Poradňa

Ako vybrať lyžiarske okuliare 

Lyžiarske okuliare sú skutočne multifunkčná ochranná pomôcka pre každého zjazdára. Neplnia len funkciu ,,zlepšováku" v prípade keď práve svieti zimné slnko alebo padá sneh, prípadne nie je cez hmlu vidieť ďalej než na meter. Poskytujú aj tepelnú ochranu pred chladom, ochranu oka pred mechanickým poškodením alebo umožnia vziať si na svah aj  dioptrické okuliare.

 

Na prvý pohľad sa zdajú byť všetky takmer rovnaké, odlišujú sa snáď len viac či menej podareným dizajnom. V skutočnosti však majú rozdielov omnoho viac. Jedným z nich je zaistenie ventilácie okuliarov, ktoré oceníte keď sa na svahu zapotíte. Pokiaľ do okuliarov viac zainvestujete, môžete na oplátku čakať prepracovanejšie polstrovanie rámu alebo väčšiu odolnosť okuliarov, takže sa Vám tak rýchlo nepoškrabú.

Zorník

Najdôležitejšou súčasťou okuliarov je ich zorník, kvôli ktorému si okuliare kupujete.

 

Kvalitný a opticky korektný zorník je základom každých dobrých lyžiarskych okuliarov. Stopercentná ochrana proti UV-žiareniu je zaručená už potrebným splnením bezpečnostnej normy pri uvedení okuliarov na trh. Vedľa mechanickej ochrany slúžia hlavne na filtráciu svetla,  ktorá jednotlivé zložky môže oddeľovať.

Rozlišujeme tri druhy zorníkov:

  • prepúšťa celé spektrum farieb a nefiltruje žiadnu jeho zložku
  • zoslabuje modrú zložku farebného spektra. Miesto nej vyzdvihuje zelenú, žltú a červenú. Modrá zložka ostáva v pomere okolo 20-30%
  • má nulovú priepustnosť modrej zložky spektra

Žlté, oranžové alebo do ružova zafarbené zorníky zlepšujú vnímanie kontrastov a tým pohľad celkovo rozjasňujú. Pokiaľ ale práve vyjde slniečko, budú vaše oči z prílišného svetla rýchlo unavené. Okuliare so zatmaveným zorníkom sú zase vhodné do ostrého svetla, napríklad na ľadovci. Vhodným kompromisom by mohli byť okuliare fototropné, teda tie, ktorých zorník sa vám zafarbí podľa aktuálnych podmienok. Pokiaľ ale vedie zjazdovka po slnku aj v tieni, okuliare nestihnú na rýchlu zmenu reagovať. Najdôležitejším aspektom výberu vhodných okuliarov tak zostáva individuálna citlivosť na svetlo a farby.