Ako vybrať chrániče na korčule

Redakcia Sportisimo

9.4.2023 • 5 min čítania

Chcete sa na ďalšom výlete na inline korčuliach cítiť bezpečnejšie? Potom sa vybavte chráničmi na zmiernenie následkov prípadného pádu.

Určite už viete, ako málo stačí, aby ste na úzkych kolieskach stratili rovnováhu a namiesto na korčuliach ste prešli telom po nepríjemnom asfalte. Najčastejšie si to nepekne odnesú dlane, kolená alebo lakte korčuliara. Pred väčšími nárazmi je potrebné chrániť aj svoju hlavu, k čomu vám pomôže dobre zvolená prilba.

Zaobstarajte si takéto chrániče na inline korčule, v ktorých sa budete cítiť nielen bezpečne, ale aj pohodlne. Radi vám pomôžeme s ich výberom.

Plnú výbavu odporúčame kúpiť najmä deťom, ktoré s korčuľovaním začínajú a nemajú ešte dokonalú koordináciu. Časté pády a odreniny by ich určite rýchlo odradili od ďalšieho korčuľovania.

Zobraziť chrániče na inline korčule

Zhrnutie

  • Prilba rozhodne odporúčame jazdiť s prilbou. Na dlhšie pohodové jazdy si vyberte prilbu s vetracími otvormi, na agresívnejšiu jazdu alebo U-rampu pevne uzavretú prilbu, ktorá vydrží dlhšie. Ak sa na korčuliach veľa potíte, vyberte si prilbu s vyberateľnou vnútornou vložkou, ktorú možno ľahko vyprať. Vyberte si veľkosť prilby podľa obvodu hlavy a v obchode si ju starostlivo vyskúšajte.
  • Chrániče zápästia väčšina pádov zanecháva na dlaniach nepríjemné odreniny. Chrániče dlaní s plastovou časťou na spodnej strane zabraňujú práve odretiu. Ak je plastová časť aj na hornej časti, chrániče môžu tiež stabilizovať zápästie počas pádu a znížiť možnosť jeho poranenia.
  • Chrániče kolien a lakťov kolená a lakte sa pri korčuľovaní neustále prirodzene ohýbajú, čo by mali chrániče umožniť vďaka anatomickému tvarovaniu vonkajšej plastovej konštrukcie. To ich chráni pred odretím a nepríjemným dopadom na prípadné nerovnosti. Vnútorná penová výstelka tlmí pád. Čím je silnejšia, tým je tlmenie účinnejšie, ale tým menší je rozsah pohybu kĺbu.
  • Veľkosť chráničov Jednoduchšie to už nejde, vyberte si podľa veľkosti, v ktorej si kupujete oblečenie. Detské chrániče sú väčšinou označené podľa toho, pre akú vekovú skupinu sa hodia. Ak nie, chrániče XXS možno použiť pre deti do 7 rokov, XS pre deti od 7 do 10 rokov a S pre staršie deti.

 

Prilba

Aj keď sa vyberiete na jazdu len na chvíľu, neodporúčame jazdiť bez prilby. Aj nevinne vyzerajúci pád bez nej môže mať nepríjemné následky. Dnes si môžete vybrať takú, ktorá vám bude pohodlná a takmer o nej nebudete vedieť.

Typ prilby

Ak hľadáte prilbu na dlhšie jazdy, zamerajte sa na odvetrávanie, ktoré umožňujú otvory chránené sieťkou proti hmyzu alebo iných malých predmetov. Vďaka tomu sa vám bude hlava menej potiť a prilba bude pre vás pohodlnejšia.

Ak sa chystáte korčuľovať napríklad na U-rampe, kde je väčšie riziko pádu, alebo máte agresívny štýl jazdy, vyberte si radšej prilbu bez otvorov. Tvrdá uzavretá prilba vás lepšie ochráni a účinnejšie odolá silnému nárazu.

Konštrukcia

Konštrukcia prilby je teraz najčastejšie dvojvrstvová s označením In-Mold. Vonkajšia vrstva je odolná proti nárazom a vnútorná vrstva má zase tlmiacu schopnosť. V prípade prilieb na agresívnu jazdu je dobré sa poobzerať po konštrukcii Hard-shell. Vonkajšia vrstva je ešte odolnejšia, takže vydrží aj tvrdší pád z výšky.

Výstelka

To, čo robí prilbu pohodlnou a mäkkou vnútri, je výstelka. Môže byť trvalo pripevnená k prilbe alebo vyberateľná, čo umožňuje jej pranie, keď je prepotená alebo špinavá. Ak si vyberiete prilbu s pevnou výstelkou, mali by ste pod ňou nosiť čelenku alebo šatku, ktorá absorbuje pot.

Veľkosť prilby

Prilba musí správne sedieť, aby plnila svoj účel. Preto si musíte vybrať správnu veľkosť podľa obvodu hlavy. Túto hodnotu si môžete zmerať doma pomocou krajčírskeho metra v najširšej časti hlavy tak, že prechádzate stredom čela cez spánky a nad uši. V ideálnom prípade by sa nameraná hodnota mala nachádzať približne v strede rozsahu veľkosti určeného výrobcom.

Pri skúšaní prilby v obchode sa skúste pohybovať a uistite sa, že sa vám prilba po utiahnutí neposúva na hlave alebo vás, naopak, niekde netlačí.

Chrániče zápästia

Pád, ktorý môže byť spôsobený drobnosťou, napríklad nárazom alebo vetvičkou na ceste, sa snažíme zmierniť väčšinou dlaňami. Tie si bez chráničov odnesú odreniny, ktoré nám tento okamih dlho pripomínajú. Na ochranu dlaní a zápästí si môžete vybrať z dvoch typov chráničov.

Kľúčová je ich plastová časť:

 • Býva vždy umiestnená na spodnej strane a zabraňuje odretiu dlane.
 • Ak je plast zároveň na hornej aj dolnej strane chrániča, ruka sa v ňom bude viac potiť, ale na druhej strane môže lepšie chrániť aj samotné zápästie pred pomliaždeninami alebo inými zraneniami.

Chrániče zápästia si môžete zaobstarať samostatne alebo ako súpravu s chráničmi lakťov a kolena.

Chrániče kolien a lakťov

Hneď po zápästiach sú najčastejšími obeťami pádov kolená a lakte. Naše kĺby sú veľmi citlivé a pri nešťastnej havárii môže byť ich poranenie ešte dlhodobejšie.

Kolená a lakte sú kryté plastovou konštrukciou v prednej časti chráničov, ktorá v prípade nehody dopadá na tvrdú zem namiesto nich. Okrem samotného oderu chráni aj pred dopadom na nerovnosti, ktoré môžu škaredo poraniť kĺby. Plastová časť by mala byť anatomicky tvarovaná, aby sa kolená a lakte mohli počas korčuľovania prirodzene ohýbať.

Vnútorná strana chrániča je pri dlhšom korčuľovaní pohodlná len s mäkkou penovou výstelkou. Chránič by nemal byť pre kĺby z vnútornej časti tvrdý a nepríjemný. Šírka penovej výstelky vyhovuje každému korčuliarovi inak:

 • tenšia vrstva vám ponechá viac priestoru na pohyb, ale bude menej tlmiť tvrdý náraz.
 • Na druhej strane, hrubšia vrstva lepšie tlmí pád, ale budete mať menší rozsah pohybu.

Pozrite sa tiež, či je mäkká časť vyrobená z priedušného materiálu. Často je pokrytá sieťovinou, cez ktorú môže pena „dýchať“ a preschnúť.

Veľkosť chráničov

Výber správnej veľkosti chráničov je pomerne jednoduchý. Stačí sa riadiť tým, akú si kupujete konfekčnú veľkosť oblečenia. Na telo si následne chrániče pripevňujete pomocou sťahovacích remienkov na suchý zips, ktorými zaistíte, aby sa nehýbali a nepadali.

Určite je výhodné, ak máte možnosť vyskúšať si chrániče priamo v predajni.

Veľkosť chráničov pre deti

Na väčšine detských chráničov nájdete označenie, pre aký vek dieťaťa sú vhodné. Ak by tam neboli, môžete si pomôcť touto tabuľkou.

Vek dieťaťa

Veľkosť chráničov

3 až 7 rokov XXS
7 až 10 rokov XS
Od 10 rokov S

Upozorňujeme však, že ide len o orientačný údaj a rozdelenie veľkostí sa môže u jednotlivých výrobcov líšiť.

Zobraziť chrániče na inline korčule

Páčil sa článok?