Bežecké viazanie

Časy širokého viazania založeného na zacvaknutí niekoľkých tŕňov do špičiek topánok už sú našťastie za nami. Vďaka technologickému pokroku sa dnes lyžiari môžu tešiť z viazania bezpečnejšieho, pohodlnejšieho a predovšetkým umožňujúceho nezrovnateľne lepšieho spojenia medzi topánkou a lyžou a zvyšujúceho tak jej ovládateľnosť. V súčasnej dobe vedľa seba koexistujú dva zrovnateľné systémy a ich najnovšie závodné varianty. Podľa modelu topánok na bežky si vyberiete správne bežecké viazanie. 


Bežecké viazanie NNN (New Nordic Norm)

Viazanie od firmy Rottefella s hrazdičkou a dvoma pozdĺžnymi vodiacími drážkami. V turistickom prevedení je k dispozícií ako nášľapné, ktoré môže lyžiar vypnúť iba pomocou palice. Vo vyšších kategóriách ho nájdeme aj v nenášľapnej forme. Rovnako tak rozlíšime univerzálne viazanie a špeciálne určené na klasiku, alebo skate líšiace sa rozdielnou tvrdosťou gumového flexoru v prednej časti viazania. Pozdĺžne drážky držia topánku pevne na svojom mieste a umožňujú tak perfektnú kontrolu nad lyžou.


Bežecké viazanie SNS (Salomon Nordic System)

Nášľapné viazanie od firmy Salomon s hrazdičkou a jednou pozdĺžnou vodiacou drážkou. Na trhu nájdeme niekoľko variant od univerzálneho viazania, cez klasické až po viazanie určené priamo pre skate. Rôzne typy sa líšia tvrdosťou gumového flexoru v prednej časti viazania, ktorý zabezpečuje návrat topánky do pôvodnej pozície a zabraňuje príliš veľkému pohybu topánky smerom vpred. Širšia drážka umožňuje pohodlné čistenie od snehu a ďalších nečistôt z trate.


Závodné viazanie– NIS (Nordic Integrated System)

Viazanie od Rottefelly určené pre závodné lyžovanie. Skladá sa z doštičky namontovanej na lyži a samostatného viazania, ktoré sa na doštičku zacvakne bez zložitej montáže. Bežecké viazanie zaisťuje ešte tesnejší kontakt medzi topánkou a lyžou a umožňuje tak ich dokonalú kontrolu. Systém je kompatibilný aj so všetkými topánkami so systémom NNN.


Závodné a športové viazanie– SNS Pilot Skate/ SNS Pilot Classic

Viazanie od Salomonu určené pre závodné lyžovanie. Viazanie na skate a klasiku je vybavené jedinečným systémom dvoch hrazdičiek, čo umožňuje nie len lepšie spojenie topánky s lyžou, ale súčasne aj lepšiu ovládateľnosť lyže.