Ako vybrať kopačky

Redakcia Sportisimo

5.4.2023 • 10 min čítania

Futbal je najpopulárnejší šport na svete. Azda každý sa niekedy pokúsil kopnúť do lopty a mnohí sa tejto vášni naplno oddali. Aby ste mohli dobre hrať, potrebujete futbalovú obuv.

Netvrdíme, že kvalitné kopačky z vás hneď urobia Messiho, ale ich výber do veľkej miery ovplyvní vašu úroveň hry. Viete, na aké parametre sa zamerať pri kúpe kopačiek?

Skôr ako začnete prehľadávať širokú ponuku futbalovej obuvi, odpovedzte si na niekoľko základných otázok.

 • Na aký povrch si vyberáte kopačky?
 • Ako často budete hrať?
 • Máte špeciálne požiadavky? Napríklad vašu obľúbenú značku, preferovanú kolekciu alebo farbu?
 • Aká je veľkosť vašej nohy?
 • Koľko ste ochotní investovať do kopačiek?

Ukázať kopačky

Zhrnutie

 • Druh kopačiek – Lisovky FG sú vhodné na prírodnú trávu. S podmáčaným prírodným povrchom si poradia kopačky s kolíkmi. Na umelej tráve sa najlepšie hrá v lisovkách typu AG, pre staršie umelé povrchy si vyberte turfy. Hala je určená výlučne na sálovky.
 • Počet a tvar kolíkov – Čím tvrdší je povrch, tým viac klinov by malo byť na podrážke obuvi. Hranaté kolíky budú účinnejšie pri náhlych zmenách smeru.
 • Materiál – kožené kopačky možno považovať za kvalitnejšie. Vyznačujú sa vysokým komfortom, priedušnosťou a ich povrch dokonale priľne k lopte. Alternatívou sú syntetické materiály. Sú lacnejšie, ľahšie a dizajnovo rozmanitejšie. Mierne však zaostávajú v komforte.
 • Vyhotovenie – Štandardné šnurovacie kopačky jasne dominujú. Môžete však siahnuť aj po kopačkách so šnúrkami na boku alebo po modeloch bez šnúrok. Tieto typy kopačiek vám umožnia čistejší kontakt s loptou. Ďalšou zaujímavosťou sú členkové kopačky.
 • Veľkosť – Kopačky zo syntetických materiálov kúpte zhruba o 0,5 cm väčšie, než je dĺžka vášho chodidla. Kožené kopačky sa prispôsobia chodidlu a trochu sa vytiahnu, preto si vyberte veľkosť vhodnú pre vaše chodidlo.

Druhy kopačiek

Najbežnejšia klasifikácia kopačiek zohľadňuje typ povrchu. Výber správnej obuvi zabezpečí stabilitu, priľnavosť a „odpich“ pri pohybe. Nevhodné kopačky výrazne zhoršia váš výkon, ale hlavne môžu viesť k zraneniu. Použitie na nevhodnom povrchu tiež sťažuje uplatnenie reklamácie. Stretnete sa s niekoľkými základnými typmi kopačiek.

Lisovky – FG, HG, AG

Najuniverzálnejší typ kopačiek. Názov je odvodený od spôsobu pripojenia kolíkov. Tie sú v skutočnosti pevne vlisované do podrážky. Jednotlivé lisovky sa však môžu značne líšiť.

 • Lisovky FG – Označenie FG pochádza z anglického Firm Ground, čo znamená pevný povrch. Ide o klasické kopačky určené na suchú prírodnú trávu. Väčšina futbalistov bude nosiť tieto kopačky za štandardných okolností. Na podrážke sa zvyčajne nachádza 10 – 14 plastových alebo gumových kolíkov rôznych dĺžok. Kopačky sa môžu používať aj na umelej tráve, ale tým sa rýchlo opotrebujú.
 • Lisovky HG (Hard Ground, teda tvrdý povrch) – kopačky určené pre veľmi tvrdé prírodné povrchy, ako je nános alebo piesok. Vyznačujú sa nižším profilom a väčším počtom kolíkov. Táto kombinácia zabezpečuje lepšie rozloženie hmotnosti na tvrdom povrchu a vedie k väčšej stabilite. S týmto typom kopačiek sa už veľmi nestretnete, v súčasnosti sa s nimi na tvrdých terénoch hrá veľmi málo.
 • Lisovky AG (Artificial Ground, teda umelý povrch) – umelý trávnik s vyšším počtom nízkych kolíkov. Zosilnená konštrukcia zvyšuje odolnosť futbalovej obuvi.
 • Lisovky FG/AG – kombinácia dvoch typov, ktorá v posledných rokoch získava na popularite – kopačky určené na prírodnú aj umelú trávu. Na podrážke nájdete vysoké aj nízke kolíky. Ako pri väčšine univerzálnych riešení však musíte počítať s určitými kompromismi.

Kolíky (SG)

Kopačky označované ako kolíky sú najvhodnejším typom obuvi na mäkký povrch (Soft Ground – SG). Názov odkazuje na kolíky na podrážke. Na rozdiel od lisovaných kolíkov sa dajú odskrutkovať a podľa potreby vymeniť. Kolíky sú vyrobené z tvrdeného plastu alebo kovu. Pri pohybe na blatistej alebo rozmočenej prírodnej tráve sa pevné kolíky dostanú pod povrch a postarajú sa o vašu stabilitu. Lisovky by sa na podobnom teréne šmýkali.

Na podrážke je zvyčajne šesť kolíkov – štyri vpredu a dva vzadu. Výsledkom je horšie rozloženie hmotnosti. Spolu s tvrdosťou kolíkov je to hlavný dôvod, prečo sú kopačky menej pohodlné.

Lisokolíky (SG/FG)

Relatívne nový typ kopačiek, ktorý sa dodáva s kombináciou tvarovaných a vymeniteľných kolíkov. Najbežnejšia je kombinácia šiestich skrutkovacích a piatich lisovaných kolíkov. Kopačky sú vhodné na mokrý a mäkký terén. Skrutkované kolíky zabezpečia stabilitu a lisované kolíky rozložia hmotnosť na väčšiu plochu. Lisokolíky sú pohodlnejšou alternatívou kolíkov.

Turfy (TF)

Turfy sú špeciálne kopačky na umelý povrch. Spoznáte ich podľa veľkého počtu malých a rôzne tvarovaných gumových kolíkov. Podrážka sa môže vďaka tomu pochváliť dokonalou priľnavosťou. Turfy sa môžu používať aj na suchých a tvrdých prírodných povrchoch. Avšak šmýkajú sa na mokrej alebo vysokej tráve. Výraz turfy je odvodený od anglického slova turf, ktoré označuje prírodný aj umelý trávnik.

Sálovky (IN)

Kopačky s označením IN (Indoor) patria do haly. Majú takmer hladkú podrážku, ktorá je ošetrená non-marking technológiou. Tým sa zabezpečí, že sálovky nezanechajú na podlahe farebné stopy. Lopta sa pri futsale spracováva podrážkou a hráči ju držia pri nohe oveľa viac než pri klasickom futbale. Podrážka sáloviek je preto v porovnaní s inými kopačkami slabšia, čo prispieva k citlivejšej manipulácii s loptou.

 

Označenie Kategória Vhodný povrch
FG Lisovky

Prírodná tráva

HG Lisovky

Škvara, piesok

AG Lisovky

Umelá tráva

FG/AG Lisovky

Prírodná a umelá tráva

SG Kolíky

Mäkká prírodná tráva

SG/FG Lisokolíky

Mäkká prírodná tráva

TF Turfy

Umelý povrch (skôr staršie typy)

IN Sálovky Halový povrch

Počet a tvar kolíkov

Kolíky priamo ovplyvňujú vašu stabilitu, spomaľovanie, zrýchlenie a celkovú obratnosť. Pri skúšaní rôznych kopačiek zistíte, že tvar a umiestnenie týchto kolíkov sa líšia, a to aj v rámci rovnakej kategórie. Platí tu však niekoľko zákonitostí.

 • Čím je povrch tvrdší, tým viac by ste mali mať na kopačkách kolíkov. Tento typ obuvi vám poskytne lepšiu stabilitu.
 • Trojuholníkové, nožové a iné hranaté kolíky vám uľahčia rýchlu zmenu pohybov. Pri prudkom otáčaní vykazujú lepšie vlastnosti ako klasické kužeľové kolíky.
 • Kombinácia rôznych kolíkov alebo dokonca kombinácia skrutkovaných a lisovaných kolíkov zvyšuje všestrannosť kopačiek.

Materiál

Materiál povrchu ovplyvňuje funkčnosť obuvi a vaše pohodlie. V súčasnosti dominujú dva hlavné materiály – prírodná koža a syntetika.

Prírodná koža

Odolný materiál, ktorý dobre priľne k povrchu lopty a prispieva ku kontrole nad ňou. Koža dokonale fixuje chodidlo a je zároveň priedušná, takže sa vám v kopačkách zbytočne nepotia nohy. Kožené kopačky sa po dlhšom nosení prispôsobia tvaru vášho chodidla. Z hľadiska komfortu len ťažko nájdete vhodnejšiu možnosť.

Medzi nevýhody patrí vyššia hmotnosť kopačiek a náročnejšia údržba. Limity materiálu pocítite aj pri hre v daždi alebo na mokrej tráve. Kožené kopačky ľahko nasiaknu vodou a v dôsledku toho sa stanú ťažkými.

Najvyššiu úroveň pohodlia, ľahkosti a cit pre loptu poskytuje klokania koža. Z tej sa vyrábajú prémiové línie kopačiek. Modely z teľaciny a kozaciny sú cenovo dostupnejšie. Tieto typy sú v porovnaní s klokaňou kožou o niečo tvrdšie, ale inak majú porovnateľné vlastnosti. Používajú sa v prémiových aj rekreačných kopačkách.

Syntetické materiály

Syntetické materiály postupne nahrádzajú kožu a používajú sa pri väčšine kopačiek. Technológie, ktoré sú dnes k dispozícii, dokážu vytvoriť obuv z umelých vlákien, ktoré sú svojimi vlastnosťami veľmi podobné koženým modelom. Okrem toho syntetické materiály umožňujú oveľa väčšiu variabilitu – kopačky možno ľahko vytvoriť v rôznych farbách alebo tvaroch.

V niektorých aspektoch syntetické materiály dokonca prekonávajú kožu, napríklad v hmotnosti alebo odolnosti proti vode. Hlavnou nevýhodou je nižší komfort. Syntetické kopačky sa tak dobre neprispôsobia chodidlu a ich vytvarovanie trvá dlhšie. Treba poznamenať, že v tomto smere dosiahli syntetické látky v posledných rokoch výrazný pokrok a rozdiely sa pomaly stierajú.

Jednou z najnovších technológií na výrobu kopačiek je 3D pletenie. Špeciálny stroj „upletie“ celý povrch ako jeden kus – takže na ňom nenájdete žiadne švy. O spevnenie a zvýšenú odolnosť sa stará tenká vrstva silikónu. Pletené kopačky sú v porovnaní s bežnými syntetickými modelmi veľmi ľahké, priedušné a rýchlo sa prispôsobia nohe. Nevýhodou je najmä nadmerná absorpcia vody a kratšia životnosť.

Kombinácia kože a syntetiky

Existujú aj kopačky, ktoré na povrchu kombinujú kožu a syntetické materiály. Snažia sa pritom využiť najlepšie vlastnosti oboch materiálov. V takýchto prípadoch sa syntetické materiály umiestňujú do oblastí, ktoré potrebujú spevnenie alebo lepšiu odolnosť. Na druhej strane sa koža používa na miestach, ktoré si vyžadujú tvarovanie chodidla, ako je napríklad predná časť prstov.

Vyhotovenie

Myslíte si, že na dizajne kopačiek už nie je čo vylepšiť? Pri pohľade na niektoré modely budete možno prekvapení. Výrobcovia prichádzajú s rôznymi netradičnými nápadmi. Mnohé z nich sa neujmú a rýchlo upadnú do zabudnutia, ale iné si nájdu svoju cieľovú skupinu. Ktoré zaujímavé vychytávky stoja za zmienku?

 • Bočné šnurovanie – Vybrané modely nemajú šnurovanie uprostred povrchu, ale na boku. Podobné rozloženie kopačiek vám umožní hrať loptu priehlavkom s väčším citom.
 • Bez šnúrok – Existujú aj kopačky bez šnúrok. Cieľ je rovnaký ako pri predchádzajúcom type, t. j. čistý kontakt s loptou. Obuv bez šnúrok vám musí dokonale sedieť. Noha by v nich mala byť pevne, ale pohodlne ukotvená. Obuv sa nedá nijako utiahnuť ani povoliť. Ak vám obuv pri prvom skúšaní nesadne na 100 %, vyberte si iný pár.
 • Členkové kopačky: Futbalová obuv s elastickým alebo pleteným predĺžením nad členkom. Táto časť pripomínajúca ponožku je navrhnutá tak, aby lepšie splynula s chodidlom a čiastočne poskytovala aj väčšiu ochranu členka. Členkové kopačky sa však ťažšie obúvajú, preto sa neodporúčajú pre menšie deti.

Veľkosť

Ani tá najlepšia futbalová obuv vám nepomôže, ak si vyberiete nesprávnu veľkosť. Aké pravidlá treba dodržiavať? Riaďte sa predovšetkým materiálom. Vyberte si kožené kopačky priamo na nohu – koža sa lepšie prispôsobí a roztiahne podľa vášho chodidla. Pri obuvi so syntetickým povrchom nechajte v obuvi približne 0,5 cm voľného miesta navyše. Nezabudnite si vyskúšať futbalovú obuv v ponožkách alebo podkolienkach, v ktorých plánujete hrať.

Starostlivosť o kopačky

Konečne ste si vybrali správne kopačky? Výborne! Po ich získaní však radšej nič neuponáhľajte. Dajte nohám dostatok času, aby si zvykli na nové kopačky. Najprv si vyskúšajte kopačky na tréningu. Vo chvíli, keď vás začnú tlačiť, prezujte sa do náhradnej obuvi. Na nové kopačky si zvykajte postupne a pomaly. Ak sa v nich pustíte priamo do ostrého zápasu, budete mať pľuzgiere a odreté nohy.

Vo všeobecnosti sa kožené kopačky prispôsobujú nohe rýchlejšie ako syntetické modely. Pokožka je mäkšia a ľahšie sa natiahne. Na pletené kopačky by ste si tiež mali rýchlo zvyknúť.

Aby vaše kopačky dlho vydržali a plnili svoju funkciu počas celej životnosti, musíte sa o ne primerane starať. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

 • Na obúvanie kopačiek používajte obuvák a šnúrky nechajte rozviazané. Porušenie týchto návykov vedie k poškodeniu päty obuvi.
 • Podrážku čistite po každom použití. Prilepené blato a tráva majú negatívny vplyv na stav kolíkov.
 • Po tréningu nechajte kopačky ihneď vyschnúť, ale nikdy nie na priamom slnečnom svetle alebo na radiátore – materiál by mohol popraskať. Po vysušení naneste na kožené kopačky krém alebo balzam.
 • Nikdy neperte kopačky v práčke. Na odstránenie nečistôt použite mäkkú kefku a teplú vodu alebo prípravky určené na tento účel.
 • Raz za čas namažte závity skrutkovacích kolíkov. Ak kopačky odkladáte na dlhší čas, kolíky uvoľnite.

Ukázať kopačky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov