Ako vybrať hokejové rukavice

Redakcia Sportisimo

9.9.2023 • 11 min čítania

Hokej ide stále dopredu. Puky lietajú rýchlejšie, nárazy sú prudšie, korčuliari neustále posúvajú hranice. To však musí ísť ruka v ruke s lepšou ochranou zdravia hráčov. A keď už hovoríme o rukách, pri hokeji musí okamžite prísť na rad otázka rukavíc.

Hokejové rukavice sú neoddeliteľnou súčasťou vašej výbavy, či už sa chystáte na úvodné buly v najvyššej súťaži, alebo si len idete v zime zahrať s kamarátmi na rybník. Aj na tejto úrovni môže prísť nenápadne seknutie alebo vás môže zasiahnuť skákajúci puk do prsta a zranenie je na svete. Nejde však len o ochranu rúk, ale aj o dobrý pocit na hokejke a dobré ovládanie puku.

Ak si nie ste istí, na čo sa zamerať pri výbere hokejových rukavíc, nie je nič jednoduchšie, ako si prečítať nášho sprievodcu. Poďme na to.

Ukázať hokejové rukavice

Zhrnutie

  • Výkonnosť – jedným zo spôsobov výberu je orientácia podľa úrovne vybavenia vzhľadom na úroveň hokeja, na ktorej sa bude používať. Na výber máte od amatérskeho až po profesionálne vybavenie.
  • Veľkosť – nájdete tu rozdelenie podľa veku na detské, juniorské a seniorské rukavice. V nich je potom samostatne rozdelených niekoľko veľkostí. Detské rukavice majú dĺžku od 9 palcov a najväčšie seniorské modely majú aj 15 palcov (od konca manžety po najdlhší prst).
  • Tvar – výrobcovia rozlišujú voľnejšie rukavice (klasické), anatomicky tvarované rukavice (tesne priliehajúce k ruke) a zúžené rukavice (širšie okolo dlane a tesnejšie smerom k prstom).
  • Materiál – zvyčajne ide o kombináciu materiálov, povrch je zo syntetickej kože, nylonu alebo sieťoviny, hlavnú ochranu poskytujú vypchávky, napríklad penová alebo plastová ochrana. Rozdiely sú aj v materiáloch dlane. Môžete staviť na syntetické tkaniny alebo rôzne syntetické kože. Rozdiely sú aj v dizajne rukavíc, prešívaní dlaní a podobne.
  • Prsty – rukavice sa delia aj podľa toho, z koľkých článkov je zostavená protekcia prstov. Dva dieliky sú lepšie na ochranu pred zranením, ale naopak, táto možnosť trochu obmedzuje cit a pohyb. Rozdelenie na tri časti ponúka lepšie možnosti ohýbania prstov.
  • Farba – vedľajší parameter. Lacnejšie rukavice bývajú jednofarebné, zatiaľ čo tie drahšie majú často rôzne farebné kombinácie. Prevláda modrá, červená a čierna farba. Môžete si ich napríklad vybrať podľa farby dresu.

Úroveň výkonu

Orientačne sa môžete zamerať na rozdelenie rukavíc podľa úrovne hokeja, ktorú sa chystáte hrať. Na pultoch nájdete amatérske rukavice, ale aj vybavenie pre profesionálov. Rozdiely nájdete najmä v stupni ochrany ruky, ale aj v kvalite použitých materiálov a spracovania, citu na hokejke a samozrejme v cene.

Samozrejme, neexistuje pevná línia, z ktorej by rukavice prechádzali do ďalšej kategórie, ale je možné identifikovať základné znaky v skupinách.

  • Amatérske rukavice – poskytujú primeranú ochranu pre pomalší hokej, pri ktorom nelietajú prudké strely a súboje nie sú také intenzívne; sú pružné a ľahké; nie sú veľmi prepracované, používajú sa základné materiály vrátane konštrukcie dlane; väčšina spojov je lepená; cena je veľmi prijateľná.
  • Poloprofesionálne rukavice – ochrana hrá pri tomto type dôležitejšiu úlohu, pretože poloprofesionálny hokej je oveľa intenzívnejší; konštrukcia je trochu tvrdšia, hlavne preto, že chrbát je vystužený plastom; dlane sú prešívané, prepracovanejšie a majú viac vrstiev, sú odolnejšie, ale zároveň ponúkajú dobrý cit na hokejke; prsty sú rozdelené na viac článkov; čiastočne preberajú technológiu z profesionálneho vybavenia, ale cena je stále dobrá v pomere k výkonu.
  • Profesionálne rukavice – vhodné pre športovcov v najvyšších ligách, kde nie sú výnimkou najintenzívnejšie strety, nájazdy a veľmi rýchle strely; prioritou je tu vynikajúca ochrana a dokonalý cit na hokejke; používajú sa najlepšie dostupné technológie a funkčné materiály; prsty sú veľmi delené pre ľahké ohýbanie; dlaň je odolná a prešívaná s perfektným úchopom; ochranu zabezpečujú veľmi silné výstuhy najmä v oblasti zápästia a chrbta ruky; cena sa šplhá pomerne vysoko.

Veľkosť

Výber správnej veľkosti rukavíc je kľúčovým parametrom, ktorý môže hráčovi dodať pohodlie a komfort, alebo naopak mu hru trochu znepríjemniť. Je dôležité mať na pamäti, že každý výrobca používa mierne odlišný strih a rukavice s rovnakým označením veľkosti od dvoch rôznych výrobcov sa môžu pocitovo líšiť.

Všeobecne platí, že správna veľkosť zodpovedá situácii, keď prsty „nevyčnievajú“ z rukavíc nad rámec ochrany končekov prstov a lem sa začína až za hranicou dlane. Švy by nemali tlačiť a rukavica by nemala na ruke „lietať“ zo strany na stranu.

Základné vekové rozdelenie rukavíc, ktoré zodpovedá aj veľkosti, je na detské, juniorské a seniorské kategórie. Modely rukavíc potom vždy nesú číselné označenie, ktoré označuje dĺžku rukavice v palcoch (2,54 cm) od konca manžety po najdlhší prst. V rámci vekových skupín sa preto rukavice ďalej označujú podľa veľkosti písmenami S, M a L, podobne ako sa označujú odevy.

  • Detské (Youth) – 8 a 9 palcov (S, L).
  • Juniorské (Junior) – 10, 11, 12 palcov (S, M, L).
  • Seniorské (Senior) – 13, 14, 15 palcov alebo viac (S, M, L alebo XL).

Pri výbere veľkosti rukavíc sa dá orientačne použiť aj nasledujúca tabuľka, v ktorej musíme zmerať dĺžku od špičky najdlhšieho prsta (najčastejšie prostredníka) po spodnú časť dlane na zápästí. Opäť majte na pamäti rôzne strihy rukavíc, pretože každému hráčovi bude vyhovovať niečo iné, preto sa v tabuľke prekrývajú rozsahy dĺžok.

Veková kategória Nameraná dĺžka ruky (cm)

Veľkosť rukavíc (v palcoch)

Detská 10,5 až 13 8
Detská 11,5 až 14 9
Juniorská 13 až 15,5 10
Juniorská 14 až 16,5 11
Juniorská 15,5 až 18 12
Seniorská 16,5 až 19 13
Seniorská 18 až 20,5 14
Seniorská 19 až 22 15

Tvar

Pri výbere hokejových rukavíc hrá veľkú rolu pocit pohodlia. Každý hráč je zvyknutý na niečo iné a hľadá trochu iné parametre. Výber tvaru rukavíc má veľa spoločného s osobnými pocitmi, takže nie je možné povedať, že konkrétny hráč potrebuje tento typ rukavíc a iný hráč potrebuje iný typ rukavíc. Skrátka, musíte vyskúšať a zistiť, čo vám najviac vyhovuje.

Rukavice možno rozdeliť na dva alebo tri typy podľa strihu alebo tvaru. Základné dve skupiny sú otvorené a uzavreté rukavice , ale niekedy existujú aj modely so skoseným strihom.

Výrobcovia niekedy tento parameter neuvádzajú, preto je skutočne potrebné otestovať, či model rukavice hokejistovi sedí.

Klasický strih (otvorený)

Tento typ rukavíc bol v hokeji kedysi jediný. Tvar rukavice je rovný a široký, od prstov po zápästie, čo dáva hokejistovi dostatok priestoru na pohyb vo všetkých smeroch. Vstupný otvor pripomína široké písmeno V. Tento typ rukavíc nesedí presne na ruke, čo nemusí hráčovi vždy vyhovovať, pretože môže mať pocit, že mu rukavice skĺznu alebo spadnú.

Stále je to však tvar, po ktorom hráči siahajú najčastejšie.

Anatomický strih (uzavretý)

Anatomické rukavice sú novšie, výrobcovia tak vyšli v ústrety tým hokejistom, ktorí túžili po užšom kontakte ruky s rukavicou.

Tento typ rukavíc tesne obopína ruku, oblasť dlane a prstov, ako aj zápästia, skrátka anatomicky kopíruje tvar končatiny. Z tohto dôvodu majú hráči dokonalý cit na hokejke, rukavica sa pohybuje len minimálne, takže je vlastne takou predĺženou časťou tela. Vstupný otvor má tvar písmena U, občas je skrátená hrana chrániča.

Niektorým hráčom by však tento strih nevyhovoval, pretože sú zvyknutí na veľký priestor a voľný pohyb, najmä v oblasti zápästia. Tesný tvar im nevyhovuje napríklad pri streľbe švihom.

Skosený strih

Výrobcovia však prišli s ďalším variantom tvaru rukavíc. Ide o dizajn, pri ktorom sa priestor pre dlaň a prsty rozširuje, podobne ako pri klasickom strihu, ale smerom k zápästiu sa zužuje a viac ho obopína, čím pripomína anatomicky tvarovaný model.

Tento kombinovaný štýl má zabezpečiť lepšiu pohyblivosť prstov a príjemnejší úchop hokejky, ale aj eliminovať pocit, že rukavica nesedí na jednom mieste a posúva sa sem a tam.

Materiál

Keď sa zameriame na materiál, z ktorého je väčšina rukavíc vyrobená, musíme rozlišovať tri časti. Prvou je vonkajšia štruktúra, časť, ktorá chráni najmä zápästie, chrbát ruky a hornú časť prstov. Druhou dôležitou časťou je dizajn dlane a treťou je vnútorná časť rukavice.

Vonkajšia strana rukavice

Táto časť rukavice môže kombinovať niekoľko typov materiálov v rôznych pomeroch. Každá z nich má určité výhody a nevýhody, ale zároveň nemajú vplyv na cit na hokejku. Otázkou je tu skôr stupeň ochrany ruky a odolnosť samotného materiálu. Kvalita potom ovplyvňuje cenu rukavíc.

  • syntetická koža – dodáva rukaviciam pružnosť, pocit mäkkosti, je príjemná na dotyk, absorbuje menej vlhkosti ako pravá koža a je lacnejšou voľbou,
  • nylon – nie je taký odolný ako syntetika, ale je to ľahší materiál s dobrou priedušnosťou a odvodom vlhkosti, takže ruky môžu viac dýchať,
  • sieťovina – je odolnejšia voči opotrebovaniu, ale nie je taká príjemná na dotyk a menej „priedušná“, je lacnejšia.

Pod vrchným materiálom nájdeme rôzne výplne z pevného molitanu, peny a podobných materiálov, používajú sa rôzne riešenia. Hlavnou úlohou je, samozrejme, čo najlepšie chrániť ruku pred sekaním alebo zasiahnutím rôznymi nárazmi, napríklad letiacim pukom. Pevnosť a ochranu končatiny zvyšujú aj často používané výstuhy z pevného plastu, ktoré sú umiestnené vnútri rukavice. Ale, samozrejme, že sú kvôli tomu tuhšie.

Dlaň

Na oblasť dlane hokejových rukavíc sa kladie najväčší dôraz z hľadiska odolnosti materiálu proti predratiu a tiež citlivosti úchopu. Ide o najviac namáhanú časť vybavenia, podľa kvality vyhotovenia dlane možno posúdiť úroveň modelu rukavíc.

Základná rukavica má dlaň vyrobenú z jednovrstvového materiálu s minimálnym prešívaním. Čím profesionálnejšie modely, tým častejšie sa objavuje viac vrstiev materiálov odolných proti predratiu s výrazným prešívaním. Na povrchu dlane je grip, ktorý poskytuje hráčovi oveľa stabilnejší a lepší pocit z hokejky. Výrobcovia sa potom predháňajú v rôznych špeciálnych prvkoch, ktoré napríklad tlmia nárazy, zlepšujú priedušnosť a vetranie.

Druhy materiálu dlane

Z hľadiska materiálu sa pri výbere stretnete s mnohými možnosťami, či už ide o rôzne typy umelej tkaniny, alebo imitácie pravej kože, ktoré sú najobľúbenejšie. Stretnete sa s týmito názvami a označeniami: Nash, Micronash, AX Suede, Clarino, Sure grip, Pearl Mustang, Yellow Mustang, Kangaroo, Digital, Digital Microvent, Digital Tacky.

Dizajn dlane je naozaj individuálna záležitosť a hráč si musí sám odskúšať niekoľko modelov, aby zistil, čo mu najviac vyhovuje.

Treba poznamenať, že materiály sa môžu správať inak, keď sú suché a keď do seba absorbujú vlhkosť z potu, čo sa, samozrejme, často stáva počas intenzívnej hry. Profesionáli dokonca zvyčajne používajú dva páry tých istých rukavíc kvôli pohodliu a dobrým vlastnostiam materiálu. Počas prestávok medzi tretinami si vymieňajú mokré rukavice za suché a používajú aj špeciálne sušiče rukavíc, aby mali jeden pár suchých rukavíc na ďalšiu tretinu.

Oprava dlane

Najmä pri lacnejších modeloch hokejových rukavíc môže dôjsť k rýchlejšiemu predratiu dlane. Skôr ako ich vyhodíte do koša a budete hľadať nové, je tu možnosť dať si vybavenie opraviť.

Nový poťah sa môže na dlane prišiť, ale je dôležité, aby na nich zostali aspoň okraje pôvodného materiálu, ku ktorým nový povrch priľne. Ak je dlaň pretrhnutá až po okraje a vonkajšiu stranu rukavíc a prstov, oprava nebude možná.

Vnútro rukavice

Okrem vonkajšej strany rukavíc, t. j. chrbta ruky, hornej časti prstov a dlane, môžete rozdiely medzi rukavicami hľadať aj na vnútornej strane. Každý si musí vybrať to, čo mu vyhovuje, ale napríklad pri drahších modeloch sa môžete tešiť na naozaj pohodlný pocit pri hraní.

Takéto rukavice sú vybavené funkčnými materiálmi, ktoré odvádzajú vlhkosť z rúk. Hokejisti často bojujú so zápachom výstroja. Je to spôsobené najmä baktériami v pote, ktorý po dlhom čase jednoducho zapáchajú. Tento nepríjemný efekt možno zmierniť napríklad použitím vnútorného antibakteriálneho materiálu, ktorý sa používa aj v rukaviciach.

Prsty

Ako sa uvádza v článku, jednou z najdôležitejších úloh hokejových rukavíc je chrániť ruku pred zranením. Najmä v súvislosti s úrovňou ochrany sa okrem umiestnenia penových výplní, výstuh a bočnej ochrany rieši ešte jeden parameter, ktorý môže byť na prvý pohľad úplne nepodstatný. Ide o konštrukciu prstov rukavice, konkrétne rozdelenie na jednotlivé články.

Pri výbere sa môžete riadiť tým, že rozdelenie prstov na viac článkov vám poskytne lepší pocit pri držaní hokejky, úchop bude pohodlnejší. Na druhej strane, ak siahnete po rukaviciach s menším počtom článkov, ochrana prstov bude lepšia. Pri profesionálnych rukaviciach najčastejšie nájdete tri, prípadne štyri články, zatiaľ čo pri amatérskych rukaviciach často nájdete len dva.

Rieši sa najmä konštrukcia palca, kde je ochrana zvyčajne najväčšia. Kĺb je chránený proti vykĺbeniu a zvyčajne má dva alebo dokonca len jeden článok, čo ovplyvňuje ohybnosť prsta.

Farba

Na konci článku sme ponechali jeden parameter, ktorý nepovažujeme za podstatný, ale napriek tomu, ak sa rozhodujete medzi dvoma rukavicami, ktoré absolútne spĺňajú vaše požiadavky na funkčnosť, môžete ho zohľadniť. Ide o farebné vyhotovenie.

Buď sa stretnete s modelmi jednofarebnými, čo je častejší prípad lacnejších alebo detských rukavíc, alebo sa často vyrábajú v rôznych farebných kombináciách. Medzi najčastejšie používané farby patria tmavé odtiene modrej (navy), čiernej a červenej. Môžete si tiež vybrať napríklad kombináciu, ktorá sa hodí k vášmu dresu alebo klubovej farbe.

Ukázať hokejové rukavice

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov