Ako vybrať bežky

Redakcia Sportisimo

7.12.2023 • 9 min čítania ▸ 6 min videa

Do stopy! Prípadne namiesto klasiky uprednostňujete bežky na korčuľovanie? Alebo vám tieto pojmy nič nehovoria? To nič, v nasledujúcom článku vám poradíme, ako si vybrať tie správne bežecké lyže priamo podľa predstáv. 

Každý bežkár si musí pred kúpou položiť niekoľko základných otázok. Medzi najdôležitejšie faktory patrí to, ako chce bežky používať, akú techniku preferuje a v akom teréne bude bežecké lyže prevažne používať. 

Svoju úlohu zohrávajú aj objektívne faktory, ako je hmotnosť bežkára a jeho výška. 

Ukázať bežky

Zhrnutie

 • Technika – vyberte si bežky podľa preferovaného štýlu, či sa plánujete venovať najmä klasike, alebo korčuľovaniu, prípadne sú kompromisom kombi bežky. 
 • Náročnosť terénu – väčšina bežiek na trhu je určená na upravené stopy, ale nájdete aj tzv. backcountry lyže vhodné na neupravené trasy s vysokou vrstvou snehu a pod. 
 • Dĺžka a tvrdosť – oba parametre by sa mali zvoliť podľa stavby tela bežkára. Dĺžka by sa mala zvoliť podľa vašej výšky, ideálna tvrdosť by sa mala zvoliť podľa dĺžky lyže a tiež podľa hmotnosti v plnej výbave.
 • Viazanie – je nevyhnutné, aby ste mali kompatibilnú obuv na bežky spolu s viazaním. V súčasnosti už prevláda viazanie typu NNN (a jeho varianty) na úkor SNS.
 • Úroveň – v závislosti od úrovne výkonu si môžete vybrať medzi rekreačnými, športovými a pretekárskymi modelmi bežiek.

Technika behu

Pri výbere bežiek je hlavne dôležitý preferovaný štýl behu. Existujú dva základné štýly bežkovania – klasika a korčuľovanie. Bežky pre konkrétne štýly sa dosť líšia, ale narazíte na varianty, ktoré ponúkajú dobrý kompromis.

Potom si nezabudnite vybrať ďalšie bežkárske vybavenie podľa preferovanej techniky, napríklad obuv alebo palice.

Bežky na klasiku

Sú to lyže určené na beh klasickou technikou v upravených stopách, sú tiež najrozšírenejšie. Vyznačujú sa výraznejšou špičkou s ostrejším vrcholom pre hladký plynulý pohyb po prudkom odraze. Charakteristické je aj väčšie klenutie lyže v oblasti mazacej komory, čo je časť nad topánkou. 

Najčastejšie sa práve na skĺznicu v oblasti mazacej komory nanáša stúpací vosk. Ak sú dĺžka a tvrdosť lyže dobre zvolené, optimálny stav je, keď sa váha prenesie na jednu lyžu a vosk sa prilepí na sneh, čo umožní bežkárovi správne sa odraziť. Na druhej strane, ak lyža nie je plne zaťažená, mazacia komora sa nedotýka snehu a lyža sa v skutočnosti kĺže len po prednej a zadnej časti. Tie môžu byť tiež vybavené klznými voskami pre vyššiu rýchlosť.

Lyže s mazacou komorou sú určené najmä pre skúsených bežkárov, ktorí majú skúsenosti so stúpacími voskami. Mazanie lyží je alfou a omegou klasického lyžovania. Výhodou je, že ak bežkár vie dobre mazať, nemusí mať lyže presne podľa svojej hmotnosti. Zvládne aj tvrdší pár lyží.  

Podpora stúpania

Pre tých, ktorí s klasickou technikou ešte len začínajú alebo sa necítia úplne skúsení, môžeme odporučiť bežky s podporou stúpania vo forme šupín alebo mohérových pásov. Nezabudnite však, že sú vhodné len pre klasiku, neodporúčame v nich skúšať korčuľovanie.  

 • Šupiny – Pre úplných začiatočníkov sú vhodné lyže s podporou stúpania, ktorých skĺznica je vybavená tzv. šupinami. V jednom smere zdrsnený povrch skĺznice uľahčuje nácvik odrážania a stúpania, a to aj bez použitia stúpacích voskov. Okrem toho sú lyže prakticky bezúdržbové, stačí ich nasadiť a vyraziť na trať. Pokročilejším lyžiarom však nemusia vyhovovať, pretože šupiny tiež spomaľujú jazdu.
 • Skiny – Obľúbeným a moderným variantom sú tzv. skiny, teda bežky s mohérovými pásmi. V mieste stúpacej komory je na skĺznici nalepený pásik podobný zvieracej srsti. Na snehu sa kĺže v smere jazdy, ale pri odraze zabraňuje aj pošmyknutiu v opačnom smere. Takáto úprava je trochu drahšia a o pásy sa treba starať alebo ich raz za čas vymeniť (v závislosti od počtu najazdených kilometrov a snehových podmienok), ale ide o veľmi obľúbený typ bežiek. Bežky s mohérom sú vhodnejšie pre mierne pokročilejších bežkárov, ktorí už zvládli základnú techniku odrazu, pretože v porovnaní so šupinami je na jej správne vykonanie potrebné viac dbať. Tento typ bežiek používajú aj pretekári pri tréningu, ak nechcú svoje lyže mazať.

Bežky na korčuľovanie 

Hoci je klasické bežkovanie stále najrozšírenejšie, veľmi obľúbené je aj korčuľovanie. V porovnaní s klasikou sa bežky určené na voľný štýl vyznačujú nevýraznou špičkou, spevnenými hranami a celkovo menším prehnutím (bez mazacej komory). Korčuľovanie je rýchle, ale aj náročnejšie na fyzickú kondíciu a vyžaduje si dobre upravenú hladkú dráhu.

Pre dobrú manévrovateľnosť sú skatové bežky kratšie, navyše skĺznica nie je navoskovaná na stúpanie, pretože bežec využíva hranu lyže aj na odraz. Samozrejme, pre lepšie manipulačné vlastnosti je možné použiť sklzné vosky alebo parafín, ktorý sa používa aj na ošetrenie skĺznice. 

Na korčuľovanie je dobré vybaviť sa vyššími topánkami nad členky a tiež dlhšími palicami.

Kombi bežky

Ak ste rekreačný lyžiar, ktorý chce vyskúšať obe techniky, ale nechce investovať do každej lyže zvlášť, takzvané kombi lyže sú pre vás ideálnou voľbou. Vlastnosti sú kompromisom medzi klasikami a lyžami na korčuľovanie.

Na druhej strane by ste mali mať na pamäti, že tento typ bežiek vám nikdy neponúkne plnohodnotnú jazdu v jednotlivých technikách.

Terén

Dôležitý je aj výber podľa náročnosti terénu a tiež podľa jeho stavu. Je rozdiel medzi bežkami na krásne upravenej trase v horách alebo keď prerážate napadaný sneh mimo bežných trás.

 • Bežky na upravené trate – sú pomerne úzke, krehkejšie, ale zároveň vyrobené z ľahšieho materiálu. Ide o bežky na klasiku, korčuľovanie a kombinované.
 • Backcountry – sú odolné, vhodné do terénu mimo upravených tratí. Šírka lyže je v rozmedzí medzi turistickými bežkami a zjazdovými lyžami a ponúka výnimočný pocit stability aj v hlbšom snehu. Konštrukcia je doplnená aspoň jednou oceľovou hranou pre pohyb na zľadovatenom teréne, odolná skĺznica zvyšuje odolnosť. 

Dĺžka a tvrdosť bežiek

Správny výber dĺžky bežiek je dôležitý najmä pre pohodlie jazdy, svoju úlohu zohráva aj ideálna tvrdosť. Oba parametre je dobré zvoliť na základe výšky bežca, ale aj jeho hmotnosti.

Vo všeobecnosti platí nasledujúce pravidlo, ktoré určuje dĺžku lyží pre jednotlivé štýly jazdy v závislosti od výšky:

 • bežky na klasiku – približne o 20 cm vyššie ako telo bežca (na dlhších lyžiach dosiahnete oveľa lepší sklz),
 • bežky na korčuľovanie – o 5 až 10 cm vyššie ako bežec (dlhšie lyže majú dobrý sklz, ale ťažšie sa ovládajú, preto je dobré zvoliť kompromis),
 • kombi a backcountry – o 10 až 15 cm vyššie ako bežec.

Hmotnosť

Pri výbere dobrej dĺžky bežiek je potrebné zvážiť aj hmotnosť bežca, ktorá je všeobecným ukazovateľom rozsahu, na ktorý sa treba pri kúpe zamerať. Počíta sa hmotnosť v plnej výbave, t. j. oblečenie, obuv, prípadne batoh a podobne. Zároveň je to však veľmi orientačný údaj, rozdiel niekoľkých gramov nehrá veľkú úlohu. Pri nákupe je vždy potrebné zvážiť konkrétny model lyží vo vzťahu k skutočnej hmotnosti bežca.

Hmotnosť bežca

Dĺžka lyží

do 65 kg

do 182 cm

60 – 75 kg

do 190 cm

70 – 85 kg

do 198 cm

85 kg a viac do 206 cm 

Hlavne kvôli technike odrazu sa správna voľba dĺžky a tvrdosti bežky vo vzťahu k hmotnosti bežca rieši najmä v prípade klasických lyží. Pri rovnomernom zaťažení oboch bežiek by nemalo dôjsť k tomu, že prešliapneme mazaciu komoru až na zem, medzi skĺznicou a zemou by mal zostať voľný priestor pod topánkou – oblúčik. Body, v ktorých sa pred a za topánkou bežky dotýkajú podložky, vymedzujú okraje mazacej komory, kde je nanesený stúpací vosk (alebo je tam mohérový pás či šupiny). 

Tip: Ak si zaobstarávate nové bežky na klasiku, určite sa oplatí urobiť presné meranie mazacej komory vzhľadom na vaše telesné proporcie. Tieto služby sa často ponúkajú v obchodoch so športovým vybavením, kde vám personál presne označí, kde na bežke treba skĺznicu namazať. 

Tvrdosť

Tvrdosť bežky, ako sme už spomenuli, musí byť „zladená“ najmä s hmotnosťou bežca a dĺžkou lyže.

Čo sa týka klasiky, pri tvrdosti všeobecne platí, že tvrdšia lyža je rýchlejšia, ale vyžaduje lepšie zvládnutie techniky odrazu, pretože sa ťažšie prešľapuje.

Príliš tvrdé lyže na korčuľovanie budú mať slabú kontrolu sklzu a lyžiar s nimi bude ťažšie manévrovať. Na druhej strane, príliš mäkké vás budú brzdiť kvôli veľkému prešliapnutiu a následnej zbytočne veľkej trecej ploche.

Kombinované lyže sú tvrdšie ako klasické lyže, ale ak si vyberiete príliš tvrdé lyže, budete mať problémy pri odraze. Zároveň sú dlhšie ako lyže na skate. Ak si však vyberiete príliš dlhé, budú sa pri korčuľovaní ťažšie ovládať.

Viazanie

Pri kúpe nových bežiek je potrebné venovať pozornosť aj typu viazania, do ktorého sa obuv zakliesni. Ak už máte doma obuv na bežky a možno si vyberáte aj nový model bežiek, nezabudnite sa pozrieť na kompatibilné viazanie. Je tiež možné kúpiť si iba bežky bez viazania, ktoré sa potom dajú namontovať.

Staré trojbodové viazanie, ktoré poznáme z pamätných bežiek, už neexistuje. V súčasnosti sa presadzuje najmä systém NNN, predtým mu sekundovalo viazanie SNS, ktoré sa už prakticky nevyrába. Nájdete tu aj rôzne varianty oboch druhov. Osobitne sa im venuje špeciálny článok

Úroveň bežkára

Bežky možno rozdeliť aj podľa výkonnostnej úrovne bežkára. K dispozícii sú tri základné typy, ktoré vyhovujú náročnosti používateľov. Stretnete sa s pretekárskymi bežkami, športovým typom a turistickým. Je to skôr sekundárny parameter, neznamená to, že začiatočník na pretekárskych lyžiach neštartuje a naopak. Vo všeobecnosti sú pretekárske bežky drahšie, zatiaľ čo rekreačné sú cenovo dostupnejšie.

Pretekárske bežecké lyže 

Ako už názov napovedá, sú určené predovšetkým pre pretekárov. Bežky bývajú užšie, tvrdšie, s výrazne rýchlejšou skĺznicou, ktorá je veľmi náchylná na poškodenie kvôli použitým materiálom na báze karbónu. Na pohodlnú jazdu je potrebná aj dokonale upravená trať.

Športové bežecké lyže

Táto kategória bude vyhovovať pokročilým lyžiarom a náročnejším športovcom. Takéto bežky sú stále pomerne rýchle a tvrdé, ale zároveň majú odolnejšiu skĺznicu. To sa však oplatí len vtedy, ak máte precízne zvládnutú techniku behu.

Turistické bežecké lyže

Budú pre vás vhodné, ak lyžujete len rekreačne alebo ak s bežkami len začínate. V porovnaní s ostatnými sú bežky o niečo širšie, mäkšie a nemajú takú rýchlu skĺznicu. Na druhej strane sú stabilnejšie a zvládnu aj nejaký ten kamienok na ceste bez fatálneho poškodenia. Sú ideálnou voľbou na zvládnutie silného odrazu a dlhého sklzu.

Výber bežiek pre deti

Osobitnú pozornosť treba venovať aj výberu lyží pre najmenších. Pre mladšie deti sú najvhodnejšie stabilné detské široké lyže, rovnaké alebo dokonca kratšie ako postava dieťaťa. 

Až v neskoršom veku by sa dieťa malo naučiť správnu techniku kĺzania a tomu by sa mala prispôsobiť dĺžka lyží (kupovať dlhšiu, než je postava). Až pre deti približne od 13 rokov je možné kupovať lyže podľa rovnakých kritérií ako u dospelých. Najvhodnejšie sú potom juniorské lyže s optimálnou dĺžkou o 15 centimetrov prevyšujúcou postavu dieťaťa.

Ukázať bežky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov