Ako vybrať zjazdovú lyžiarsku obuv

Redakcia Sportisimo

30.11.2023 • 11 min čítania ▸ 9 min videa

Zjazdové topánky sú jednou z najdôležitejších častí lyžiarskeho vybavenia. Ak ste niekedy lyžovali v nevhodných topánkach, viete, o čom hovoríme. Poznáte širokú ponuku lyžiarskych topánok? Poradíme vám, na aké parametre sa zamerať pri výbere.

Rovnaké lyžiarske topánky môžu byť pre jedného lyžiara úplne ideálne, zatiaľ čo pre iného budú na svahu utrpením. V súvislosti s osvedčenými výrobcami možno povedať, že neexistujú zlé topánky, iba zle zvolené. Ako sa pri výbere lyžiarskych topánok nepomýliť? Najprv si odpovedzte na niekoľko základných otázok.

 1. Ako dobre lyžujete? Ste začiatočník, alebo sa považujete za pokročilého či dokonca športového lyžiara?
 2. Aký je váš štýl na svahu? Ste fanúšikom agresívnej jazdy?
 3. Aké sú vaše fyzické parametre? Koľko kilogramov vážite?
 4. Sú vaše dolné končatiny atypické (vysoké členky, široké lýtka, výrastky atď.)? Máte nejaké problémy, napríklad v dôsledku nehody alebo zranenia?
 5. V akom cenovom rozpätí hľadáte zjazdové topánky?

Zobraziť lyžiarsku obuv

Zhrnutie

 • Typ – Rekreačné lyžiarske topánky sú určené pre začiatočníkov a príležitostných jazdcov. Športové topánky ocenia agresívni zjazdoví lyžiari, ale využijú ich aj ťažší rekreační lyžiari. Pretekárska obuv je vhodná pre najnáročnejších používateľov. Dámske modely v týchto kategóriách majú zvyčajne užšiu pätu a nižší komín.
 • Flex index – údaj vyjadrujúci tvrdosť zjazdovej topánky. Čím je lyžiar pokročilejší alebo ťažší, tým tvrdšie musia byť topánky. Rekreační jazdci si vystačia s flexiou medzi 60 a 80. Robustní jedinci a ľahší športoví jazdci by mali zvoliť index ohybu približne 80 až 100. Ešte vyššie hodnoty potrebujú ťažší športoví jazdci a pretekárski lyžiari.
 • Veľkosť – Veľkosť lyžiarskych topánok sa udáva v systéme Mondopoint, ktorý vyjadruje dĺžku vložky v milimetroch alebo centimetroch. Vhodnú veľkosť zistíte zmeraním chodidla. K dĺžke chodidla pridajte maximálne 0,5 cm. Pri osobnom testovaní stavte na skeletovú metódu (nasadenie prázdnej kostry). Po úplnom posunutí chodidla dopredu by za chodidlom nemala byť väčšia medzera ako 2,5 cm.
 • Šírka – Užšie topánky vám umožnia lepší prenos energie a ovládanie lyží, ale čiastočne na úkor pohodlia. Pri pretekárskych lyžiarskych topánkach šírka nepresahuje 95 mm, pri rekreačných topánkach sa pohybuje od 103 do 106 mm. Hodnoty uvádzané výrobcom sa vzťahujú na veľkosť 265 (EÚ 41).
 • Počet a materiál praciek – V zjazdových topánkach pre dospelých nájdete väčšinou 4 pracky. Existujú však aj modely s tromi prackami, kde je stredná pracka umiestnená v 45-stupňovom uhle cez priehlavok. Deti vyvíjajú na kostru menšiu silu, preto postačujú 2 až 3 pracky. Základné pracky sú vyrobené z plastu, odolnejšie z hliníka a iných kovov.
 • Vybavenie a príslušenstvo – Medzi zaujímavé funkcie patrí nastavenie flex alebo canting, ktoré umožňuje mierne vyosenie komína. Ak v topánkach veľa chodíte, systém ski/walk vám určite príde vhod.

Typ lyžiarskej obuvi

Zjazdové topánky možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. Najbežnejšie rozdelenie je podľa lyžiarskych schopností a pohlavia jazdca.

Rozdelenie podľa lyžiarskych schopností

Zohľadňuje schopnosti a skúsenosti lyžiara. Zvyčajne sa stretnete s prackami pre rekreačných, športových a pretekárskych jazdcov.

