Ako vybrať longboard

Redakcia Sportisimo

29.3.2023 • 10 min čítania

Longboardy sa stali populárnym dopravným prostriedkom v meste a dajú sa použiť na množstvo skvelých disciplín, ako je napríklad sliding, downhill a freeride. Každý štýl jazdy si však vyžaduje iný longboard. Preto by ste si nemali vyberať svoj ďalší longboard podľa toho, či sa vám páči/nepáči, ale venovať mu dostatok času.

Potrebujete správny longboard, aby ste si jazdu užili a zlepšili sa v nej. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako si vybrať ten správny longboard. Ak však máte zálusk na iné športové vybavenie, pripravili sme pre vás aj článok o klasických skateboardoch, pennyboardoch a waveboardoch. A k tomu všetkému sa hodia aj poriadne chrániče.

Zhrnutie

 • Tvar longboardu – typ pintail má tvar kvapky a je absolútnou klasikou. Ideálny na premiestňovanie sa po meste a vhodný aj pre začiatočníkov. Cruiser je podobný skateboardu a môžete s ním robiť skateboardové triky. Hybridné longboardy majú lepšiu stabilitu vďaka vykrojenej doske a kolieskami pripevnenými zhora. Hodia sa na downhill, freeride, carving a triky. Ak chcete jazdiť rýchlo z kopca, vyberte si Drop-Thru alebo Double Drop.
 • Veľkosť a tvar koliesok čím sú kolieska väčšie, tým rýchlejšie pôjdu. Menšie kolieska majú lepšie zrýchlenie, a keďže sú nižšie pri zemi, máte väčšiu stabilitu. Kolieska s hranami vás skvele podržia v zákrutách, pretože priľnú k povrchu. Na druhej strane, kolieska s oblými hranami sú ideálne na kĺzanie, pretože umožňujú ľahký šmyk.
 • Tvrdosť koliesok mäkké kolieska majú dobrú priľnavosť, dobre tlmia nárazy a sú tiché. Nemôžete však očakávať, že pôjdu superrýchlo. Tvrdé kolieska ponúkajú rýchlosť, ale sú menej pohodlné a majú horšiu priľnavosť k povrchu.
 • Umiestnenie stredu koliesok center-set kolieska vám umožnia dostať sa do šmyku bez straty rýchlosti. Side-set kolieska sa najlepšie ovládajú a majú dobrú priľnavosť. Najčastejšie však narazíte na off-set kolieska, ktoré sú univerzálne.
 • Dĺžka dosky čím dlhšia je doska, tým je stabilnejšia a tým rýchlejšie môžete jazdiť. Kratšie dosky vám zase umožnia robiť triky a budú sa ľahšie prenášať.
 • Trucky reverse kingpin trucky poskytujú dobrý krútiaci moment a stabilitu, ktorú potrebujete na downhill, freeride alebo carving. Vertikálne kingpin trucky sú podobné klasickým skateboardovým a možno ich použiť na jazdu po meste, triky a zjazd z miernych kopcov.
 • Bushingy bushingy sú súčasťou truckov a majú vplyv na ovládateľnosť longboardu. Čím sú mäkšie, tým lepšie sa vám bude s longboardom zatáčať, ale budete mať horšiu stabilitu. Tvrdé bushingy prinášajú stabilitu, ale ich zatáčanie vás bude stáť viac úsilia.
 • Ložiská norma ABEC rozdeľuje ložiská podľa presnosti ich výroby. Odporúčame začať s minimálne ABEC5. Z materiálov sú vhodné chrómová oceľ, titán alebo najkvalitnejší z nich, keramika.
 • Materiál dosky kvalitné dosky sú vyrobené z kanadského javora a bambusu. Laminát alebo uhlíkové vlákna sú lacnejšie možnosti, ale nemôžu sa vyrovnať vlastnostiam dreva.
 • Grip čím je grip hrubší, tým lepšie drží nohu na doske. Menej hrubý stačí na jazdu po meste a triky. Hrubý grip oceníte pri downhille a slidovaní.

Ukázať longboardy

Tvar dosky

Doska je jednou z tých častí longboardu, ktorú nemôžete len tak vymeniť, ak vám nebude v niečom vyhovovať. Preto je dôležité premyslieť si, aký tvar dosky je vhodný pre váš štýl jazdy.

Kvapka (pintail)

Prvé longboardy mali tento tvar. Je to absolútna klasika, ktorá sa výborne hodí na presun z bodu A do bodu B po meste. Nie div, že tento typ je dodnes najobľúbenejší. Pintail je vhodný na pokojnú jazdu, žiadne bláznivé kúsky. Je teda ideálny pre začiatočníkov, ktorí sa tak s longboardom môžu pohodlne zoznámiť.

Vyrába sa aj verzia so zdvihnutým tailom (zadná časť dosky), čo potom umožní počas jazdy zdvihnúť predné kolieska a prekonať rôzne prekážky, ako sú napríklad diery na ceste, kamene či obrubníky. Nájdete ich pod označením kicktail. Ďalším typom pintailu je minicruiser. Ako už názov napovedá, ide o menšiu verziu, ktorá je dokonale skladná a ľahko sa prenáša počas dňa.

Cruiser

Cruiser longboardy majú podobný tvar ako štandardné skateboardy, ale sú dlhšie a širšie. Preto sú stabilnejšie a pohodlnejšie na dlhšie jazdy. Môžete s nimi robiť aj väčšinu skateboardových trikov. Sú však ťažšie, takže potrebujete dobrú techniku a silu.

Hybridné longboardy (Top-Mount)

Predná a zadná časť dosky hybridných longboardov je vykrojená na kolieska, ktoré sú na ňu pripevnené zhora. Vďaka tomu sú kolieska bližšie k doske, takže je nižšie pri zemi a celý longboard má lepšiu stabilitu. Najčastejšie sa vyrábajú z bambusu a laminátu, vďaka čomu sú pružné a ľahké. Vďaka tomu sú vhodné na downhill, freeride alebo carving. V porovnaní s inými typmi sú tiež kratšie, preto sú obľúbené na triky.

Drop-Thru

Longboardy Drop-Thru majú tiež výrez na kolieska ako hybridné longboardy. V porovnaní s nimi sú však tuhšie a neprehýbajú sa, takže sú lepšie ovládateľné pri vyšších rýchlostiach. Doska býva v strede viac zakrivená, takže noha na nej pevnejšie drží.

Double Drop

Doska má rovnaké vlastnosti ako Drop-Trhu s jednou výraznou vychytávkou navyše. Stred dosky je nižšie ako okraje, ku ktorým sú pripevnené kolieska. Maximálne znížené ťažisko poskytuje dobrú stabilitu aj pri vysokej rýchlosti. Vďaka konkávnemu prehnutiu môžete dosku pohodlne uchopiť rukami pri jazde, keď sa chcete zbaliť, aby ste znížili odpor vetra. Ak sa chystáte na rýchle zjazdy, s touto doskou si ich užijete naplno.

Veľkosť a tvar koliesok

Veľkosť koliesok má moc nad ich rýchlosťou a zrýchlením. V porovnaní s bežnými skateboardmi začínajú kolieska longboardu okolo 60 mm, pretože čím väčšie sú kolieska, tým rýchlejšie pôjdu. A na longboarde nikto neočakáva pomalú jazdu.

Veľkosť Rýchlosť Zrýchlenie

Vhodné pre

60 až 75 mm Nízka Vysoké

Presun mestom, slide

Od 75 mm Vysoká Nízke Downhill, freeride

Malé kolieska pre longboardy sú tie do 75 mm. Majú dobré zrýchlenie, ale celkovo nepôjdu tak rýchlo. Sú ideálne na pohyb po meste a slidovanie. Okrem toho ste s nimi bližšie k zemi, čo zvyšuje stabilitu. Veľké kolieska od 75 mm budú síce dlhšie zrýchľovať, ale dosiahnu vyššiu rýchlosť. Hodia sa na downhill a freeride.

Hranaté kolieska lepšie priľnú k povrchu, takže vás podržia v zákrutách. Zaoblené hrany váš ľahko pustia do šmyku, takéto kolieska oceníte najmä pri slidovaní.

Tvrdosť koliesok

Rýchlosť a možnosti slidovania závisia aj od tvrdosti koliesok, ktorú výrobcovia uvádzajú na stupnici do 103A. Pri longboardoch môžete začať s tvrdosťou už okolo 70A.

Kolieska Označenie Rýchlosť Priľnavosť

Vhodné pre

Mäkké 70A až 78A Pomalá Vysoká

Mesto, slidovanie

Stredné 78A až 86A Stredné Stredné

Freeride, slidovanie

Tvrdé Od 86A Rýchla Nízka Downhill

Mäkké kolieska majú dobrú priľnavosť, takže vás lepšie udržia v kontakte s povrchom, po ktorom jazdíte. Okrem toho lepšie tlmia nárazy a sú tiché, takže jazda je celkovo pohodlná. Vyššia priľnavosť však zároveň znamená, že kolieska sú pomalšie. Ak teda túžite po silnom vetre vo vlasoch, zaobstarajte si tvrdšie kolieska. Mäkké kolieska majú svoje klady aj zápory. Je ťažšie dostať sa s nimi do šmyku, ale potom sa vám bude na nich lepšie kontrolovať.

Tvrdé kolieska nemajú takú priľnavosť k povrchu, takže môžu prekĺznuť. To je veľká výhoda pri slidovaní, keď sa môžete dostať do šmyku bez väčšej námahy. Ak by však boli tvrdé až príliš, môže byť slide pre vás nekontrolovateľný. Majú tiež menší odpor, čo znamená, že idú rýchlejšie. Menej však tlmia otrasy a vibrácie z jazdy a budete s nimi viac počuť.

Umiestnenie stredu koliesok

Vlastnosti koliesok ovplyvňuje aj to, kde sa nachádza stred longboardu. Podľa toho ich môžeme rozdeliť do troch kategórií.

Center-set kolieska majú stred priamo uprostred. Ľahko sa s nimi dostanete do šmyku bez straty rýchlosti. Keď sa vám podarí rýchlejšie ich vyjazdiť z vnútornej strany, môžete ich jednoducho obrátiť a vydržia dlhšie.

Side-set kolieska majú stred pri vnútornej hrane. Majú skvelú priľnavosť a poskytujú vysokú stabilitu aj pri vysokých rýchlostiach. Taktiež sa aj najlepšie ovládajú.

Off-set kolieska so stredom medzi ich stredom a vnútornou hranou sú kolieskami univerzálnymi, takže sa s týmto typom stretnete najčastejšie.

Dĺžka dosky

Dĺžka dosky by mala byť tiež prispôsobená vášmu štýlu jazdy. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšia je doska, tým lepšiu stabilitu na nej máte. A vďaka vyššej stabilite sa nemusíte obávať ani vysokých rýchlostí.

Dĺžka dosky

Využitie

28″ až 38″ (71 až 97 cm)

Jazda po meste, triky

38″ až 42″ (97 až 107 cm)

Jazda po meste, freeride, downhill

Nad 42″ (nad 107 cm) Rýchla jazda v meste, freeride, downhill

Kratšie dosky 28″ až 38″ sa najlepšie používajú na jazdu po meste. Môžete s nimi robiť aj triky, pretože ešte nie sú príliš dlhé a ťažké. Sú tiež ľahko prenosné a uschovateľné počas celého dňa.

Stredne dlhé dosky 38″ až 42″ sú ideálne ako dopravný prostriedok do mesta. Sú pekné a stabilné a stále ich môžete vytočiť tam, kde potrebujete. Sú vhodné aj na freeride a downhill.

Dlhé dosky nad 42″ sú pomerne stabilné, takže na nich môžete jazdiť po meste pomerne rýchlo. Budete sa na nich cítiť istejšie aj pri downhill a, samozrejme, sú vhodné aj na freeride.

Trucky

Trucky sú súčasťou longboardu, ktorá spája dosku s kolesami. Trucky sú k doske pripevnené buď klasicky zdola, alebo zhora, čo znižuje ťažisko nižšie k zemi a poskytuje longboardu lepšiu stabilitu. Vlastnosti truckov ovplyvňujú aj bushingy, ktoré sú ich súčasťou.

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s reverse kingpin truckmi. K doske sú pripevnené pod uhlom 35° až 50°, čo zaručuje lepšiu točivosť a stabilitu. Tieto trucky sú potrebné najmä na downhill, freeride a carving. Existuje aj typ vertical kingpin, čo sú trucky podobné skateboardovým, len sú širšie. Také trucky využijete na triky, cruising po meste alebo na zjazd miernych kopcov.

Bushingy

Bushingy (označované aj ako silentbloky) ovplyvňujú ovládanie celého longboardu a sú súčasťou truckov. Čím sú mäkšie, tým lepšie sa vaša doska zatáča, ale bude mať menšiu stabilitu. Na druhej strane, tvrdé bushingy poskytujú lepšiu stabilitu, ale ťažšie sa otáčajú. Ak si ešte stále nie ste istí, môžete zvoliť stredne tvrdé.

Tvrdosť

Označenie

75A až 90A Mäkké
90A až 95A

Stredne tvrdé

Od 95A Tvrdé

Ložiská

Plynulé a rýchle otáčanie koliesok zabezpečujú ložiská, pri ktorých je potrebné dbať na materiál a presnosť výroby podľa normy ABEC. Kolieska sú v nej zaradené do stupnice ABEC1 až ABEC9. Lepšia presnosť znamená menšie trenie ložiska, teda vyššiu rýchlosť a lepšiu plynulosť. Odporúčame začať aspoň s hodnotou ABEC5, aby vás ložiská zbytočne neobťažovali svojou nízkou kvalitou spracovania.

Na celkovú kvalitu ložiska má zásadný vplyv aj použitý materiál. Rozumné kvalitné ložiská sú zvyčajne vyrobené z chrómovej ocele a titánu, ktorý je zároveň ľahký. Chcete si dopriať to najlepšie? Potom siahnite po keramických ložiskách, ktoré sú vhodné aj na downhill preteky.

Materiál dosky

Najkvalitnejšie dosky sú vyrobené z dreva, konkrétne z kanadského javora alebo bambusu. Doska sa potom skladá zo 7 až 11 dýh (vrstiev dreva), ktoré sú pevne zlisované.

 • Kanadský javor je mimoriadne odolný a flexibilný.
 • Bambus je obľúbený pre svoju pevnosť a zároveň je to moderný materiál, pretože je obnoviteľný. Aj keď ho skosíte až na zem, znovu vyrastie.

Môžete sa stretnúť aj s doskami z kompozitných materiálov, ako sú laminát a uhlíkové vlákna. Nemôžu sa však vyrovnať dreveným doskám. Odporúčame ich len rekreačným jazdcom, ktorí nechcú do longboardu investovať príliš veľa.

Grip

Grip istí nohu pred skĺznutím z dosky. Čím je hrubší, tým pevnejšie sa noha prilepí k doske. Musíte však počítať s tým, že hrubý grip pomaly, ale isto zničí vašu obuv. Takisto je pri ňom v prípade potreby ťažšie pohnúť nohou. Jemnejší grip vám stačí na cruising a triky. Hrubý grip oceníte pri downhille a slidovaní.

Ukázať longboardy

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov