Ako vybrať hokejové chrániče

Redakcia Sportisimo

9.9.2023 • 13 min čítania

Bezpečnosť na prvom mieste. Hokej vo svojej súťažnej podobe môže byť naozaj intenzívny a kontaktný, takže sa naozaj oplatí starať sa o svoje zdravie. Okrem bežného vybavenia, ako sú hokejka, korčule a rukavice, si určite vyberte aj správne hokejové chrániče. Zásah do nekrytej oblasti v súboji pri mantineli, pukom alebo hokejkou môže bolieť celé týždne, nehovoriac o horších zraneniach.

Ako si vybrať dobre padnúci chránič ramien? Čo s tým majú spoločné lakte? A na čo si dať pozor pri výbere chráničov predkolenia? V nasledujúcom článku sa na všetko pozrieme bližšie a rozoberieme podrobnosti. Osobitne sme sa venovali aj výberu rukavíc.

Zhrnutie

 • Výkonnosť – orientačne môžete pri každom type chrániča postupovať podľa úrovne hokeja, pre ktorú je model vhodný. Vhodný model si vyberú amatéri, poloprofesionáli aj profesionáli.
 • Veľkosť – Výber veľkosti je špecifický pre každý chránič, ale väčšinou nájdeme vekové rozdelenie pre detské, juniorské a seniorské modely. V týchto kategóriách nájdete aj rozdelenie podľa veľkosti, napríklad S, M, L atď.
 • Tvar – niektorí ľudia majú radi voľnejšie chrániče, iní chcú, aby tesne priliehali k telu. Preto je k dispozícii klasická širšia verzia, užší anatomický strih alebo kombinovaná skosená verzia.
 • Materiál a hmotnosť – hlavnú časť ochrany zabezpečujú plastové alebo karbónové výstuhy, pomáhajú aj penové a gélové výstelky. V závislosti od úrovne chráničov sa stretávame aj s rôznym množstvom funkčných a odľahčených materiálov. Odolnosť proti oderu zabezpečuje povrch zo syntetickej tkaniny. Hmotnosť je kompromisom medzi úrovňou ochrany a ľahkosťou pohybu v ľahkých chráničoch.
 • Špecifiká jednotlivých typov – V závislosti od typu chráničov, ktoré si vyberáte, sa zamerajte na ich špecifické vlastnosti, najmä pokiaľ ide o výber veľkosti a vzťah k iným kusom výstroja.

Ukázať hokejové chrániče

Výber chráničov – spoločné parametre

Najprv si rozoberieme spoločné prvky, s ktorými sa stretnete pri výbere všetkých týchto typov chráničov:

 • Chrániče ramien – pokrývajú najmä ramená a celú oblasť hrudníka a brucha, ako aj chrbát a chrbticu, od ramien pokračujú dolu a chránia bicepsy.
 • Chrániče lakťov pokračujúc ochrana dolnej časti bicepsu, lakťového kĺbu a väčšiny predlaktia.
 • Chrániče predkolenia pokračujúc zabraňujú zraneniam píšťal, lýtok a tiež kolenného kĺbu.

V ďalšej časti článku sa potom pozrieme na špecifické postupy pre jednotlivé časti hokejového výstroja. Týka sa to najmä správneho výberu veľkostí.

Úroveň hokejistu a post

Ako pomôcku pri výbere nových chráničov si môžeme vziať úroveň, na ktorej bude hráč hrať. Rozdiely sú medzi amatérskym vybavením, alebo naopak, profi ochranou.

To však zároveň neznamená, že si napríklad amatér nemôže kúpiť profesionálne chrániče, ak si za ne chce priplatiť. Len plne nevyužíva ich potenciál. Na druhej strane sa tiež stáva, že niektorí profesionálni hokejisti si ponechávajú časti nižšej kategórie výstroja, pretože im vyhovujú v pohybe alebo sú na ne jednoducho zvyknutí.

Úroveň hokeja

Charakteristika chráničov

Amatérske

– dôraz na slobodu pohybu

– ochrana nie je na najvyššej úrovni, ale je úplne dostatočná
– nízka cena
– základné materiály
– vhodné na príležitostné hranie (1- až 2-krát týždenne)

Poloprofesionálne

– dômyselnejšia ochrana dôležitých partií

– pevnejšie, ale pohyb je voľný
– pre tvrdšiu a intenzívnejšiu hru
– pre časté hranie hokeja (3- až 4-krát týždenne)
– vyššia cena

Profesionálne

– voľný pohyb s vynikajúcou ochranou všetkých častí tela aj pri najintenzívnejších zápasoch
– anatomický tvar dokonale obopína jednotlivé časti tela
– kvalitné technológie, funkčné materiály na odvod potu, antibakteriálna úprava, vynikajúca cirkulácia vzduchu
– vysoká cena
– na každodenné hranie a tréning

Ako sekundárne kritérium pri výbere môžeme uviesť post hráča, ktorý nakupuje chrániče. Tento faktor často spomínajú len profesionáli, hobby hokejisti majú určite dôležitejšie parametre, podľa ktorých si vyberajú výstroj.

Útočníci často volia kratší výstroj s menšími ochrannými výstužami. Musia byť rýchli a obratní, nič nesmie obmedzovať ich pohyb. Naopak, obrancovia si vyberajú viac vystužené modely s väčšími ochrannými plochami. Pohyb môže byť čiastočne obmedzený, ale dodatočná ochrana sa rozhodne oplatí počas častých súbojov pri mantineli.

Veľkosť

Či už ide o chrániče ramien, lakťov alebo predkolení, každá časť sa, samozrejme, vyberá inak, k tomu sa dostaneme v ďalších častiach článku. Pri skúmaní ideálnej veľkosti však existujú spoločné prvky, ktoré možno nájsť v každom type chrániča. V zásade máte dve možnosti, navigovať sa podľa tabuliek veľkosti alebo podľa vekového rozdelenia.

V prvom prípade sa musíte orientovať podľa telesných parametrov, správne ich zmerať a potom v tabuľkách vyhľadať príslušnú veľkosť daného modelu chrániča, ako ju uvádza výrobca. Takto vždy získate rozsah hodnôt, vaše namerané parametre by potom mali byť približne v strede medzi krajnými hodnotami. Pri chráničoch závisia od:

 • pri ramenných chráničoch – výšky, hmotnosti a obvodu hrudníka hráča,
 • pri lakťových chráničoch – výšky, hmotnosti a dĺžky ruky,
 • pri chráničoch predkolenia – výšky, hmotnosti a dĺžky predkolenia.

Ďalšou možnosťou je orientovať sa podľa vekového rozloženia. Výrobcovia najčastejšie rozdeľujú hokejový výstroj do troch kategórií, v ktorých potom nájdeme ešte viac veľkostných špecifikácií S, M a L, prípadne XL alebo XS a podobne. Veľkosti sa často môžu prekrývať aj z hľadiska telesných parametrov. 

 • detské veľkosti (Youth) – XS, S, M, L; do 8 až 9 rokov;
 • juniorské veľkosti (Junior) –; S, M, L; 8 až 15/16 rokov;
 • dospelé veľkosti (Senior) – S, M, L, XL; nad 15 rokov; príležitostne nájdete kategóriu Intermediate, ktorá je prechodom medzi juniorským a dospelým vybavením.

Pri oboch postupoch však narazíte na určité problémy. Uvedené vekové rozpätie je orientačné a u každého hokejistu môže mať dospievanie iný priebeh. Problémom pri meraní parametrov tela a ich porovnávaní s tabuľkami výrobcov je opäť to, že niektoré hodnoty nemusia byť správne namerané. Preto je naozaj dôležité chrániče fyzicky vyskúšať na sebe, kľúčom k úspechu je pohodlie hráča.

Pre dospelého hokejistu môže byť vhodným riešením aj výber veľkosti podľa chráničov, ktoré používal predtým.

Tvar

Veľkosť chráničov nemusí byť jediným parametrom, ktorý určuje, ako hráčovi padne. Svoju úlohu zohráva aj tvar modelu. Každý má iný somatotyp, niekto je vysoký a štíhly, iný hráč má široké ramená atď. Preto si môžete vybrať hlavne pri vyšších modelových radoch aj strih.

Tento parameter, bohužiaľ, výrobcovia neuvádzajú. Preto je dôležité vyskúšať, ktorý model pasuje a ktorý nie.

Tvar Charakteristika
Klasický

– hlboký strih chráničov, dostatok priestoru na pohyb

– najlepšia voľba pre obrancov a hráčov so silnejšou postavou

Anatomický

– tesnejšie obopnutie častí tela priliehavým anatomickým strihom

– pre obrancov a útočníkov
– vhodné pre hráčov s rovnomernou postavou
– môže spôsobovať pocit obmedzeného pohybu

Skosený

– širší (klasický) tvar, ktorý sa od svalnatejších častí zužuje do anatomického tvaru

– obľúbený typ, vhodný pre útočníkov
– pre hráčov so silnejšími ramenami, ale užším pásom

Materiál a hmotnosť

Tieto dva parametre sú v hokejovej výstroji dosť prepojené. Čím kvalitnejšie materiály, tým spravidla lepšie vlastnosti, či už ide o funkčnosť, alebo ochranu, a tým samozrejme aj vyššia cena. Stretnete sa s rôznymi cenovými kategóriami a rôznymi úrovňami materiálov.

Ak vychádzame z rozdelenia na amatérske a profesionálne vybavenie, tak pri amatérskom nájdeme naozaj základné materiály, ktoré budú spĺňať požiadavky hobby hokejistu, ale aj kvalita spracovania a úroveň ochrany bude zodpovedať tejto úrovni športu. Profesionálne chrániče kombinujú najlepšie materiálové technológie s funkčnými vlastnosťami pre maximálne pohodlie a ochranu.

Z hľadiska materiálov sa zvyčajne používajú:

 • pevný plast alebo karbón – pevné ochranné výstuhy; karbón je ľahší a pevnejší, ale priplatíte si zaň
 • penové a gélové výstelky – miesta, ktoré je potrebné chrániť, ale často sa pohybujú a musia byť mäkké; prichádzajú aj do kontaktu s pokožkou; pamäťová pena môže poskytovať pohodlie
 • funkčné materiály – vnútorná výstelka hlavne vo vyšších modelových radoch chráničov; antibakteriálna úprava s odvodom potu
 • syntetická tkanina – trvanlivý syntetický vrchný materiál odolný proti predratiu; spojovacie prvky, upínacie pásky atď.

Hokejové chrániče sú relatívne veľké kusy výstroja a najmä na vyšších úrovniach hokeja sa hráči snažia, aby neboli zbytočne ťažké. V profesionálnej výbave teda nájdete naozaj špičkovú technológiu, ktorá chráni hráča, ale je odľahčená. Je však potrebné nájsť správnu rovnováhu medzi týmito dvoma faktormi a každý hráč, útočník alebo obranca bude preferovať niečo iné. Účinnejšia ochrana je zvyčajne zabezpečená vyššou hmotnosťou materiálu.

Chrániče ramien – špecifiká

Táto časť výstroja, často nazývaná jednoducho „ramená“, pokrýva najväčšiu plochu na tele hokejistu. Od hornej časti trupu a ramien pokračuje smerom nadol k hrudníku a hornej časti brucha, chráni aj ruky až po lakte. Nejde však len o prednú časť tela, pri týchto chráničoch je dôležitá aj ochrana chrbta a chrbtice.

Aj preto, koľko dôležitých častí tela chránia ramená, je potrebné zvoliť správnu veľkosť, aby chránič hokejistovi presne padol a nenechal niektoré časti nezakryté.

Veľkosť „ramien“

Správna veľkosť je alfou a omegou výberu. Je veľmi dôležité, aby bolo pokryté celé rameno, takže ramenná podložka by mala byť priamo spojená s lakťovými chráničmi. Správne zvolený chránič zároveň pokrýva brucho takmer po nohavice, vzadu by mal siahať pod horný okraj nohavíc (bedrová výstuž), aby dostatočne chránil chrbát, najmä chrbticu. Musí presne sedieť na tele a nesmie sa posúvať nahor. Ramená by mali byť pohodlné a hráč by sa v nich mal cítiť pohodlne.

Problémy so zlou veľkosťou sú najmä nepohodlie a horšia ochrana. Najmä pre deti odporúčame vyberať ramená, ktoré sú naozaj tak akurát na telo. Predstava, že dieťa do chrániča dorastie a bude ju používať dlhšie, môže, naopak, spôsobiť, že hra bude frustrujúca, pretože bude vyčnievať a brániť normálnemu pohybu.

 • Malé ramená – budú hráča škrtiť; popruhy sa budú ťažko uťahovať (budú krátke); veľké časti tela, ktoré by mali byť chránené, môžu zostať odhalené; pohyb bude ťažší.
 • Veľké ramená – nebudú sedieť priamo na tele, ale budú sa krčiť, posúvať a brániť v pohybe alebo tlačiť na bradu a krk; ochrana častí tiež nebude 100 %.

Pri výbere podľa veľkostných tabuliek narazíte na tri hlavné parametre, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu. Ide o výšku hráča, hmotnosť a tiež obvod hrudníka, ktorý sa dá zmerať napríklad krajčírskym metrom.

Upínanie

Nasadenie a upnutie chrániča je jednoduché. Hráč si ho pretiahne cez hlavu a upevní ho pomocou pásikov na suchý zips, ktoré začínajú vzadu a zapínajú sa vpredu na hrudi. Rovnaký princíp funguje aj na rukách. Príležitostne sa používa zapínanie pomocou rôznych karabín.

Chrániče lakťov – špecifiká

Náraz holým lakťom do mantinelu alebo priamo na ľad? Spýtajte sa hokejistov a povedia vám, že to nie je príjemné. Preto sú súčasťou výbavy takzvané „lakte“, ktoré vás chránia pred bolesťou. Chránič lakťa môže poskytnúť ochranu dolnej časti bicepsu, lakťového kĺbu a časti predlaktia. Okrem toho majú niektoré modely chráničov lakťov predĺženú časť takmer k zápästiu.

Dalo by sa povedať, že chránič lakťa je rozšírením ochrany hornej časti ramena, ktorú poskytuje chránič ramena. Najdôležitejšie je teda zvoliť správnu veľkosť, aby oba prvky na seba nadväzovali a takmer splynuli do jedného celku.

Veľkosť „lakťov“

Pri testovaní rôznych modelov a veľkostí sa opäť berie do úvahy najmä pohodlie hráča a úroveň ochrany. Príliš veľký chránič by sa rôzne krútil, pretáčal na ruke a bránil normálnemu pohybu. Naopak, príliš malý chránič lakťa nemusí dostatočne zakrývať niektoré časti ramena alebo môže nepríjemne tlačiť a obmedzovať pohyblivosť. Lakťový kĺb by mal presne sedieť v jamke chrániča, ktorý by sa nemal nijako posúvať.

Nezabudnite, že pri väčšine chráničov ramien môžete chránič bicepsu posunúť trochu nižšie, aby sa lepšie spojil s chráničom lakťa. Väčšinou sa pripevňuje pod rameno pomocou suchého zipsu. Ak teda chýba kúsok na prekrytie bicepsu a lakťovej opierky, môžete túto časť ramennej opierky podľa potreby mierne upraviť.

Ako sme už spomenuli, rovnako ako ostatné chrániče, aj chrániče lakťov si môžete vybrať podľa veľkostných tabuliek. Väčšina výrobcov sa riadi výškou a hmotnosťou hráča a dĺžkou jeho ruky. Meranie tejto hodnoty však môže byť trochu problematické, pretože nemusí byť jasné, odkiaľ presne sa má merať. Mali by ste ohnúť ruku do pravého uhla a zmerať ju krajčírskym metrom po vonkajšej strane lakťa približne od polovice predlaktia po predlaktie.

Upínanie

„Lakte“ sa najčastejšie na ruku pripevňujú pomocou pások so suchým zipsom. Rozdiel je v tom, koľko týchto pások nájdeme na chrániči. Základné modely majú dve, vyššie rady majú pre naozaj pevné uchytenie tri takéto pásky. V ideálnom prípade sa dajú nastaviť aj individuálne.

Chrániče predkolenia – špecifiká

Väčšina tvrdých striel na bránku v hokeji letí pomerne nízko nad ľadom, a preto je o to dôležitejšie chrániť si píšťalu a koleno. Skutočne prudký projektil môže zlomiť aj kosti. Prakticky každý hokejista, pokiaľ nejde o hobby na rybníku, kde sa hrá len pre zábavu, by si mal dávať pozor a vybaviť sa vhodnými chráničmi predkolenia.

Chránič s najbežnejšími plastovými výstuhami pokrýva celú prednú stranu kolenného kĺbu a jeho horný okraj by mal nadväzovať na spodný lem hokejových nohavíc. Pokračuje aj smerom nadol a pokrýva píšťalu vrátane bočných strán nohy a lýtka. Spodný okraj chrániča predkolenia by mal opäť nadväzovať na korčule, buď prekrývať jazyk až po priehlavok, alebo ho hráči nosia vnútri obuvi za jazykom.

Veľkosť „predkolenia“

Správny výber veľkosti chrániča predkolenia závisí od výšky, hmotnosti a dĺžky predkolenia hráča a mal by sa začínať od kolena. Kĺb by mal presne zapadnúť do tvarovanej časti kolenného chrániča. Ani keď na ňom kľačíte, nemali by ste cítiť, že vás niečo tlačí alebo bolí. Nevhodne zvolená veľkosť alebo tvar môže spôsobiť poškodenie alebo zranenie.

Na pultoch nájdete klasické rozdelenie od detských chráničov až po tie pre dospelých, ako aj S, M, L (alebo XS, XL). Písmená zodpovedajú rozmerom chráničov, najmä dĺžke predkolenia. Napríklad detské chrániče S, M, L zodpovedajú dĺžke predkolenia 7, 8 alebo 9 palcov (1 palec = 2,54 cm). Dĺžku predkolenia môžete zmerať krajčírskym metrom od stredu kolena po bod nad členkom, kde predkolenie prechádza do priehlavku.

Hovoríte si, prečo by ste tak do detailu mali riešiť centimetre dĺžky chráničov? Je to jednoduché:

 • príliš malé chrániče predkolenia – neposkytujú dostatočnú ochranu, odkryté miesta nie sú chránené pred letiacimi pukmi a inými nárazmi, čo môže viesť k nepríjemným zraneniam
 • príliš veľké chrániče predkolenia – nebudú správne sedieť na nohe, pri korčuľovaní sa budú pohybovať do strán a nahor, čo ovplyvní voľnosť korčuľovania, hráč bude nešikovný a môže sa stať, že odhalí aj niektoré nekryté miesta.

Ďalším faktorom pri výbere veľkosti je, či hráč plánuje mať chrániče predkolenia zastrčené v korčuliach za jazykom, alebo či uprednostňuje možnosť jazyka korčule pod chráničom predkolenia. V prvom prípade je potrebné vybrať o niečo menšiu veľkosť, aby sa chránič neposúval nahor. Ak je chránič cez jazyk, je potrebné vziať väčšiu veľkosť, aby siahal až po priehlavok a bezpečne obopínal celé chodidlo a korčule.

Upínanie

V drvivej väčšine prípadov si hráč chrániče predkolenia pripevňuje k nohe pomocou elastických pások so suchým zipsom. Systém, počet a umiestnenie pások sa u jednotlivých výrobcov a modelov líši, vždy je potrebné vyskúšať, či riešenie vyhovuje danému hráčovi.

Čím viac pások, tým pevnejšie upínanie, ale niektorí môžu uprednostniť menej popruhov pre voľnosť pohybu. Pri lacnejších chráničoch predkolenia strácajú pásky rýchlejšie pružnosť, upínací systém na drahších modeloch zvyčajne vydrží dlhšie.

Ukázať hokejové chrániče

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov