Ako vybrať masážny valec a na čo slúži?

Nesmiernou výhodou masážnych valcov je, že na valcovanie nie je potrebná druhá osoba, ale vystačíte si sami, váha vlastného tela sa skvelo postará o automasáž. Veľká plocha dokáže naraz rozmasírovať väčšie partie a môže tak byť dobrým doplnkom ku klasickej masáži od maséra. Aj keď masáž môže byť miestami trochu bolestivá, neľakajte sa. Pravidelným valcovaním si svaly lepšie zvyknú a budete sa cítiť lepšie než predtým.

Funkcie masážneho valca

 

  • rozohriatie svalstva pred výkonom
  • lepšia elasticita šliach a svalov
  • uvoľnenie napätia vo svaloch a rozmasírovanie napětí ve svalech a rozmasírování stuhnutých miest
  • cvičenie hlbokého stabilizačného systému, kde spevňujete vnútorné svalstvo
  • zlepšenie rozsahu pohybu a skrátených šliach
  • prekrvenie svalov
  • podpora toku lymfy, ktorá pomáha pri regenerácii svalov

Valce sa líšia najmä svojou dĺžkou a umiestnením vrúbkov, kde rozlišujeme valce od úplne hladkých až po tie s väčšou štruktúrou.

Hladké valce

 

 

Niektorým ľuďom robia vrúbkované valce väčšiu bolesť, preto najskôr využívajú hladký valec, ktorý môže byť menej bolestivý. Jeho účel je podpora toku lymfy a lepšie rozprúdenie krvi, čo pomáha pri celkovej regenerácii. Využívajú sa tiež na cvičenie a stabilizačné techniky.

 

Hladké masážne valce

 

 

Valce so štruktúrou

 

 

 

Hrboľatá štruktúra sa dostane viac do hĺbky svalu a lepšie ho tak rozmasíruje, dokáže si poradiť aj s bolestivými miestami, ktoré sa lepšie uvoľňujú. Masáž s väčšími výstupkami je intenzívnejšia

 

  Vrúbkované masážne valce 

2v1

 

 

Vďaka efektívnej skladnosti nezaberie variant 2v1 viac miesta než samotný valec, nakoľko hladký valec je umiestnený vo vnútri vrúbkovaného. Kedykoľvek ich môžete kombinovať a zvoliť si tak potrebnú intenzitu.

 

2v1

Výber dĺžky

 

Výber dĺžky sa odvíja od toho, na akú časť tela chcete valec využiť. Pri použití na nohy, či na boky postačí kratší valec, na masáž chrbta sa odporúča skôr dlhší valec. Všeobecne je tak výhodnejší dlhší valec, ktorý môžete využiť na všetky partie. Najviac využívané sú valce s dĺžkou zhruba 30 – 45 cm.

 

Masážne valce 30 - 45 cm

Ako s valcom cvičiť?

 

 

 

Naučte sa využiť váhu vlastného tela a po valci rolujte vždy danou partiou podľa potreby tam a späť, okolo 30 sekúnd. Nie je potrebné sa ponáhľať, pokiaľ cítite, že niektoré miesto si žiada detailnejšie rozmasírovanie, kľudne sa mu venujte viac. O vhodnom použití odporúčame poradiť sa s fyzioterapeutom.

Tipy na cviky