Poradňa

Vrstvenie oblečenia

V priebehu akejkoľvek telesnej aktivity telo vyrába energiu v podobe tepla (čím intenzívnejšia aktivita, tým viac vyrobeného tepla) a zároveň produkuje pot, ako systém chladenia (aby nedošlo k prehriatiu organizmu – termoregulačný systém). Teplo i pot sa produkuje rôzne intenzívne v rôznych partiách tela a tiež u každého človeka inak. „Technickým“ obliekaním sa snažíme docieliť udržanie čo najprirodzenejšieho mikroklimatu tela, teda aby sme sa cítili komfortne a nebolo nám ani teplo, ani chladno. Docielime toho správnym vrstvením správnych materiálov a to v závislosti na aktivite, ktorú chceme vykonávať. Iné oblečenie bude do haly na tenis, iné na bicykel a iné napríklad na lyže.

 

Vrstveniu oblečenia hovoríme tiež cibuľový princíp a vychádza z rozdielnych vlastností jednotlivých technických materiálov a kladie dôraz na ich správnu kombináciu. Každá z vrstiev má svoju špecifickú a nezameniteľnú funkciu, a pokiaľ sa vynechá, alebo nahradí iným nevhodným materiálom, celý systém vrstvenia stráca zmysel a nebude fungovať.

Popis a funkcia jednotlivých vrstiev

Obvykle uvádzame systém troch vrstiev, ale podľa potreby a podmienok ich môže byť aj viac, alebo menej.

  • Prvá vrstva - transportná, sacia (termo, technické, či funkčné oblečenie) je to základný stavebný kameň, ktorý má za úlohu odvádzať pot preč od tela a tým ju zachovať relatívne v suchu. Jej hlavnou vlastnosťou je odvod vlhkosti (potu) a vetranie. 
 
  • Druhá vrstva - izolačná (fleece a technické mikiny) udržuje telesné teplo a ďalej transportuje vlhkosť na povrch. 
 
  • Druhá a tretia vrstva - (softshell) je to v poslednej dobe nová kategória oblečenia s charakteristickým materiálom. 
 
  • - Tretia vrstva - ochranná (membránové bundy a nohavice) má za úlohu ochranu pred vonkajšími vplyvmi (voda, vietor, chlad) a zároveň musí pokračovať v transporte vlhkosti von.