Chcete mať vianočné darčeky včas? Nenechávajte nákupy na poslednú chvíľu, niektoré objednávky môžu mať oneskorené doručenie. Sledujte predpokladaný dátum dodania jednotlivých produktov.

Poradňa

Ako vybrať bedmintonovú raketu

Pred výberom rakety je dôležité si určiť, na akej ste hráčskej úrovni a aký vyznačujete herný štýl. Začiatočník, ktorý si vyberie útočnú raketu pre profesionála nevyužije jej prednosti a bude mu skôr na obtiaž.

Herný štýl

Raketu s ideálnymi parametrami práve pre Vás nájdete podľa stupňa svojej pokročilosti a najmä herného štýlu, ktorý Vám najviac vyhovuje

 • Začiatočník – Bedminton sa učí, nemá zvládnutú techniku úderu.
 • Obranný štýl – Hráč používa vysoké dlhé loptičky alebo naopak reaguje krátkymi loptičkami na súperov smeč.
 • Útočný štýl - Hráč hrá najčastejšie rýchle prudké loptičky, smečuje, hra je silová až agresívna.
 • Kombinovaný štýl - Najčastejší herný štýl, pre ktorý je tiež k dispozícií najširšie portfólio rakiet. Hráč strieda obrannú a útočnú fázu.

 

Parametre a vlastnosti rakety prispôsobíme svojmu hernému štýlu

 • Pružnosť - Tuhšia raketa je vhodnejšia pre útočný štýl, pretože umožní rýchlejšie odohrať loptičku. S pružnejšou raketou zase loptička doletí ďalej aj bez väčšieho úsilia.
 • Vyváženie - Rozloženie hmotnosti v rakete má vplyv na intenzitu úderu. Najpoužívanejšie je rovnomerné vyváženie na stred, vyváženie do hlavy umožňuje razantnejší úder a akcentuje tak útočný prvok hry.
 • Dĺžka - Štandardnú dĺžku rakety 665 mm už dnes prekonáva o 10 mm dlhšia, tzv. predĺžená bedmintonová raketa, ktorá opäť podporuje útočný trend dynamickejším úderom.
 • Hmotnosť - Stredné hmotnosti sa pohybujú medzi 80 a 120 g. Ťažšie rakety sa hodia iba pre rekreačnú hru. Ľahšie rakety ocenia technickí hráči s menšou razanciou úderu.
 • Materiál - Pružnosť, nízka hmotnosť a pevnosť sú všetko vlastnosti, ktoré úzko súvisia s použitím moderných technológií. Skôr drevené rakety sú už úplne nahradené raketami grafitovými  s prímesou titanu.

Starostlivosť o bedmintonovú raketu

Pri skladovaní je vždy nutné dodržiavať rady výrobcu. Používané novinky v materiáloch nie sú vždy úplne odolné proti teplotným výkyvom. Prílišne teplo alebo naopak mráz materiály deformujú a raketu znehodnocujú. Odporúčame preto použitie termoobalu na bedmintonovú raketu. Do obalu vkladajte až po uschnutí, zabránite tak poškodeniu vysokou vlhkosťou. S raketou zachádzajte primerane opatrne. Grafit je náchylný na trhliny a pri nešetrnom jednaní sa nevyhnete poškodeniu.

Bedmintonové košíčky

Kvalitné loptičky sa skladajú z korkového základu a okolitého košíčku, a to v dvoch variantoch:

Perové loptičky - Najkvalitnejšie závodné loptičky zo šestnástich husích pierok majú výborne letové schopnosti. Tie sú samozrejme vyvážené aj vyššou cenou.

Plastové loptičky - Lacnejší variant vhodný pre tréning aj rekreačnú hru. Podľa pokročilosti a herných podmienok môžeme zvoliť z dvoch farebných variant (biela a žltá pre lepšiu viditeľnosť v žiarovkami osvetlených halách) a tri rýchlosti:

 • Fast (červený prúžok) – ideálne letové vlastnosti má v chladnejšom prostredí, do 15°C.
 • Medium (modrý prúžok) – vhodný do bežných teplôt, vonkajších aj vnútorných.
 • Slow (zelený prúžok) – pomalá loptička, ktorá lieta najlepšie vo vyšších nadmorských výškach a v teple.