Ako vybrať florbalovú hokejku

Redakcia Sportisimo

15.8.2022 • 16 min čítania

Florbal sa niekedy pejoratívne označuje za telocvikársky šport, ale pravdou je, že si ho aj na Slovensku obľúbili tisíce ľudí a popularita sa zvyšuje. Navyše je k nemu potrebná len hokejka a dobrá obuv.

Výhodou florbalu je, že si vyžaduje pomerne málo vybavenia – tričko, šortky, obuv a hlavne florbalovú hokejku. Práve výber správnej florbalovej hokejky je predmetom tohto článku. Jej výber je veľmi dôležitý nielen pre úplných začiatočníkov, ale aj pre skúsených hráčov.

Na úvod je dôležité vedieť, že florbalová hokejka sa skladá z dvoch základných častí. Prvou je žrď, často označovaná anglickým termínom shaft, na ktorej je osadená čepeľ. Tá hrá hlavnú úlohu pri ovládaní loptičky, streľbe a tak ďalej. Môžeme spomenúť aj omotávku alebo grip, ktorý zaberá takmer polovicu shaftu a ponúka hráčovi dobrý pocit pri držaní hokejky a zabraňuje jej vykĺznutiu, aj keď má hráč spotené ruky.

Ukázať florbalové hokejky

Zhrnutie

  • Strana hokejky – najpodstatnejší rozdiel medzi florbalovými hokejkami je určenie pre konkrétnu stranu, na ktorej sa počas hry drží. Súvisí to najmä so zakrivením čepele. Na výber je pravé a ľavé držanie (podľa dolnej ruky).
  • Dĺžka – dĺžka je zvolená tak, aby postavená hokejka siahala hráčovi po pupok. S krátkou hokejkou vás bude rýchlo bolieť chrbát, príliš dlhá zase zhoršuje ovládanie loptičky.
  • Tvrdosť shaftu – pre mladších a ľahších hráčov alebo začiatočníkov sú vhodné mäkšie hokejky, ktoré podporujú dobrú techniku na loptičke. Tvrdšia je vhodná pre skúsenejších hráčov, ktorí už majú zdokonalenú techniku a tvrdá hokejka im umožňuje strieľať ostrejšie.
  • Materiál shaftu – najlacnejšie shafty hokejok sú vyrobené z plastu, najčastejšie sa používa kompozit alebo karbón (s čiastočnou prímesou kompozitu). Je veľmi ľahký, pevný a používa sa v drahších modeloch. Nájdeme tu aj rôzne technologické vymoženosti.
  • Čepeľ – okrem základného výberu medzi pravým a ľavým zakrivením je potrebné zvoliť aj vhodný stupeň zakrivenia (tvar) a tvrdosť. Najbežnejšie sú stredne tvrdé čepele.
  • Profil držania a omotávka – zvyčajne je držadlo hokejky okrúhle, ale niektorí ľudia uprednostňujú oválne alebo menej časté štvorcové profily, ktoré do určitej miery eliminujú rotáciu palice v rukách. Pomáha tomu aj dobrá omotávka, ktorá môže byť namotaná, z jedného kusu alebo kombinovaná.

Strana hokejky

Podstatná časť výberu novej hokejky. Skúsení florbalisti s tým nebudú mať problém, pretože už majú niečo odohrané, ale napríklad najmä u detí, ktoré s florbalom začínajú, je potrebné zistiť, na ktorú stranu hokejku držia. Môžete si vybrať medzi pravým a ľavým variantom:

  • pravý – držanie pravou rukou dole (bližšie k čepeli),
  • ľavý – držanie ľavou rukou dole.

Uprednostňovaná strana rukoväti nesúvisí len s dizajnom palice, ale predovšetkým s tým, na ktorú stranu je tvarovaná čepeľ. V skutočnosti je drvivá väčšina z nich predzahnutá práve podľa toho, na ktorej strane hráč drží hokejku. Pri držaní vpravo sa čepeľ otáča doľava a pri držaní vľavo doprava. Existujú aj rovné čepele, tie sú však vhodné pre úplných začiatočníkov alebo v prípade, že si chcete zaobstarať univerzálny model napríklad pre dve deti.

Ak ste úplný začiatočník alebo napríklad vyberáte hokejku pre dieťa, nemusí vám byť hneď jasné, ktorú stranu hokejky si máte vybrať. Neexistuje absolútne žiadna súvislosť medzi jej úchopom a napríklad rukou, ktorou bežne píšete. Môžete si napríklad pomôcť metlou, prirodzene ju vziať do rúk a zametať. Podľa toho, ktorou rukou držíte metlu dole, môžete zvoliť aj hokejku.

Dĺžka hokejky

Tento parameter by ste pri výbere florbalovej hokejky rozhodne nemali ignorovať. Dĺžka výrazne ovplyvňuje schopnosť hráča dobre ovládať loptičku a strieľať. S príliš dlhou hokejkou bude mať hráč pri bránení veľký dosah, ale napríklad kľučky a sťahovačky budú oveľa ťažšie. Okrem toho nemôže pri streľbe úplne prehnúť shaft. Na druhej strane, krátka hokejka skracuje váš dosah pri obrane a rýchlo vás začne bolieť chrbát, pretože sa musíte neprirodzene zohýbať k loptičke.

Ak stojíte vzpriamene v halovej obuvi a hokejku položíte kolmo k zemi a rovnobežne s telom pred seba tak, aby sa špička čepele opierala o zem, ideálna poloha je, keď koniec rukoväti hokejky dosahuje váš pupok. Ak sa rozhodujete medzi dvoma dĺžkami jedného modelu hokejky, neurobíte chybu, ak zvolíte o niečo dlhšiu, napríklad 3 až 4 cm nad pupkom.

Ak chcete vedieť aspoň približne, aká dlhá by mala byť hokejka, môžete použiť nasledujúcu tabuľku veľkostí. Upozorňujeme však, že ide len o približné údaje a vždy je lepšie vyskúšať si dĺžku hokejky v obchode a porovnať ju.

Výška hráča (cm)

Dĺžka hokejky (cm, bez čepele)

110 až 120

50 až 60

120 až 130

60 až 70

130 až 140

70 až 80

140 až 150

80 až 85

150 až 160

85 až 92

160 až 170

92 až 95

170 až 180

92 až 98

180 až 190

98 až 103

190 až 200 100 až 105

Rozsahy dĺžok hokejok sa, samozrejme, môžu líšiť a je potrebné vziať do úvahy, že jeden výrobca neponúka daný model s odstupňovanou dĺžkou po 1 cm. Zvyčajne sa dajú nájsť dĺžky postupne napríklad po 3 až 5 cm, takže je potrebné naozaj vyskúšať, čo hráčovi vyhovuje.

Treba dodať, že hodnoty v tabuľke sú uvedené len pre dĺžku shaftu bez čepele. Nie je teda možné priamo použiť postup merania výšky od zeme po pupok a porovnanie s dĺžkou hokejky. Vo všeobecnosti je potrebné k dĺžke shaftu pridať približne 10 až 11 cm. Pri výbere však buďte opatrní a skontrolujte, či je dĺžka hokejky uvedená s čepeľou, alebo bez nej. Niekedy môže tento nesúlad spôsobiť problém a človek si kúpi o 10 cm dlhšiu alebo kratšiu hokejku.

Tvrdosť hokejky

Ideálne parametre shaftu však nespočívajú len v jeho dĺžke. Pocit z hry sa môže výrazne zmeniť aj v závislosti od tvrdosti hokejky, ktorú si hráč zvolí, t. j. flex. Na florbalovej hokejke nájdete napríklad údaj flex 27 mm alebo 35 mm. Čo to však znamená? Je to úplne jednoduché. Hodnota nám hovorí, o koľko milimetrov sa shaft prehne, ak naň pôsobíme silou 300 newtonov, teda 30 kilogramov. Čím vyššie číslo, tým mäkší je shaft, pretože sa viac prehýba.

Ak máte skúsenosti s kúpou hokejky na ľadový hokej, mali by ste si dávať pozor, pretože v hokeji hodnoty flexu fungujú opačne. Vyššie čísla zodpovedajú vyššej tvrdosti hokejky.

Akú úlohu však môže zohrať pár milimetrov prehnutia florbalovej hokejky? Verte, že dosť veľký. Skúsenejší florbalisti si spravidla vyberajú vyššiu tvrdosť. Tvrdšia hokejka je vhodná aj pre mohutnejších hráčov. Na druhej strane, mäkká hokejka pomôže začínajúcim florbalistom lepšie kontrolovať loptičku a často si ju vyberajú ženy, ktoré by mali problém s ideálnym ohnutím tvrdej hokejky.

  • tvrdšie hokejky (menší flex) – prudká strela, hlavne golfovým úderom, ale je ťažšie ideálne prehnúť shaft; vhodný pre silových hráčov a profesionálov; nie sú poddajné, musíte mať naozaj dobrý cit v rukách, aby ste loptičku ovládali, inak odskakuje,
  • mäkšie hokejky (vyšší flex) – menšia razancia streľby; lepšia kontrola loptičky pri kľučkách a strelách zápästím a príklepom; dobrá voľba pre slabších hráčov, začiatočníkov alebo ženy; lepšie pre technických hráčov, loptička tak neodskakuje.

Pre lepšiu predstavu sa môžete pozrieť na nasledujúcu tabuľku, ktorá vám objasní, akú tvrdosť v danej kategórii zvoliť.

Tvrdosť hokejky

(flex v mm)

Určenie
23 až 25

tvrdá hokejka pre dospelých, silových a mohutnejších hráčov, ktorí majú dobrú techniku na loptičke a zároveň dokážu plne prehnúť shaft pri tvrdých úderoch

26 až 29

univerzálna hokejka, štandardná hodnota pre pokročilých výkonnostných hráčov, dobrý kompromis pre techniku a prudkú streľbu

30 až 32

skôr mäkší flex pre dospelých začiatočníkov a príležitostných hráčov alebo juniorov a ženy

33 až 36

(prípadne viac)

mäkké hokejky pre detské a mládežnícke kategórie

Ako už bolo spomenuté, svoju úlohu zohráva aj hmotnosť hráča. Napríklad 90-kilogramový muž bude potrebovať oveľa tvrdšiu hokejku ako 50 kg juniorka. V nasledujúcej tabuľke nájdete aj približné hodnoty tvrdosti podľa hmotnosti.

Hmotnosť hráča (kg)

Tvrdosť hokejky (flex v mm)

0 až 50

32 až 40

50 až 60

30 až 32

60 až 75

27 až 30

75 až 90

25 až 27

nad 90 23 až 25

Čo sa týka tvrdosti a celkového pocitu z hry, treba spomenúť, že svoje slovo má aj tvrdosť čepele hokejky, o ktorej budeme hovoriť v nasledujúcich kapitolách, alebo napríklad použitá technológia. Je dôležité si znovu uvedomiť, že je potrebné vyskúšať rôzne tvrdosti hokejky a zistiť, čo hráčovi najviac vyhovuje.

Materiál hokejky

Tvrdosť hokejky, ale aj mnohé ďalšie detaily ovplyvňuje materiál, z ktorého je florbalová hokejka vyrobená. Hráči môžu siahnuť po niekoľkých variantoch, z ktorých každý ponúka trochu iné funkcie. Najdôležitejšie je nájsť dobrú rovnováhu medzi hmotnosťou, pevnosťou a odolnosťou shaftu. Vo všeobecnosti sa v rôznych variantoch vyskytujú tieto základné materiály.

Plast

Najlacnejší materiál, ktorý je vhodný maximálne pre detské hokejky a najnižší rad hokejok pre začiatočníkov. Plastové hokejky sú veľmi pružné, takže majú väčší flex a sú náchylnejšie na zlomenie.

Sklenené vlákno

Používa sa najmä v kombinácii s inými materiálmi, florbalovým hokejkám dodáva odolnosť, ale na druhej strane je to pomerne ťažký materiál.

Kompozit

Je to materiál zložený z viacerých zložiek, z ktorých každá má trochu iné vlastnosti. Kompozit sa používa pomerne často, napríklad aj v kombinácii s karbónom. Prevažujúci podiel tohto materiálu dodáva hokejke veľmi slušnú odolnosť a pevnosť, ale hmotnosť nie je najnižšia. Kompozitové hokejky sú vhodné pre stredne pokročilých hráčov florbalu.

Karbón

Ponúka vynikajúcu pevnosť a tuhosť, pričom je veľmi ľahký a dobre absorbuje nárazy. Okrem toho si v porovnaní s inými materiálmi zachováva svoje vlastnosti dlhší čas. Práve preto sa používa najčastejšie v profesionálnych hokejkách, ktoré si vyberajú pravidelní hráči.

Nevýhodou je vyššia cena a krehkosť, samotný karbón zle znáša údery (napríklad nárazy hokejok o seba) a má tendenciu sa lámať. Preto nenájdete hokejku so 100 % obsahom karbónu (hoci niektorí výrobcovia sa vás na to snažia nalákať). Zvyčajne ide o kombináciu viacerých materiálov, najmä karbónu a kompozitu. Pri najľahších hokejkách je tento pomer približne 85 a 15 % v prospech karbónu.

Technológia shaftu

Vedľa rôznych materiálových kombinácii sa výrobcovia snažia obohatiť hokejky o všemožné technológie so špeciálnymi názvami, v ktorých je občas trochu zložité sa vyznať. V zásade však existujú dve hlavné úpravy, a to prehnutie a zúženie shaftu. Každá z nich viac či menej ovplyvňuje pocit z hry.

  • Prehnutie shaftu – shaft nie je rovný, ale v spodnej časti čepele a prípadne pod omotávkou je prehnutý, čo má podľa výrobcov poskytovať výhodu pri streľbe, pretože sa mení natočenie čepele voči podlahe. Na druhej strane, samotné ovládanie loptičky, spracovanie atď. môže byť náročnejšie. Prehnuté shafty je dobré vyskúšať až po zvládnutí techniky (používané názvy technológií: Curve, DoubleCurve, TipCurve, TipShape RippleCurve, PowerCurve, Bow).
  • Zúženie shaftu – Hokejka je asymetricky zúžená tesne nad čepeľou, čo vedie k rýchlejšej strele. Hokejka sa v tomto bode pri dostatočnom zaťažení viac ohýba a má tendenciu rýchlejšie sa vrátiť späť, takže pri uvoľnení strely pôsobí na loptičku väčšia sila. Podobný princíp sa bežne používa pri hokejkách na ľad, ale bez zúženia. Je potrebné dobre zvládnuť techniku streľby s prehnutím hokejky. Dané miesto môže byť tiež náchylnejšie na lámanie (používané názvy technológií: KickZone, Ripple, TipKick).

Ako doplnok k dvom uvedeným technologickým úpravám funguje aj vystuženie shaftu, resp. spevnenie konkrétneho miesta. Tým sa napríklad ešte viac zvýši účinok prehnutia alebo zužovania shaftu. Túto modifikáciu nájdete napríklad pod názvami FatKick, X-shaft.

Špeciálnych technológií chrlia výrobcovia hokejok na hráčov naozaj veľa, pritom nešetria prívlastkami „Super, Hyper, Ultra“. Florbalisti však musia sami zhodnotiť ich účinok a prínos. Ďalšie sa týkajú napríklad povrchových úprav hokejok (jamky, diery a podobne), vrstvenia materiálov, omotávok, čepelí, úpravy ťažiska.

V drahších hokejkách sa bežne používajú rôzne technologické vylepšenia, preto vám odporúčame, aby ste si ich pred kúpou vyskúšali. Najmä pre deti alebo začiatočníkov je dobré sa technológiám vyhýbať, kým si neosvoja úplné základy ovládania loptičky a streľby s klasickou hokejkou bez úprav.

Čepeľ

Ako sme už opísali pri výbere strany florbalovej hokejky, čepeľ hrá veľkú úlohu pri výbere práve toho, akým smerom je zakrivená. Okrem toho sa však môžeme zamerať aj na jej tvar alebo tvrdosť materiálu. Ďalšími drobnými faktormi sú napríklad rebrovanie a podobné detaily.

Strana čepele

Najdôležitejší aspekt výberu. Je potrebné zistiť preferovanú stranu držania hokejky, t. j. buď variant, keď je dole pravá, alebo naopak ľavá ruka. Na základe toho sa potom zvolí vhodný smer zahnutia čepele:

  • ľavá čepeľ – bežnejší variant, ľavá ruka dole (bližšie k čepeli), čepeľ sa otáča doprava
  • pravá čepeľ – pravá ruka dole, čepeľ sa stáča doľava.
  • rovná čepeľ bez určenia strany – bez akéhokoľvek zahnutia, vhodná len pre začiatočníkov, ktorí nevedia, ktorou stranou budú hrať, a naozaj amatérske hranie, keď napríklad jednu hokejku používajú viacerí ľudia s opačným držaním hokejky; pozor, niekedy nájdete aj u profesionálov relatívne rovné čepele bez výrazného zakrivenia, pretože im vyhovujú, ale aj u nich nájdete nejaké tvarovanie.

Tvar

Ak hovoríme o zakrivení čepele na určitú stranu, je potrebné spomenúť stupeň takéhoto zakrivenia a celkové tvarovanie. Koniec koncov, čepeľ je hlavnou časťou hokejky, ktorá prichádza do kontaktu s loptičkou. Niektorí ľudia dávajú prednosť rovnejšej čepeli bez výrazného zakrivenia, iní nemajú radi veľmi zakrivené modely. Každý výrobca ponúka rôzne varianty, aby vyhovel čo najväčšiemu počtu hráčov.

Niekedy sa stretnete pri miere zahnutia s termínom konkávnosť. A aké sú rozdiely medzi jednotlivými čepeľami?

  • rovnejšia čepeľ (mierne konkávna) – lepšia na strelecký golfový úder a prihrávku, nie je problém dobre kontrolovať loptičku na backhandovej strane, ale ťažšie sa s ňou vykonávajú kľučky a sťahovačky, hráč musí viac pracovať s hokejkou pri kontrole loptičky,
  • zahnutejšia čepeľ (výrazne konkávna) – ideálna na vynikajúcu kontrolu v kľučkách, tak aj pri vedení loptičky počas streľby ťahom. Občas môže hráčovi robiť problém vystreliť presný golfový úder, pretože musí trafiť dobre konkrétne miesto na čepeli.

Okrem toho sa florbalové čepele môžu líšiť napríklad v uhle, ktorý zvierajú s podlahou, vytočením špičky a podobne. Narazíte napríklad na modely s miernym zahnutím, ktoré sa až pri špičke čepele viac zahýbajú a vytáčajú tak, že streľba mieri viac nahor.

Každý si jednoducho nájde niečo pre seba a nezriedka sa stáva, že si hráči ešte upravia zahnutie podľa svojich potrieb, čo sa dá urobiť pomocou teplovzdušnej pištole alebo teplej vody. Pri ohýbaní doma však buďte opatrní, pretože ak nie ste spokojní, je ťažké vrátiť tvar do pôvodnej podoby. Okrem toho si musíte dávať pozor, aby ste neporušili pravidlá florbalu prílišným ohýbaním.

Keď už hovoríme o pravidlách florbalu, existujú aj takzvané freestylové čepele s veľkým otvorom alebo priehlbinou pre loptičku. Umožňujú síce predvádzať skvelé technické finesy a triky, napríklad môžete držať loptičku vo vzduchu a zasunúť ju do siete spoza bránky, ale sú skôr pre zábavu a vo florbale nie sú povolené. Niekedy však narazíte na hráča, ktorý dokáže tieto triky bez špeciálne tvarovanej florbalovej čepele.

Tvrdosť čepele

Rovnako ako sa pri výbere florbalky zohľadňuje tvrdosť shaftu, mala by sa zohľadniť aj tvrdosť čepele. Každý výrobca označuje tvrdosť svojich čepelí rôznymi marketingovými názvami, ale možno povedať, že v zásade existujú tri základné: mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Čepele strednej tvrdosti sú na trhu najrozšírenejšie, pretože ponúkajú ideálny kompromis pre väčšinu hráčov florbalu.

Mäkšie čepele
  • čím je čepeľ mäkšia, tým menej sa od nej loptička odráža
  • odpustí hráčovi chyby, napríklad pri spracovaní
  • sú dobré na streľbu ťahom, majú tendenciu deformovať sa pri tvrdších golfových úderoch, je ťažšie korigovať smer streľby
  • mäkké čepele sú vhodnejšie pre začiatočníkov
Tvrdšie čepele
  • hráč dosiahne ostrejšie strely, najmä pokiaľ ide o golfový úder alebo príklep
  • nedeformujú sa tak veľmi, a tak odovzdávajú loptičke viac energie
  • je potrebné mať naozaj dobrú techniku hokejky a ovládanie loptičky, lopta má tendenciu odskakovať pri kľučkách alebo spracovaní

Označenie tvrdosti sa zvyčajne nachádza na pätke čepele, kde je kruh s tromi skratkami – SB, MB a HB (soft, medium, hard blade), t. j. mäkká, stredná a tvrdá čepeľ. Podľa toho, kam šípka ukazuje, môžete zistiť, o ktorú čepeľ ide.

Výmena čepele

Nezabudnite, že ak vám čepeľ nevyhovuje alebo ak zmäkne či sa zlomí v rebrovaní, nemusíte si hneď kupovať celú úplne novú hokejku. Čepeľ, rovnako ako napríklad omotávku, môžete pohodlne nahradiť.

Čepeľ drží na shafte pomocou lepidla a skrutiek. Ak sa chystáte nasadiť rovnaký model čepele ako predchádzajúci, nemusíte sa ničoho obávať, ale ak uvažujete o skúške inej čepele, musíte sa uistiť, že je kompatibilná so shaftom (rovnaké umiestnenie skrutiek). Pozor, podľa oficiálnych pravidiel florbalu by vždy mali byť obe časti, shaft a čepeľ, od rovnakej značky. V opačnom prípade hrozí vylúčenie zo zápasu.

Úchop a omotávka

Je to skôr detail v celom výbere florbalových hokejok, ale v detailoch je sila, najmä pokiaľ ide o výkonnostné a profesionálne hranie florbalu. Veď úchop rukoväti alebo omotávka je jediné miesto, s ktorým florbalista prichádza počas hry do priameho kontaktu.

Úchopom sa rozumie profil rukoväti, teda jej tvar. Môžeme si vybrať z rôznych variantov, ktoré sa od seba môžu líšiť napríklad aj hrúbkou. Je to hlavne pocitová záležitosť a hráč si musí vybrať, čo mu najviac vyhovuje.

  • Okrúhly úchop – najčastejšie používaný základný variant, ktorý padne do ruky každému.
  • Oválny úchop – oveľa menej používaný dizajn, ale hráčom, ktorí si naň zvykli, sa páči, že presne vedia, bez toho, aby museli kontrolovať očami, v akej polohe sú hokejka a čepeľ otočené; oválny tvar dobre sedí v dlaniach.
  • Hranatý úchop – skôr rarita vychádzajúca z oválneho profilu; vo florbalových radoch je veľa ľudí so skúsenosťami s hokejom a hranatý tvar je práve pre tých, ktorí sú zvyknutí na úchop klasickej hokejky; má podobné výhody ako oválny, ale niektorým nemusí vyhovovať otlačenie dlane od hrán.

Profil úchopu môže mať veľký vplyv na to, či hokejka prekĺzava, alebo nie. Oválny a hranatý profil znižujú riziko pretáčania hokejky v dlani, ale zásadnú úlohu hrá kvalitná omotávka, čiže grip. Pri novej hokejke máte skoro pocit, že sa omotávka lepí k dlaniam. Pri postupnom používaní a potení sa však dosť namáha a odiera sa.

Aj pri omotávkach nájdete rôzne typy vyhotovenia.

  • Namotávaná – najbežnejšia klasika, ktorá sa nachádza na väčšine florbaliek; rovnaký systém navinutia ako napríklad na tenisových raketách; výhodou je, že po predretí sa dá pomerne ľahko vymeniť.
  • Jeden kus – niektorí výrobcovia experimentujú s gripom, ktorý má len jeden šev a drží na hokejke natrvalo; ponúka dobrý pocit z úchopu, nehýbe sa na shafte, ale buď sa vôbec nedá vymeniť, alebo je jeho výmena oveľa ťažšia.
  • Kombinácia – využíva výhody oboch vyššie uvedených variantov, opäť skôr rarita; miesto pre hornú ruku je vyhotovené v klasickej omotávke, je to namáhané miesto, ktoré sa najrýchlejšie opotrebováva, preto sa dá ľahko vymeniť len tento krátky remienok; spodná časť, ktorá sa tak veľmi neopotrebováva, je z jedného kusu.

Výrobcovia často vymýšľajú aj technologické úpravy na lepší odvod vlhkosti z omotávky alebo rôzne protišmykové úpravy na povrchu materiálu a podobne.

Ukázať florbalové hokejky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov