U zjazdových palíc je dôležitá predovšetkým dĺžka, pružnosť a ohybnosť. Ich využitie je veľmi široké a individuálna. Dôležitým kritériom pre správny výber je dĺžka, materiál a použitie.


Ako vybrať správnu dĺžku palice? 
  • od výšky postavy odrátame 50 cm a dostaneme optimálnu dĺžku palice
  • v stoje v civile pri úchope obrátenej palice pod krúžkom má byť zápästie vodorovné, prípadne málinko sklonené k zemi
Rozdelenie palíc 

Závodné palice sú väčšinou z karbónu. Závodné modely napr. Leki vyvinuli špeciálne spojenie medzi palicou a rukavicou


  • palice na obrí slalom - sú aerodynamicky zahnuté pozdĺž tela pre čo najmenší odpor vzduchu
  • palice na slalom - sú bez zahnutia, môžu mať však korekčné zahnutie 8 stupňov pod madlom, tým získate lepší a efektívnejší záber


Športové palice sa vyznačujú kompozitovým tubusom, prípadne sú v kombinácií s hliníkom a kompozitom, prepracovaným madlom a pásikom. Palice sú ľahké, pevné a pružné. Cenovo sa pohybujú nad 30 €

Rekreačné palice sú prevažne zo zliatiny hliníku, určené pre rekračného lyžiara, ktorý vyžaduje od palíc pevnosť a pohodlie. Cenovo sa pohybujú od 9,95€ do 40 €.

Pri výbere sa tiež prihliada k madlu alebo rukoväti palice a pásika.

Plastové rukoväte nájdete na lacnejších typoch palíc, sú síce lacné, ale neforemné a často v rukaviciach šmýkajú, nesedia tak ako je potrebné. Lacné palice majú nylonový pásik s plastovou prackou.


Rukoväte z mäkkého materiálu nájdete na drahších športových paliciach. Výhoda týchto madiel spočíva v mäkkosti, vďaka gume palice skvele sedia v rukaviciach. Pokiaľ podporíte kvalitné madlo s kvalitnými rukavicami, potom palice ponúknu maximálny pôžitok z jazdy. U drahších modelov sa stretneme s kvalitnejšími pásikmi (protišmykové, polstrované).


Z akého materiálu sú palice? Tubusy sú stále častejšie z hliníkových zliatin. Palice s najvyššou pevnosťou materiálu sú označené 7075 (F65-55). Nižšiu pevnosť vykazuje zliatina 5083 (F50-45) a najnižšia 5086 (F35-40). Palice z týchto zliatin sú prevažne rekreačné. Ďalej môžeme mať palice v kombinácií s hliníkom a kompozitom, ide teda o najdrahšie športové palice. 

Aké palice pre dieťa?

U začínajúcich detí nie sú palice po dlhú dobu nutné. Najprv sa musia naučiť ovládať perfektne lyže, palice sa im budú zo začiatku pliesť a tým sa zvyšuje riziko pádu a v neposlednej rade zranenie, preto sa naozaj nie je kam ponáhľať. Deti bez palíc sa lepšie sústredia na samotnú jazdu a techniku. Palice sú potrebné vtedy, pokiaľ má dieťa problémy s rovnováhou. Tu poslúžia k získaniu istotu.


Pokiaľ zvládnu jazdu v pluhovom oblúku, potom sa môžu pridať aj palice.


Palice sa vyrábajú od 70 cm, zohnať sa dajú aj nastaviteľné palice, tzv. teleskopy, kde sa dá individuálne nastaviť a tým prispôsobiť dokonale k postave dieťaťa. Všeobecne platia pravidlá výberu palíc, ako pre dospelých.