Ako vybrať obuv na běžky

Redakcia Sportisimo

19.12.2023 • 7 min čítania

Len si to predstavte – je to tu. Napadol čerstvý sneh a vy sa už neviete dočkať, kedy vyjdete von a poriadne si prevetráte bežky. Neodmysliteľnou súčasťou je však aj vhodný výber bežkárskej obuvi. Ak si však vyberiete nesprávny typ alebo dokonca nesprávnu veľkosť, vzrušenie z jazdy sa rýchlo zmení na viac než len pekelné pľuzgiere. 

Správna topánka na bežky nielen perfektne sedí, ale má presne všetky vlastnosti, ktoré od nej očakávame a potrebujeme. Najdôležitejšie je vybrať si správny typ obuvi pre váš štýl jazdy a mali by ste tiež zohľadniť svoju výkonnostnú úroveň. Ďalším podstatným parametrom je kompatibilita s viazaním bežiek. Zostáva už len vybrať ideálny model. 

Ukázať obuv na bežky

Zhrnutie

 • Technika – topánky sa líšia podľa toho, či chcete jazdiť klasickou technikou, alebo korčuľovať. Rovnako ako pri bežkách však môžete nájsť kompromis v podobe kombinovaných topánok.
 • Viazanie – ak už máte bežky s nejakým viazaním, vyberajte topánky najmä podľa toho, či majú kompatibilný systém montáže. V súčasnosti je väčšina topánok kompatibilná s viazaním NNN a jeho variantmi, zatiaľ čo SNS je na ústupe. 
 • Veľkosť – samozrejme, musíte sa zamerať na správnu veľkosť topánky, mala by takmer presne sedieť na vašu nohu. Pre klasiku sa niekedy vyberá o niečo väčšia obuv. 
 • Úroveň – topánky na bežky možno rozdeliť na rekreačné, ktoré sú zateplené a všeobecne pohodlnejšie, a potom športové až pretekárske, kde naopak hrajú hlavnú úlohu kvalitné materiály a nízka hmotnosť.

Technika jazdy

Ide o najdôležitejší parameter výberu. Vyberte si bežkársku obuv podľa svojho štýlu. Obuv na klasiku a korčuľovanie sa, samozrejme, dosť líši, môžete nájsť aj kombinovanú verziu, ktorá je často dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú striedať štýly.

Klasická obuv na bežky

Topánky pre klasickú techniku behu sú nízke, bez vystuženého členka. To umožňuje chodidlu pohybovať sa v maximálnom rozsahu, a tým aj optimálnu dynamiku odrazu. Klasická obuv býva v oblasti špičky mäkšia. Tým sa zabezpečí ideálny prenos sily z nohy na lyžu. 

Päta musí pri klasickom behu na lyžiach pevne držať, preto je topánka v týchto oblastiach vystužená, najčastejšie z tuhého plastu alebo karbónu v pretekárskej obuvi. Na druhej strane je podrážka flexibilná.

Skate obuv na bežky

Na rozdiel od tradičnej obuvi sú topánky na korčuľovanie vyššie, končia až nad členkom. Keďže bežkár pri korčuľovaní ťahá nohu do strán, členok potrebuje primeranú oporu, preto je topánka v týchto oblastiach vystužená pevnejším skeletom. Závisí to od úrovne topánok, ale opäť sa často používa plast alebo karbón. Klasické topánky sú na korčuľovanie prakticky nepoužiteľné, pretože končia pod členkom.

Ďalší rozdiel medzi klasickou a korčuliarskou obuvou je pevná podrážka korčuliarskej obuvi, dokonca aj špička je tuhšia, prakticky nepružná. Tvrdosť podrážky ovplyvňuje spôsob prenosu energie do pohybu. 

Kombinovaná obuv na bežky

Samozrejme, výrobcovia nezabúdajú ani na kombinovaný variant, typ obuvi, ktorý si berie z každého štýlu niečo. Takýto model má manžetu na spevnenie členka, ale aj pevné upevnenie päty, ktoré je typické pre klasiku. Niektoré modely sú vybavené pevnými prackami nad členkom, ktoré možno zapnúť alebo vypnúť a prispôsobiť tak topánku aktuálnej technike jazdy.

Z hľadiska tuhosti konštrukcie je kombinovaná obuv niekde medzi klasickou a korčuľovaním. Podrážka a špička sú stredne tvrdé, aby sa bežkár mohol odraziť pri klasickej technike.  

Obuv podľa štýlu jazdy

Špecifiká

Klasika
 • nižšia topánka pod členok, bez výstuže
 • mäkká špička a podrážka
 • pevné tvarovanie okolo päty
Skate
 • vysoká topánka cez členok
 • špeciálna konštrukcia na podporu členka
 • pevná špička a podrážka
Kombi
 • vhodné pre oba štýly, kompromis
 • spevnenie okolo členka
 • pevné upevnenie päty
 • tuhosť podrážky a špičky niekde medzi klasikou a korčuľovaním

Backcountry

Všetka uvedená obuv je vhodná najmä na upravené trate. Existuje však aj špecialita – tzv. backcountry. Ak sa chystáte do terénu, ľadových plôch alebo hlbokého snehu, oceníte pohodlie tohto typu topánok na bežecké lyžovanie.

Backcountry topánky sú vyššie, aby do nich nepadal vysoký sneh. V lepších topánkach sa používa nepremokavý a zateplený materiál, ktorý zabezpečí požadované pohodlie, teplo a sucho. Pevnejšia konštrukcia a zosilnené časti topánky chránia nohu lyžiara pred zranením aj v nepredvídateľnom teréne a poskytujú stabilitu. Často na topánkach nájdete vzorovanú podrážku, aby ste v nich mohli chodiť aj bez bežiek.

Kompatibilita obuvi s viazaním

Ak už máte doma bežky a nekupujete si kompletnú novú výbavu, nevyberajte si topánky len tak naslepo. Mohli by ste sa popáliť kvôli viazaniu, pretože existuje niekoľko typov. Existujú však dva hlavné typy, ktoré sa líšia počtom vodiacich líšt, do ktorých musí zapadnúť topánka. Dôležitou súčasťou je aj samotný systém uchytenia s flexorom. Topánka sa k viazaniu pripevňuje pomocou popruhov na špičke. Môžete si vybrať špeciálne viazanie pre skate a klasiku.

Ak si kupujete celú novú výbavu na bežky, je dobré začať s topánkami. Vyberte si pohodlný model, ktorý vám vyhovuje, a podľa toho vyberte kompatibilné viazanie.

Existujú dva základné typy viazania:

 • Viazanie NNN (New Nordic Norm) – rozšírenejšia verzia; dve vodiace lišty, ktoré dokonale držia topánku na mieste; pretekárska verzia sa nazýva NIS (Nordic Integrated System), existuje aj kompatibilný typ Turnamic.

 • Viazanie SNS (Salomon Nordic System) – jedna vodiaca lišta; existujú aj pretekárske verzie pre klasiku (SNS Pilot Classic) a korčuľovanie (SNS Pilot Skate) s dvoma hrazdičkami na uchytenie topánky; vŕtané do lyže; všeobecne sú viazania SNS Profile/Pilot skôr na ústupe a prakticky sa už nevyrábajú; Salomon prešiel na systém NNN a vytvoril model viazania Prolink, ktorý je s týmto štandardom kompatibilný.

Veľkosť obuvi

Venujte veľkú pozornosť výberu správnej obuvi na bežky z hľadiska tvaru a najmä veľkosti. Každý model je vyrobený podľa iného vzoru, takže niektorým ľuďom bude tvar sedieť na nohu a iným nie. Skrátka, ide o to, aby ste si vyskúšali viac topánok a vybrali si tie najpohodlnejšie. 

Ak by ste si napríklad kúpili oveľa väčšie bežkárske topánky, nemohli by ste dobre lyžovať a mohli by vám omrznúť prsty. Pre správny prenos energie je dôležité, aby najmä pri korčuľovaní topánka správne sedela a neplávala. V opačnom prípade sa pripravte na odreniny. Na druhej strane, ak siahnete po malých topánkach, ktoré vás niekde tlačia, budete mať pľuzgiere. To sa tiež neodporúča. V prípade klasiky je niekedy možné zvoliť o niečo väčšie číslo. 

Pohlavie

Pri topánkach na bežky v zásade nie je rozdiel medzi tým, či sú určené pre mužov, alebo ženy. Niektorí výrobcovia prichádzajú s modelmi určenými špeciálne pre ženy. Obuv môže mať mierne odlišnú šírku a tvar alebo viac zateplenia, ale vo všeobecnosti si bežkárky môžu pohodlne vybrať medzi topánkami bez špeciálneho určenia pre ženy. 

Úroveň lyžiara

Jednotlivé modely topánok na bežkovanie možno, samozrejme, rozdeliť podľa toho, či s nimi bežkár plánuje súťažiť a záleží mu na každom detaile, alebo sa len zaujíma o rekreačnú jazdu v horách. Hlavné rozdiely sú v použitých materiáloch a tým pádom aj v cene. Stručne povedané, čím kvalitnejší materiál, tým sa cena postupne zvyšuje. 

Rovnako ako v prípade bežiek, ani tu neplatí, že začiatočník nemôže pretekať v pretekárskych topánkach a naopak. Každý typ má však pre danú výkonnostnú skupinu svoje výhody.

Turistická/rekreačná obuv na bežky

Rekreačné bežkovanie je viac o skúsenostiach, ako o maximálnej tepovej frekvencii, preto lyžiari ocenia najmä teplo a pohodlie, ktoré im môžu poskytnúť turistické topánky. Vďaka gumovej podrážke môžete bez problémov chodiť bez toho, aby ste topánky zničili. Vďaka vnútornej izolácii by vám nohy nemali zamrznúť ani pri dlhšej túre v pomalšom tempe.

Prevládajú základné materiály a prvky z plastu, ktorý je síce ťažší, ale udržuje nižšiu cenu v porovnaní s pretekárskou obuvou. 

Športová obuv

Túto úroveň topánok na bežky využijú najmä pokročilí lyžiari. Spravidla sú užšie a ponúkajú len mierne zahriatie, pretože bežkári sú schopní udržať rýchlejšie tempo. Športová obuv je na polceste k pretekárskym modelom, s ľahkými a tvrdými karbónovými prvkami a ďalšími technickými úpravami, ktoré sa objavujú s cieľom znížiť celkovú hmotnosť. Naopak však trochu rastie cena

Pretekárska obuv na bežky

Topánky na bežky pre pretekárov sú určené na jazdu po upravených tratiach, ich konštrukcia, pri ktorej často plast nahrádzajú karbónové prvky, zabezpečuje pevné vedenie lyží a uľahčuje ovládanie. Spoločnosti používajú najnovšie technológie na výrobu pretekárskych kúskov, aby topánka čo najviac uľahčila svojmu majiteľovi súťaženie v bielej stope. Samozrejme, že si za to priplatíte.

Typická je naozaj nízka hmotnosť topánky, ktorá je okrem kvalitných materiálov spôsobená prakticky neprítomnou izoláciou. Predsa len sa športovec pohybuje na oveľa vyššej srdcovej frekvencii a počas cvičenia sa všeobecne zahrieva viac ako rekreační športovci. Opäť ide o užšie obutie v porovnaní s rekreačnými modelmi. Dá sa povedať, že sa nedbá na pohodlie, pretože nie sú určené na celodenné bežkovanie, ale na preteky a tréning.

Ukázať obuv na bežky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov