Ako vybrať lyžiarske okuliare 

Lyžiarske okuliare sú skutočne multifunkčná ochranná pomôcka pre každého zjazdára. Neplnia len funkciu ,,zlepšováku" v prípade keď práve svieti zimné slnko alebo padá sneh, prípadne nie je cez hmlu vidieť ďalej než na meter. Poskytujú aj tepelnú ochranu pred chladom, ochranu oka pred mechanickým poškodením alebo Vám umožní vziať si na svah aj Vaše obľúbené dioptrické okuliare.


Na prvý pohľad sa zdajú byť všetky takmer rovnaké, odlišujú sa snáď len viac či menej podareným dizajnom. V skutočnosti však majú rozdielov omnoho viac. Jedným z nich je zaistenie ventilácie okuliarov, ktoré oceníte keď sa na svahu zapotíte. Pokiaľ do okuliarov viac zainvestujete, môžete na oplátku čakať prepracovanejšie polstrovanie rámu alebo väčšiu odolnosť okuliarov, takže sa Vám tak rýchlo nepoškrabú.
Najdôležitejšou súčasťou okuliarov je ich zorník, kvôli ktorému si okuliare predsta zaobstarávame.


Kvalitný a opticky korektný zorník je základom každých dobrých lyžiarskych okuliarov. Stopercentná ochrana proti UV-žiareniu je zaručená už potrebným splnením bezpečnostnej normy pri uvedení okuliarov na trh. Vedľa mechanickej ochrany slúžia hlavne k filtrácii svetla,  ktorá jednotlivé zložky môže oddeľovať. Podľa toho rozlišujeme tri druhy zorníkov:


  • prepúšťa celé spektrum farieb a nefiltruje žiadnu jeho zložku
  • zoslabuje modrou zložkou farebného spektra. Miesto nej vyzdvihuje zelenú, žltú a červenú. Modrej zložky býva ponechanej okolo 20 – 30%
  • má nulovou priepustnosť modrej zložky spektra

Žlté, oranžové alebo do ružová zafarbené zorníky vnímanie kontrastov zlepšujú a tým pohľad celkovo rozjasňujú. Pokiaľ ale práve vyjde slniečko, budú Vaše oči z prílišného svetra skoro unavené. Okuliare so zatmaveným zorníkom sú zas vhodné do ostrého svetla, napríklad na ľadovci. Vhodným kompromisom by mohli byť okuliare fototropné, teda tie, ktorých zorník sa Vám zafarbí podľa stávajúcich podmienok. Pokiaľ ale vedie zjazdovka po slnku aj v tieni, okuliare nestihnú na rýchlu zmenu reagovať. Najdôležitejším aspektom výberu vhodných okuliarov tak zostáva individuálna citlivosť na svetlo a farby.