 • Rekreačná lyžiarska obuv – Určené pre začiatočníkov a rekreačných lyžiarov. Dôraz sa kladie na pohodlie a teplo. Vyznačujú sa širokou vnútornou výstelkou, ktorá zvyšuje pohodlie, ale na druhej strane zhoršuje prenos vyvinutej sily. Topánky majú mäkší a širší skelet, ktorý umožňuje ľahký prenos ťažiska aj neskúseným jazdcom. Ťažší lyžiari však musia hľadať modely s tvrdším skeletom.
 • Športová lyžiarska obuv – pomerne univerzálna kategória, ktorá zahŕňa pokročilých (alebo ťažších) rekreačných jazdcov a agresívnejších zjazdárov. V porovnaní s rekreačnými topánkami sú užšie a majú tvrdšiu kostru.
 • Pretekárska lyžiarska obuv – Lyžiarske topánky pre náročných jazdcov s pretekárskymi ambíciami. Vďaka úzkemu, tvrdému skeletu a tenkej vložke poskytujú lyže lepší prenos energie na lyže. Tieto vlastnosti sú zvyčajne vykúpené komfortom a často aj tepelným komfortom.

Rozdelenie podľa pohlavia

Ďalšie delenie zohľadňuje pohlavie lyžiara. Rozdiely medzi zjazdovými topánkami sa zďaleka netýkajú len veľkosti.

  • Pánska (unisex) lyžiarska obuv – univerzálne topánky, ktoré môžu nosiť muži, ale aj ženy, ktoré nechcú alebo nepotrebujú špecifiká dámskych modelov. Topánky sú zvyčajne širšie, väčšie a majú vyšší komín, t. j. hornú časť skeletu. Väčšinou sú preto vhodnejšie pre pánov.
  • Dámska lyžiarska obuv – Oproti unisex typu sa líšia najmä tvarom skeletu – majú užšiu pätu a nižší komín v zadnej časti. Výrobcovia dámskych zjazdových topánok venujú väčšiu pozornosť izolácii a celkovému pohodliu. V neposlednom rade sa snažia trafiť do vkusu žien svojím dizajnom a farbami.
  • Detská lyžiarska obuv – Deti majú menšiu silu, preto musia byť topánky mäkšie. Pre tých najmenších stačia dve alebo tri pracky. Štyri pracky, typické pre drvivú väčšinu modelov pre dospelých, nájdete aj v juniorských zjazdových topánkach. Komín topánok je nižší, aby sa lepšie prispôsobil anatómii dieťaťa. Nájdete tu aj detské lyžiarske topánky s nastaviteľnou dĺžkou kostry. Tie „rastú“ s deťmi a vydržia dlhšie. 

Flex index

Kľúčový parameter, ktorý udáva tvrdosť zjazdovej topánky. V praxi vám tento údaj ukáže, aká veľká sila bude potrebná na ohnutie stohu spony. Tuhosť obuvi sa zvyšuje s hodnotou flex indexu. Čím je lyžiar pokročilejší alebo ťažší, tým vyšší by mal byť index ohybu. Hodnoty sa pohybujú od približne 40 (⁠detské topánky) až do 170 (⁠profesionálne modely). Pri výbere vhodného flex indexu sa riaďte nasledujúcou tabuľkou.

Flex index Vhodné pre
40 – 60

Deti, ľahkí a nenároční začiatočníci

60 – 80

Začiatočníci a rekreační lyžiari

80 – 100

Ťažší rekreační jazdci, športoví lyžiari, ľahší športoví lyžiari

100 – 120

Ambicióznejší a ťažší športoví lyžiari

130+ Pretekárski jazdci s dostatočným výkonom a skúsenosťami

Berte tieto hodnoty ako orientačné, flex index nie je fyzikálna veličina. Ide o údaj, ktorý pochádza z laboratórneho ohýbania topánky pri štandardizovanej teplote. Rovnaká miera ohybu sa môže u rôznych výrobcov alebo pri rôznych modeloch mierne líšiť. Nehovoriac o tom, že do ohybu komína zjazdovej topánky vstupujú aj ďalšie aspekty, ako napríklad dotiahnutie praciek, umiestnenie nohy alebo sklon topánky vo viazaní. Na druhej strane lepšiu predstavu o tvrdosti topánok ako z indexu ohybu nezískate.

Počítajte s tým, že materiály skeletu v zime tvrdnú a v teple mäknú. To znamená, že lyžiarske topánky budú na svahu o niečo tuhšie ako počas testovania v obchode. Mierne rozdiely v tvrdosti sa prejavujú aj v závislosti od počasia – teploty na svahoch sa môžu pohybovať od 10 °C do −20 °C. Mnohí výrobcovia preto prichádzajú na trh s modelmi s nastaviteľnou flexiou. Jednoduchým otáčaním mechanizmu môžete podľa potreby zvýšiť alebo znížiť tvrdosť obuvi.

Veľkosť

Akokoľvek sa môže zdať výber veľkosti topánky jednoduchý, v prípade lyžiarskych topánok to rozhodne neplatí. Uvádza sa, že viac ako polovica lyžiarov nosí príliš veľké lyžiarske topánky. Títo jazdci nielenže ťažšie ovládajú lyže, ale je tiež pravdepodobnejšie, že im bude zima na nohy. Môžu však premrznúť aj v prípade malej veľkosti, keď sa prsty na nohách dotýkajú kostry vpredu a chodidlo nie je dostatočne prekrvené.

Veľkosti lyžiarskych topánok sa uvádzajú vo veľkostiach mondopoint (MP). Vyjadrujú dĺžku vložky v milimetroch alebo centimetroch. Ak chcete vybrať správnu veľkosť MP, zmerajte si dĺžku chodidla. Môžete to urobiť za niekoľko sekúnd. Potrebujete ceruzku, papier a pravítko.

Nájdite stenu s uhlom 90 stupňov a položte k nej list papiera. Postavte sa na papier, pričom vonkajšiu časť chodidla a pätu pritlačte k stenám. Tesne pred najdlhším prstom nakreslite čiaru. Odmerajte vzdialenosť medzi čiarou a zadnou stenou. K tomuto číslu pripočítajte rezervu vo výške maximálne 0,5 cm a získate veľkosť MP. Meranie by sa malo uskutočniť popoludní, pretože nohy sú väčšie po celodennej práci – rovnako ako pri lyžovaní. Noste ponožky, v ktorých lyžujete.

Ako testovať zjazdovú lyžiarsku obuv

Samozrejme, najlepšie je vyskúšať si lyže osobne. Môžete sa napríklad spoľahnúť na takzvanú skeletovú metódu. Počas tohto procesu si nasadíte len samotný skelet, vnútornú vložku z topánok vyberte. Posuňte nohu v skelete dopredu tak, aby sa špička nohy dotýkala prednej časti. Medzera za chodidlami nesmie byť väčšia ako 2 – 2,5 cm.

Pre rekreačných lyžiarov by mala byť medzera zhruba medzi 1,5 – 2 cm, pre športových jazdcov je to skôr 1 – 1,5 cm. Aj tento rozdiel je na pretekársku jazdu zbytočne veľký. Pri špičkových topánkach s tenkou vnútornou vložkou vám v zadnej časti skeletu zostane len niekoľko milimetrov.

Pri testovaní s vnútornou topánkou majte na pamäti, že táto časť sa počas niekoľkých prvých behov prispôsobí tvaru vášho chodidla. Pocitovo tak získate viac miesta v topánkach. Zjazdové topánky vždy skúšajte kompletne zapnuté. Pred zapnutím nie je vaša noha v konečnej polohe a ľahko môžete nadobudnúť nesprávny dojem, že topánka je malá.

Šírka

Pri výbere šírky skeletu by ste mali okrem šírky chodidla zohľadniť aj svoje lyžiarske schopnosti a ambície. V úzkom skelete je noha pevne uchytená, čo maximalizuje prenos silya zlepšuje kontrolu nad lyžami. Lyžiarske topánky však nebudú veľmi pohodlné. Rozdiely v šírke skeletu určite nie sú zanedbateľné. Pri pretekárskych zjazdových topánkach šírka zvyčajne nepresahuje 95 milimetrov. Rekreačná obuv je zvyčajne o viac ako centimeter širšia.

Minimálnu požadovanú šírku zistíte opäť veľmi rýchlo. Postavte sa na papier, označte si najširší bod chodidla na oboch stranách a zmerajte vzdialenosť medzi týmito bodmi. Na každú stranu pridajte rezervu približne 1,5 až 3 mm. Nasledujúca tabuľka vám pomôže vybrať správnu šírku lyžiarskych topánok.

Šírka skeletu

Typ lyžiarskej obuvi

do 95 mm

Pretekárska

95 – 98 mm

Polopretekárska a športová

98 – 100 mm

Športová

100 – 103 mm

Mierne športová až rekreačná, dámska

103 – 106 mm Rekreačná

Šírka udávaná výrobcom sa vzťahuje na veľkosť 265 (dĺžka vložky 265 mm, čo približne zodpovedá veľkosti EU 41). Šírka skeletu s každou veľkosťou trochu rastie. Bohužiaľ, presné údaje o konkrétnych veľkostiach sa zvyčajne neuvádzajú.

Počet a materiál praciek

Zjazdové topánky môžu mať jednu až štyri pracky. Na detských lyžiarskych topánkach nájdete len jednu a dve pracky. Deti sú ľahké a nevyvíjajú príliš veľkú silu na skelet, takže nižší počet praciek neprekáža.

Pri zjazdových topánkach pre dospelých prevláda štandard so štyrmi prackami – dve pracky cez priehlavok a dve na úrovni holene. V poslednom čase sa začali objavovať aj trojdielne modely. Kedysi ich bolo možné nájsť v detských alebo juniorských kategóriách, ale teraz ich občas uvidíte aj v kategórii pre dospelých. Stredná pracka v tomto systéme je umiestnená v 45-stupňovom uhle cez priehlavok, a tak dokonale zabraňuje nežiaducemu zdvíhaniu päty v topánke.

Na výrobu praciek na detských a lacnejších lyžiach sa používa plast, zatiaľ čo odolnejšie pracky z hliníka prípadne iných kovov sa nachádzajú na kvalitnejších modeloch. Vítanou novinkou sú mikropracky, ktorých dĺžku si môžete nastaviť otáčaním. Pri nastavovaní pomáhajú aj pohyblivé háčiky, t. j. ozubené hrebene, ku ktorým sú pracky pripevnené.

Vybavenie a príslušenstvo

Pri rozhodovaní môže zohrávať úlohu aj špecifické vybavenie alebo príslušenstvo. Aké technológie sa bežne používajú v zjazdových topánkach?

 • Naklápanie – Umožňuje mierne vyrovnať komín pomocou mechanizmu na topánke. Túto možnosť ocenia napríklad ľudia s nohami „O“ alebo „X“.
 • Nastavenie flexie – Umožňuje zmeniť úroveň flex indexu. Prepínanie sa zvyčajne uskutočňuje medzi dvoma polohami, ktoré sa líšia o 10 bodov na použitej stupnici ohybu.
 • Ski/walk systém – opäť ide o prepínanie medzi dvoma stupňami. Jeden je určený na lyžovanie, druhý na chôdzu. Poloha s uvoľneným komínom je určená na chôdzu a umožňuje lepšiu pohyblivosť nôh smerom dozadu.
 • Technológie pre individuálne tvarovanie obuvi – Môžu mať rôzne podoby, každý výrobca sa spolieha na trochu inú technológiu. Cieľ je však rovnaký – umožniť lyžiarovi vytvarovať vnútornú vložku alebo skelet podľa potreby. Na „tvarovanie“ topánok je zvyčajne potrebné ich zahrievať v špeciálnych peciach. Tento postup je vhodný najmä pre ľudí s rôznymi kostnými výrastkami alebo atypickým tvarom nohy.

Ako sa starať o zjazdovú obuv

Správna starostlivosť zabezpečí dlhú životnosť a správnu funkčnosť vašich lyžiarskych topánok. Po každom použití vyčistite topánky vlhkou handričkou – odstránite tak všetky nečistoty, ktoré by mohli poškodiť povrch. Pred uskladnením topánky dôkladne vysušte. Tento proces možno urýchliť pomocou sušičov topánok, ktoré nájdete medzi lyžiarskym príslušenstvom. Sušenie v blízkosti sporáka alebo na prehriatom ohrievači sa neodporúča, vnútorná topánka by sa mohla zdeformovať.

Čistú a suchú obuv skladujte na suchom mieste vo vzpriamenej polohe. Spony nechajte zapnuté (stačí na prvý zúbok), skelet potom lepšie drží tvar. Pri preprave používajte tašky na lyžiarske topánky. Tie uľahčujú prenášanie a chránia topánky pred poškodením.

Zobraziť lyžiarsku obuv

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov