Ako vybrať lezecký postroj (úväzok)

Redakcia Sportisimo

1.5.2022 • 9 min čítania

Lezecký postroj sa používa na pripútanie lezca k lanu. Netreba zdôrazňovať, že ide o dôležitú súčasť výbavy, ktorá má zásadný vplyv na celkovú bezpečnosť a pohodlie pri lezení. Podľa akých parametrov by ste si mali vybrať postroj?

Časy, keď sa lezec uviazal priamo na lano alebo sa spoliehal na podomácky vyrobené pomôcky, sú našťastie preč. V súčasnosti sa vyrába celý rad osvedčených a otestovaných lezeckých postrojov.

Každý používateľ bude mať pri výbere vhodného modelu iné požiadavky, najmä v závislosti od lezeckej disciplíny. To neznamená, že v jednom univerzálnom postroji nemôžete robiť takmer všetko, ale niektoré typy nebudú v určitých situáciách najpohodlnejšie. Niektoré drobné predmety môžu v postroji chýbať alebo naopak, byť zbytočné. Preto je oveľa lepšie, ak výrobok presne zodpovedá vašim potrebám.

Aké otázky by ste si mali položiť na začiatku výberu?

 • Pre koho si zaobstarávate lezecký postroj?
 • Ako sa bude tento postroj využívať?
 • V akom cenovom rozpätí sa pohybujete?

Ukázať lezecké postroje

Zhrnutie

 • Typ – Základný typ je sedák, ktorý možno použiť vo väčšine disciplín. Na ferratách, v horách a na iných miestach, kde hrozí riziko dlhých pádov, môžete nosiť kombinovaný postroj. Okrem sedáka ho tvorí ešte hrudný postroj.
 • Konštrukcia – Na športové a výkonnostné lezenie si vyberte ľahší sedák s minimálnou výstelkou. Pohodlnejšie verzie s hrubšou výstelkou sú vhodné pre začiatočníkov a rekreačných lezcov. Oceníte ich aj na viacdĺžkach. Pre viacdĺžky a tradičné lezenie si ustrážte aj vyšší počet materiálových pútok.
 • Určenie – Pánske (unisexové) postroje sú vhodné pre mužov a často aj pre robustnejšie ženy. Dámske modely sa líšia zvýšeným bedrovým pásom, užším obvodom pásu a nohavíc a širšou výstelkou. Detské postroje odrážajú anatómiu najmenších lezcov.
 • Veľkosť – Veľkosť postrojov je uvedená rovnako ako pri oblečení – od XS po XXL. Okrem telesných proporcií zohľadnite aj počet vrstiev. Tento aspekt bude zohrávať úlohu najmä pri zimnom lezení.
 • Hmotnosť – Ľahký sedák vás nebude toľko zaťažovať, ale bude menej pohodlný. Preto si musíte ujasniť, či je vašou prioritou hmotnosť, alebo pohodlie. Najľahšie modely vážia stovky gramov, ťažšie postroje majú hmotnosť až okolo 1 kg.
 • Lezecká disciplína – Na športové lezenie alebo lezenie na umelej stene si zaobstarajte ľahký jednoprackový postroj s fixnými nohavičkami. Na viacdĺžky je vhodnejší univerzálny trojprackový model s nastaviteľnými nohavičkami a väčším počtom materiálových pútok. V horách má zmysel štvordielny sedák s hrubou výstelkou. Špeciálne postroje na ľadovcovú turistiku a skialpinizmus umožňujú nasadiť si ich spolu s lyžami.

Typ

Existujú štyri základné typy postrojov.

 • Sedací postroj – Základný typ s najširším využitím. Môže sa používať samostatne alebo v kombinácii s prsným postrojom. Vyrába sa v ľahkej verzii na športové a výkonnostné lezenie a v zložitejšej „zimnej“ verzii s prackami a nastaviteľnými nohavičkami.

 • Celotelový postroj – Súbor popruhov, ktoré si lezec omotá okolo stehna a hornej časti tela. Celotelové postroje majú zmysel najmä pre deti, pretože tento typ najlepšie zabraňuje vykĺznutiu z postroja. Podmienkou používania celotelového postroja je horné istenie – postroj nezaručuje optimálnu polohu v prípade pádu. Pri vysokohorskej turistike sa niekedy používajú celotelové postroje pre dospelých.

 • Prsný postroj – Postroj, ktorý sa upevňuje v hornej polovici tela. Prsný postroj sa nesmie používať samostatne, iba v kombinácii. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k ortostatickému šoku a zlyhaniu krvného obehu počas visu.

 • Kombinovaný postroj – Kombinácia sedacieho a prsného postroja, ktorú možno označiť za najbezpečnejšie riešenie. Podobne ako pri celotelových postrojoch je bod upevnenia nad ťažiskom tela. V tomto prípade však umožní optimálny vis a zabezpečí správnu polohu počas pádu. Kombinované postroje sa hodia na ferratách, v horách a na iných miestach, kde hrozí riziko dlhých alebo nekontrolovaných pádov.

Konštrukcia

Forma postroja sa preto môže mierne líšiť. Z akých častí sa skladá bežný sedák?

 • Bedrový pás – Jedna z hlavných častí postroja. Rozšírená časť okolo bedier zaisťuje pohodlnú oporu vo vise. Šírka a pevnosť výstelky určuje, aký pohodlný bude postroj počas dlhšieho sedenia alebo pádu. Na utiahnutie na mieru sa používajú popruhy a pracky.
 • Sťahovacia spona – Na utiahnutie bedrového pásu sa štandardne používajú 1 – 2 spony.
 • Nohavice – Mäkké popruhy na nohy. Opäť platí, že čím hrubšia je výstelka, tým pohodlnejšie je sedenie v postroji. Nohavice môžu mať nastaviteľný obvod, ktorý môžete regulovať pomocou praciek.
 • Istiace oko – Srdce celého postroja, často farebne odlíšené. Hlavný pevnostný bod, do ktorého sa pripína istenie cez karabínu (alebo sa viažete priamo na lano cez oko).
 • Sťahovacie body na viazanie – Zosilnené sťahovacie oká v oblasti pása a spojenia nohavíc, ktoré držia celý postroj pohromade. Pri viazaní nimi prechádza lano.
 • Materiálové pútka – Cca 2 až 4 pútka navrhnuté na prenášanie materiálu – karabín, expresiek, slučiek alebo napríklad lezeckej obuvi a pod. Nájdete ich po stranách bedrového pásu. Ich nosnosť je približne 5 kg. Niektoré sedacie postroje sa dodávajú so slotom na nosič materiálu (takzvaný caritool) pre lepšiu organizáciu. V praxi je to plastová karabína s drôteným zámkom.
 • Pružné pásy – Sú zodpovedné za nastavenie správnej vzdialenosti medzi nohavičkami a pásom, čo priamo ovplyvňuje pohodlie.
 • Ťahacie pútko – Pri niektorých modeloch uvidíte na zadnej časti bedrového pásu ešte ťahacie pútko, takzvaný haul loop. To sa používa na pripojenie druhého lana. Vzhľadom na svoju nosnosť nie je v žiadnom prípade určené na istenie.

Ľahšie sedacie postroje s minimálnou výstelkou sú vhodné najmä na športové a výkonnostné lezenie. Ich slabinou je však komfort. Začiatočníci, rekreační lezci a milovníci viacdĺžkového lezenia by si mali vybrať viac vystlané sedáky.

Konkrétna disciplína sa premietne aj do požadovaného počtu materiálových pútok. Pri lezení na stene potrebujete len minimum ôk, pretože nepotrebujete takmer žiadne vybavenie. Na druhej strane, pri tradičnom lezení alebo viacdĺžkach oceníte každé pútko navyše.

Určenie

Telesné proporcie mužov a žien sú odlišné, nehovoriac o deťoch. Preto sa stretnete s tromi typmi postrojov.

Pánske (unisexové) postroje

Modely určené pre mužov alebo pre ženy, ktorým sa nepáči dámsky dizajn. Popruhy sú navrhnuté pre robustnejšiu mužskú postavu, preto teoreticky budú sedieť skôr urastenejším ženám.

Dámske postroje

Na prvý pohľad sa líšia dizajnom a farebným vyhotovením. Zmeny sú však zásadnejšieho charakteru. Pri dámskych postrojoch spravidla uvidíte:

 • zvýšený bedrový pás (dámy mávajú zvyčajne vyšší pás, a preto je vzdialenosť medzi pásom a nohavicami predĺžená),
 • užší obvod pásu a nohavíc (ženy majú zvyčajne užší pás a štíhlejšie nohy ako muži),
 • širšia výstelka (vyššia potreba pohodlia).

Kľúčom je však individuálne pohodlie, nikde nie je napísané, že žena musí nevyhnutne siahnuť po dámskom postroji.

Detské postroje

Lezecké postroje pre najmenších lezcov, ktoré zohľadňujú detské proporcie. Často sa dodávajú vo veselších farbách. Pre menšie deti majú podobu celotelových postrojov, zatiaľ čo väčšie ratolesti si môžu vybrať z detských sedacích postrojov.

Veľkosť

Veľkosť lezeckých postrojov je označená ako pri oblečení, t. j. štandardne od XS po XXL. Skôr ako siahnete po svojej obvyklej veľkosti, zamyslite sa nad podmienkami, v ktorých budete liezť. Postroj si totiž nasadzujete na oblečenie. Pri väčšom počte vrstiev musíte tento aspekt zohľadniť.

Ako správne otestovať sedací postroj?

 1. Uvoľnite všetky pracky a oblečte si postroj. Dávajte pozor, aby nohavice alebo popruhy neboli prekrútené.
 2. Dotiahnite si bedrový pás. Jeho správna poloha je mierne nad bedrovými kĺbmi, mäkké časti pásu by sa mali prekrývať.
 3. Utiahnite nohavice. Medzi vaším telom a postrojom v bedrovom páse a na nohaviciach by malo byť miesto pre približne 1 až 2 prsty. Táto rezerva je dostatočná pre situácie, keď sa potrebujete trochu lepšie obliecť.
 4. Skontrolujte, či nie sú skrútené spony alebo oká. Istiace oko by nemalo byť príliš krátke, inak by vás sedací postroj mohol obmedzovať v pohybe.
 5. Ak máte možnosť, skúste sa na chvíľu zavesiť na lano. To je najlepší spôsob, ako zistiť, či vám postroj vyhovuje.
 6. Nikde netlačí, nič nereže a vy sa cítite pohodlne? Gratulujeme, práve ste našli vhodný sedací postroj!

Hmotnosť

Čím je sedací postroj ľahší, tým menej vás pri lezení zaťažuje. To však neznamená, že by ste mali za každú cenu hľadať najľahšie postroje. Uvedomte si, že nízka hmotnosť je spôsobená najmä slabou výstelkou. Je to teda do veľkej miery prípad voľby medzi hmotnosťou a pohodlím.

Ľahké sedacie postroje si vyberajú najmä športoví a výkonnostní lezci. Model s nízkou hmotnosťou sa vám bude hodiť aj na ľadovcovú turistiku. Naopak, pri dlhom sedení na istiacom stanovisku vás bude zaujímať najmä pohodlie a hmotnosť pôjde bokom. Najľahšie sedacie postroje vážia v nižších stovkách gramov, ťažšie modely až okolo 1 kg.

Lezecká disciplína

Pri výbere postroja bude rozhodujúca najmä konkrétna činnosť. Ako vyzerajú postroje na najpopulárnejšie lezecké disciplíny?

Športové lezenie/umelá stena

Ak väčšinu času trávite lezením v skalných oblastiach alebo tréningom na umelej stene, siahnite po jednoprackovom postroji. Je ľahký a priedušný. Vystlanie nie je až také dôležité, na sedacom postroji nebudete visieť dlho, maximálne pri spúšťaní. Jedna pracka v páse vám postačí, nohavičky nemusia byť nevyhnutne nastaviteľné. Neprekáža ani menší počet pútok na materiál, na postroji budete mať len expresky, karabínu s poistkou a prípadne odsedávaciu slučku.

Základné parametre:

 • nízka hmotnosť,
 • menej výstelky,
 • jedna pracka v páse,
 • skôr fixné nohavičky,
 • cca 2 až 4 materiálové pútka.

Skalné lezenie/viacdĺžky

Pre viacdĺžky sú najvhodnejšie trojprackové postroje. Tie predstavujú najuniverzálnejšiu voľbu. Často sa s nimi stretnete napríklad pri lezení na skaly, ale dajú sa použiť takmer kdekoľvek. Vďaka nastaviteľným nohavičkám môžete pod ňu dobre vrstviť oblečenie. Vyšší stupeň pohodlia na istiacom stanovisku zaručí stredne hrubá výstelka. Na materiál budete potrebovať aspoň štyri pútka.

Základné parametre:

 • relatívne nízka hmotnosť,
 • jedna pracka v páse,
 • nastaviteľné nohavičky,
 • stredná výstelka,
 • 4 materiálové pútka, slot na caritool.

Horské lezenie/zimné lezenie

V horách budete potrebovať širší a dobre vystlaný bedrový pás, aby ste sa cítili pohodlne. Obľúbené sú postroje so štyrmi prackami – dve pracky v páse umožňujú správne vycentrovanie viazacieho oka. Spolu s nastaviteľnými nohavičkami uľahčia aj vrstvenie oblečenia. Vítaný je aj haul loop a väčší počet materiálových ôk.

Základné parametre:

 • pohodlné polstrovanie,
 • vyššia hmotnosť a odolný materiál,
 • dve pracky v páse,
 • nastaviteľné nohavičky,
 • 4 – 6 materiálových pútok, slot pre caritool, haul loop.

Ľadovcová turistika/skialpinizmus

Tu sa kladie dôraz najmä na nízku hmotnosť a dobrú zbaliteľnosť. V postroji sa zriedkakedy sedí, preto neprekáža absencia hrubšej výstelky. V niektorých modeloch nájdete odlišnú konštrukciu nohavičiek, ktorá umožňuje nasadenie aj s lyžami alebo mačkami na nohách. Ďalším charakteristickým rysom je menší počet materiálových pútok.

Základné parametre:

 • nízka hmotnosť,
 • minimalistická výstelka,
 • jednoduché balenie,
 • špeciálna konštrukcia na navliekanie s lyžami,
 • menší počet materiálových ôk (často len 1 – 2).

Ukázať lezecké postroje

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov