Ako vybrať chrániče na skateboard

Redakcia Sportisimo

29.3.2023 • 5 min čítania

Jazda na skateboarde vám môže priniesť skutočný adrenalín. Aby ste sa počas nej cítili bezpečne a mohli predvádzať najrôznejšie triky a kúsky, potrebujete nielen správne zručnosti, ale aj chrániče.

Prilba je nevyhnutná a mala by sa nosiť vždy, keď sa postavíte na skateboard. Musíte si tiež chrániť ruky, kolená a lakte.

Vyberme si spoločne chrániče na skateboard, ktoré vám prinesú bezpečnosť aj pohodlie. Môžete ich však použiť aj na pennyboardy, longboardy a waveboardy.

Zhrnutie

  • Prilba – vyberte si prilbu s vetracími otvormi na dlhšie pohodové jazdy. Robíte stále nejaké triky a učíte sa nové veci? Kúpte si prilbu bez dier, ktorá je odolnejšia. Ak často jazdíte na rampách, vyberte si konštrukciu Hard-shell. Pozrite sa aj na výstelku. Ak je odnímateľná, môžete ju ľahko vyprať pri znečistení. Veľkosť si môžete ľahko vybrať doma podľa obvodu hlavy, pri skúšaní v obchode sa skúste v prilbe pohybovať. Všetky cyklistické prilby spĺňajú normy, predovšetkým skateboardové prilby sú tzv. kokosky, t. j. masívnejšie prilby s menšími otvormi.
  • Chrániče zápästia - dlane tlmia väčšinu pádov, takže často dochádza k odreninám. Zabraňuje tomu chránič zápästia so spodnou plastovou ochrannou časťou. Ak chcete chrániť zápästia pred pomliaždeninami, vyberte si chrániče zápästia, ktoré majú plastovú časť na spodnej aj hornej strane dlane. Prsty v nich zvyčajne zostávajú pohyblivé, takže vás chrániče nebudú nijako obmedzovať.
  • Kolenné a lakťové chrániče anatomické tvarovanie plastovej časti chrániča je dôležité pre pohodlie počas jazdy. Vonkajšia vrstva je vyrobená z penovej výstelky rôznych šírok. Silnejšia vrstva výstelky lepšie absorbuje nárazy, ale ponecháva v chrániči menej priestoru na pohyb. Slabšia vrstva umožní väčší pohyb kĺbov, ale horšie tlmí nárazy.
  • Veľkosť chráničov veľkosť chráničov je rovnaká ako veľkosť vášho oblečenia. Pri chráničoch pre deti sa veľkosť značí vekom dieťaťa, prípadne je možné pre deti do 7 rokov využiť chrániče XXS, od 7 do 10 rokov XS a pre staršie deti veľkosť S.

Ukázať chrániče na skateboard

Prilba

Nasadenie prilby pred tým, ako sa postavíte na skateboard, by malo byť úplnou samozrejmosťou. Hlavu je potrebné chrániť najviac, pretože jej poranenia sú zvyčajne najzávažnejšie. Dnes si už môžete vybrať z viacerých typov a každý si nájde tú, ktorá mu vyhovuje.

Typ prilby

Prilba môže mať vetracie otvory na odvetrávanie alebo môže byť pevná bez otvorov. Ak hľadáte prilbu na pokojnú a dlhšiu jazdu, oceníte prilbu s odvetrávaním. Vaša hlava sa nebude toľko potiť a budete mať pohodlie počas celej jazdy.

Robíte často triky na skateboarde, učíte sa nové triky a ste každú chvíľu na zemi? Potom siahnite po prilbe bez dier. Vďaka tomu, že je pevne uzatvorená, je lepšie pokrytá väčšia plocha, takže vaša hlava bude v poriadnom bezpečí. Z hľadiska odolnosti sú však štandardné prilby s otvormi a bez nich porovnateľné.

Konštrukcia

Vhodnou konštrukciou skateboardovej prilby je dvojvrstvová prilba označená In-Mold alebo Hard-shell. Obe sa skladajú z dvoch vrstiev, pričom vonkajšia vrstva zabezpečuje odolnosť proti prasknutiu a vonkajšia vrstva tlmí nárazy. Vonkajšia vrstva s tvrdým plášťom je ešte odolnejšia, takže je vhodná na jazdu na rampách, kde hrozí riziko pádu z veľkých výšok.

Výstelka

Výstelka je časť, ktorá robí prilbu pohodlnejšou pre našu hlavu. Vďaka tomu je vnútri pohodlná a mäkká. Výstelka je buď pevne pripevnená k prilbe, alebo je odnímateľná. Keďže výstelku je dobré po prepotení alebo inom znečistení vyprať, odporúčame tú odnímateľnú. V opačnom prípade je dobré nosiť pod prilbou napríklad šatku na zachytávanie potu.

Veľkosť prilby

Správna veľkosť je dôležitá na to, aby prilba správne plnila svoj účel. Ak si kupujete prilbu cez e-shop, zmerajte si doma obvod hlavy pomocou krajčírskeho metra. Veďte ho v najširšej časti hlavy uprostred čela a nad ušami. Nameraná hodnota by potom mala byť v ideálnom prípade približne v strede výrobcom udávanej veľkosti, aby ste ju mohli upraviť v oboch smeroch.

Kupujete prilbu v obchode? Potom sa neponáhľajte, pohodlne ju utiahnite a skúste sa v nej chvíľu pohybovať. Mala by vám pevne sedieť na hlave, ale nemala by vás nikde príliš tlačiť.

Chrániče zápästia

Väčšinu pádov inštinktívne tlmíme dlaňami, čo potom bez chráničov končí ich odrením alebo zranením zápästia. Prsty zostávajú vo väčšine chráničov voľné, takže ak ich potrebujete na chytenie sa skateboardu, chrániče vám nebudú prekážať.

Existujú dva typy podľa toho, kde je umiestnená plastová ochranná časť:

  • Vždy sa umiestňuje na spodnú časť, aby chránila dlaň pred odretím.
  • Na niektorých chráničoch sa nachádza na hornej aj dolnej časti. Pri takomto chrániči musíte počítať s väčším potením dlane. Na druhej strane chráni pred zranením aj vaše zápästie.

Chrániče zápästia je možné kúpiť samostatne. Prípadne rovnako ako súpravu s chráničmi lakťov a kolien.

Chrániče kolien a lakťov

Pády môžu vážne poškodiť aj kolená a lakte a zranenia môžu byť dlhodobé. Ochrana teda nie je len pred odretím, ale aj pred vážnejším poranením samotného kĺbu.

Kolenné a lakťové chrániče majú na prednej strane aj plastovú ochrannú časť, ktorá zabraňuje kontaktu kĺbu s povrchom. Chráni ich pred odreninami, ako aj pred horšími zraneniami, napríklad pri náraze na okraj obrubníka alebo rampy. Ak chcete mať istotu, že chrániče kolien budú pohodlné a nebudú vás pri jazde príliš obmedzovať, vyberte si také, ktoré majú anatomické tvarovanie.

Keďže nárazy sú zvyčajne tvrdé, chrániče ich dokážu tlmiť. Na to slúži penová výstelka vo vnútornej časti. Vďaka tomu je chránič pohodlnejší aj počas jazdy, keď kĺb nie je v kontakte s tvrdou vonkajšou škrupinou. Každý si však musí sám nájsť, aká vrstva penovej výstelky mu vyhovuje:

  • Tenšia vrstva ponechá v chrániči viac priestoru na ohýbanie kolena, ale bude mať menšiu tlmiacu schopnosť.
  • Hrubá vrstva umožňuje menší rozsah pohybu, ale na druhej strane dokáže lepšie tlmiť pády.

Penová výstelka by mala byť v ideálnom prípade vyrobená z priedušného materiálu a pokrytá sieťovinou. Vďaka tomu bude pena voľne dýchať a chránič vydrží dlhšie v príjemnom stave.

Veľkosť chráničov

Vyberte si rovnakú veľkosť chráničov, v akej si kupujete oblečenie. Na telo ich potom pripevníte a utiahnete pomocou popruhov tak, ako potrebujete, a zamedzíte ich pohybu.

Chrániče pre deti sú zvyčajne označené vekovou kategóriou, pre ktorú sú určené. Ak to výrobca neuvádza, môžete postupovať podľa tejto tabuľky a opäť si vybrať podľa veľkosti bežne noseného oblečenia.

Vek dieťaťa

Veľkosť chráničov

3 až 7 rokov

XXS

7 až 10 rokov XS
Od 10 rokov S

Ukázať chrániče na skateboard

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov