Poradňa

Ako vybrať vybavenie na bojové športy

Pri výbere vybavenia na bojové športy je dôležité si určiť, na aký konkrétny šport a aktivitu ho chcete využívať. Napríklad boxerské rukavice môžu byť určené na tréning na vreci, ale nevhodné na tréning zápasu. Pokiaľ si rukavice vyberiete chybne, tak môže dôjsť nielen k zhoršeniu tréningu, ale aj k možnému úrazu.

 

Boxerské rukavice

Klasické boxerské rukavice sa najčastejšie využívajú na sparring - tréning boxu jeden na jedného, ale je možné ich využiť aj na tréning na vreci. Charakteristickými rysmi sú väčšia hmotnosť, oblejší tvar a spojený palec s ostatnými prstami. Poskytujú vysokú ochranu celej ruky a spevňujú zápästie. Pri ich výbere je veľmi dôležité vybrať správnu veľkosť, ktorá sa odvíja podľa vašej váhy viď. orientačná veľkostná tabuľka nižšie.

 

 

 

 

Kúpiť boxerské rukavice

Ako vybrať veľkosť boxerských rukavíc:

6-8 oz 10 oz 12 oz 14 oz 16 oz
Ženy, deti do 60 kg Dospelí do 60 kg Dospelí 60-80 kg Dospelí 80-95 kg Dospelí nad 95 kg

 

 

 

 

 

Vrecové rukavice

Vrecové rukavice sú špeciálne upravené rukavice na boxovanie do vreca. Oproti boxerským rukaviciam sú ľahšie, menšie a priedušnejšie. Tieto rukavice výborne fixujú zápästie a poskytujú čo najväčšiu ochranu pre kĺby, vďaka tomu minimalizujú riziko zranenia. Nie sú vhodné na klasický box.

 

 

 

 

Kúpiť vrecové rukavice

MMA rukavice

MMA rukavice sú oproti boxerským rukaviciam oveľa menšie a ľahšie. Vzhľadom k potrebe uchopiť súpera majú tieto rukavice voľné prsty a umožňujú používať techniky tzv. grapplingu. Tieto rukavice sú určené na zmiešané bojové umenie (MMA), ale často sa využívajú aj pri tréningu Jiu Jitsu, a ďalších bojových športoch či sebaobrane.

 

 

 

 

Kúpiť MMA rukavice

Bandáže

Pri zápase či tréningu prakticky pri všetkých bojových športoch je kladený veľký nápor na zápästie a kĺby. Pre najlepšiu ochranu a fixáciu sa pod rukavice používajú bandáže, alebo omotávky, ktoré ešte viac podporia ochranu týchto dvoch oblastí. Bandáže v našej ponuke rozdeľujeme na klasické omotávacie bandáže a gélové bandážové rukavice

 

 

Omotávacie bandáže

Tieto bandáže poskytujú vyššiu úroveň fixácie oproti gélovým bandážam. Nevýhodou je potreba si ich pred každým tréningom či zápasom omotať okolo zápästia a kĺbov čo môže byť hlavne na začiatku časovo náročné.

 

+ Vyššia úroveň fixácie

 

- Časovo náročné omotávanie

- Horšie tlmenie nárazov

 

 

 

Kúpiť omotávacie bandáže

Gélové bandáže

Ich najväčšou výhodou je rýchle nasadenie a vysoká absorpcia nárazov. Navyše nimi v niektorých prípadoch v tréningu môžete rukavice aj nahradiť. Sú vhodné aj na stále viac populárny fitbox.

 

+ Rýchle nasadenie a ľahké použitie

+ Výborná absorpcia nárazov

+ Vhodné na fitbox

 

- Nižšia úroveň fixácie

 

 

 

 

Kúpiť gélové bandáže

Chrániče na zuby

Chrániče na zuby sú veľmi dôležitou súčasťou vybavenia na bojové športy. Tieto chrániče sú výbornou ochranou pre vaše zuby, ale môžu zabrániť aj otrasu mozgu.

 

Chrániče na zuby je nutné vytvarovať podľa vášho chrupu. Proces tvarovania sa môže u rôznych výrobcov mierne líšiť (súčasťou balenia každého chrániča je návod), ale orientačne sa tvarujú takto: Chránič sa vloží do vriacej vody, vďaka ktorej zmäkne. Potom ho vyberiete a necháte krátko vychladnúť, aby ste sa nepopálili. Následne si chránič vložíte do úst a zahryznite. Po vytvarovaní ho dáte do studenej vody vychladnúť.

 

Veľkosti chráničov na zuby sa delia na dospelé a detské. Všeobecne sa odporúčajú detské/juniorské chrániče do veku 10 rokov a dospelé chrániče od veku 10 rokov vyššie.