Ako vybrať viazanie na bežky

Redakcia Sportisimo

26.10.2022 • 7 min čítania

Chcete si vybrať viazanie na bežky? Vitajte vo svete rôznych skratiek a najrôznejších špeciálnych označení značiek a typov. Nie je úplne jednoduché vyznať sa v rôznych typoch viazania, ale pokúsime sa vám to trochu uľahčiť.

Pri výbere viazania musíte venovať osobitnú pozornosť kompatibilite s bežeckou topánkou. Tie sa líšia najmä počtom pozdĺžnych výstupkov na podrážke, ktoré majú presne zapadnúť do drážok viazania. Rozdiely však nájdete aj v počte hrazdičiek na uchytenie a podobne. Viazanie sa často vyberá najmä podľa toho, aké topánky a s akým systémom bežkár vlastní.

Ukázať viazanie na bežky

Zhrnutie

  • Druh viazania – v prvom rade si musíte vybrať kompatibilné viazanie s topánkami. V drvivej väčšine prípadov narazíte na systém NNN a jeho varianty Prolink a Turnamic.
  • Technika – môžete si vybrať aj podľa preferovanej techniky behu, pri klasickom viazaní nájdete mäkší flexor, skate viazanie má tvrdší flexor a môže byť robustnejšie.
  • Upínanie topánky – bezpečnejšie je manuálne viazanie, kde sa zapínanie a vypínanie musí robiť ručne; pre rekreačných bežkárov sa v minulosti často používal automatický typ, kde stačí topánku z pozície v stoji zacvaknúť a potom opäť uvoľniť, napríklad pomocou paličky (z bezpečnostných dôvodov je rozšírenejší manuálny variant).
  • Montáž – jednou z možností je vŕtané viazanie, ale prívetivejšie a modernejšie je viazanie s IFP alebo NIS doskou, na ktorú sa nasúva viazanie. Doska je buď navŕtaná, alebo sa dá nalepiť na bežku

Druhy viazania

V prvom rade je potrebné prejsť si všetky rôzne druhy viazania, s ktorými sa môžete stretnúť. Práve  kvôli rôznym druhom je potrebné riešiť kompatibilitu topánky a viazania. Ako to už býva, za každým takýmto zmätkom treba hľadať konkurenčný boj medzi spoločnosťami, ktoré sa snažili svoje výrobky navzájom odlíšiť. 

Čo však musíte vedieť hneď na začiatku, prakticky všetky relevantné značky bežiek prešli na viazanie so systémom NNN (alebo kompatibilnými variantmi Turnamic, Prolink a podobne), preto by ste sa pri výbere mali zamerať primárne naň.

NN 75

Viazanie NN 75 (Nordic Norm) vychádza zo staršieho patentu, niekedy označovaného ako trojbodové, ktoré nájdete buď na historických bežkách niekde na povale, alebo na súčasných špecializovaných backcountry modeloch. 

Kovové viazanie má tri hroty, ktoré presne zapadajú do otvorov širokej predĺženej časti podrážky topánky pri špičke. Keď tri výstupky „zapadnú“ do podrážky, topánka sa upevní do viazania pomocou spony.  

NNN a SNS 

V týchto dvoch skratkách je zakopaný pes, práve v nich sa tak trochu vytvoril zmätok.

V minulom storočí prišlo viacero značiek s rôznymi novými systémami viazania, ale v 90. rokoch sa skutočným štandardom stali dva. Išlo práve o NNN a SNS, ktoré však neboli navzájom kompatibilné – ak mal niekto napríklad topánky pre systém NNN, tak viazanie SNS mu bolo nanič.

Základné prvky týchto viazaní, na ktoré sa musíte pri výbere zamerať, sú lišty na viazanie a drážky na podrážke topánky, ktoré musia do seba zapadnúť. Topánky sa zvyčajne uchycujú pomocou hrazdičky pod špičkou. Správny pohyb bežky zabezpečuje aj gumový flexor.

NNN

Systém NNN (New Nordic Norm) vyrába spoločnosť Rottefella a vyznačuje sa tým, že viazanie má dve pozdĺžne lišty, podľa ktorých je upravená topánka. Na spodnej strane má dve drážky, ktoré presne zapadajú do viazania a sú navrhnuté tak, aby udržiavali dobrý kontakt medzi topánkou a lyžou. Viazanie NNN nájdete v značkách Alpina, Madshus, Rossignol, Fischer. V prípade posledných dvoch nesie označenie Turnamic. Kompatibilný je aj takzvaný Prolink od konkurenčnej spoločnosti Salomon.

Veľkou výhodou je, že viazanie sa nemusí vždy vŕtať do bežky, ale môže sa namontovať na takzvanú IFP alebo NIS dosku (športová/pretekárska verzia). Dosky sú integrované (nalepené) priamo na bežke, na ne sa nacvakne viazanie (variant IFP alebo NIS), ktoré navyše môžete posúvať dopredu a dozadu. NNN a jeho varianty sú v súčasnosti najpoužívanejším druhom viazania. 

Existuje však aj variant viazania NNN BC, vyrobený špeciálne pre backcountry bežky do ťažšieho terénu, kde si musíte dať pozor na to, že do nich pasuje iba topánka s výraznejšou backcountry podrážkou vyrobenou takisto pre chôdzu v snehu a podobne. Klasické topánky NNN nie sú kompatibilné s viazaním NNN BC. 

SNS

SNS je druh viazania vytvorený spoločnosťou Salomon (odtiaľ skratka Salomon Nordic System). Typická pre ňu je jedna veľká lišta v strede viazania, na ktorú nadväzuje jedna väčšia drážka na podrážke topánky. 

Pôvodná verzia sa volala SNS Profil, ale pribudla špeciálna verzia pre pretekársku jazdu SNS Pilot s verziami pre klasiku a skate. Tá je typická tým, že topánka má dve upínacie hrazdičky, jednu na špičke a druhú pod chodidlom, čo má zlepšiť stabilitu a ovládateľnosť.

Viazanie SNS sa, samozrejme, najviac spája so značkou Salomon, ale aj Atomic a predtým Fischer. Neskôr však Fisher prešiel na typ NNN s priateľskejším upevnením na dosku NIS. A to bol začiatok konca základného viazania SNS, ktorá sa už prakticky nevyrába. Stále sa s ním však môžete stretnúť.    

Ale aj Salomon pochopil, že sa musí prispôsobiť. Stručne povedané, systém NNN začal na trhu dominovať. Po vypršaní platnosti patentu spoločnosť vytvorila vlastnú topánku kompatibilnú s NNN, tentoraz pod vyššie uvedeným názvom Prolink 

 Druh viazania NNN SNS Profil N75
Výrobca  Rottefella Salomon x
Špecifiká

- dve lišty na viazanie a dve drážky na topánke

- jedna hrazdička na topánke

- najrozšírenejšie

- jedna lišta a jedna široká drážka na topánke

- najčastejšie jedna hrazdička (+ špec. verzia s dvoma)

- už sa prakticky nevyrába

- systém troch hrotov, ktoré zapadajú do rozšírenej podrážky na topánke

- zastaranejší patent, ktorý sa v súčasnosti objavuje pri niektorých backcountry bežkách

Montáž

- lepená (NIS doska) alebo vŕtaná

vŕtaná

vŕtaná

Varianty Turnamic, Prolink + samostatný NNN BC (pre backcountry; nie je kompatibilný s topánkami NNN) SNS Pilot (pretekárske) N50 (pretekárske)

Technika behu

V závislosti od techniky behu existujú tri typy viazania. Hádate správne, ide o viazanie na klasiku, korčuľovanie a kombinovaný variant. 

Najväčší rozdiel spočíva vo flexore v prednej časti viazania, ktorého úlohou je udržiavať a kontrolovať pohyb lyže voči topánke. Pre každú techniku je lepšia trochu iná tuhosť flexoru. Tie sa dajú ľahko meniť  v závislosti od techniky, ktorú chcete pri behu využívať, môžete však nájsť aj špeciálne vyrobené viazania pre daný štýl:

  • klasika – mäkší flexor
  • skate – tvrdší flexor, špeciálne viazanie na korčuľovanie bývajú robustnejšie a odolnejšie proti pôsobiacim silám 
  • kombi – vo všeobecnosti sa odporúča skôr mäkší klasický flexor.

Spôsob upínania

Viazanie na bežky možno rozdeliť aj podľa mechanizmu, ktorým sa k nim pripájajú topánky. V minulosti bol bežný pohodlnejší variant s automatickým viazaním, ale teraz sa z bezpečnostných dôvodov uprednostňuje spoľahlivejšie manuálne viazanie.

  • manuálne – pri tomto type uchytenia je potrebné ručne uvoľniť páčku, zasunúť hrazdičku topánky do systému uchytenia a páčku zacvaknúť späť na miesto; táto možnosť je vhodnejšia v prípade náhodného rozopnutia, napríklad počas pretekov (niekto môže udrieť palicou do zapínania niekoho iného); osoba sa musí zohnúť a manipulovať s páčkou rukou počas zapínania a odopínania.
  • automatické – už sa objavuje minimálne; lepšie pre rekreačnú jazdu, stačí zacvaknúť hrazdičku na špičke topánky s nohou do miesta na uchytenie, na odopnutie sa napríklad pomocou palice stlačí tlačidlo a noha sa dá ľahko uvoľniť, bežkár sa nemusí vôbec ohýbať; väčšie riziko nechceného vypnutia lyže.

Montáž viazania

Okrem samotného upnutia topánky do viazania je potrebné zaoberať sa aj spôsobom, akým je samotné viazanie pripevnené k bežkám. 

Prvou možnosťou sú vŕtané viazania. Ak si kúpite bežky bez viazania, často už majú pripravené diery. Upínací systém je štandardne navŕtaný tak, aby sa osička na topánke nachádzala v ťažisku bežky. Výhodou je, že takto možno na bežku namontovať akýkoľvek typ viazania, ale ide o náročnejší spôsob manipulácie. 

Prívetivejšou možnosťou montáže viazania je už spomínaná IFP alebo NIS doska. Ide o systém kompatibilný s viazaním NNN (prípadne Prolink a Turnamic), upevnenie SNS je potrebné riešiť zložitejším prevŕtaním. V podstate ide o to, že IFP alebo NIS doska je z výroby na bežke prilepená (alebo sa dá navŕtať) a slúži ako základňa, na ktorú sa nasúva samotné viazanie. To sa dá podľa potreby posúvať dopredu a dozadu. 

Viazanie s modernejšou IFP doskou (Fischer a Rossignol) alebo podobným, ale zastaranejším systémom NIS (Madshus, Peltonen, Sporten) je vhodné pre športovú a pretekársku jazdu. Výhodou je lepšia kontrola bežky a ovládateľnosť.

Ukázať viazanie na bežky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov