Ako vybrať detské zjazdové lyže

Redakcia Sportisimo

15.10.2022 • 8 min čítania

Chystáte sa s deťmi do hôr? Potom určite chcete, aby sa tešili na svah a užívali si lyžovanie. Pri kúpe lyží môžete rozhodnúť, ako veľmi si vaše deti užijú čas strávený na svahu. Na čo sa zamerať pri výbere detských zjazdových lyží?

Hoci pri detských zjazdových lyžiach nemusíte sledovať toľko parametrov ako pri dospelých, ponuka je stále pomerne široká a neskúsený používateľ sa v nej môže ľahko stratiť. Preto si na začiatku výberu ujasnite niekoľko vecí.

 1. Je vaše dieťa úplný začiatočník, alebo je už zdatným lyžiarom?
 2. Koľko malý lyžiar meria a váži?
 3. Máte nejaké zásadné preferencie, pokiaľ ide o farbu alebo dizajn?
 4. Koľko ste ochotní zaplatiť za detské zjazdové lyže?

Ukázať detské zjazdové lyže

Zhrnutie

 • Dĺžka – Detské lyže by mali byť približne o 15 až 20 cm kratšie, ako je výška dieťaťa. U najmenších jazdcov môže byť rozdiel až 30 cm. Ak váhate medzi dvoma dĺžkami, vyberte si radšej kratšiu verziu. Dlhšie lyže sú pre deti ťažko ovládateľné a tento šport ich rýchlo omrzí.
 • Rádius – Udáva polomer oblúka, ktorý lyže nakreslia po správnom zaťažení. Pri detských lyžiach je rádius zvyčajne 6 až 10 metrov. Modely s menšími rádiom sa dieťaťu ľahšie dostanú do oblúku, ak ovláda jazdu po hranách. Ak jazdí v šmýkanom oblúku, údaj o polomere stráca význam. 
 • Konštrukcia – Väčšina lyží sa dodáva s kompozitným jadrom, ktoré je ľahké a dostatočne pevné pri zaťažení detskou váhou. Lyže s dreveným jadrom sa objavujú len v juniorskej kategórii a sú vhodné pre skúsených alebo pretekárskych jazdcov. Malé plastové lyže nie sú určené na lyžovanie, ale len na prvé kroky na snehu.
 • Šírka – Pri detských lyžiach nie je taká dôležitá ako pri lyžiach pre dospelých. Napriek tomu je dobré vedieť, že užšie lyže vám uľahčia prehranenie a patria viac na upravené zjazdovky. Naopak, širšie modely poskytujú lepšiu stabilitu v horších podmienkach. Rozdiely v šírke sú pri detských lyžiach minimálne, zvyčajne sa pohybujú medzi 65 a 70 cm. Výnimkou sú juniorské freeridové alebo freestylové lyže.

Dĺžka

Najdôležitejší a najdiskutovanejší aspekt výberu. Vo všeobecnosti by mali byť lyže približne o 15 až 20 cm kratšie, ako je výška dieťaťa. V praxi by mali dieťaťu siahať približne po bradu. Pre najmenších lyžiarov sa odporúčajú ešte kratšie lyže – o 30 cm kratšie v pomere k ich výške.

Príliš krátke lyže majú tendenciu zatáčať samy bez akéhokoľvek prispenia dieťaťa. Malý lyžiar sa tak stopercentne nenaučí potrebnú techniku. Dlhé lyže sú pre dieťa ťažko ovládateľné a rýchlo mu šport znechutia. V najhoršom prípade môžu viesť k nepríjemným pádom. Lyže by mali byť v skratke tak akurát. Ak váhate medzi dvoma dĺžkami, vyberte si radšej tú kratšiu – aj v extrémnych situáciách táto možnosť znamená menšie zlo.

Bohužiaľ, rodičia často pristupujú k výberu opačne a vyberajú dlhšie lyže, aby ich dieťaťu vydržali niekoľko rokov. Z ekonomického hľadiska je to logický prístup. V skutočnosti však spôsobuje viac škody ako úžitku. Nezabúdajte, že lyžovanie je pre deti predovšetkým zábava a potešenie. Ak dieťa nemôže ovládať lyže, je ťažké vybudovať si k tomuto športu pozitívny vzťah. Je lepšie sa vopred zmieriť s tým, že zjazdové lyže vydržia vašim deťom maximálne dve sezóny.

Hmotnosť

Z lyží pre dospelých ste pravdepodobne zvyknutí na to, že sa hmotnosť lyžiarov spája s ich výškou. U detí nezohráva takú úlohu vzhľadom na obvyklé proporcie. Aj robustnejšie detské lyže sú v drvivej väčšine prípadov dostatočne ľahké na to, aby pod nimi v oblúku bez problémov držali lyže s mäkším jadrom. Výnimkou sú azda len deti s extrémnou hmotnosťou, pre ktoré vyberajte modely z tvrdších materiálov a na hornej hranici odporúčanej dĺžky.

Rádius

Rádius sa uvádza v metroch a udáva polomer oblúku, ktorý lyže vykreslia pri optimálnom zaťažení. Jeho hodnota je ovplyvnená najmä vykrojením lyží – viac vykrojené lyže budú mať menší rádius. Takéto modely ľahšie dostanete do oblúka. Práve o to ide u najmenších lyžiarov.

Ak sa chcete naučiť základy, je dobré zvoliť menší rádius a potom ho postupne zväčšovať s ďalšími lyžami. Rádius sa zväčšuje s dĺžkou lyží, takže sa prirodzene dostanete k modelom pre väčšie oblúky.

V porovnaní so zjazdovými lyžami pre dospelých je rádius detských lyží pochopiteľne oveľa menší. Zvyčajne sa pohybuje medzi 6 až 10 metrami. Vyššie hodnoty možno nájsť v juniorských lyžiach alebo v špecifických typoch (napr. obráčky).

Rocker pri detských lyžiach

V posledných rokoch sa na špičke detských lyží objavuje tzv. rocker – zdvihnutie prednej časti. Rocker sa používal na lyžiach do voľného terénu, ale v súčasnosti sa bežne používa na klasických ,,zjazdových" lyžiach vrátane detských lyží. Technológia rocker je určite vítaným doplnkom, pretože pomáha so začatím oblúka. Deti sa tak ľahšie naučia techniku lyžovania.

Konštrukcia

Väčšina detských zjazdových lyží má kompozitné jadro . Hlavnou výhodou tohto materiálu je jeho nízka hmotnosť, ktorá uľahčuje manipuláciu s lyžami. V porovnaní s modelmi pre dospelých sú detské lyže mäkšie a pružnejšie, ale stále dostatočne stabilné pre hmotnosť dieťaťa.

Konštrukcia sa začína líšiť až pri lyžiach s dĺžkou približne od 130 cm. V tejto kategórii už nájdete lyže s dreveným jadrom vhodné pre skúsených malých lyžiarov a pretekárov. Rádius tu do výberu zasahuje oveľa viac – existujú juniorské slalomky pre krátky oblúk aj obráčky na jazdu v dlhom oblúku. Aj v týchto dĺžkach sú k dispozícii mäkšie kompozitné lyže. Tie budú slúžiť najmä starším začiatočníkom a rekreačným detským lyžiarom.

Uvidíte aj lacné plastové lyže, ktoré sa upínajú na bežné zimné topánky. Tieto výrobky nie sú určené na lyžovanie, sú určené len na prvé kroky na snehu pre najmenšie deti (približne do 3 rokov). Plastové lyže však netreba zavrhovať – deti sa na nich môžu naučiť kĺzať po rovine a pomaly si k lyžovaniu vybudovať pekný vzťah. Zároveň absolvujú základný výcvik v udržiavaní stability a nepochybne sa oboznámia aj s pádmi.

Juniorské vs. lyže pre dospelých

Juniorské lyže sú k dispozícii do dĺžky 150 cm. Preto niekedy priťahujú dospelých, najmä kvôli nižšej cene. Detské ani juniorské lyže však nie sú vhodné pre dospelých. Hlavným obmedzením je vyššia hmotnosť lyžiara. Tvrdšie juniorské modely môžu výnimočne poslúžiť ženám s nižšou hmotnosťou, ale môžu naraziť s menšou šírkou lyže pod viazaním. Dospelým jazdcom vždy odporúčame siahnuť po modeli pre dospelých.

Lyže pre dospelých sú k dispozícii už od dĺžky 140 cm. Prechod medzi kategóriami juniorov a dospelých je tak čo najplynulejší. Prvé lyže pre dospelých by mali mať mäkšiu kompozitovú konštrukciu, tvrdšie modely ešte dospievajúci väčšinou svojou váhou „nestlačia“.

Šírka

V ponuke nenájdete toľko rôznych typov detských lyží ako v kategórii dospelých. Hlavným cieľom detských modelov je, aby sa malí lyžiari naučili dobre jazdiť na svahu. To zodpovedá šírke detských lyží (meria sa pod topánkou tesne pod viazaním), ktorá sa zvyčajne pohybuje od 65 do 70 cm.

Ale napríklad v juniorskej kategórii sa už vyrábajú freeridové lyže, teda na jazdu mimo zjazdoviek. Tieto lyže sú o 30 až 40 mm širšie. Preto je dobré si vysvetliť aspoň základné zákonitosti týkajúce sa šírky lyží.

Šírka ovplyvňuje rýchlosť prehranenia a určuje aj terén, do ktorého je lyža vhodná. Čím sú lyže užšie, tým ľahšie sa na nich prehraníte. Úzka konštrukcia vám však neposkytne potrebnú stabilitu na neupravenej trati. Vždy je to voľba medzi týmito aspektmi. Pri detských lyžiach je kľúčové, aby sa s nimi dalo ľahko prehraniť, preto bývajú užšie. Ale centimeter šírky navyše neuškodí, naopak, pomôže vášmu dieťaťu pohybovať sa na svahu v popoludňajších hodinách.

Viazanie

Viazanie je zvyčajne súčasťou súpravy lyží. Nemusíte si robiť starosti s výberom. Rozhodne by ste však nemali podceňovať nastavenie viazania. Aby sa predišlo zbytočným zraneniam, musí sa viazanie v prípade pádu spoľahlivo rozpojiť a uvoľniť nohu dieťaťa (rozpojovacia sila, hodnota DIN). Správne nastavenie zohľadňuje aktuálne fyzické parametre lyžiara. Tie sa u detí rýchlo menia, preto je potrebné viazanie upravovať častejšie ako u dospelých. 

Hoci na internete nájdete množstvo návodov, ako si nastaviť viazanie sami, dôrazne vám odporúčame prenechať túto prácu odborníkom, ktorí ju v zimnej sezóne vykonávajú každý deň. Profesionálny servis zaručí maximálnu bezpečnosť a funkčnosť viazania. Školské lyžiarske zájazdy a iné kurzy dokonca vyžadujú potvrdenie, že viazanie bolo nastavené profesionálnym strojom na nastavenie uvoľňovacích síl.

Nezabudnite na ďalšie vybavenie

Výberom lyží sa detská výbava nekončí. Na čo by ste nemali zabudnúť?

 • Lyžiarske topánky – Bez nich sa jednoducho nezaobídete. V porovnaní s lyžiarskymi topánkami pre dospelých sú mäkšie a majú menej praciek. Zaujímavou možnosťou môžu byť rastúce topánky, ktoré sa vyznačujú nastaviteľnou dĺžkou skeletu.
 • Lyžiarske palice – Najmenšie deti sa zvyčajne učia oblúk bez palíc. Tie by im mohli na začiatku skôr prekážať. V momente, keď dieťa zvládne zákruty aspoň v pluhu, môže začať jazdiť s palicami. Akú dĺžku vybrať? Rameno by malo byť po zapichnutí palice do snehu v pravom uhle k predlaktiu.
 • Prilba a chránič chrbtice – Ochranné prvky sú pre deti nevyhnutnosťou. Malí lyžiari ešte nevedia koordinovať svoje pohyby a často končia na zemi. Prilba a chránič chrbtice ich chránia aj pred inými lyžiarmi, ktorí by ich mohli „zmiesť“ zozadu. V niektorých krajinách sú lyžiarske prilby pre deti dokonca povinné.

Ukázať detské zjazdové lyže

Páčil sa článok?