Ako vybrať futbalovú loptu

Redakcia Sportisimo

4.4.2023 • 10 min čítania

Myslíte si, že výberom futbalovej lopty nemôžete nič pokaziť? Nie je to celkom pravda. V ponuke nájdete lopty rôznych typov, veľkostí a kvality. Zlou voľbou si hru rýchlo otrávite. Pozrite sa, ako si vybrať futbalovú loptu.

Lopta, futbalka alebo okrúhly nezmysel. Pre futbalové lopty sa zaužívalo niekoľko názvov. Bez ohľadu na to, aký termín použijete, začnite tým, že si odpoviete na niekoľko základných otázok, aby ste si vybrali správny model.

 • Na akom teréne sa bude hrať?
 • Hľadáte futbalovú loptu pre deti, alebo dospelých? V ktorej kategórii deti prípadne pôsobia?
 • Aké máte požiadavky na kvalitu lopty?
 • Hľadáte loptu od konkrétneho výrobcu alebo v konkrétnom dizajne?
 • V akej cenovej relácii si chcete kúpiť futbalovú loptu?

Zobraziť futbalové lopty

Zhrnutie

 • Terén – Väčšina lôpt je určená pre prírodnú trávu. Niektoré modely sú špeciálne prispôsobené na umelé povrchy alebo betón. Lopty na futsal sa líšia veľkosťou, hmotnosťou a odskokom.
 • Veľkosť – Dospelí hrajú s loptami veľkosti 5. Tie sa používajú od starších žiakov, t. j. približne od 13 do 14 rokov. Mladší futbalisti začínajú s loptami veľkosti 3 alebo 4. Na zábavu, rekreačné športy alebo na zlepšenie technických zručností sú vhodné minilopty.
 • Použité materiály – Futbalová lopta sa skladá z plášťa a duše. Najlepšie herné vlastnosti poskytuje latexová a butylová duša. Vrchná vrstva plášťa je v ideálnom prípade vyrobená z polyuretánu alebo hybridných materiálov.
 • Spracovanie – Jemný vzor plášťa sa postará o lepší kontakt futbalovej lopty a kopačky. Plôšky lopty môžu byť šité alebo tepelne lepené. Šité lopty sú odolnejšie, ale oba spôsoby spojenia panelov majú svoje výhody a nevýhody. Okrem toho sa tieto metódy často kombinujú.
 • Kvalita – O kvalite futbalovej lopty si môžete urobiť predstavu vďaka certifikátom, ktoré udeľuje Medzinárodná federácia futbalových zväzov (FIFA). Najkvalitnejšie modely majú certifikát FIFA Quality Pro.

Terén

Čaro futbalu spočíva v tom, že ho môžete hrať takmer kdekoľvek. Preto sa tento šport stal celosvetovým fenoménom. Medzi bežné povrchy patrí prírodná a umelá tráva, betón alebo asfalt, piesok a halové povrchy. Najbežnejším typom sú lopty na prírodnú trávu. Spravidla ich možno použiť aj na umelú trávu. Niektorí výrobcovia však prišli so špeciálnymi loptami na umelé povrchy, ktoré sú rýchlejšie a majú pevnejší plášť.

Odolné materiály sa používajú aj pri výrobe lôpt na betón a asfalt pre tzv. street futbal. Ešte výraznejšie sa odlišujú futsalové lopty. V porovnaní s tradičnými futbalovými loptami sú menšie, ťažšie a majú tlmený odskok. Ďalší špecifický typ predstavujú lopty na plážový futbal. Hrá sa naboso, takže lopta musí byť ľahšia a mäkšia. Účel lopty nájdete v opise výrobku. Môžete predpokladať, že väčšina modelov je vyrobená na prírodnú trávu.

Veľkosť

Môžete sa stretnúť s troma základnými veľkosťami lôpt – 3, 4 a 5. Nižšie číslo znamená menšie rozmery. Veľkosť lopty závisí od veku futbalistu.

 • Veľkosť 3 – Futbalové lopty určené pre najmenšie deti. Vhodné na rozvoj technických a koordinačných zručností. Používajú sa pri tréningoch a zápasoch mladších hráčov, t. j. futbalistov do približne 8 rokov. Obvod lopty sa pohybuje od 59 do 61 centimetrov, hmotnosť od 290 do 340 gramov.
 • Veľkosť 4 – Modely s obvodom 63,5 až 66 centimetrov, ktoré vážia 350 – 390 gramov. Deti vo veku od 9 do 12 rokov hrajú s loptami veľkosti 4, čo v praxi znamená starší juniori a mladší žiaci.
 • Veľkosť 5 – Štandardná futbalová lopta pre dospelých. Deti sa s ňou hrajú už od starších žiakov, približne od 13 až 14 rokov. Lopta veľkosti 5 má obvod 68 až 70 centimetrov a váži 410 až 450 gramov.

Okrem týchto veľkostí sa vyrábajú aj lopty veľkosti 1 alebo 2, ktoré sa častejšie označujú ako minilopty. Tieto lopty sa nepoužívajú v oficiálnych zápasoch, ale skôr na zábavu a rekreačné športovanie. Často sa s nimi pracuje aj na vylepšovaní techniky. Obvod minilopty je približne 50 cm. Medzi ďalšie nezvyčajné rozmery patrí veľkosť 4,5. Vyrábajú sa v nej lopty na freestyle určené na vykonávanie rôznych trikov.

Pre futsalové lopty sa používa iné číslovanie, a to od 2 do 4. Veľkosť 4 označuje futsalovú loptu pre dospelých. Jednotlivé veľkosti lôpt sa mierne líšia od futbalových lôpt, rovnako ako ďalšie technické parametre.

Použité materiály

Viete si predstaviť nafúknutý prasačí mechúr zabalený v bravčovej koži, ktorý slúži ako futbalová lopta? Takto vyzerali niektoré z prvých lôpt. Najstaršia zachovaná lopta tohto typu pochádza z prvej polovice 16. storočia. Našťastie sú tieto časy už dávno preč. Prírodné materiály však dominovali aj neskôr.

V prvej polovici 20. storočia sa kopalo do lôpt s gumenými vnútornými rúrkami a poťahmi z hovädzej kože. Problémy však nastali v daždivom počasí, keď koža rýchlo nasiakla vodu. V dôsledku toho sa lopty stali ťažkými a skomplikovali hru. Riešenie priniesli až syntetické materiály, ktoré postupne nahradili kožu. Prvá lopta vyrobená výlučne zo syntetických materiálov sa objavila v 60. rokoch 20. storočia.

Futbalová lopta sa skladá z dvoch častí – duše a plášťa.

Duša

Duša tvorí vnútornú časť lopty a je zodpovedná za udržiavanie vzduchu v lopte. Materiál, z ktorého je duša vyrobená, ovplyvňuje mnohé výsledné vlastnosti lopty. Ovplyvňuje napríklad rýchlosť, odraz alebo hmotnosť. Existujú tri hlavné typy duší.

 • Latexová duša – Vyznačuje sa dobrým odrazom, je mäkká a pružná. Má vplyv na výborný kontakt s loptou. Latexová duša sa preto nachádza najmä v prémiových zápasových loptách. Mali by ste však vziať do úvahy, že duša nedokáže udržať vzduch veľmi dlho a musí sa často nafukovať – aj po niekoľkých dňoch. Nejde o chybu, vysoká frekvencia nafukovania je pri špičkových loptách celkom bežná.
 • Butylová duša: Butylové duše sú tvrdšie a ťažšie, čo prispieva k ich dlhšej životnosti. Z tohto dôvodu sa s nimi často stretnete pri tréningových loptách, od ktorých sa očakáva, že dostanú viac zabrať. Ale aj ony sa dostali do zápasových lôpt. V butylovej duši sa vzduch udrží dlhšie ako v latexovej. Pocit z dotyku lopty však býva hodnotený o niečo horšie.
 • Gumová duša: Vykazuje solídne výsledky z hľadiska zadržiavania vzduchu a odolnosti, ale poskytuje horší pocit pri kontakte s loptou. Gumová duša je najlacnejšia zo všetkých typov a používa sa predovšetkým v loptách na voľný čas a tréning.

Plášť

Vonkajšia časť lopty sa označuje ako plášť a skladá sa z niekoľkých vrstiev . Ich počet sa v jednotlivých modeloch líši. Kľúčovú úlohu zohráva najvrchnejšia vrstva, s ktorou prichádza kopačka do kontaktu. Z akých materiálov je táto vrstva vyrobená?

 • Polyuretán (PU) – Veľmi mäkký materiál, ktorý poskytuje vynikajúci kontakt s loptou. Vyskytuje sa na kvalitnejších loptách.
 • Polyvinylchlorid (PVC) – Rovnako ako PU, aj tento materiál je syntetický. Je však oveľa ťažší a tvrdší. Vrchnú vrstvu z PVC nájdeme skôr na lacnejších futbalových loptách.
 • Hybridné materiály – Zvyčajne kombinácia PU a PVC. Kombinácia oboch materiálov môže poskytnúť veľmi dobré vlastnosti.

Spracovanie

Vrchná vrstva futbalovej lopty môže byť hladká alebo s jemným vzorom. Hladké lopty síce menej nasávajú vodu, ale na mokrom teréne budú klzkejšie a ťažšie ovládateľné. Lopty so vzorom sú voči týmto účinkom odolnejšie. Dôvodom je, že vzor zabezpečí lepší kontakt medzi loptou a kopačkou.

Všetky vrstvy plášťa sa pri výrobe zlisujú. Do tejto súvislej plochy sa potom vyrazí niekoľko plôšok. Tento pojem označuje jednotlivé „dieliky“, ktoré môžete vidieť na povrchu futbalovej lopty. Počet a tvar plôšok sa líšia. Lopty majú najčastejšie 32 plôšok – 20 šesťuholníkov a 12 päťuholníkov. Môžete však nájsť aj lopty so 6 plôškami. Menší počet plôšok by mal zabezpečiť dlhšie zachovanie tvaru, ale nie vždy to tak je.

Dôležitejší ako počet plôšok je spôsob ich prepojenia. Plôšky môžu byť prešité (ručne alebo strojom) alebo tepelne spojené. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Šité lopty bývajú odolnejšie, ale drahšie. Okrem toho sa voda ľahšie dostáva do švov. Lepené lopty mierne zaostávajú v odolnosti, ale na druhej strane potešia cenou. Pri dobrom spracovaní môžu byť lepšou voľbou na mokrom teréne. Tieto dva spôsoby spojenia plôšok sa nezriedka kombinujú.

Kvalita

Certifikáty Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vám pomôžu zistiť kvalitu lopty. Lopty pred udelením certifikátu prechádzajú dôkladným testovaním. Skúma sa napríklad ich obvod, hmotnosť, zakrivenie, odraz, absorpcia vody alebo strata tlaku v priebehu času. Na základe výsledkov testov vydáva FIFA tri rôzne certifikáty.

 • IMS (International Matchball Standard) – Ak na lopte vidíte označenie IMS, znamená to, že model spĺňa základné požiadavky FIFA. V praxi ide najmä o tréningové a rekreačné lopty.
 • FIFA Quality: Potvrdzuje, že lopty úspešne prešli náročným sedemkolovým testom FIFA. Ide o veľmi kvalitné lopty, ktoré sa dajú použiť pri zápasoch, tréningoch a vďaka cenovej dostupnosti aj pri voľnočasových aktivitách.
 • FIFA Quality Pro: Najvyšší udelený certifikát. Lopty uspeli v sedemkolovom teste FIFA a splnili aj najprísnejšie kritériá. S týmito modelmi sa hrajú národné a medzinárodné súťaže. Nákupná cena lôpt s týmto certifikátom je, samozrejme, vyššia ako v predchádzajúcich kategóriách.

Ak futbalová lopta nemá žiadny certifikát, nemusí to nevyhnutne znamenať, že je nekvalitná. Ich výrobcovia možno nepožiadali o certifikáciu FIFA. Najmä pri loptách na voľný čas a tréning to nehrá významnú úlohu. Pre lopty na zápasy by však mal byť certifikát FIFA štandardom.

Nafukovanie a údržba

Výber správnej lopty je len prvým krokom k radosti z hry. Bez správneho nahustenia a primeranej údržby nebude futbalová lopta plniť svoju funkciu.

Ako nafúknuť futbalovú loptu

Množstvo vzduchu v lopte priamo ovplyvňuje odskok, dráhu letu, tvrdosť lopty a ďalšie dôležité vlastnosti. Priamo na vrchnej vrstve plášťa by ste mali nájsť hodnotu tlaku, na ktorú výrobca odporúča loptu nafúknuť. Údaj sa uvádza v baroch alebo v anglosaskej jednotke PSI. Tlak v lopte môžete zistiť pomocou tlakomera, ktorý majú aj niektoré pumpičky.

Ak hodnota tlaku nie je na lopte vyznačená a nemôžete ju nájsť v popise výrobku, postupujte podľa odporúčania FIFA. Za ideálny rozsah sa považuje 0,6 – 1,1 baru (8,5 – 15,6 PSI). Vyhnite sa najmä „prefúknutiu“, ktoré môže poškodiť švy a spôsobiť celkovú deformáciu lopty.

Futbalovú loptu nafúknite najlepšie kovovou ihlou. Ihla musí do ventilu ľahko vkĺznuť, preto je lepšie ju vopred navlhčiť špeciálnym olejom alebo vodou. Ak ste loptu kúpili vyfúknutú, nechajte ju aspoň 12 hodín aklimatizovať v miestnosti s teplotou aspoň 15 stupňov Celzia. Toto ochranné opatrenie platí najmä v zimných mesiacoch.

Ako sa starať o loptu

Správna starostlivosť o loptu prispeje k jej dlhšej životnosti a zachovaniu pôvodných vlastností. Po každej hre vyčistite futbalovú loptu mierne navlhčenou handričkou – zaschnuté nečistoty by mohli poškodiť vrchnú vrstvu plášťa, ak by im bola lopta vystavená dlhší čas. Loptu vždy nechajte pri izbovej teplote poriadne vyschnúť. Čomu sa vyhnúť?

 • Nevystavujte loptu zbytočne slnečnému žiareniu, priamym zdrojom tepla, vode alebo vlhkému prostrediu.
 • Na loptu nestúpajte ani na nej neseďte. Mohla by stratiť svoj prirodzený tvar.
 • Loptu neskladujte pri vysokých alebo nízkych teplotách. Ideálne sú izbové teploty alebo aspoň teploty nad 15 stupňov.
 • Pri dlhšom skladovaní nenechávajte loptu úplne nafúknutú. Uvoľnením vzduchu uľavíte materiálu, najmä švom.

Zobraziť futbalové lopty

Páčil sa článok?