Ako vybrať vybavenie pre bojové športy

Redakcia Sportisimo

3.8.2022 • 11 min čítania

Rozhodli ste sa trénovať svoje telo a myseľ pri bojových športoch? Potom sa určite nezaobídete bez adekvátneho vybavenia. Nevyhnutnou súčasťou vybavenia sú najmä ochranné prvky. Ďalšie pomôcky vám pomôžu trénovať správnu techniku a fyzickú kondíciu.

Box, kickbox, judo, karate, taekwondo alebo v poslednom čase veľmi populárne MMA – bojových športov existuje veľa. Niektoré z nich sú bezkontaktné a skôr technické, iné majú bližšie ku klasickej bitke a majú minimum pravidiel alebo obmedzení. Pred výberom vybavenia pre bojové športy si musíte ujasniť niekoľko základných vecí.

  • Aký bojový šport alebo bojové umenie budete robiť?
  • Hľadáte vybavenie na tréning alebo samotný zápas?
  • Aké sú vaše telesné proporcie?
  • Koľko ste ochotní zaplatiť za vybavenie na bojové športy?

Ukázať vybavenie na bojové športy

Zhrnutie

  • Rukavice – Boxerské rukavice sú určené buď na sparing, alebo na boxovanie do vreca. Prvý typ je oválnejší a vyznačuje sa výraznejším vystužením. Rukavice na vrece sú zvyčajne oveľa menšie a ľahšie. Veľkosť rukavíc sa udáva v unciach a musí zodpovedať hmotnosti boxera. Rukavice MMA nechávajú prsty voľné pre iné spôsoby boja.
  • Bandáže – Omotávky sa používajú na ochranu namáhaných kĺbov a zápästí. Klasické omotávacie bandáže majú vysokú úroveň fixácie, ale menej tlmia nárazy. Okrem toho omotanie ruky prinajmenšom v začiatkoch zaberie veľa času. Gélové bandáže vyzerajú skôr ako rukavice. Rýchlo si ich nasadíte a potešia vás aj vysokou absorpciou nárazov. Oveľa menej však fixujú ruku.
  • Chrániče – Prilba sa stará o ochranu hlavy. Mala by pokrývať aspoň čelo, tvár, uši a ideálne aj bradu. K potrebnému vybaveniu patrí aj chránič zubov a suspenzor. V závislosti od športu a špecifických tréningových metód sa môžu hodiť chrániče predkolenia, kolien a lakťov.
  • Boxovacie vrecia – Vybrať si môžete zo závesných boxovacích vriec, trenažérov na stojane a malých boxovacích hrušiek. Hmotnosť boxovacieho vreca by mala byť približne polovica hmotnosti športovca. Na box sa odporúča vrece s dĺžkou 80 až 120 cm, na tréning kopov potrebujete dlhšie modely (150 cm a viac).
  • Lapy a tréningové pomôcky – Medzi najčastejšie používané tréningové pomôcky patria lapy. Nasadí si ich napríklad tréner a vy do nich podľa inštrukcii rozdávate údery alebo kopy. Tréning bojových športov zvyčajne zahŕňa švihadlo, expandéry a pomôcky na regeneráciu.
  • Oblečenie a obuv – Obuv na box a iné bojové športy sa vyrába nad členok, aby noha pevne držala. Dôraz sa kladie predovšetkým na priedušnosť a nízku hmotnosť. Oblečenie na bojové športy, najmä šortky, by malo mať podobné vlastnosti.

Rukavice

V mnohých bojových športoch potrebujete špeciálne rukavice. Tie majú za úlohu najmä spevnenie zápästia a ochranu ruky. Zároveň však do veľkej miery chránia aj zdravie súpera. Výberom nesprávnych rukavíc nielenže zhoršíte kvalitu tréningu, ale riskujete aj zranenie. S akými typmi rukavíc sa stretávate najčastejšie?

Boxerské rukavice

Boxerské rukavice majú oválny tvar a chránia celú ruku. Palec je umiestnený samostatne, ale tento priestor je zvyčajne spojený so zvyškom rukavice. Okrem boxu sú tieto modely vhodné aj na kickbox alebo thajský box.

Rukavice sú vhodné najmä na sparing – tréning jeden na jedného. Nič zásadné nebráni ich používaniu v boxovaní do vreca, ale rukavice sa týmto spôsobom rýchlo opotrebujú. Výrobca na túto skutočnosť zvyčajne upozorňuje. Nedodržanie pokynov môže spôsobiť komplikácie pri prípadnej reklamácii.

Hoci sa boxerské rukavice vyrábajú z mnohých rôznych materiálov, najlepšia a najodolnejšia je stále koža. Kožené rukavice však patria medzi drahšie. Ak hľadáte lacnejšie riešenie, vyberte si syntetickú kožu alebo iné syntetické materiály (zvyčajne polyuretán).

Veľkosť boxerských rukavíc

Kľúčovým aspektom výberu boxerských rukavíc je ich veľkosť. Pri základných výrobkoch nájdete rovnaké veľkosti ako pri oblečení (S, M, L atď.). Rukavice sa však zvyčajne vyrábajú v jednej univerzálnej veľkosti a líšia sa len svojou hmotnosťou. Uvádza sa v unciach (oz) a pohybuje sa v dvojstupňových intervaloch od 6 do 16 oz. Čím ťažší je boxer, tým ťažšie by mali byť jeho rukavice. Oficiálne zápasy sa zvyčajne hrajú v 10 oz rukaviciach.

Výber správnej hmotnosti rukavíc ovplyvňuje niekoľko aspektov. Okrem hmotnosti boxera aj jeho pokročilosť alebo typ tréningu. Preto je ideálne poradiť sa s trénerom. Ako pomôcku môžete použiť nasledujúcu tabuľku.

Hmotnosť rukavíc Využitie

Vhodné pre

6 – 8 oz Tréning

Ženy, deti do 60 kg

10 oz Tréning, oficiálne zápasy

Dospelí do 60 kg (tréning), dospelí všeobecne (zápas)

12 oz Tréning

Dospelí medzi 60 – 80 kg

14 oz Tréning

Dospelí medzi 80 – 95 kg

16 oz Tréning Dospelí nad 95 kg

Pri tréningu dospelí zvyčajne používajú ťažšie rukavice ako pri zápasoch. Nejde len o naplnenie hesla „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“, ale predovšetkým o ochranu sparing partnera. Ťažšie rukavice vážia viac, pretože majú hrubšiu výstelku. Úder s nimi by mal mať miernejšie následky.

Rukavice na vrece

Rukavice na vrece sú špeciálnym druhom rukavíc, ktorý je navrhnutý na boxovanie do vreca. V porovnaní s bežnými rukavicami sú menšie, ľahšie a priedušnejšie. Vizuálne ich spoznáte podľa plochejšieho tvaru. Výrobcovia rukavíc na vrece kladú dôraz na fixáciu zápästia a ochranu kĺbov.

Tento typ rukavíc sa nehodí na sparing, pretože s nimi hrozí príliš vysoké riziko zranenia tréningového partnera. Používanie tohto typu rukavíc je, samozrejme, pri zápasoch zakázané.

MMA rukavice

Ako už názov napovedá, tieto rukavice sú určené pre MMA, t. j. zmiešané bojové umenie. Na prvý pohľad sa od boxerských modelov líšia tým, že v nich zostanú vaše prstyvoľné. Môžete ich používať pri technikách, ktoré pravidlá boxu zakazujú – napríklad pri boji na zemi. MMA rukavice sa často používajú pri tréningu jiu-jitsu a v kurzoch sebaobrany.

Stretnete sa s dvoma základnými typmi MMA rukavíc.

  • Sparingové MMA rukavice – nazývané aj „bambule“. Vyznačujú sa výraznou výstelkou úderovej plochy. Preto sa vzhľadom podobajú boxerským rukaviciam – samozrejme, s tým rozdielom, že sú v spodnej časti otvorené na úchop prstami. Sparingové MMA rukavice by si mali kúpiť najmä začiatočníci.
  • Zápasnícke MMA rukavice – Rukavice, ktoré vidíte na zápasníkoch MMA v televízii. V porovnaní s prvým typom majú tenšiu výstelku. Ruka je v nich oveľa pohyblivejšia a zápasník má lepšie úchopové podmienky.

Ďalšie typy rukavíc

Tento zoznam nie je zďaleka úplný, vyrábajú sa aj ďalšie špecifické typy rukavíc. Môžete napríklad vidieť modely určené výlučne na thajský box a kickbox. V porovnaní s boxerskými rukavicami bývajú plochejšie. Chránič je rovnomerne rozložený na chrbte ruky a kĺboch, čo poskytuje lepšiu ochranu pri krytí kopov.

Špeciálne rukavice sa používajú aj pri fitboxe. Tento bezkontaktný bojový šport využíva prvky boxu a kickboxu. Pomáha pri znižovaní hmotnosti a zlepšovaní fyzickej kondície. Rukavice na fitbox nechránia úplne prsty, ale poskytujú ochranu kĺbov a fixáciu zápästia.

Bandáže

Práve pre kĺby a zápästia sú bojové športy veľmi náročné. Na zmiernenie tohto problému sa používajú bandáže – omotávky na ochranu a spevnenie týchto miest. Okrem toho vám omotávky pomôžu vyplniť voľné miesto v rukaviciach. Bandáže možno rozdeliť na omotávacie a gélové.

  • Omotávacie bandáže – Najbežnejší typ, ktorý sa vyznačuje vysokou úrovňou fixácie. Rezervy sú, naopak, v tlmení nárazov. Pred každým tréningom alebo zápasom si musíte obviazať zápästia a kĺby, čo bude aspoň zo začiatku časovo náročné.
  • Gélové bandáže – Sú to skôr rukavice, ktoré ich môžu v niektorých situáciách (napríklad pri fitboxe) skutočne nahradiť. Okrem rýchleho a jednoduchého nasadenia ponúkajú aj vynikajúcu absorpciu nárazov. Gélové bandáže však poskytujú oveľa menšiu fixáciu ako omotávacie modely.

Chrániče

Riziko zranenia alebo úrazu je pri bojových športoch, pochopiteľne, vysoké. Chrániče sú preto jednou z najdôležitejších súčastí vybavenia.

Prilby

Asi nie je potrebné vysvetľovať, prečo sú pri bojových športoch nevyhnutné prilby. Nešťastný úder do hlavy môže dotyčnú osobu vážne zraniť alebo v krajnom prípade usmrtiť. Prilba sa používa nielen na tréningoch, ale aj na zápasoch detí a žien a v súťažiach nižších tried.

Prilba by mala chrániť aspoň čelo, tvár a uši. Mnohé prilby sa dodávajú aj s chráničom brady. Modely určené na výcvik sebaobrany majú často ochrannú mriežku. Správnu veľkosť prilby si môžete ľahko vybrať podľa obvodu hlavy.

Chrániče na zuby

Chrániče na zuby poskytujú ochranu zubov, ale tiež znižujú riziko otrasu mozgu. Aby chránič na zuby fungoval čo najlepšie, mal by byť vytvarovaný presne podľa vašich zubov a ďasien.

Zvyčajne stačí chránič vložiť do horúcej vody, aby zmäkol. Potom ho nechajte krátko vychladnúť, aby ste sa neobarili, a vložte ho do úst. Na niekoľko sekúnd pevne stlačte chránič zubami. Tento „odliatok“ nechajte opäť stuhnúť v studenej alebo ľadovej vode. Chránič je potom pripravený na použitie. Spôsob tvarovania sa môže pri jednotlivých chráničoch líšiť. Vždy sa riaďte pokynmi uvedenými v balení.

Z hľadiska veľkosti sa chrániče zubov všeobecne delia na chrániče zubov pre deti a dospelých. Chránič pre dospelých sa zvyčajne odporúča pre osoby staršie ako 10 rokov.

Suspenzory

Úder do slabín rozhodne nepatrí medzi najpríjemnejšie zážitky. Preto sa pri bojových športoch nosia suspenzory – chrániče genitálií. Tie sa nasadzujú na bielizeň a mali by pevne držať na svojom mieste, aby sa pri pohybe neposúvali.

Samotná ochranná časť, ktorá je zvyčajne vyrobená z plastu alebo kovu, máva rovnakú veľkosť. V rôznych rozmeroch však prichádza remienok suspenzora. Veľkosť je uvedená na stupnici od S po XXL, prípadne máte k dispozícii údaj o obvode remienka. Uistite sa, že výber suspenzora zodpovedá bojovému športu, ktorý praktizujete. Niektoré modely napríklad nie sú vhodné na boj na zemi, ktorý sa používa v MMA.

Ďalšie chrániče

V závislosti od konkrétneho športu môžete potrebovať iné typy chráničov. Chrániče predkolenia sa používajú v kickboxe a thajskom boxe. V tréningovom procese mnohých bojových športov sa hodia chrániče kolien a chrániče lakťov.

Boxovacie vrecia

Na tréning úderov slúžia boxovacie vrecia. Ich forma môže byť odlišná. Najčastejšie sa stretnete so závesnými vrecami, boxovacími trenažérmi alebo takzvanými hruškami.

    • Závesné boxovacie vrecia – Najčastejšie používaná možnosť. Boxovacie vrece je zavesené na konštrukcii alebo spustené zo stropu. Vrece je štandardne naplnené na určitú hmotnosť, ale môžete si zaobstarať aj modely, ktoré môžete postupne plniť a zvyšovať hmotnosť vreca podľa toho, ako rastú vaše schopnosti.
    • Boxovacie trenažéry – Trenažéry nie sú zavesené, ale stoja na stabilnom stojane. Sú preto ideálne do menších priestorov alebo ak nechcete vŕtať do stropu. Výhodou je aj možnosť prenášania. Boxerské trenažéry môžu mať klasický valcovitý tvar, ale dodávajú sa aj ako figuríny na tréning presnejších úderov.
    • Boxerské hrušky – Malé závesné vrecia v tvare hrušky, ideálne na kondičný tréning, precvičovanie reflexov a rýchlosti úderov. Porovnateľnou alternatívou sú boxovacie lopty.

Ako vybrať veľkosť boxovacieho vreca

Pri výbere boxovacieho vreca je potrebné zvoliť primeranú výšku a hmotnosť. Na tréning boxu sa odporúčajú vrecia s dĺžkou 80 až 120 cm. Ak plánujete trénovať kopy, siahnite po dlhších kusoch – najlepšie 150 cm a viac.

Hmotnosť boxovacieho vreca by mala byť približne polovica vašej hmotnosti. Takže športovec s hmotnosťou 80 kg bude hľadať vrece s hmotnosťou 40 kg. Skúsení boxeri si môžu ľahko kúpiť model, ktorý váži 80 % ich hmotnosti.

Lapy a tréningové pomôcky

Pri cvičení s trénerom oceníte lapy. Za týmto pojmom sa skrývajú penové alebo látkové „dosky“, ktoré si tréner nasadí na ruku. Potom sa budete riadiť jeho pokynmi a pokúsite sa ich zasiahnuť údermi alebo kopmi. Rozdiely medzi jednotlivými lapami sú minimálne. Hlavné rozdiely sa týkajú tvaru a spôsobu upevnenia.

Pri tréningu bojových športov sa používa mnoho ďalších tréningových pomôcok. Nezastupiteľnú úlohu stále zohrávajú švihadlá . Pri naťahovacích a rozcvičovacích cvičeniach vám môžu pomôcť expandéry alebo posilňovacie gumy. Nemôžeme zabudnúť ani na pomôcky používané na regeneráciu.

Oblečenie a obuv

Nemali by ste podceňovať výber bojovej športovej obuvi. Počas tréningov a zápasov ste neustále v pohybe, preto potrebujete pohodlnú obuv, ktorá zároveň dobre fixuje vaše nohy. Práve kvôli dobrej fixácii je to zvyčajne obuv nad členky.

Boxerská obuv sa môže používať aj pri kickboxe alebo MMA. V zápasníckej obuvi sú mierne rozdiely, ale existujú aj univerzálne modely, v ktorých môžete boxovať aj zápasiť. Okrem výberu vhodnej veľkosti sa uistite, že obuv je ľahká a priedušná.

V rámci oblečenia sa zamerajte najmä na šortky. Nesmú obmedzovať váš pohyb. Rovnako ako obuv by mali byť predovšetkým ľahké a priedušné. Špecifickým typom oblečenia pre bojové športy je kimono používané v jude, karate alebo taekwonde.

Ukázať vybavenie na bojové športy

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov