdá škrupina, ale mäkké kryty z príjemného textilného materiálu.

Pološkrupinová prilba poteší nižšou hmotnosťou, lepšou priedušnosťou a možnosťami vetrania. Okrem toho sa dajú ušné klapky úplne odopnúť, čím získate veľmi vzdušnú verziu prilby na teplejšie dni. Prilba ponúka rôzne systémy nastavenia veľkosti.

Kvôli chýbajúcemu krytiu uší nezískate takú kvalitnú ochranu ako pri plnoškrupinovom modeli. Celková odolnosť proti nárazu je tiež nižšia.

Veľkosť

Optimálna veľkosť je základom ochrannej funkcie prilby. Prilba nesmie tlačiť, inak vás po celodennom lyžovaní bude bolieť hlava. Zároveň nesmie byť príliš voľná, pretože by sa mohla pri páde posunúť na jednu stranu alebo úplne spadnúť. Na výber správnej veľkosti je ideálne vyskúšať si prilbu osobne.

Ako skúšať lyžiarsku prilbu:

 • Nasaďte si prilbu na hlavu vo vodorovnej polohe. Nastavte veľkosť pomocou kolieska, aby ste cítili, že prilba obopína vašu hlavu. Pásik pod bradou nechajte rozopnutý.
 • Predná časť prilby musí chrániť čelo, mala by sa začínať približne 2 cm nad obočím. Ak je vyššie, prilba je malá a nechráni dostatočne čelo. Na druhej strane, väčšia prilba môže príliš padať do očí a zužovať zorné pole.
 • Ak vám prilba správne sedí na čele, potraste hlavou a mierne sa predkloňte. Prilba by vám nemala spadnúť z hlavy.
 • Upevnite pásik pod bradou a utiahnite ho na vhodnú dĺžku. Musí byť dostatočne tesný, aby ste si ju nemohli pretiahnuť cez bradu. Zároveň nesmie byť príliš tesný – mal by vám umožniť otvoriť ústa, ako keby ste jedli.
 • Prilba vás nesmie nikde tlačiť. Ak po niekoľkých minútach pocítite tlak alebo ak máte po vyzlečení prilby modriny na čele, prilba je príliš malá.
 • Vyskúšajte si viacero prilieb od rôznych výrobcov, aby ste našli typ, ktorý vám najviac vyhovuje. Prilbu si vždy skúšajte súčasne s lyžiarskymi okuliarmi.

Nastaviteľná veľkosť prilby

Väčšina lyžiarskych prilieb umožňuje nastaviť veľkosť pomocou otočného kolieska. Nájdete ho na zadnej strane prilby. Otáčaním kolieska nastavte veľkosť v rozsahu približne 3 cm. To sa hodí pri nosení rôznych zateplených kukiel alebo čiapok pod prilbou. V ideálnom prípade by ste si mali vybrať prilbu s kolieskom stiahnutým približne do polovice, aby ste mali dostatok priestoru na manévrovanie.

Zaujímavou funkciou na trhu je nastavenie veľkosti prilby dofúknutím vzduchu. Pri prekonávaní veľkých výškových rozdielov to však môže spôsobovať ťažkosti v dôsledku zmien tlaku. Niektorí výrobcovia ponúkajú vákuové tvarovanie prilby na hlave.

Ako správne merať hlavu

Kupujete prilbu online a nemáte možnosť si ju vyskúšať? Potom postupujte podľa obvodu hlavy.

 • Vezmite si krajčírsky meter. Obtočte si ho okolo hlavy približne 2 cm nad obočím. Uistite sa, že máte meter v rovnakej výške po celom obvode hlavy. Meter nesmie presahovať cez uši.
 • Ak nemáte krajčírsky meter, použite pásik papiera alebo šnúrku. Po odmeraní obvodu ho natiahnite na stôl a zmerajte pravítkom.
 • Porovnajte výsledný obvod hlavy s ponúkanými veľkosťami. Ak máte pochybnosti, vyberte si prilbu s reguláciou veľkosti.

Technológia

Určuje spôsob, akým prilba absorbuje energiu pri náraze. Hmotnosť prilby ovplyvňuje aj použitá technológia a materiál.

Injected technológia

Prilby vyrobené injected technológiou sa označujú aj ako sendvičové. Vyrába sa vstrekovaním peny do vonkajšieho plastového plášťa. Pri náraze absorbujú energiu rovnomerne po celom povrchu prilby. Hoci ide o staršiu technológiu, z hľadiska pevnosti vonkajšieho plášťa predstavuje odolnejšiu konštrukciu. Nevýhodou je vyššia hmotnosť, približne 450 – 500 gramov.

Technológia in-mold

Modernejší typ prilby je inšpirovaný výrobnými procesmi v cyklistike. Z tohto dôvodu sa prilby vyrobené technológiou in-mold vyznačujú nízkou hmotnosťou len 350 – 400 gramov. Vnútornú vrstvu tvorí stlačený polystyrén, ktorý pri náraze vytvára deformačnú zónu. Kvôli deformácii je potrebné prilbu vymeniť po každom väčšom náraze, preto majú tieto prilby kratšiu životnosť.

Technológia na ochranu mozgu pred rotačnými silami

MIPS je pokročilá technológia používaná na ochranu proti rotačným silám. Odborný výskum ukazuje, že najväčšie nebezpečenstvo pri páde na lyžiach nepredstavuje samotný náraz, ale rotačné sily pôsobiace na mozog.

Systémy boli vyvinuté rôznymi výrobcami, a preto nesú rôzne názvy – okrem MIPS aj SPIN alebo R.A.A. Princíp fungovania je však podobný. Medzi vrstvami plášťa sa nachádza posuvná vložka, ktorá sa pri náraze otáča. Vďaka tomu čiastočne absorbuje rotačné sily a tie sa neprenášajú do mozgu.

Kompatibilita s okuliarmi

Na prvý pohľad sa môže zdať, že tvar všetkých lyžiarskych prilieb a okuliarov je podobný, a preto sa k sebe hodia. Žiaľ, nie je to tak. Pri kúpe lyžiarskej prilby si preto nezabudnite vyskúšať aj lyžiarske okuliare. Niektorí výrobcovia ponúkajú takzvané helmet compatible okuliare, ktoré pasujú k prilbám od rovnakého výrobcu. Ani to však nezaručí, že okuliare budú stopercentne kompatibilné s vašou prilbou, najmä pri kúpe starších modelov.

Ako skontrolovať kompatibilitu okuliarov a prilby? Keď sú okuliare nasadené, prilba končí nad okrajom okuliarov a netlačí ich na nos. Ideálna je malá medzera medzi okrajom okuliarov a prilbou. Tým sa zabezpečí, že ventilácia okuliarov zostane voľná a šošovky sa nebudú zahmlievať. Medzera však nesmie byť príliš veľká, inak vám bude fúkať na čelo. Spona na utiahnutie remienka okuliarov by nemala zasahovať do zadnej spony prilby.

Prilba s integrovaným štítom

Chcete si ušetriť problémy s kombináciou prilby a okuliarov? Kúpte si prilbu s integrovaným štítom. Štíty sú rozdelené do piatich kategórií podľa priepustnosti svetla. Pri ich výbere sa riaďte rovnakými radami ako pri výbere lyžiarskych okuliarov.

Integrovaný štít sa bude hodiť aj lyžiarom, ktorí sa na svahu nezaobídu bez dioptrických okuliarov. Pod štít sa totiž pohodlne zmestia dioptrické okuliare (ako aj pod lyžiarske okuliare s úpravou OTG).

Bezpečnostná norma

Lyžiarska prilba slúži ako ochranné zariadenie, a preto musí byť certifikovaná podľa príslušných noriem. Na Slovensku musia prilby spĺňať technickú normu STN EN 1077 (832164), ktorá vychádza z európskej normy EN 1077:1996. Táto norma rozdeľuje prilby do dvoch ochranných tried. Trieda A zahŕňa celoškrupinové prilby, trieda B zahŕňa pološkrupinové prilby. Trieda A je najvyššia úroveň ochrany.

Pri kúpe prilby by ste mali dostať návod na použitie, v ktorom sa dozviete, ako ju používať a udržiavať. Časom sa materiály znehodnotia, preto sa odporúča meniť lyžiarsku prilbu každých 5 rokov. Po väčšom náraze je potrebná výmena. Aj keď poškodenie nie je na pohľad viditeľné – vnútorná štruktúra prilby môže byť po náraze poškodená.

Ostatné parametre

Na čo sa ešte zamerať pri výbere lyžiarskej prilby?

 • Remienok pod bradu – Pri skúšaní posúďte, ako pohodlne sa vám remienok drží pod bradou. Mäkké materiály alebo dodatočná výstelka zabezpečia, že vás remienok nepoškriabe.
 • Spony – Zvyčajne sú vyrobené z plastu, zriedkavo nájdete kovové spony. Zapínanie je buď pomocou pracky, alebo pomocou ozubenej plastovej lišty. Vyskúšajte, ako dobre dokážete sponu uvoľniť a zapnúť v rukaviciach.
 • Klipsa na upevnenie okuliarov – Zadná klipsa je takmer samozrejmosťou na všetkých lyžiarskych prilbách. Bočné klipsy zabezpečujú ešte stabilnejšie upevnenie okuliarov.
 • Ventilácia – Spôsob odvetrávania prispieva k pohodliu prilby. Všetky prilby sú vybavené vetracími otvormi, len niektoré z nich umožňujú ich reguláciu. Pokročilé modely majú ovládací mechanizmus na otváranie alebo zatváranie vetracích otvorov na vonkajšej strane prilby. Základné prilby umožňujú reguláciu vetrania odstránením chráničov, takže prilbu si musíte dať dole.
 • Odnímateľná textilná vložka – Výhodou je, že sa dá z prilby ľahko vybrať a vyprať. Podobne hygienické riešenie však poskytuje aj nosenie kukly alebo špeciálnej bezšvovej čiapky pod prilbou.
 • Integrovaný audiosystém – Ak radi počúvate hudbu pri prechádzaní zákrut, určite sa vám bude páčiť prilba s integrovaným audiosystémom. Takto vás slúchadlá nebudú tlačiť pod prilbou. Lyžovanie s hudbou v ušiach sa však neodporúča, pretože negatívne ovplyvňuje orientáciu na svahu. Môžete napríklad prehliadnuť rýchloidúci snežný skúter a zraziť sa s ním.
 • Zabudovaný systém RECCO – Jazdíte v rizikovom teréne mimo zjazdoviek? Potom je reflektor RECCO nevyhnutným doplnkom vášho lavínového vyhľadávacieho systému. Ak ho nemáte zabudovaný v inom vybavení, môže byť súčasťou vašej lyžiarskej prilby.

Údržba lyžiarskej prilby

Prilbu umývajte len vlhkou handričkou, na väčšie nečistoty použite mydlovú vodu. Na uskladnenie prilby si vyberte suché a chladné miesto. Vysoké teploty lyžiarskej prilbe neprospievajú a môžu spôsobiť jej deformáciu.

Ukázať lyžiarske prilby

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov