Poradňa

Ako vybrať skladaciu kolobežku

Skladacie kolobežky sú ideálne na kratšie vzdialenosti a vhodné aj pre deti. Tiež šetria miesto a nielen doma, ale aj v práci, v škole či posilňovni. Väčšina skladacích kolobežiek je vybavená nastaviteľnými riadidlami, takže môže rásť spoločne s vašim dieťaťom alebo ju môže používať celá rodina.

 

Skladacie kolobežky sú veľmi praktické vďaka svojej ľahkosti a možnosti kedykoľvek ich zložiť a previesť v MHD. Ďalšou výhodou je skladnosť na pracovisku alebo napríklad v posilňovni. Jednoducho ju zložíte pod stôl alebo do skrinky. Na dlhšie cesty voľte kolobežku s nafukovacími kolesami, ktoré sú pohodlnejšie a rýchlejšie.

Výhody skladacej kolobežky:

  • majú oveľa menšie rozmery ako kolobežky s nafukovacími kolesami
  • sú skladné (v byte vám nezaberú príliš veľa miesta)
  • sú jednoducho prenosné (je ich možné ľahko prepravovať v mestskej hromadnej preprave, vo vlaku či autobuse, môžete si ju pribaliť len tak do kufra na dovolenku), majú nízku hmotnosť
  • sú vhodné pre rýchlu prepravu po meste (skvelý dopravný prostriedok po meste)
  • sú vyrábané v atraktívnych dizajnoch
  • široký výber skladacích kolobežiek
  • kúpite ich za veľmi prijateľnú cenu pre každého

 

Načo je (ne)vhodná

Pokiaľ pre pohyb po meste chcete využívať výhody mestskej hromadnej dopravy a kombinovať ju s kolobežkou, mohla by sa vám hodiť skladacia kolobežka. S maximálnou nosnosťou okolo 100 kg sa na nich nemusí báť jazdiť ani dospelý. Po zložení sú tak malé, že vám nebude robiť problém ani vodič v preplnenej MHD.

 

Tieto pozitíva sú ale vyvážené tým, že sa na nich veľmi dobre nejazdí – jazdia pomaly, pri jazde sa dosť nadriete, vďaka malým kolieskam pocítite každú nerovnosť a úzke skladacie riadidlá pohodlie tiež nezaistia.

 

Nášľapná zadná brzda vyzerá ako blatník, aktivuje sa zošliapnutím a k brzdeniu dochádza pomocou trenia medzi brzdou a kolesom. S touto brzdou sa stretnete hlavne pri malých mestských kolobežkách.

Ložiská

Správne zvolené ložiská sú dôležité preto, aby sa kolieska plynulo točili a neškrípali. Keď zistíte, že pri jazde drhnú alebo skladacia kolobežka vydáva nepekné zvuky, pravdepodobne bude chyba v ložiskách. Kvalita ložísk sa označuje ABEC od 1 do 9, kedy 9 predstavuje najvyššiu kvalitu. Na kvalitnú, plynulú jazdu sú najvhodnejšie ložiska s označením ABEC 5 až 9. Pokiaľ kupujete kolobežku s nafukovacími kolesami, ložiská riešiť nemusíte.

Výška riadidiel

Správna výška riadidiel je závislá na výške jazdca a na štýle jazdy. Pre bežnú rekreačnú jazdu sú vhodné vyššie riadidlá, ktoré sú pohodlnejšie a naopak pre freestyle kolobežky sú ideálne nižšie riadidlá, ktoré poskytujú väčšiu kontrolu.

Veľkosť koliesok

V zásade platí, že čím väčšie kolieska, tým je kolobežka rýchlejšia, ale horšie sa ovláda. Pokiaľ ste teda začiatočník alebo kupujete kolobežku pre dieťa, je model s menšími kolieskami lepší.

 

 

Tvrdosť koliesok

Tvrdosť koliesok rozhoduje o rýchlosti a pohodlnosti jazdy. Keď sú kolieska tvrdšie, kolobežka je rýchlejšia. Naopak čo sa týka pohodlia, ta sú lepšie kolieska mäkšie, ktoré tlmia otrasy.

  • Mäkká guma je označená 86A a nižšie. Je priľnavejšia a hodí sa pre začiatočníkov, je pomalšia.
  • Tvrdá guma je označená 88A a vyššie. Je vhodná do skateparkov. Guma viac vydrží, ale je cítiť každý kamienok.
  • Čím nižšie je uvedené číslo (86A, 88A, 90A apod.), tým mäkšia je guma.

Aké chrániče potrebujem na jazdu na kolobežke?

Úplnou samozrejmosťou je prilba. Pri dlhších jazdách určite nezabudnite športové rukavice, aby ste zamedzili nepríjemným mozoľom. Pre deti, začiatočníkov a freestyle sú nutné tiež chrániče lakťov a kolien.