Ako vybrať lyžiarske okuliare

Redakcia Sportisimo

15.10.2022 • 9 min čítania

Lyžiarske okuliare majú oveľa viac funkcií, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V prvom rade vám, samozrejme, pomôžu s dobrou viditeľnosťou na svahu, ale okrem toho chránia vaše oči aj pred vetrom, snehom alebo UV žiarením. Na čo by ste nemali zabudnúť pri výbere lyžiarskych okuliarov?

Mnoho ľudí si lyžiarske okuliare nasadzuje len v hmle alebo pri silnom snežení. V takýchto situáciách sú nepochybne nevyhnutnosťou, ale aj v bežných podmienkach sa určite budú hodiť. Pozrite sa, aké ďalšie funkcie okrem zlepšenia viditeľnosti lyžiarske okuliare plnia.

 1. Ochrana proti poveternostným vplyvom – Okuliare zabraňujú podráždeniu očí vetrom, dažďom a snehom. V neposlednom rade chránia oči pred UV žiarením. To dosahuje vo vyšších nadmorských výškach vyššie hodnoty. Slnečné lúče sa odrážajú od snehu, takže oči bez okuliarov dostávajú zabrať viac než v lete na pláži.
 2. Ochrana pred mechanickým poškodením očí – Hrozbu môžu predstavovať poletujúce kryštáliky ľadu, konáre stromov, ale aj kotva vleku alebo palica nešikovného lyžiara pred vami.
 3. Ochrana dioptrických okuliarov – Vybrané modely si nasadíte na dioptrické okuliare. Tie sú potom počas jazdy chránené pred vonkajšími vplyvmi.
 4. Izolačná funkcia – Pri správnej kombinácii s lyžiarskou prilbou chránia okuliare celú hornú polovicu tváre pred chladom.

Ukázať lyžiarske okuliare

Zhrnutie 

 • Typ – Pánske okuliare sedia osobám s väčšou tvárou, dámske okuliare sú vhodnejšie pre menšiu dospelú tvár. Nič však nebráni ženám používať pánske modely a naopak (tu budete viac obmedzení dizajnom). Detské okuliare zodpovedajú proporciám najmenších lyžiarov.
 • Konštrukcia zorníkov – zorníky môžu byť ploché alebo sférické. Ploché zorníky sú zakrivené len horizontálne. Naopak, sférické sú zakrivené horizontálne aj vertikálne. Preto menej skresľujú a poskytujú lepšie periférne videnie.
 • Svetelná priepustnosť zorníkov – Pre súmrak a slabšie svetelné podmienky potrebujete okuliare s vyššou svetelnou priepustnosťou (S0 – S1). Počas slnečného počasia používajte modely s nízkou priepustnosťou svetla (S3 – S4). Najuniverzálnejšou voľbou sú okuliare kategórie S2. Fotochromatické okuliare reagujú na množstvo svetla a podľa potreby sa stmavujú alebo rozjasňujú.
 • Kompatibilita s prilbou – Okuliare skúšajte súčasne s lyžiarskou prilbou. Vybraný typ nemusí sedieť do každej prilby. Medzi okuliarmi a prilbou nesmie byť veľká medzera. Zároveň by vás okuliare nemali nikde tlačiť. Lepšiu kompatibilitu zvyčajne zabezpečujú výrobky rovnakej značky.
 • Ochrana proti zahmlievaniu – Okuliarom by nemala chýbať úprava proti zahmlievaniu a dostatočný počet vetracích otvorov. Nachádzajú sa najmä v ráme okuliarov, ale môžete ich nájsť aj v pene priliehajúcej k tvári a v samotných šošovkách. Na drahších okuliaroch je niekedy malý ventilátor na batériu.
 • Spracovanie pásika – Hľadajte pružný pásik s nastaviteľnou veľkosťou. Jednoduchá spona vám pomôže upraviť veľkosť. Na niektorých okuliaroch nájdete odnímateľnú pracku a dve pracky na bokoch. Tento systém umožňuje nastaviť každú časť pásu samostatne.
 • Technológia – Lyžiari, ktorí chcú pod svoje lyžiarske okuliare umiestniť dioptrické okuliare, musia hľadať modely so špeciálnou úpravou OTG. Polarizačné okuliare minimalizujú nepríjemné odlesky od snehu a iných lesklých povrchov. Anti-scratch systém dodáva vonkajšej strane skla odolnosť proti poškriabaniu.

Typ

Lyžiarske okuliare sa delia na pánske, dámske a detské. Neexistuje žiadne striktné rozdelenie, dámy si môžu pokojne vybrať v mužskej kategórii a do istej miery to platí aj naopak. V tomto prípade však bude v mnohých prípadoch limitujúcim faktorom dizajn.

Jednotlivé typy okuliarov sa líšia najmä veľkosťou. Pánske okuliare majú najväčšie zorníky a rámy. Preto lepšie sedia na väčšej (zvyčajne mužskej) tvári. Dámske okuliare sú určené pre menšiu tvár dospelých. Z hľadiska dizajnu však nič nebráni tomu, aby si ich obliekli muži alebo chlapci v mladšom veku. Detské okuliare vyhovujú proporciám najmenších lyžiarov.

Toto rozdelenie čiastočne nahrádza stupnicu veľkosti. Je to preto, že v rámci danej kategórie sa pre každý model zvyčajne vyrába len jedna univerzálna veľkosť . Výnimkou sú niekedy detské okuliare, pri ktorých nájdete rôzne veľkosti označujúce obvod hlavy v centimetroch.

Prilby so štítom

Potrebu lyžiarskych okuliarov môžete prípadne vyriešiť už pri zaobstaraní prilby. Zaujímavou možnosťou sú modely so štítom, vďaka ktorým nemusíte riešiť kompatibilitu s prilbou, veľkosť okuliarov pre konkrétnu tvár a podobne. Štíty sú tiež vymeniteľné.

Dizajn zorníkov

Kvôli zorníkom si okuliare si zaobstarávate. Práve táto časť zlepšuje viditeľnosť na svahu a chráni vaše oči. Rozdiely v konštrukcii zorníkov ovplyvňujú výsledné optické vlastnosti lyžiarskych okuliarov. Stretnete sa s dvoma základnými typmi zorníkov – plochými a sférickými.

Ploché zorníky sú zakrivené len horizontálne. Zakrivenie vo vertikálnom smere úplne chýba. Sférické zorníky majú horizontálne aj vertikálne zakrivenie. Preto menej skresľujú a poskytujú lepšie periférne videnie. Preto sú vždy lepšou, ale zároveň drahšou možnosťou.

Svetelná priepustnosť zorníkov

Pri zorníkoch je kľúčová ich priepustnosť svetla, ktorá sa udáva v percentách. Zorníky s nízkou svetelnou priepustnosťou (nízkym percentom prepusteného svetla) sú vhodné do slnečných podmienok. Vďaka nim je vaše okolie tmavšie. Farba týchto zorníkov bude tmavá, takmer čierna.

Na druhej strane, zorníky s vysokou priepustnosťou svetla rozjasnia vaše okolie. Bývajú svetlé až priehľadné a oceníte ich počas hmly alebo nočného lyžovania. Číre zorníky prepúšťajú 100 % viditeľného svetla.

Zorníky sú na základe priepustnosti svetla rozdelené do 5 kategórií. Rozdelenie vrátane odporúčaného použitia nájdete v nasledujúcej tabuľke.

 Kategória Priepustnosť svetla Použitie
S0 80 – 100 %

Hmla, nočné lyžovanie, zlé svetelné podmienky (priehľadné zorníky).

S1 43 – 80 %

Predovšetkým stále zlé svetelné podmienky (rozjasňujúce sa zorníky – žlté, oranžové).

S2 18 – 43 %

Najuniverzálnejšia kategória, použiteľná počas slnečného dňa aj pri zamračenej oblohe. Vo veľmi zlých podmienkach alebo pri jasnom slnečnom svetle sa však ani zďaleka nevyrovná špecifickým kategóriám.

S3 8 – 18 %

Predovšetkým do slnečného počasia.

S4 Do 8 % Mimoriadne slnečné počasie.

Fotochromatické zorníky

Určite ste už pochopili, že žiadna z týchto kategórií nie je úplne univerzálna. Modely do hmly budú počas jasného slnečného dňa úplne nevhodné (ešte viac rozjasnia vaše okolie) a to isté platí aj opačne pre kategórie S3 a S4. Výrobcovia preto prišli s takzvanými fotochromatickými alebo zatemňovacími zorníkmi. Reagujú na množstvo svetla a podľa toho sa stmavujú alebo rozjasňujú.

Aj keď sa to môže zdať ako najlepšia možnosť, nemusí to byť vždy pravda. Pretože zorníky často nedokážu dostatočne rýchlo reagovať na zmeny svetla, napríklad keď jazdíte striedavo v tieni a na slnku. Najmä lacnejšie fotochromatické zorníky sa nedokážu optimálne vyrovnať s rýchlymi prechodmi.

Vymeniteľné zorníky

Bežné riešenie preto stále predstavuje kúpa dvoch rôznych modelov lyžiarskych okuliarov. V tomto prípade je najlepšou kombináciou jeden pár rozjasňujúcich okuliarov (S0 – S1) a druhý pár neutrálnych alebo tmavších okuliarov do slnečného počasia (S2 – S4).

Ako alternatívu si môžete vybrať okuliare s vymeniteľnými zorníkmi. Potom môžete vybrať sklíčka podľa aktuálnych podmienok. V porovnaní s kúpou okuliarov však neočakávajte žiadne veľké úspory – najdrahšou časťou sú práve zorníky. Životnosť okuliarov ovplyvňuje aj častá výmena zorníkov.

Kompatibilita s prilbou

Okuliare musia správne zapadnúť do lyžiarskej prilby a tvoriť jednotný celok. Ak nevyskúšate obe lyžiarske doplnky súčasne, nemusia sa k sebe hodiť. V extrémnych prípadoch sa väčšie okuliare už nezmestia pod úroveň prilby. Oveľa častejšie sú situácie, keď máte medzi prilbou a okuliarmi veľkú medzeru, cez ktorú potom nepríjemne fúka vietor.

Ako teda vyzerá ideálna kombinácia okuliarov a prilby? Okuliare sa zmestia pod prilbu a netlačia na nos ani iné časti tváre. Medzi okuliarmi a okrajom prilby nie je veľká medzera (kvôli vetracím otvorom v ráme okuliarov však musí zostať malý voľný priestor). V neposlednom rade sa uistite, že spona okuliarov nezasahuje do zadnej spony prilby.

S rovnakou značkou okuliarov a prilby máte väčšiu šancu, že sa k sebe budú hodiť. Nemusí to však byť pravidlo. Lyžiarske okuliare si najlepšie vyskúšate osobne s nasadenou prilbou.

Ochrana proti zahmlievaniu

Zahmlievanie okuliarov je veľmi nepríjemné. Najčastejšie k nemu dochádza za vlhkého sneženia alebo dažďa – skrátka vo vlhkých podmienkach. K zahmlievaniu, samozrejme, prispieva aj veľké potenie. Aby ste sa vyhli týmto problémom, musíte si vybrať okuliare, ktoré sú čo najviac odolné proti zahmlievaniu.

Samozrejme, že by mala byť k dispozícii anti-fog úprava. V praxi ide o tenkú vrstvu špeciálnej látky, ktorá sa nanáša priamo na zorník a minimalizuje zahmlievanie. Dôležitú úlohu v boji proti zahmlievaniu zohráva aj vetranie. Preto nájdete vetracie otvory v ráme okuliarov, ale aj v pene priliehajúcej k tvári alebo v samotných zorníkoch. Niektoré špičkové modely majú dokonca zabudovaný malý ventilátor.

Zahmlievaniu okuliarov môžete zabrániť aj svojím správaním. Vlhkosť sa usadzuje v dôsledku kvapiek vody a snehu na ďalších častiach vybavenia – prilbe alebo lyžiarskych rukaviciach. Napríklad, keď si nasadíte okuliare na prilbu, navlhčíte vnútornú výstelku okuliarov, čo výrazne zvýši vlhkosť okuliarov. Preto je najlepšie mať okuliare stále na očiach.

Spracovanie popruhu

Popruh vám pomôže s prispôsobením veľkosti lyžiarskych okuliarov. Vo väčšine modelov má dnes podobu tzv. gumičky. Pružnosť popruhu umožňuje pohodlné nasadenie okuliarov na prilbu.

Popruh by mal byť, samozrejme, nastaviteľný. Jednoduchá pracka zabezpečuje nastavenie veľkosti. Niektoré okuliare majú pracku uprostred popruhu, pracku potom nájdete na oboch stranách. To umožňuje nastaviť veľkosť každej časti popruhu samostatne.

Zaujímavým prvkom sú silikónové prúžky, ktoré nájdete na vnútornej strane niektorých popruhov. Tie zabraňujú skĺznutiu popruhu po hladkom povrchu lyžiarskej prilby.

Technológia

Pri výbere vám môžu pomôcť aj rôzne technológie lyžiarskych okuliarov. S ktorými sa stretávate najčastejšie?

 • OTG – Ak si plánujete dať dioptrické okuliare pod lyžiarske okuliare, musíte sa poobzerať po modeloch s označením OTG (z anglického Over the Glasses). Okuliare s úpravou OTG sú väčšie, hlbšie a majú výrezy v pene na bokoch pre ružičky dioptrických okuliarov. Lyžiarske prilby so štítmi ponúkajú ďalšie možné riešenie pre nositeľov dioptrických okuliarov.
 • Anti-scratch systém – Vrstva na vonkajšej strane skla, ktorý zvyšuje odolnosť proti poškriabaniu.
 • Polarizačná úprava zorníkov – Zabraňuje slnečným lúčom odrazeným od snehu a iných lesklých povrchov, aby sa dostali do vašich očí. Zorníky lepšie zabraňujú oslneniu a únave očí.
 • Zrkadlový povrch zorníka – Odráža viac svetla zo svojho povrchu. Je obzvlášť vhodný do mimoriadne slnečných podmienok.

Údržba lyžiarskych okuliarov

Starostlivosť o zorníky je dôležitá najmä z hľadiska ich údržby. Vnútornej strany by ste sa nemali vôbec dotýkať, pretože je tam vrstva proti zahmlievaniu. Na čistenie vonkajšej strany okuliarov používajte len špeciálne handričky na okuliare, bežnými utierkami môžete povrch poškriabať. Pred uskladnením nezabudnite okuliare dôkladne vysušiť

Ukázať lyžiarske okuliare

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov