Poradňa

Výber odrážadla

Základnou otázkou je pre vás možno to, kedy vlastne odrážadlo kúpiť. Vhodný čas nastáva potom, keď začne dieťa robiť prvé krôčiky. Obecne sa dá povedať, že vhodný čas je, keď dieťa meria aspoň 90 cm, aby odrážadlo dokázalo „osedlať". V odrážadle sa navyše ukrýva perfektný nástroj na prípravu na klasický bicykel. Vďaka jazde na odrážadle bude následný prechod na klasický bicykel oveľa jednoduchší.

Na čo si dať pri výbere pozor?

Pokiaľ bude dieťa sedieť na sedle, potom musí dosiahnuť nohami na zem (pokiaľ sa bude opierať len o špičky, potom je na odrážadlo malé)

 

Taktiež musí mať malý jazdec rezervu medzi sebou a vrchnou rámovou rúrkou, pokiaľ zo sedla zosadne a bude nad odrážadlom stáť (rovnako ako pri bicykli).

 

Hmotnosť odrážadla. Samozrejme je jedným z najdôležitejších parametrov, dbajte na to, aby odrážadlo bolo čo najľahšie a dieťa sa zbytočne nedrelo. 

 

Materiál odrážadla. Je viac možností (drevo, hliník, oceľ, plast), každopádne aj materiál ovplyvňuje výslednú váhu odrážadla. 

 

 

S brzdou alebo bez?

Na absolútne začiatky nie je brzda dôležitá, pretože deti brzdia úplne prirodzene a automaticky nohami.

 

Súbežne sa na začiatku učia primárne udržať rovnováhu a ovládať bicykel.

 

Brzda je v ten moment nepotrebná aj preto, že tí najmenší jazdci ani nemajú silu na to, aby brzdu stlačili. Brzdu ocenia až v prípade pokročilosti a zvládnutia ovládania odrážadla.

 

V kategórii odrážadiel nájdete odrážadlá s brzdou, aj bez brzdy.

 

 

Nezabudnite na bezpečnosť

Aj keď sa váš malý cyklista nebude preháňať rýchlosťou vetra, nezabudnite ho vybaviť aspoň prilbou.

 

Pokiaľ chcete, aby bolo vaše dieťa kompletne chránené, je možné použiť chrániče kolien a lakťov.

 

Pre lepší a istejší úchop riadidiel odporúčame rukavičky. Riadidlá sa budú dieťaťu lepšie držať a nebude hroziť pošmyknutie ruky (spotené ruky).