Ako vybrať odrážadlo

Redakcia Sportisimo

14.4.2023 • 7 min čítania

Chcete svoje dieťa pripraviť na cyklistiku už od útleho veku? Odrážadlo poskytne malým jazdcom skvelý tréning, keď sa na ňom naučia zatáčať a udržiavať rovnováhu. Zistite, na aké aspekty sa zamerať pri výbere odrážadla.

Okrem termínu odrážadlo sa stretnete aj s termínom odstrkovadlo. Ako odstrkovadlo sa väčšinou označuje dvojstopové vozidlo s 3 až 4 kolesami. Tento typ je vhodný pre batoľatá, ktoré práve začínajú robiť prvé kroky. Dieťa sa pohybuje odrážaním, ale nemusí udržiavať rovnováhu. Odrážadlo je na rozdiel od toho jednostopové vozidlo s dvoma kolesami. Pred jazdou na odrážadle by deti už mali vedieť chodiť.

Rozdiel nie je striktný a výrobcovia a predajcovia si často tieto dva pojmy voľne zamieňajú. Odstrkávadlá sa niekedy označujú ako odrážadlá pre deti do jedného roka.

Ak už hľadáte klasický detský bicykel pre svojho malého cyklistu, poradíme vám v špeciálnom článku. Nezabudli sme však ani na dospelých, na výber bicyklov sa pozeráme z hľadiska typov a parametrov.

Zhrnutie

 • Veľkosť – Dieťa by malo zo sedadla odrážadla dosiahnuť na zem celými chodidlami, nielen špičkami. Riadidlá a brzdová páčka musia byť tiež v pohodlnom dosahu. Keď dieťa stojí nad rámom vozidla, musí byť medzi rozkrokom a hornou rámovou rúrkou aspoň malá medzera.
 • Materiál rámu – Plastové rámy sú ľahké, lacné, ale nie veľmi odolné. Kovové spracovanie je oveľa lepšie z hľadiska odolnosti a jazdných vlastností. Používajú sa najmä oceľové a hliníkové zliatiny.
 • Hmotnosť – Ľahšie odrážadlo je zvyčajne lepšia voľba, pretože si vyžaduje menej námahy. Starším deťom však hmotnosť navyše nemusí až tak prekážať, najmä ak je spôsobená prítomnosťou užitočných komponentov (nafukovacie kolesá, brzda atď.). Hmotnosť väčšiny odrážadiel sa pohybuje od 3,5 do 5,5 kg.
 • Riadidlá – V prípade odrážadiel s nastaviteľnou výškou sedadla sa uistite, že je možné nastaviť výšku riadidiel. Dieťa musí byť schopné pohodlne dosiahnuť na riadidlá. Pri testovaní sa zamerajte aj na šírku riadidiel. Prednostne hľadajte gumové rukoväti s vyvýšeným lemom na okraji.
 • Kolesá – Pevné kolesá sú ľahké a nehrozí riziko prepichnutia. Nie sú však dostatočne odpružené, takže jazda cez nerovnosti bude pre dieťa nepohodlná. Nafukovacie kolesá sú v tomto ohľade oveľa lepšou voľbou, ale zvyšujú hmotnosť bicykla.
 • Brzda – Pre najmenšie deti sa môžete zaobísť úplne bez brzdy. Začiatočníci nevyvíjajú takú vysokú rýchlosť a ani nestlačia páčku. Brzda má zmysel len pre väčšie deti. Zvládnutie ovládania bŕzd pomôže pri prechode na bicykel.

Ukázať odrážadlá

Veľkosť

Hlavným aspektom výberu detského odrážadla je výber správnej veľkosti. Platí tu jedno základné pravidlo – dieťa musí dosiahnuť na zem zo sedadla celými chodidlami. Ak sa dotýka zeme len špičkami nôh, znamená to, že odrážadlo je príliš veľké. Dieťa sa nebude môcť dostatočne odraziť od hrotov a nebude schopné bezpečne zastaviť.

Ďalšie pravidlo je rovnaké ako pri detských bicykloch. Keď malý jazdec zosadne z bicykla a postaví sa nad rám, medzi jeho rozkrokom a hornou rámovou rúrkou by mala byť medzera. Zo sedla musí dieťa pohodlne dosiahnuť na riadidlá a brzdu.

Všeobecne platí, že správny čas na kúpu bicykla je krátko po tom, ako dieťa začne robiť prvé kroky. Pre deti s výškou približne od 90 cm zvyčajne bez problémov nájdete odrážadlo v optimálnej veľkosti.

Nastaviteľná výška sedla

Nastaviteľná výška sedla by mala byť štandardom väčšiny modelov. Minimálna výška sedla určuje, odkedy môže dieťa odrážadlo používať. Maximálna hodnota určí, ako dlho mu vozidielko vydrží. Rozdiel medzi minimálnou a maximálnou výškou sedla sa pri jednotlivých odrážadlách líši. Rozpätie sa zvyčajne pohybuje od 5 do 12 cm.

Materiál rámu

V rámci použitých materiálov je dôležité najmä spracovanie rámu. Na jeho výrobu sa používajú tri základné materiály:

 • Plast – Hlavnou výhodou plastu je jeho nízka hmotnosť. Odrážadlá s plastovým rámom sa ľahko ovládajú a sú pomerne lacné. Nevýhodou je nižšia odolnosť a životnosť.
 • Kov – Zvyčajne oceľ alebo hliníkové zliatiny. Kovový rám poskytuje najlepšie jazdné vlastnosti a dlhú životnosť. V porovnaní s plastom je však o niečo drahší.
 • Drevo – Na niektorých dizajnových modeloch sa nachádza drevený rám. Takéto spracovanie je veľmi zaujímavé. Väčšina drevených odrážadiel, bohužiaľ, neumožňuje nastavenie výšky sedla a riadidiel.

Hmotnosť

Parameter, ktorý do veľkej miery závisí od materiálu rámu. Netreba tu hľadať žiadne zložitosti – čím ľahšie odrážadlo, tým lepšie. Dieťa sa pri jazde a manipulácii s vozidlom toľko nenamáha. V neposlednom rade oceníte nízku hmotnosť, pretože odrážadlo často končí v rukách rodiča alebo iného sprievodu počas prechádzky.

Hmotnosť väčšiny odrážadiel sa pohybuje medzi 3,5 až 5,5 kg. Tieto hodnoty možno označiť za prijateľné. Najmä pre mladšie deti by ste však mali hľadať modely na spodnej hranici tohto rozmedzia. Odľahčené odrážadlá vážia len 2 až 3 kg, ale ich cena je vyššia.

V prípade väčších detí je potrebné zohľadniť hmotnosť v celkovom kontexte odrážadla. Niektoré komponenty síce zvyšujú hmotnosť, ale ich prítomnosť môže prispieť k lepšej ovládateľnosti alebo bezpečnosti. To platí napríklad pre nafukovacie kolesá alebo brzdy. Staršie deti vo veku približne 2 až 2,5 roka zvyčajne zvládnu ťažšie odrážadlo bez problémov.

Riadidlá

Riadidlá by nemali uniknúť vašej pozornosti. Najskôr sa uistite, že na ne dieťa dosiahne. Problematický môže byť aj rozsah riadidiel – niektoré môžu byť pre malého jazdca príliš široké. Ak ide o model s nastaviteľným sedadlom, skontrolujte, či sa dá zodpovedajúcim spôsobom nastaviť aj výška riadidiel.

Ďalej sa zamerajte na rukoväti alebo gripy. V ideálnom prípade by mali byť gumové, molitanové rukoväti sa zvyčajne rýchlo opotrebujú. Na konci rukoväti je praktický zvýšený okraj, ktorý zabraňuje skĺznutiu ruky z riadidiel.

Kolesá

Typ pneumatík je obzvlášť dôležitý. Na odrážadlách uvidíte plné a nafukovacie kolesá.

 • Plné (nenafukovacie kolesá) – Sú ľahké a pri jazde ich neprepichnete. Poskytujú však minimálne odpruženie, takže nie sú vhodné na jazdu na nerovnom povrchu.
 • Nafukovacie kolesá – Nafukovacie kolesá poskytujú lepšie odpruženie a rýchlejšiu jazdu. Zároveň zvyšujú hmotnosť odrážadla.

Pneumatiky sa líšia aj vzorom dezénu, ale v prípade odrážadiel je to skôr otázka dizajnu. Skutočný vplyv na ovládateľnosť nie je veľký – neočakávate, že pôjdete do horšieho terénu. Na menej spevnenú cestu s väčším počtom nerovností však zvoľte pneumatiku s hrubším dezénom namiesto hladkého asfaltového typu.

Brzda

Potreba brzdy na odrážadlách je predmetom častých diskusií. Niektorí hovoria, že by si odrážadlo bez brzdy nekúpili, iní ju považujú za úplne zbytočnú. Ako to už býva, pravda je niekde uprostred.

Brzda pre najmenšie deti nie je skutočne potrebná. Začiatočníci sa práve učia ovládať a udržiavať rovnováhu na bicykli. Nevyvíjajú žiadnu vysokú rýchlosť a prirodzene spomaľujú nohami. Navyše zvyčajne ešte nemajú v rukách dostatok sily na stlačenie brzdovej páčky.

Pokročilejšie deti, ktoré už vedia dobre ovládať odrážadlo, môžu oceniť brzdu. Keď sa ju naučia používať, uľahčí im to prechod na bicykel. Brzda sa však často stáva nevyužívaným príslušenstvom, pretože deti na začiatku neodhadnú správnu intenzitu brzdovej páky a radšej sa spoliehajú na brzdenie nohou.

Bezpečnostné prvky

Dieťa by nemalo jazdiť na odrážadle bez bezpečnostných prvkov. Rýchlosť, ktorú možno vyvinúť na tomto malom vozidielku, nie je vôbec zanedbateľná. Okrem toho deti na začiatku nevedia dokonale koordinovať svoje pohyby a pády sú pomerne časté. Navyše si dieťa zvykne na bezpečnostné vybavenie a v budúcnosti ho bude pri jazde na bicykli považovať za prirodzené.

Samozrejmosťou by mala byť detská prilba. Samozrejme, môžete použiť cyklistické modely. Venujte osobitnú pozornosť ľahkej prilbe, aby ste zbytočne nezaťažovali krčnú chrbticu malého pretekára. Pre lepšie a bezpečnejšie uchopenie môžeme určite odporučiť rukavice na bicykel. Zabraňujú skĺznutiu ruky z riadidiel a pomáhajú chrániť dlaň pri páde. Hodí sa aj cyklistické oblečenie.

S chráničmi kolien a lakťov môžete svojmu dieťaťu poskytnúť ešte komplexnejšiu ochranu. Môžete napríklad staviť na chrániče, ktoré sú primárne určené pre kolieskové korčule. Bezpečnosť detí zvýšia aj reflexné prvky a príslušenstvo. Môžete ich umiestniť na oblečenie alebo priamo na odrážadlo.

Doplnky pre odrážadlo

Na bicykel možno pridať aj rôzne cyklistické doplnky. Niežeby ste mali na vozidlo pripevniť tachometer a merať prejdenú vzdialenosť. Hovoríme skôr o doplnkoch, ktoré deťom spríjemnia jazdu alebo ich zabavia. Do tejto kategórie patria napríklad zvončeky. Ak chcete ísť s deťmi von aj v horších podmienkach alebo po daždi, určite oceníte blatníky.

Ukázať odrážadlá

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov