Ako vybrať freestyle kolobežku

Špeciálne upravené freestylové kolobežky umožňujú predvádzať triky a skoky, sú z kvalitných dielov a znesú aj agresívne zaobchádzanie. Majú menšie kolieska a odľahčený rám. Vďaka nižšiemu rámu sa z nich lepšie odráža, ale vzniká riziko zaseknutie na nerovnosti.


Hľadáte kolobežku na u-rampu alebo kolobežku na nácvik trikov? Na freestyle kolobežkách si užijete skutočnú zábavu. Kolobežky s malými kolieskami a odľahčeným hliníkovým rámom pre tie najlepšie triky vo freestyle parkoch, alebo len tak na ulici. Ku kolobežkám odporúčami dokúpiť chrániče a prilbu.

Optimálna výška riadidiel kolobežkyNačo je vhodná freestyle kolobežka pre začiatočníka:

 • pre nácvik základných trikov: bunnyhop, tailwhip, 180, barspin, základné pohyby v skateparku, grindy/slidy na prekážkach z kovu
 • pre jazdu v skateparku - kopírovanie prekážok: rádiusy, fun boxy, pyramídy, bazény a podobne
 • pre bežnú jazdu na rovnom a čistom povrchu (kamienky a ďalšie nečistoty ničia kolieska kolobežky) 
 •  

  Pri výbere je potrebné myslieť na to, že pokiaľ sa skutočne bude kolobežka používať na predvádzanie rôznych trikov, skokov apod. (k čomu je určená), bude veľmi zaťažovaná. A to oveľa viac ako len obyčajným jazdením. Pri skokoch sa váha jazdca, ktorá pôsobí na kolobežku môže aj 2x až 3x znásobiť!

  Načo je (NE)vhodná freestyle kolobežka pre začiatočníka:


  • na skákanie z výšok nad 20 cm (hlavne pre "fly out" triky - skákanie von z u-rampy na plošinu rampy)
  • na grindovanie (kĺzanie spodnou stranou dosky) po prekážkach z betónu, žuly či kameňa
  • na požičavanie starším jazdcom
  • na dlhé brzdenie (hlavne driftovanie)
  • na jazdu vo vode a s povolenými kolieskami či headsetom

  Ako zabrzdiť kolobežku?

  Nášľapná zadná brzda vyzerá ako blatník, aktivuje sa zošliapnutím, kedy k brzdeniu dôjde pomocou trenia medzi brzdou kolesom. S touto brzdou sa stretávame hlavne pri malých mestských kolobežkách.


  Veľkosť koliesok


  V zásade platí, že čím väčšie sú kolieska, tak je kolobežka rýchlejšia, ale horšie ovládateľná. Pokiaľ ste teda začiatočník alebo vyberáte kolobežku pre dieťa, tak je lepšie vyberať model s menšími kolieskami. 


  Tvrdosť koliesok

  Tvrdosť koliesok rozhoduje o rýchlosti a pohodlnosti jazdy na kolobežke. Pokiaľ sú kolieska tvrdšie, kolobežka je rýchlejšia. Naopak čo sa týka pohodlia, sú lepšie kolieska mäkšie, ktoré tlmia otrasy. Samozrejme rozdielne sú kolobežky s nafukovacími kolesami, kde sa ich tvrdosť odvíja od toho, ako veľmi kolesá nafúkame.


  • Mäkká guma je označená 86A a nižšie. Je priľnavejšia a je vhodná pre začiatočníkov, je pomalšia. 
  • Tvrdá guma je označená 88A a vyššie. Je vhodná do skateparkov. Guma viac vydrží, ale je cítiť každý kamienok.

  Riadidlá

  Sú vyrábané z ocele obohatenej chrómmolybdénom, alebo hliníku. Tie z hliníka sú ľahšie (minimálne o 30% čo je dosť), ale menej pevné než riadidlá oceľové. Hliníkové riadidlá je možné odporučiť jazdcom nižšej váhovej kategórie (do 50 kg), prípadne jazdcom s čistým štýlom jazdenia. Je nutné používať objímku, ktorá celkom zakryje zárez na riadidlách. Ďalšie delenie riadidiel pre freestyle kolobežky je podľa priemeru zvislé tuby, kedy existujú dva odlišné vonkajšie priemery (31,8 mm a 34,9 mm) a dva odlišné vnútorné priemery (28,5 mm a 31,8 mm).


  Prehnutie hornej tuby riadidiel smerom k jazdcovi sa nazýva backsweep, pokiaľ nie sú prehnuté majú v popise napísané Zero Backsweep, alebo tento údaj vôbec nie  je uvedený. Prehnutie je dobré pre pohodlnejšie držanie. Všeobecne platí, že šírka riadidla sú pohodlnejšie s prehnutím smerom k jazdcovi.


  Ďalšie smery prehnutia (dole, hore) sa označujú downsweep / upsweep a majú rovnaký dôvod. Najčastejšími tvarmi riadidiel sú Y“ a „T“. T riadidlá sú pri rovnakých rozmeroch ľahšie a sú lepšie pre začiatočníkov, ktorí môžu rýchlo zvoliť užšie uchytenie a mať tak stále kontrolu nad kolobežkou. Y riadidlá sú vďaka vzperám pevnejšie.