Poradňa

Ako vybrať bedmintonovú raketu

Pred výberom rakety je dôležité si určiť, na akej ste hráčskej úrovni a aký vyznačujete herný štýl. Začiatočník, ktorý si vyberie útočnú raketu pre profesionála nevyužije jej prednosti a bude mu skôr na obtiaž.

Herný štýl

Raketu s ideálnymi parametrami práve pre Vás nájdete podľa stupňa svojej pokročilosti a najmä herného štýlu, ktorý Vám najviac vyhovuje

 • Začiatočník – Bedminton sa učí, nemá zvládnutú techniku úderu.
 • Obranný štýl – Hráč používa vysoké dlhé loptičky alebo naopak reaguje krátkymi loptičkami na súperov smeč.
 • Útočný štýl - Hráč hrá najčastejšie rýchle prudké loptičky, smečuje, hra je silová až agresívna.
 • Kombinovaný štýl - Najčastejší herný štýl, pre ktorý je tiež k dispozícií najširšie portfólio rakiet. Hráč strieda obrannú a útočnú fázu.

 

Parametre a vlastnosti rakety prispôsobíme svojmu hernému štýlu

 • Pružnosť - Tuhšia raketa je vhodnejšia pre útočný štýl, pretože umožní rýchlejšie odohrať loptičku. S pružnejšou raketou zase loptička doletí ďalej aj bez väčšieho úsilia.
 • Vyváženie - Rozloženie hmotnosti v rakete má vplyv na intenzitu úderu. Najpoužívanejšie je rovnomerné vyváženie na stred, vyváženie do hlavy umožňuje razantnejší úder a akcentuje tak útočný prvok hry.
 • Dĺžka - Štandardnú dĺžku rakety 665 mm už dnes prekonáva o 10 mm dlhšia, tzv. predĺžená bedmintonová raketa, ktorá opäť podporuje útočný trend dynamickejším úderom.
 • Hmotnosť - Stredné hmotnosti sa pohybujú medzi 80 a 120 g. Ťažšie rakety sa hodia iba pre rekreačnú hru. Ľahšie rakety ocenia technickí hráči s menšou razanciou úderu.
 • Materiál - Pružnosť, nízka hmotnosť a pevnosť sú všetko vlastnosti, ktoré úzko súvisia s použitím moderných technológií. Skôr drevené rakety sú už úplne nahradené raketami grafitovými  s prímesou titanu.

Starostlivosť o bedmintonovú raketu

Pri skladovaní je vždy nutné dodržiavať rady výrobcu. Používané novinky v materiáloch nie sú vždy úplne odolné proti teplotným výkyvom. Prílišne teplo alebo naopak mráz materiály deformujú a raketu znehodnocujú. Odporúčame preto použitie termoobalu na bedmintonovú raketu. Do obalu vkladajte až po uschnutí, zabránite tak poškodeniu vysokou vlhkosťou. S raketou zachádzajte primerane opatrne. Grafit je náchylný na trhliny a pri nešetrnom jednaní sa nevyhnete poškodeniu.

Bedmintonové košíčky

Kvalitné loptičky sa skladajú z korkového základu a okolitého košíčku, a to v dvoch variantoch:

Perové loptičky - Najkvalitnejšie závodné loptičky zo šestnástich husích pierok majú výborne letové schopnosti. Tie sú samozrejme vyvážené aj vyššou cenou.

Plastové loptičky - Lacnejší variant vhodný pre tréning aj rekreačnú hru. Podľa pokročilosti a herných podmienok môžeme zvoliť z dvoch farebných variant (biela a žltá pre lepšiu viditeľnosť v žiarovkami osvetlených halách) a tri rýchlosti:

 • Fast (červený prúžok) – ideálne letové vlastnosti má v chladnejšom prostredí, do 15°C.
 • Medium (modrý prúžok) – vhodný do bežných teplôt, vonkajších aj vnútorných.
 • Slow (zelený prúžok) – pomalá loptička, ktorá lieta najlepšie vo vyšších nadmorských výškach a v teple.