Treková obuv

Trekové topánky sú veľmi dôležitou súčasťou každého človeka. Nosíme ich denne a preto by sa mali vyberať nie len podľa vzhľadu, ale tiež podľa pohodlnosti, potreby pre akú aktivitu a terén konkrétny zákazník danú topánku potrebuje. 


Odporúčanie pre výber:

Pred samotným výberom je dôležité určiť náročnosť terénu, dĺžku výletu, hmotnosť záťaže a počasie, ktoré Vás môže vo vybranej obuvi stretnúť. 

Podľa týchto základných kritérií by sme mali zvoliť obuv tak, aby výsledný pocit z výletu bol príjemný a podmienky dostatočne komfortné a bezpečné.


  • čím horší terén a ťažší náklad, tým pevnejšia obuv
  • do náročných terénov a na viacdenné treky zvoľte obuv, ktorá je odolnejšia proti vode (membrána, minimum švov, všitý jazyk)


Materiály zvrškov:

Koža- Veľmi trvanlivý materiál, ktorý je odolný proti vode a mechanickému poškodeniu. Pokiaľ sa dôkladne ošetruje, tak vydrží naozaj dlho. Nevýhodou kože je horšia priedušnosť. Koženú obuv je po výlete nutné dôkladne vysušiť.


Koža s membránou
- Ponúka vynikajúcu záruku nepremokavosti pre aktívnu turistiku. Je nutné kvalitne udržiavať funkciu membrány.


Syntetické materiály, textílie
- Ľahké a priedušné materiály s pomerne dobrou mechanickou odolnosťou. Je nutné ich pravidelne impregnovať, poprípade zaobstarať obuv v kombinácií textílie s membránou.


Vodeodolnosť vs nepremokavosť:

Neexistuje zlé počasie, existuje iba nevhodne zvolené oblečenie alebo obuv. Pokiaľ hľadáte obuv na jarné a jesenné mesiace, potom by ste mali hľadať vlastnosti ako je vodeodolnosť alebo nepremokavosť. Ak plánujete nákup obuvi na letné mesiace, tak vyberajte obuv s priedušnejším zvrškom.


Vodeodolnosť

Schopnosť materiálu do určitej miery odolávať tlaku vody. Je to továrna povrchová úprava zvršku, ktorá vyžaduje pravidelnú obnovu pomocou impregnačných sprejov. Najčastejšie sa môžete stretnúť s termínom waterproof alebo waterresistant, ktoré značí práve vodeodolnosť zvršku.


Nepremokavosť

Schopnosť materiálu neprepustiť vodu a vlhkosť skrz. Najčastejšie ide o materiál zvršku v spojení s membránou, ktorá zaisťuje nepromokavosť. Aj u tejto varianty je nutná pravidelná údržba pomocou impregnačných sprejov. Ochránite tým vrchný materiál obuvi, ktorý môže byť nasiakavý a po nasiaknutí vodou zvyšuje hmotnosť obuvi a znižuje priedušnosť membrány na minimum. Z dôvodu horšej priedušnosti sa začne hromadiť vlhkosť vo vnútri obuvi od chodidla, ktoré sa potí. Navyše impregnáciou zaistíte farebnú stálosť zvršku, zvýšite tým odolnosť proti špine a životnosť obuvi.

Tipy membrány GORE-TEX

  • Extended Comfort - táto rada nemá žiadnu tepelnú izoláciu, je do teplejšieho podnebia
  • Performence Comfort -  teplo zadržuje minimálne aj pri náročných aktivitách
  • Insulated Comfort - membrána v kombinácií s izolačnou vrstvou zadržiava teplo

Pri použití membrán máme topánky trvale nepremokavé, priedušné, kde sa nám udržiava klimatický komfort. Neznamená to však, že topánky nemusíme impregnovať. Pri použití impregnácie vždy ošetrujeme zvršok, ktorý sa tak stáva viac odolný proti vode a špine, zaistíme tak tým lepšie izolačné funkcie vďaka suchému zvršku.

Nepremokavé topánky sú kombináciou s membránou. V našom prípade s najznámejšou a najpoužívanejšou membránou Gore-Tex.


Turistickú obuv delíme do niekoľkých základných kategórií:


Trekové sandále s otvorenou konštrukciou

Sú veľmi obľúbené najmä na bežné nosenie v letnom období a nenáročné výlety, kde je prioritou ľahkosť a čo najlepšia ventilácia chodidla. Ich hlavnou nevýhodou je minimálna ochrana nohy a prstov a častejšie "naberanie" kamienkov pri chôdzi. Sú vhodné aj ako náhradná obuv na prezutie po celodennej túre. Poslúžia aj k prebrodeniu riek. Upevnenie chodidla je často riešené dvoma alebo troma pásmi na suchý zips.

Uzatvorené trekové sandále

Trekové sandále s uzavretou konštrukciou tvoria medzistupeň medzi klasickými sandálmi a nižšou trekovou obuvou. Môžete s nimi bez problému vyraziť ako do mesta, tak na ľahší výlet, kde Vás ich uzavretá konštrukcia viac ochráni proti kamienkom alebo pred "ukopnutím". Obľúbené sú aj medzi vodákmi. 

Sieťovaná a dierkovaná obuv

Obuv je určená pre všetky letné aktivity. Ponúkajú perfektnú priedušnosť a ľahkosť. Je veľmi obľúbená medzi vodákmi pre rýchle schnutie a minimálnu nasiakavosť.

Nízka treková obuv

Túto obuv využijete ako na bežné nosenie a ľahký terén, tak aj na niekoľkodenné túry s ľahšou záťažou. Zvršok je odolnejší proti mechanickému poškodeniu a často je opatrený vodeodolnou úpravou alebo priamo membránou. Môže byť z priedušných syntetických materiálov, nylónu alebo kože. Obuv je opatrená mäkšou podrážkou pre lepší priliehavosť a pohodlie.

Stredne vysoká treková obuv (MID)

Tvorí kompromis medzi nízkou a vysokou turistickou obuvou. Má často zvršok v kombinácií textílie a kože pre zníženie ich hmotnosti. Je možné ich využiť na viacdenné túry v náročnejších podmienkach.

Vysoká treková obuv

Vysoká treková obuv s oporou členku sa hodí predovšetkým pre strednú a vyššiu záťaž a náročnejší vonkajšie aktivity. Má pevnejší skelet, podrážku s výraznejším vzorom a prevládá tu celokožená obuv. Poskytuje nohám a členku vyšší stupeň ochrany. Zvršok je odolný proti mechanickému poškodeniu a často je opatrený vodeodolnou úpravou alebo priamo membránou. Tvrdá podrážka s hrubým vzorom poskytuje oporu aj pri tých najnáročnejších podmienkach.

Fast trek

Ide o kategóriu určenou k rýchlemu presunu po horách, či už chôdzou alebo behom, s malou záťažou. Je možné ju využiť aj na jednodenné výlety. Základom tejto obuvi je pevná podrážka a nízka hmotnosť. Kombinuje prvky bežeckých topánok a zároveň stabilitu a bezpečnosť turistickej obuvi. Navyše je fast trek obuv zastúpená u značiek adidas a Salomon.

Zimné trekové topánky

Sú vhodné pre náročné podmienky v ťažkom teréne a nevľúdnom chladnom počasí. Zvršok je vysoko odolný proti vlhkosti a opotrebeniu. Proti nízkym teplotám je táto obuv opatrená zateplením. Podrážka je prispôsobená pohybu v zimných podmienkach.