Poradňa

Ako si vybrať skateboard?

Začínate? Vyberte si celý komplet.

Vaša úroveň skúseností je dôležitým ukazovateľom, ktorý by ste mali zvážiť pri výbere skateboardu. Ešte ste nestrávili príliš času na skateboarde, ale ste pripravení si ho kúpiť a pracovať na základoch? Odporúčame siahnuť po pripravených kompletoch. Tie sú zostavené so všetkým, čo budete potrebovať. Stačí sa riadiť iba šírkou samotného skateboardu.

Ako si vybrať veľkosť

Kategórie Dĺžka dosky Obuv Výška Vek
Dospelí 72 - 80 cm 41 EU + 161 cm +

13 +

Juniori 55 - 71 cm 39 - 41 EU 131 - 160 cm 9 - 12
Deti 40 - 55 cm 35 - 38 EU 100 - 130 cm 6 - 8

Ako si vybrať dosku

Doska je najdôležitejšia časť skateboardu, je to jediná časť v priamom kontakte s nohou, takže je dôležité, vybrať tu ideálnu vo všetkých smeroch. Šírka, profil (konkáva) – oba tieto atribúty by mali byť brané v úvahu.

 

Šírka skateboardu určuje štýl jazdy

Pri výbere skateboardovej dosky sa musíte zamerať na šírku, než na čokoľvek iného. Práve ta určuje na aký štýl jazdenia je vhodná.

Každá doska sa chová trochu inak. Úzke sú rýchlejšie v triku, širšie o niečo stabilnejšie pri jazde a dopadoch. Správna šírka je individuálna, každý jazdec uprednostňuje niečo iného, preto nájsť tu pravú môže stáť trochu času.

 

Materiál

Najčastejšie používaným materiálom je kanadský javor. Doska je konštruovaná z niekoľkých dýh, väčšinou siedmich, ktoré sú vrstvené kolmo k sebe. Dosky s viac ako siedmimi vrstvami sú pevnejšie, ale ťažšie.

Veľkosť koliesok

Malé kolieska vynikajú nižšou hmotnosťou a rýchlejším popom, pretože máte tail nižšie k zemi a nemusíte toľko kopať. Väčšie kolieska umožňujú stabilnejšiu jazdu a lepšie sa dokážu popasovať s nerovnosťami na cestnom povrchu a sú rýchlejšie.

Tvrdosť koliesok určuje rýchlosť a priľnavosť

Tvrdosť materiálu je tiež parameter, ktorý je treba zvážiť pri výbere správnej sady kolies. Durometer meria tvrdosť koliesok. Väčšina výrobcov používa škálu tvrdosti A, čo je 103-bodová stupnica, ktorá udáva, ako je koliesko tvrdé. Niektorí výrobcovia používajú škálu B, ktorá meria o 20 bodov nižšie. Napríklad tvrdosť 80b je rovnaká ako 100a.

 

Obecne sa dá povedať, že tvrdšie kolieska sú rýchlejšie a mäkšie pomalšie, ale zato ponúkajú väčšiu priľnavosť, sú vhodnejšie na streetovú skejtovačku. Tvrdšie kolesá sú skôr pre hladké povrchy, ako skateparky. Niektoré značky dokonca navrhujú špeciálne kolieska pre konkrétne použitie.