Ako vybrať waveboard

Redakcia Sportisimo

28.3.2023 • 6 min čítania

Chcete sa plaviť ulicami mesta ako na vlnách, posilniť si svaly a zlepšiť rovnováhu? Potom potrebujete správny waveboard, ktorý kombinuje prvky surfovania, skateboardingu a snoubordingu.

Vyberte si waveboard, ktorý maximálne využíva vašu energiu a je spoľahlivý aj na skoky a triky. Budete musieť zamerať svoju pozornosť na jednotlivé časti, z ktorých sa waveboard skladá. Radi vás prevedieme celým výberom.

Waveboardy sú dosť zvláštny dopravný prostriedok, ale napísali sme aj článok o tradičnejších skateboardoch, longboardoch a pennyboardoch. Ku všetkému sa hodia aj správne chrániče.

Zhrnutie

  • Kolieska kolieska waveboardu sú extrémne zaťažované, pretože sú oproti klasickému skateboardu iba dve. Mali by mať rovnakú značku ako waveboard. Pre pohodlnú jazdu si vyberte koliesko s veľkosťou 76 až 80 mm a tvrdosťou 84A až 90A. Najvhodnejším materiálom je polyuretán.
  • Caster caster je časť, ktorá spája dosku s kolieskom. Je teda veľmi namáhaný, najmä pri skokoch a trikoch. Aby všetko vydržal, musí byť vyrobený z odolného materiálu. Najväčšiu bezpečnosť predstavuje oceľ, ktorá je odolná a má dlhú životnosť. Kolieska z hliníkovej zliatiny sa odporúčajú len na rekreačné príležitostné jazdenie bez zaťaženia skokmi a trikmi.
  • Ložiská ak chcete technicky zlepšiť svoju jazdu, potrebujete kvalitné ložiská z chrómovej ocele. Ložiská z uhlíkovej ocele sú vhodné len na príležitostnú jazdu. Podľa presnosti výroby sa delia podľa normy ABEC. Vyššie číslo znamená lepšiu presnosť, odporúčame začať aspoň s číslom ABEC5.
  • Torzná tyč spája dve dosky waveboardu a počas jazdy poháňa celý waveboard. Preto musí mať ideálnu tuhosť a zároveň musí byť dostatočne pevná, aby zvládla skoky a triky. Osvedčili sa torzné tyče vyrobené z ocele.
  • Doska – kvalitná doska je vyrobená z polyuretánu. Lacnejšie dosky z PVC môžu ľahko prasknúť. Je výhodné, ak má doska zvýšené vonkajšie okraje, čo zabezpečí, že ťažisko sa prenesie do stredu dosky. Kvalitné dosky majú aj 3D grip, čo sú plastové výstupky, do ktorých sa ľahko zacvakne podrážka obuvi. Budete tak chránení pred pošmyknutím nôh.
  • Dorazové plochy zabraňujú prílišnému nakláňaniu waveboardu v zákrutách alebo počas trikov. Výrobcovia kvalitných waveboardov dbajú na to, aby boli nastavené pod správnym uhlom.

Ukázať waveboardy

Kolieska

Keďže waveboard má len dve kolieska, ktoré sa otáčajú vo všetkých smeroch, sú namáhané oveľa viac ako na klasických skateboardoch. Preto by ste sa mali uistiť, že ste si vybrali naozaj kvalitné kolieska. Potom na nich môžete jazdiť na akomkoľvek hladkom a tvrdom povrchu.

Ideálna situácia je, keď sú kolieska rovnakej značky ako samotný waveboard. To vám dá istotu, že boli navrhnuté špeciálne na tento šport. Lacnejšie kolieska, často vyrobené z PVC, sa odporúčajú len pre začiatočníkov alebo na príležitostnú jazdu. Kvalitu zaručujú polyuretánové kolieska.

Veľkosť koliesok

Odporúčaná veľkosť koliesok pre waveboard je 76 až 80 mm. S menšími kolieskami budete bližšie k zemi s lepšou stabilitou, takže je to dobrá voľba pre začiatočníkov kvôli lepšej ovládateľnosti a nižšej rýchlosti. Väčšie kolieska dokážu prekonať viac nerovností a jazdia o niečo rýchlejšie.

Či už sa rozhodnete pre menšie, alebo väčšie kolieska, ak sa budete pohybovať v odporúčanom rozsahu, nič nepokazíte.

Tvrdosť koliesok

Keďže kolieska musia vydržať viac, vyberte si skôr tvrdšie v rozmedzí od 84A do 90A. Mäkšie kolieska by sa veľmi rýchlo vyjazdili a museli by ste si kúpiť nové. Sú vhodné len pre ľahkých jazdcov alebo deti. Tvrdšie by neboli schopné tak dobre priľnúť k povrchu. Platí pravidlo, že sa zadné koliesko vždy vyjazdí rýchlejšie. Takže ich po určitom čase používania jednoducho vymeňte a budú vám slúžiť dlhšie.

Avšak aj v rámci tohto rozsahu tvrdosti nájdete medzi kolieskam rozdiely. Mäkšie sú tiché a lepšie priľnú k povrchu. Na druhej strane budú pomalšie a budú mať kratšiu životnosť. Tvrdšie kolieska budú jazdiť rýchlejšie a vydržia dlhšie. Je to však spôsobené horšou priľnavosťou a väčším objemom koliesok. Nezabudnite zohľadniť svoju hmotnosť. Čím ťažší je jazdec, tým tvrdšie by mali byť kolieska.

84A tiché, lepšia priľnavosť, pomalšie, menej vydržia
90A rýchlejšie, odolnejšie, hlučnejšie, s menšou priľnavosťou

Caster

Caster je časť, v ktorej je zasadené koliesko, preto ide o jednu z najzaťažovanejších častí celého waveboardu. Je to jediný spôsob, ako sa kolieska môžu otáčať o 360°. Preto je dôležitý odolný materiál, ktorý vydrží všetky vaše jazdy. Vyberiete si z nasledujúcich dvoch:

    • Hliníkové zliatiny sa odporúčajú len pre rekreačných jazdcov, ktorí s waveboardom nebudú vykonávať triky alebo skoky. Tento materiál je menej odolný a rýchlejšie sa opotrebováva. Nekvalitný caster môže ľahko prasknúť v nesprávnej chvíli a vy sa môžete ľahko zraniť.
    • Oceľ je drahšia, ale je spoľahlivá. Vydrží naozaj dlho a nemusíte sa s ňou báť ísť do náročnejších trikov alebo skokov.

Okrem kolieska obsahuje caster aj ložiská. Mal by v ňom byť bezpečne ukrytý, najlepšie v pevnom puzdre.

Ložiská

Ložiská zabezpečujú plynulé otáčanie kolies pre hladkú jazdu. Pozrite si materiál, z ktorého sú vyrobené, a označenie na stupnici ABEC.

Kvalitné ložiská sú vyrobené z chrómovej ocele, ktorá je odolná a neopotrebuje sa tak rýchlo. Môžete sa stretnúť aj s ložiskami vyrobenými z uhlíkovej ocele, ktoré nemajú takú dlhú životnosť. Sú preto vhodné len pre waveboardy pre deti alebo rekreačných jazdcov.

Označenie na stupnici ABEC udáva úroveň presnosti výroby ložísk. Určite by ste mali začať s hodnotou aspoň ABEC5. Takéto ložiská sú vhodné pre začiatočníkov. Pokročilí jazdci, ktorým záleží na malých detailoch, by mali mať ložiská ABEC7 alebo ABEC9.

Torzná tyč

Torzná tyč spája dve dosky waveboardu, preto musí byť pevná a spoľahlivá. Nemôže byť príliš tvrdá ani príliš mäkká, pretože tuhosť tyče má veľký vplyv na pohyblivosť celého waveboardu. Osvedčenou klasikou je oceľová tyč, vytvorená z pružných oceľových plátov. S týmto materiálom možno dosiahnuť ideálnu tuhosť tyče, ktorá čo najviac poháňa waveboard.

Môžete sa stretnúť aj s nylonovou plastovou tyčou, ktorá však nevydrží dlho a časom sa začne prehýbať alebo praskne.

Doska

Doska na waveboard je rozdelená na dve časti, ktoré sú k sebe spojené tyčou. Celková dĺžka waveboardu je 86 cm pre dospelých a 75 cm pre deti. Doska by mala byť zvolená tak, aby bola odolná a noha na nej dobre sedela.

Materiál dosky

Doska je vyrobená z PVC, polyuretánu a niekedy sa môžete stretnúť aj s drevom. PVC a polyuretán sú ľahké materiály, čo pri waveboarde oceníte. Pokiaľ však ide o kvalitu a trvanlivosť, siahnite radšej po doske z polyuretánu.

Keďže na waveboarde musia podrážky pevne držať na doskách, ich povrch je doplnený plastovými výstupkami, ktoré sa označujú ako 3D grip. Podrážka obuvi sa na nich potom zachytí a vy sa nemusíte obávať, že by vám počas jazdy noha skĺzla. Ak doska vášho waveboardu nemá 3D grip, odporúčame na ňu nalepiť klasický grip, ktorý zdrsní povrch a vaše nohy na ňom budú lepšie držať.

Tvar dosky

Doska môže byť rovná alebo môže mať konkávny tvar s vyvýšenými vonkajšími okrajmi, ktoré pomáhajú zlepšiť rovnováhu počas jazdy. Vďaka zvýšeným okrajom jazdec presúva ťažisko do stredu dosky, čím získava lepšiu celkovú stabilitu. S takýmto waveboardom sa vám budú lepšie robiť aj triky, pretože vás vždy vráti do svojho stredu.

Dorazové plochy

Na spodnej strane dosky sú dorazové plochy. Slúžia na to, aby sa waveboard pri výbere zákruty alebo počas trikov príliš nenakláňal, čo by mohlo spôsobiť pád. Dôležité je, aby boli nastavené pod správnym uhlom, na čo výrobcovia kvalitných waveboardov dbajú.

Ukázať waveboardy

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov