Ako vybrať inline korčule

Redakcia Sportisimo

10.4.2023 • 10 min čítania

Inline korčuľovanie sa stalo jedným z najpopulárnejších rekreačných športov a tomu sa prispôsobil aj sortiment korčúľ, ktorý je pomerne široký a ponúka veľa možností pre začiatočníkov aj skúsených korčuliarov. Správne inline korčule posunú vašu jazdu o úroveň vyššie, budú pohodlnejšie a pomôžu vám dosiahnuť lepší výkon.

Pred tým, ako sa vyberiete do obchodu a vyberiete si nové kolieskové korčule alebo preskúmate e-shop, poradíme vám, na čo sa pri ich výbere zamerať.

Zhrnutie

 • Typ korčúľ či už hľadáte inline korčule na dlhé jazdy, rekreačné korčuľovanie pre zábavu, alebo na podávanie športových výkonov, na výber máte medzi fitnes aj inline korčuľami. Máte radi inline hokej? Potom siahnite po korčuliach vyrobených špeciálne pre tento šport.
 • Veľkosť koliesok menšie kolieska s priemerom do 80 mm sú pomalé a vhodné pre začiatočníkov. Stredne veľké s priemerom 80 až 90 mm sú už rýchlejšie, jazdu na nich teda zvládnu skôr pokročilí korčuliari. Kolieska od 90 mm vyššie sú rýchle a na korčuliach si musíte byť naozaj istí.
 • Tvrdosť koliesok je vyznačená na stupnici od 75A do 90A. Mäkké kolieska do 80A sú pomalšie, ale lepšie absorbujú nárazy a pevnejšie priľnú k povrchu. S tvrdšími kolesami sa budete pohybovať rýchlejšie, ale na úkor pohodlia.
 • Ložiská - zabezpečujú plynulé otáčanie kolies, čo vám uľahčí a zrýchli jazdu. Sú rozdelené do tried podľa rôznych noriem. Najčastejšie sa stretnete s označením ABEC1 až ABEC9. Triedy 1 až 3 sa používajú pre lacné korčule, najčastejšie sa stretnete s ložiskami ABEC7, ktoré sú dostatočne kvalitné, ak očakávate naozaj rýchlu jazdu, hľadajte ABEC9.
 • Dĺžka a materiál rámu dlhší rám sa vám bude ťažšie ovládať, ale budete mať lepšiu stabilitu, keď na ňom naberiete rýchlosť, zatiaľ čo kratší rám je pravý opak. Materiál, s ktorým sa najčastejšie stretnete, je odolný plast, ktorý nedokáže tak dobre využiť vstupnú energiu, takže je vhodný pre začiatočníkov a rekreačné korčuľovanie, ďalej hliník, ktorý ocenia športoví korčuliari, a karbón pre pretekárske korčule.
 • Veľkosť korčúľ korčule skúšajte popoludní a s hrubými ponožkami. Mali by ste cítiť obopnutý priehlavok, oporu vo vonkajšej časti chodidla a tiež oporu celého členka, ktorá vyrovnáva vašu váhu na úzkych kolieskach. Prsty na nohách nesmú byť ohnuté a môžu sa zľahka dotýkať špičky korčule alebo mať pred ňou malú rezervu.
 • Inline korčule pre deti detské korčule by mali mať menšie kolieska, ktoré deťom nedovolia jazdiť príliš rýchlo. Dôležité je tiež pevné obopnutie chodidla, aby sa zlepšila stabilita a chránil členok pred zraneniami. Pre deti sú obľúbené korčule 2 v 1, ktoré sa dajú ľahko zmeniť na korčule na ľad.

Ukázať inline korčule

Typ korčule

Inline korčuľovanie už nie je len korčuľovanie na cyklochodníku a tomu sa prispôsobil aj sortiment korčúľ, ktoré sú rozdelené podľa použitia:

 • Fitnes inline korčule sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých korčuliarov, ktorí sa na nich chystajú na športový výkon. Sú pohodlné a dostatočne obopínajú nohu na desiatky kilometrov jazdy.
 • Inline hokejové korčule tesnejšie obopínajú chodidlo, aby poskytovali maximálnu poru počas dynamického korčuľovania počas hokejovej hry. Keďže však nie sú príliš pohodlné, dlhá jazda v nich by nebola úplne príjemná.

 • Špeciálne typy korčúľ sú zas zamerané na konkrétnu cieľovú skupinu športovcov a sú vhodné pre špecifické štýly jazdy. Patria sem speed korčule (pretekárske), mestské korčule, aggressive (na použitie v skateparku na skoky a triky), trekingové korčule alebo dokonca korčule do prírody s nafukovacími kolesami.

Veľkosť koliesok

Veľkosť koliesok ovplyvňuje rýchlosť, stabilitu a ovládateľnosť inline korčúľ. Nájdete ju označenú v milimetroch, ktoré udávajú dĺžku ich priemeru, a pri bežných fitnes korčuliach pre dospelých sa pohybuje od 74 do 100 mm.

Priemer Veľkosť koliesok

Rýchlosť

Do 80 mm Malé

Pomalé

80 až 90 mm Stredné

Rýchlejšie

Od 90 mm Veľké Rýchle

Malé kolieska s priemerom do 80 mm sú vhodné pre začiatočníkov a rekreačných korčuliarov. Sú pomalé, takže sa nemusíte obávať závratných rýchlostí a zároveň sú nižšie pri zemi, takže budete mať lepšiu stabilitu. Kombinácia týchto dvoch vlastností znamená aj lepšiu ovládateľnosť korčúľ.

Stredne veľké kolieska od 80 do 90 mm najlepšie poslúžia pokročilým inlinerom. Sú už o niečo rýchlejšie a vďaka svojej výške si poradia aj s menej kvalitným asfaltom. Ovládateľnosť je už trochu nižšia, pred kúpou korčúľ so stredne veľkými kolieskami by ste už mali niečo odjazdiť.

Veľké kolieska od 90 mm poskytujú dobrú jazdu. Sú rýchle a zvládnu rôzne nerovnosti povrchu, po ktorom budete jazdiť. Korčule sú však menej stabilné a ťažšie sa ovládajú, takže musíte mať dobrú techniku a byť si na nich naozaj istí.

Počet koliesok

V obchodoch väčšinou nájdete korčule pre dospelých so 4 kolieskami. Ale ako už bolo spomenuté, čím väčší je priemer kolies, tým rýchlejšia je jazda. Pre tých, ktorí chcú korčuľovať naozaj rýchlo pri zachovaní dobrej ovládateľnosti, sú na trhu trojkolieskové korčule (tri kolieska sú bežné aj v detských modeloch kvôli veľkosti obuvi, ale majú menší priemer).

Výhodou trojkolieskových korčúľ je možnosť umiestniť na kratšom ráme vedľa seba kolieska s priemerom aj výrazne cez 100 mm . Dĺžka rámu ovplyvňuje ovládateľnosť korčule – čím je rám kratší, tým ľahšie sa mení smer atď. Táto konfigurácia sa často používa na pretekárskych korčuliach, kde hrá úlohu aj nižšia hmotnosť. Treba však pamätať na to, že pri vyšších kolieskach sa stabilita mierne znižuje, pretože ťažisko sa posúva vyššie.

V prípade trojkolesovej verzie korčúľ sa kladie dôraz na vyššiu kvalitu spracovania všetkých komponentov, či už ide o tuhší rám, pevnú obuv atď. Vo všeobecnosti platí, že pri vyššom ťažisku a vyšších rýchlostiach je na korčuľu vyvíjaný väčší tlak a korčuliar môže lepšie preniesť svoju energiu do pohybu.

Tvrdosť koliesok

Tvrdosť koliesok ovplyvňuje aj rýchlosť jazdy, ktorá zasa ovplyvňuje pohodlie vďaka priľnavosti a tlmeniu. Bežne sa označuje na stupnici od 75A do 90A.

Označenie Kolieska Rýchlosť Priľnavosť Tlmenie
Do 80A Mäkké Pomalá Vysoká Vysoké
Od 80A Tvrdé Rýchla Nízka Nízke

Mäkké kolieska do 80A dokážu lepšie priľnúť k povrchu a tiež tlmia nárazy a vibrácie spôsobené jazdou. Korčule s mäkkými kolieskami budú preto pre vás pohodlnejšie, ale musíte počítať s tým, že patria medzi pomalé. Mäkké kolieska je tiež potrebné častejšie vymieňať, pretože sa rýchlo opotrebúvajú.

Tvrdé kolieska od 80A ocenia najmä fitnes korčuliari, ktorí chcú získať dobrú rýchlosť a tiež najazdiť veľa kilometrov bez nutnosti výmeny koliesok, pretože sú odolnejšie. Ich nevýhodou však bude nízka priľnavosť a tlmenie, ktoré prenáša viac nárazov na rám korčule a následne na samotnú nohu.

Ložiská

Ložiská ukryté vnútri koliesok zabezpečujú ich hladké otáčanie a poskytujú rýchlejšiu a jednoduchšiu jazdu. Pri kúpe korčúľ to môžete otestovať tak, že roztočíte všetky kolieska a budete sledovať, či sa otáčajú rovnako hladko, bez hrkútania alebo drnčania, a či sa zastavia približne v rovnakom čase.

Pre ľahšiu orientáciu výrobcovia rozdeľujú ložiská do tried, pričom vyššia trieda znamená kvalitnejšie ložiská, a tým aj lepšiu jazdu. Najčastejšie sa stretnete s rozdelením podľa normy ABEC, ILQ alebo SG. Vyššia hodnota označenia znamená vyššiu kvalitu v rámci danej značky. Nižšie uvádzame rozdelenie podľa normy ABEC, ktorá je v našej krajine najbežnejšia.

Označenie ABEC

Kvalita ložiska

ABEC1 až ABEC3

najmenej kvalitné, používané pre lacné korčule

ABEC5 až ABEC7

najpoužívanejšie ložiská s príjemnou kvalitou a funkčnosťou

ABEC9 ložiská najvyššej kvality na rýchlu jazdu

Použité mazivo, počet guľôčok v ložisku a použitý materiál však majú vplyv na celkovú funkčnosť. Ak hľadáte ložiská, ktoré dokážu podporiť vašu rýchlosť, obzrite sa po tých z keramiky.

Ložiská je potrebné pravidelne meniť. Korčule vám dajú najavo, že je čas ich vymeniť alebo vykonať údržbu, a to tým, že pri otáčaní koliesok nepríjemne hrkajú alebo sa zadrhávajú.

Dĺžka a materiál rámu

Dĺžka a materiál rámu môžu ovplyvniť vlastnosti korčule, ktorá sa potom môže správať inak, ako očakávate. Dôležité je tiež pripevnenie rámu k samotnej obuvi, čo sa vykonáva pomocou skrutiek alebo pevného nitovania. Na čistenie korčúľ je dobré mať možnosť odskrutkovať rám s kolieskami z obuvi.

Dĺžka rámu

Dĺžka rámu na kolieska závisí od veľkosti koliesok, pričom väčšie kolieska znamenajú dlhší rám:

 • dlhý rám je ťažšie ovládateľný, ale poskytuje lepšiu stabilitu pri vysokých rýchlostiach.
 • Na druhej strane, krátky rám je pomerne ľahko ovládateľný, ale počas rýchlej jazdy nebudete mať takú dobrú stabilitu.

Materiál rámu

Materiál, z ktorého je rám vyrobený, ovplyvňuje jeho odolnosť a tiež jeho pružnosť, ktorá súvisí s mierou energie vloženej do odrazu. Pri výbere korčúľ sa najčastejšie stretnete s plastom, hliníkom a karbónom.

Plastový rám je odolný, flexibilný a zároveň lacný. Nedokáže však plne využiť energiu vloženú do odrazu, preto s ním pracujte o niečo intenzívnejšie. Ak však s inline korčuľovaním len začínate alebo jazdíte rekreačne a skôr pre zábavu, bude to dobrá voľba.

Hliníkový rám je tuhší, čo znamená, že dokáže lepšie využiť energiu vloženú do odrazu. Jeho cena je o niečo vyššia a oplatí sa do nej investovať tým, ktorí jazdia na dlhšie vzdialenosti alebo očakávajú zlepšenie svojej výkonnosti, k čomu im môžu pomôcť správne korčule.

Karbónový rám sa najčastejšie používa na pretekárskych korčuliach. Je na to mimoriadne vhodný, pretože je veľmi ľahký a tuhý. Je však veľmi krehký a jeho cena sa šplhá vysoko.

Veľkosť inline korčúľ

Správna veľkosť korčúľ je dôležitá pre vaše pohodlie a schopnosť dobre sa odrážať. Korčule sa odporúča vyskúšať popoludní, keď je noha už mierne opuchnutá, pretože jej objem sa zväčšuje aj pri záťaži. Na testovanie si prineste hrubšie ponožky, ktoré do korčúľ budete nosiť.

Korčule si poriadne utiahnite a skúste v nich chvíľu zostať. Správne by mali pevne obopínať priehlavok a mali by ste cítiť pevnú oporu na vonkajšej strane chodidla a päty. Vaše prsty sa môžu mierne dotýkať špičky alebo tam môžete mať malú rezervu, ale v každom prípade by nemali byť ohnuté.

Dôležité je aj vystuženie členkov, ktoré vyrovnáva celú váhu na pomerne úzkych kolesách. Oblasť členkov je najčastejším miestom vzniku pľuzgierov, preto by vás korčule v žiadnom prípade nemali silno tlačiť. S pevne obopnutým členkom budete mať lepšiu stabilitu, odraz a sklz. Na korčuliach sa budete cítiť istejšie a budete to môcť poriadne odpáliť.

Inline korčule pre deti

Plánujete ísť na korčule s celou rodinou alebo si vaše dieťa obľúbilo inline korčuľovanie? Keď si vyberáte detské inline korčule, zamerajte sa viac na tieto oblasti:

 • Deťom, najmä mladším, sa odporúča zaobstarať korčule s menšími kolieskami. Dieťa často nedokáže úplne zabrzdiť, a tak sa nemusí obávať rýchlosti, ktorá by mohla byť neprimeraná jeho korčuliarskym schopnostiam. Menšie kolesá mu neumožnia ísť tak rýchlo.
 • Pevná obuv môže chrániť nohu pred zranením členka a má tiež lepšiu stabilitu.
 • Pre deti sú vhodné korčule s prackami, pri ktorých nemusia vedieť zaväzovať šnúrky alebo sa dlho zaoberať pevným šnurovaním.

Detská noha rýchlo rastie a korčule nevydržia toľko sezón. Príjemným spôsobom, ako využiť svoje nové korčule naplno, je kúpa korčúľ 2 v 1, ktoré môžete použiť aj na korčuľovanie na ľad. Vďaka tomu je možné v zime ľahko vymeniť rám s kolieskami za rám s čepeľami na ľad. Niektoré detské korčule majú aj nastaviteľnú veľkosť, takže môžu nejaký čas rásť spolu s dieťaťom.

Okrem samotných korčúľ je určite dobré myslieť aj na ochranu zdravia, a to nielen detí. Skúste tiež vyhľadať správnu prilbu a chrániče.

Ukázať inline korčule

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov