Ako vybrať stan

Vybrať si z veľkého množstva modelov stanov nie je úplne jednoduché. Súčasne platí, že neexistuje úplne univerzálny stan, ktorý by sa hodil vždy a všade. Je nepohodlné sa celý týždeň v kempu plaziť do ministanu a podobne nepohodlné je nosiť po horách obrovský ťažký stan a každý deň sa trápiť s jeho zložitou stavbou a skladaním.

Každý stan má svoje hlavne určenie a je ideálny pre určitý druh použitia. Keď si ujasníte, na aké použitie kupujete stan, bude sa vám oveľa lepšie vyberať už z menšieho počtu stanov.

Na čo by ste si mali dávať pozor pri výberu stanu?

  • Kvalita - Kvalita spracovania stanu a použité materiály určujú spôsob použitia, cenu a náročnosť podmienok, ktorým bude stan vystavovaný.
  • Hmotnosť - Stany, ktoré sa vozia autom, môžu byť ťažké. Stany do batohu naopak čo najľahšie. Pri porovnávaní stanov je dobré pracovať s hmotnosťou na 1 osobu. Väčšie stany sú ťažšie, ale pojmú viac osôb a hmotnosti na osobu často vychádza lepšie, než u stanov malých. Najľahší stan nemusí byť súčasne najodolnejší.-
  • Počet osôb a veľkosť stanu - Pri zisťovaní, koľko sa vojde do stanu nocľažníkov, počítajte najmenej so 70cm na šírku pre jedného. Skontrolujte si podľa rozmerov podlážky vnútorného stanu. Pre veľkosť stanu je dôležité určiť, či sa bude počítať s uskladnením batožiny, bicyklov a ostatného vybavenia. Na to sú vhodné stany s uzatvárateľnou predsieňou a viacerými vchodmi.

  • Konštrukcia - Samonosný stan je ten, ktorý vďaka prútovej konštrukcii ľahko postavíte aj bez použitia kolíkov. Môže byť samonosný celý stan (tvary kopule apod.), alebo len jeho hlavná, obytná časť, pričom ďalšie priestory vyžadujú použitie kolíkov. Stany, ktoré nie sú samonosné (napr. tunelové), potrebujú k postaveniu nutne kolíky. Pozor: neukotvený samonosný stan síce stojí, ale vietor ho môže odfúknuť!

Delenie podľa konštrukcie

  • jednovrstvové - používa sa u najlacnejších stanov, alebo naopak u najdrahších (kvôli jednoduchosti konštrukcie a nízkej váhe - expedícia apod.)
  • dvojvrstvové - najbežnejšie konštrukcie - vonkajší stan (tropiko) a vnútorná izba

 

Delenie podľa tvaru

  • Kopula - samonosná a jednoduchá konštrukcia. Stavba je rýchla a jednoduchá. O tvar sa postarajú prúty minimálne dva prúty, ktoré sú prekrížené v najvyššom bode. Stan je iba nutné pripevniť k zemi, aby odlietol– nemusí sa vypínať. Stan je možné prenášať. Vhodné pre pešiu turistiku.
  • Tunel - poskytuje najlepšie využitie vnútorného priestoru. Vzhľadom k svojej veľkosti je ľahký a skladný. Jeho stavba je rýchla a jednoduchá. O tvar sa stará niekoľko prútov do oblúku. Stan je nutné ukotviť a napnúť– bez kotvenia nedrží.
  • Geodetická konštrukcia – viac prútov s krížením na niekoľkých miestach zaisťuje tú najlepšiu stabilitu v extrémnych podmienkach.
  • Kombinované – najčastejšia kombinácia s tunelom. Kombinovaný systém je často používaný u rodinných stanov. Vhodné pre cestovanie autom.
  • Cabin - používané u rodinných stanov. Stany majú oceľovú konštrukciu, sú komfortné, pevné a ťažké. Vhodné pre cestovanie autom.

Frekvencia stavania

Stany, ktoré sa stavajú každý večer a ráno sa zase balia, musia mať stavbu veľmi jednoduchú.

 

Stavba stanu

  • Samotný vnútorný stan – stan do najteplejších nocí - keď vnútorný stan zavesený na tropiku, potom je možné postaviť stan naraz. Výhody: pri stavaní v daždi nezmokne vnútro stanu a je možné postaviť iba samotné tropiko (pri výprave, kde sa šetrí každý gram nesenej hmotnosti) Nevýhody: spravidla nepôjde postaviť samotné vnútro stanu

 

Počet vchodov

Viac vchodov prináša pohodlie, najmä pri viac osobách a batožine v stane. Pokiaľ je vchodová predsieň plná vecí, hodí se druhý vchod. Pri zimnom táborení bude šanca, že jeden vchod zostane nezavalený snehom.

 

Odvetrávanie

Len dobre odvetrávané stany poskytnú dokonalý komfort za každého počasia. Znižujú mieru kondenzácie vlhkosti vzduchu a regulujú teplotu v stanoch. Vetrá sa pomocou komínového efektu. Okrem odvetrávacích systémov je dobré, keď stan umožňuje masívne vetrať otvoreným vchodom, najmä v letných horúčavách (vchod vybavený moskytiérou). Krytý vchod strieškou môže vetrať aj za dažďa.

Opravný set

Pre drobné opravy svojpomocou sa hodí opravný set. Dobrí výrobcovia spravidla dodávajú opravnú sadu so stanom.

 

Dodatočná impregnácia

Časom môže začať stan v niektorých miestach pretekať, potom je vhodné použitie dodatočnej impregnácie.

 

V súčasnosti je na trhu k dispozícii niekoľko typov impregnácie:

  • Spreje aplikácia nastriekaní zvonka stanu
  • Záter aplikácia zvnútra
  • Impregnácia pre aplikáciu vypraním stanu v pračke

 

Nehorľavá úprava

Este recomandat ca cortul să dispună de material cu tratament de stingere automată, care este aplicat la fabricarea materialului. Acest tratament oferă rezistență la contactul cu focul.

 

Výšky stanu:

  • Menej než 110 cm - je možné ležať
  • Od 110 cm – je možné sedieť
  • Od 130 cm – je možné kľačať
  • 180 cm a viac – je možné stáť

Materiály

U stanov sa dnes najčastejšie stretneme s polyesterom alebo nylonom. Bavlnu nájdete výnimočne na veľkých kempových stanoch, určených na dlhodobé kempovanie a stále tábory. Vodoodolnosť stanu zaisťuje záter na materiále v niekoľkých vrstvách. Nepriepustnosť sa udáva vo vodnom stĺpci, ktorý je stan schopný udržať. Vplyvom času sa vodný stĺpec znižuje.

Vodný stĺpec

Dôležitým parametrom u stanov je vodný stĺpec. Ide o nepremokavosť tkaniny so záterom udávanú číselnou hodnotou. Pre ilustráciu si môžeme predstaviť priehľadnú zvislú rúrku, ktorá má na spodnom konci napnutú testovanú tkaninu. Pokiaľ jej odolnosť proti prenikaniu vody je možné označiť vodným stĺpcom 2000 mm, môžeme do valca naliať vodu do výšky 2m, bez toho aby začala látkou presakovať.

 

Zvyšovanie vodného stĺpcu a tkaniny sa dosahuje postupným nástrekom tenkých vrstiev izolačného PU materiálu. Čím viac vrstiev, tým vyšší vodný stĺpec. Spolu s množstvom vrstiev stúpa ale aj váha a cena takejto tkaniny. Zároveň klesá prirodzená priedušnosť a zvyšuje sa riziko vzniku väčšieho množstva kondenzačnej vody na vnútornej strane tropika stanu. Je dôležité nájsť optimálny pomer vodného stĺpca tkanín a jeho funkčného využitia u jednotlivých modelov stanu.

 

Hodnota vodného stĺpca stanu nezáleží iba na použitej tkanine, ale aj na technológií šitia. Musí byť zachovaná aj vo švoch a iných namáhaných miestach stanu. PU záter zaisťujúci nepremokavosť materiálu vplyvom používania, poveternostných vplyvov a UV žiarenia postupne starne. Skutočný vodný stĺpec stanu časom klesá.

  • vysoké vodné stĺpce nie sú vždy výhodou. So silou záteru rastie hmotnosť materiálu a zhoršuje sa priedušnosť– stany sa zaparujú.
  • vodné stĺpce samé o sebe neznamenajú dostatočnú ochranu proti vode. Záleží na konštrukčnom riešení stanu, prevedení švov, prekrytých légach, prevedení okienok.