Poradňa

Výber hokejky

Ako si vybrať hokejku? Výber správnej hokejky je mimoriadne dôležitý pre začiatočníkov aj pokročilých hráčov. V nasledujúcich odsekoch sa vám pokúsime čo najlepšie pomôcť pri výbere tej správnej hokejky. Pozrieme sa na to, ako si vybrať stranu, aká je ideálna dĺžka a tvrdosť hokejky a z akých materiálov sa vyrába.

Strana

Pri výbere hokejky musíme v prvom rade poznať jej stranu. Ako si vybrať stranu?

 

Ak máte pri držaní hokejky pravú ruku dole, potrebujete mať hokejku na pravej strane.

Ak máte pri držaní hokejky ľavu ruku dole, potrebujete mať hokejku na ľavej strane.

Existujú aj hokejky s rovnou čepeľou, ktoré sa používajú napríklad u malých detí, kde si nie sme istí zakrivením.

 

Ak je v názve hokejky pre hráčov a brankárov v našom obchode písmeno L - left, ide o ľavý oblúk, a ak je v názve písmeno R - right, ide o pravý oblúk. To isté platí aj pre označenie veku. Ak v názve hokejky nájdete skratku SR - senior, ide o hokejku pre dospelých, ak je v názve skratka INT - intermediate, ide o úroveň medzi dospelým a detským hokejom, a ak je v názve skratka JR - junior, ide o hokejku určenú pre deti.

Dĺžka hokejky

Ako vybrať dĺžku hokejky? Na určenie správnej dĺžky môžete použiť jednu z dvoch možností.

  • Ak zmeriate dĺžku hokejky bez korčúľ, mala by siahať po úroveň nosa.
  • Ak odmeriate dĺžku hokejky s korčuľami, mala by siahať po úroveň brady.

Tieto merania odporúčame brať ako základ, pretože každému hráčovi vyhovuje iná dĺžka hokejky. Na pokročilejšej úrovni si väčšina útočníkov vyberá kratšie hokejky, ktoré im umožňujú rýchlejšiu prácu s pukom a pomáhajú technickým hráčom. Na druhej strane obrancovia si vo väčšine prípadov vyberajú dlhšie hokejky pre lepší dosah pri bránení a ostrejšiu strelu.

 

Tvrdosť hokejky

Čím nižšie je uvedené číslo tvrdosti hokejky, tým viac pruží. Naopak, čím vyššie číslo, tým ťažšie sa hokejka ohýba. Mladším hráčom a začiatočníkom odporúčame vybrať čo najpružnejšie hokejky, na ktorých sa najlepšie naučia strieľať. U pokročilejších hráčov záleží na tom, čo vyhovuje konkrétnemu hráčovi. Vo väčšine prípadov si útočníci vyberajú mäkšie hokejky a obrancovia tvrdšie hokejky. Pri drevených hokejkách nie je ich tvrdosť špecifikovaná.

 

Tvrdosť hokejky by sa mala odvíjať aj od výkonnostného fondu hráča. Teda ak si silový typ hráča vyberie tvrdšiu hokejku, technickejší typ by si mal vybrať mäkšiu. Najčastejšie používaná tvrdosť hokejky pre dospelých hráčov je v rozmedzí 80-87 flex.

Materiál

V súčasnosti sa najčastejšie používajú kompozitové hokejky, ale svoje miesto si nájdu aj drevené. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody, ktoré si tu preberieme.

 

Kompozitové hokejky

Najčastejšie používaný typ hokejok, ktorému dáva prednosť drvivá väčšina hokejistov. Medzi najväčšie výhody kompozitových hokejok patrí nízka hmotnosť, lepší pocit, prenos energie a odolnosť voči vode. Nevýhodou je jednoznačne vyššia obstarávacia cena a nižšia odolnosť voči poškodeniu.

 

Drevené hokejky

Hokejisti, ktorí používajú drevené hokejky, sú dnes už skôr výnimkou. Vlastnosti drevených hokejok sa výrazne líšia od vlastností kompozitových hokejok. Napriek tomu existujú prípady, keď vám drevená hokejka dobre poslúži. Napríklad pre deti, ktoré s hokejom ešte len začínajú, je drevená hokejka skvelá na osvojenie si základov. Najväčšou výhodou drevených hokejok je bez pochýb ich obstarávacia cena a odolnosť voči zlomeniu. Medzi nevýhody patria horšie jazdné vlastnosti puku, vyššia hmotnosť a slabá odolnosť voči vlhkosti a vode.