Poradňa

Ako sa starať o skĺznicu

Takmer  nulová starostlivosť o bežecké lyže je častou chybou najmä lyžiarov - turistov. Čudujete sa, že susedovi idú tie lyže tento rok nejako lepšie? Ako to, keď netrénoval, vosk ste namazali pred výjazdom rovnako a ani nemá posledný model z televíznej reklamy? Možno len venoval skĺznici svojich lyží hodinu navyše a tie sa mu teraz odmenia pohodovou jazdou. 

Nové lyže/príprava na sezónu

Pokiaľ ste si vybrali bežecké lyže športové alebo dokonca závodné, budú mať pravdepodobne na skĺznici drobné rovnobežné drážky, ktoré značia vybrúsenú štruktúru. Pred parafínovaním je tiež nutné ich prečistiť bronzovou kefkou. U turistických sa nemusíte báť skĺznicu jemne prejsť od špičky k pätke aj brúsnym papierom.  Takýmto procesom zbavíte lyže polyetylenových vlákien, ktoré sa na skĺznici vytvorili už pri výrobe a otvoríte skĺznicu pre optimálnu absorpciu vosku.

 

Parafínovanie

Vďaka nanášaniu parafínu za tepla zbavíte skĺznicu všetkých nežiaducich nečistôt a pripravíte lyže pre ďalšie vosky. Najlepšie sa vám bude s lyžami pracovať pri izbovej teplote. Pri zažehľovaní sa držte pokynov výrobcu parafínov, ktoré používate. Obecne by sa teplota žehličky mala pohybovať okolo 110°C a žehlička by po povrchu skĺznice mala takmer plávať. Pozor na rovnomerný pohyb, aby sa vám skĺznica v niektorých miestach neprehriala! Po vychladnutí stiahnite prebytočný vosk zo skĺznice plastovou škrabkou, taktiež je nutné vyčistiť parafín z drážky, inak lyže nebudú držať smer. Na záver môžete skĺznicu opäť prečistiť bronzovou kefou. 

Po jazde

Rovnako ako je nutné sa o lyže starať pred výjazdom, ani po návrate by sme ich nemali hneď postaviť do kúta. Je potrebné stiahnuť zvyšky vosku kovovou škrabkou a skĺznicu vyčistiť metódou zažehľovania. Sklzový vosk dávame dole plastovou škrabkou ešte za tepla. Klistrov a mäkkých voskov sa zbavujeme najlepšie špeciálnym odstraňovačom, ktorý používame podľa návodu výrobcu. Nepoužívajte preto technický benzín, mohol by chemicky porušiť štruktúru skĺznice!

Najlepšie je lyže ihneď znova naparafínovať a vrstvu stiahnuť až pred ďalšou jazdou, kľudne až ďalšiu sezónu. Skĺznica tak zostane chránená pred nečistotami a lyže budú pred ďalšou jazdou optimálne upravené.

 

Opravy skĺznice

Malé ryhy a škrabance od kamienkov a iných nečistôt na trati nemusia byť hneď dôvodom na vyhodenie inak kvalitných lyží. Ryhy si môžete zaceliť aj doma vďaka malým pomocníkom. Môžete použiť kofixovú sviečku na zaliatie škrabancov. Po nakvapkaní je len nutné vrstvu zarovnať so skĺznicou a zabrúsiť napríklad jemným brúsnym papierom. Použiť je možné aj grafitový prášok. Pri jeho použití sa držte návodu od výrobcu.  

Voskovanie bežeckých lyží

Na trhu je k dispozícií už toľko rôznych typov voskov, že vybrať ten správny vypadá ako nadľudská úloha. Pokiaľ sa vak budete riadiť niekoľkými pravidlami zistíte,, že mazanie nie je až taká alchýmia ako vyzerá.

 

Korčuľovanie vs. klasika

Vzhľadom k odlišnej ploche odrazu, existujú aj odlišné požiadavky na mazanie podľa preferovaného štýlu jazdy. Pri korčuľovaní sa nemusíte zaoberať stúpajúcimi voskami, k pohodlnej jazde úplne postačí zažehlenie sklzových voskov pre zníženie trenia a môžete vyraziť. K jazde v stope si len stým ale nevystačíte. Takmer nevyhnutnosťou sa pre Vás stanú takzvané stúpacie vosky, ktoré sa nanášajú iba na odrazovú plochu. Výber vosku sa riadi niekoľkými pravidlami a osobné skúsenosti každého lyžiara.

Výber vosku

Po ktorom vosku zo širokej ponuky výrobcov siahnete, závisí na niekoľkých vonkajších faktoroch:

  • Teplota – vzduchu, ale aj s ňou súvisiaca teplota snehu. Tá je omnoho stabilnejšia než teplota vzduchu a rozdiely môžu byť až nečakane veľké.
  • Štruktúra snehu – kľúčový aspekt správneho výberu. Štruktúra snehu, teda veľkosť jeho zrniek závisí aj na jeho novote a okolitej teplote vzduchu. Napríklad tvrdé kryštáliky starého snehu majú ostré hroty a vybraný vosk tak musí byť veľmi odolný proti obrúseniu. Nový prašan naopak vosk tak rýchlo neobrúsi, nepotrebujete teda natoľko odolnú variantu. Zmeniť štruktúru snehu môže aj silný vietor.
  • Vlhkosť snehu – ovplyvňuje jeho priliehavosť a tým sklzové vlastnosti lyžiara.
 

Vhodný vosk alebo ich kombinácie tak najlepšie vyberiete podľa údajov od výrobcu, pre ktorý typ snehu a akú teplotu je konkrétny produkt určený. Nezabudnite, že tieto podmienky sa menia v priebehu dňa aj s meniacou sa nadmorskou výškou!

Stúpací vosk vs. klister

Stúpacie vosky, najrozšírenejšie vosky medzi lyžiarmi - turistami, tzv. valčeky, používame na nový prašan alebo starší, ale jemnozrný sneh. Je možné použiť aj viac vrstiev, prípadne najprv zažehliť vosk podkladový - to je vhodné najmä u staršieho snehu, ktorý má ostrejšie hroty. Pred nanesením stúpacieho vosku ľahko rozrušíme skĺznicu na odrazovej ploche brúsnym papierom. Vosk zvolený podľa údajov výrobcu na produkte nanesieme tenkými čiarkami naprieč skĺznici na odrazovú plochu a korkom starostlivo rozotrieme do čo najtenšej vrstvy. Pre optimálne priľnutie vosku je dôležité, aby bola skĺznica lyže dostatočne suchá. Pokiaľ Vám na skĺznici ostanú hrudky, čaká Vás na trati nepríjemné prekvapenie v podobe zvýšeného trenia.

 

Klistry, mäkké, tekuté a lepivé vosky sa hodia do ľadovej stopy a na hrubozrnný, mokrí sneh. Výber vhodného klistru je potrebné prispôsobiť podľa údajov od výrobcu uvedeného na obale produktu. Rovnako ako u tuhých stúpacích voskoch je dobré zvýšiť odolnosť klistru zažehlením podkladovej vrstvy. Vosk nanášame v tenkej vrstve naprieč odrazovej ploche skĺznice, pričom mazacia komora pre tekuté vosky je o niečo kratšia ako u tuhých valčekov. Roztierame potom plastovou špajľou, ktorá často býva už súčasťou balenia. Pokiaľ sa chystáte namazať až v teréne, je lepšie nosiť tubu s klistrom blízko u tela, aby vosk zimou príliš nestuhol! 

 

Výrobcovia dnes vedľa klasických turistických voskov prinášajú na trh aj mnoho noviniek určených primárne pre závodníkov. Výnimkou tak nie sú vosky v prášku, klasické vosky s prímesou fluóru, alebo dokončovacieho spreja. Návod k použitiu od výrobcu je vždy súčasťou obalu produktu.