Waveboardy

Ako si vybrať waveboard?

Jazda na waveboardu ľudskému telu veľmi prospieva.
Jedná sa o plynulý pohyb, ktorý nezaťažuje kĺby, posilňuje svalstvo, zlepšuje koordináciu pohybu a tiež rovnováhu. Tá je základom aj pre ďalšie športy ako snowboard, lyžovanie, korčuľovanie apod.

Základnú jazdu zvládne prakticky každý – aj keď v ostatných športoch vôbec nevyniká. Ďalšou výhodou waveboardu je, že na ňom môžete jazdiť na akomkoľvek hladkom a tvrdom povrchu (asfalt, betón, parkety).

Kolieska waveboardu

Kvalitné kolieska sa vyplatia kúpiť, pokiaľ waveboard budete užívať intenzívne. Je nutné si uvedomiť, že waveboard má na rozdiel od skateboardu alebo in-line korčuli iba dve kolieska. Tie sú z toho dôvodu extrémne namáhané. Hlavne je zaťažené koliesko zadné. Pamätajte si, že nekvalitné kolieska môžete v lete na rozpálenom asfalte ojazdiť aj za pár hodín! 


Ako poznať kvalitné kolieska? Odporúča sa najskôr zamerať na značku koliesok. V ideálnom prípade by sa značka koliesok mala zhodovať so značkou waveboardu. Potom si môžeme byť do istej miery istí, že sú tieto kolieska vyvinuté práve pre jazdu na waveboardu. 


Dôležitá je u koliesok tiež ich tvrdosť a veľkosť. Dôležité je sledovať tak zvanú tvrdosť koliesok. Vhodná tvrdosť koliesok pre jazdu na waveboarde by mala byť v rozmedzí 84 - 90A. Mäkšie kolieska sa vám budú oveľa rýchlejšie opotrebovávať. 


Čo sa týka veľkosti koliesok, u waveboardu by mala byť asi 76 - 80 milimetrov. Rekreačným a sporadickým jazdcom či menším deťom stačí aj no name kolieska. Po čiastočnom opotrebení koliesok odporúčame prehodiť zadné a predné koliesko. Zadné sa z uvedených dôvodov opotrebováva rýchlejšie.


Caster u waveboardu

Caster je súčiastka, v ktorej je koliesko uchytené. Je to jedna z viac namáhaných časti waveboardu. Cena nového casteru je okolo 250Kč. Podstatné sú u neho hlavne dve vlastnosti.


a) Druh a síla materiálu

Ideálne je caster vyrobený z oceli. Vyrábajú sa aj castery zo zliatiny hliníka, u ktorých záleží na odolnosti zliatiny. Nekvalitný caster môže prasknúť, čo by spôsobilo úraz.


b) Ložiská

Ložiská by mali byť odolne zapuzdrené. Ložiská musia vydržať extrémnu záťaž, ku ktorej dochádza už pri samotnej jazde a hlavne skokoch. Neznačkové a lacnejšie ložiská majú puzdra ložísk len ľahko zanitované a ich kvalita môže byť nižšia. 


Caster sa potom môže skôr opotrebovať, čo sa potom pozná tak, že sa caster začne pri otáčaní zasekávať. Je potom nutné ho vymeniť. Opäť je potrebné zvážiť intenzitu používania waveboardu a finančnej možnosti, u lacnejších musíme počítať s nižšou životnosťou, ktorá však niekomu môže postačiť.

Tvar waveboardu

a) Dosky waveboardov


Dosky waveboardu, na ktorých stojíte, by mali byť konkávne prehnuté. To znamená, že by ich okraje mali byť vyššie ako stred dosky. To napomáha jazdcovi udržať stabilitu pri jazde a trikoch.


b) Dorazové plochy


Dorazové plochy vám zaistia to, že vás waveboard pri ostrých zatáčkach či trikoch nepustia do prílišného náklonu, čo obvykle vedie k pádu na tvrdú zem. Dobrý waveboard by ich mal mať nastavené v správnych uhloch.


c) Torzná tyč


Torzná tyč, ktorá obe dosky waveboardu spája, by mala byť najlepšie oceľová. Správna tuhosť tyče a kvalita materiálu má zásadný vplyv na poháňanie waveboardu.

Povrch waveboardu

Povrch waveboardu je dôležitý pre priľnavosť podrážok jazdca k samotnej doske waveboardu. Plastové výstupky (teda tak zvaný 3D grip) by mali byť dostatočne vysoké a špicaté, aby sa do nich podrážky zasekli. 


Pokiaľ nie je povrch dosky dostatočne prevedený, môže podrážka ľahko skĺzavať. To má opäť za následok pády. Je treba pamätať na to, že pri jazde na vlhkom povrchu vám vlhká podrážka na doske bude kĺzať viac.