Ako vybrať tenisovú raketu

Redakcia Sportisimo

3.4.2023 • 6 min čítania

Výber správnej tenisovej rakety nie je jednoduchý. Vlastnosti rakety môžu výrazne ovplyvniť hru začiatočníkov aj skúsených tenistov. Správne zvolená môže zvýrazniť vaše silné stránky a potlačiť slabé. Vďaka tomu bude ľahšie zdokonaľovať svoju techniku a vyhrávať čoraz viac zápasov.

Urobte si čas a prejdite si niekoľko parametrov, ktoré určia, aká bude vaša nová raketa. Verte, že sa za túto starostlivosť na kurte poďakujete.

Zhrnutie

  • Vyváženie rakety – parameter, ktorý zohráva významnú úlohu pri určovaní vlastností rakety. Vyváženie do hlavy pomáha zosilniť váš úder, zatiaľ čo vyváženie do ruky poskytuje maximálnu kontrolu nad raketou a mimoriadnu obratnosť. Z každého rožka troška ponúka vyváženie na stred.
  • Veľkosť hlavy – začiatočníci potrebujú raketu s väčšou hlavou, aby mali väčšiu pravdepodobnosť, že loptičku trafia správne. Ak ste už zvládli techniku, hľadajte raketu s menšou hlavou.
  • Hmotnosť – hmotnosť rakety ovplyvňuje stupeň obratnosti a tiež tvrdosť úderu. Pre začiatočníkov sú vhodné ľahšie rakety, ktoré sa ľahšie ovládajú. Pokročilí hráči zvládnu aj tie ťažšie, vďaka ktorým bude ich úder silnejší.
  • Rám rakety – širší rám zvyšuje silu úderu rakety a jeho tuhosť ovplyvňuje pocit z hry. Čím je flexibilnejší, tým lepší zmysel pre hru máte.
  • Výplet – výplet rakety využívajú najmä pokročilí hráči, ktorí už presne vedia, čo potrebujú pre svoju hru. Dôležitá je jeho hustota a napätie.
  • Dĺžka rakety – štandardné dĺžky sa pohybujú od 680 do 690 mm. Dlhšie rakety dosahujú dĺžku až 715 mm. Ideálna dĺžka detskej tenisovej rakety závisí od výšky dieťaťa.
  • Šírka gripu – pre pevný úchop s citom je potrebné zvoliť správnu šírku rukoväti rakety. Musíte tiež vziať do úvahy, či chcete použiť hornú omotávku.

Ukázať tenisové rakety

Vyváženie

Či už potrebujete zvýšiť silu úderu, alebo zlepšiť ovládateľnosť rakety, mali by ste sa zamerať aj na jej vyváženie. To sa určí umiestnením ťažiska od konca gripu smerom k stredu rakety. Delí sa na vyváženie do ruky, na stred a do hlavy. Čím vyššia je hodnota udávaná v cm, tým viac je raketa vyvážená smerom k hlave. Aj keď sa to zdá ako maličkosť, ide o parameter, ktorý je rozhodujúci pri určovaní vlastností rakety.

Označenie Vyvažovanie od konca rukoväti

Vhodné pre

Do hlavy nad 34,5 cm

Začiatočníci, útočná hra

Na stred 33 až 34,5 cm

Začiatočníci, všestranní hráči

Do ruky do 33 cm Pokročilí, technická hra

Vyváženie do hlavy pomáha hlavne zvýšiť silu a rýchlosť úderu. To často potrebujú začiatočníci, ktorí nemusia byť schopní odpáliť loptičku od základnej čiary. Samozrejme, ocenia ju aj pokročilí hráči, ktorí chcú zintenzívniť ofenzívnu stránku svojej hry. Tieto rakety sa však ťažšie ovládajú, čo je mínus, keď potrebujete rýchlo reagovať.

Vyváženie na stred má zo všetkého trocha. Je vhodné pre začiatočníkov, ktorí ešte nemajú definovaný spôsob hry, alebo pre všestranných hráčov. Tieto rakety sú už ľahšie ovládateľné a pomáhajú tiež dodať potrebnú razanciu.

Vyváženie do ruky poskytuje maximálnu kontrolu nad raketou a skvelý cit pre hru. Tieto výhody však ocenia len pokročilí hráči, ktorí ovládajú rôzne techniky úderov. Umožňuje veľmi rýchlu hru a jednoduchú reakciu na akcie súpera. Zručnosť, ktorú získate s týmito raketami, môžete využiť aj pri hre na sieti.

Veľkosť hlavy

Veľkosť hlavy tenisovej rakety určuje, akú veľkú plochu budete mať na odohranie loptičky. To tiež určuje, aký veľký bude tzv. sweetspot vašej rakety, čo je ideálne miesto na úder, keď sa snažíte dostať loptičku na druhú stranu kurtu.

Začiatočníci by si teda mali zaobstarať raketu s väčšou hlavou, s ktorou je väčšia pravdepodobnosť, že loptičku trafia správne. Väčšie rakety tiež poskytujú väčšie zrýchlenie loptičky pri údere a lepšiu ochranu ruky hráča. Ťažšie sa však ovláda, čo so sebou prináša horšiu obratnosť.

Pokročilí hráči, ktorí s tým už nemajú problém, môžu siahnuť po rakete s menšou hlavou. Vďaka nej bude ich zásah presnejší a rýchlejší. Budú ju môcť ľahšie ovládať a rýchlejšie reagovať na údery súpera.

Tenisové rakety sa podľa veľkosti delia do štyroch základných kategórií. Môžete sa stretnúť s mernými jednotkami cm2 alebo in2. Veľkosť hlavy uvádzame jednotne v cm2.

Označenie hlavy Veľkosť (cm2)

Vhodné pre

Oversize (veľká hlava) nad 660

Začiatočníci, rekreačná hra

Mid plus (stredná hlava) 630 až 660

Pokročilí

Mid size (menšia) 600 až 630

Pretekárski a turnajoví hráči

Malá hlava cca 585 Profesionáli

Hmotnosť

Tenisové rakety možno rozdeliť do troch kategórií podľa ich hmotnosti. Vždy sa uvádza hmotnosť rakety bez výpletu. Ľahké rakety sú vo všeobecnosti vhodné pre deti a ženy. Zároveň sa ľahšie ovládajú a hráč môže šikovnejšie reagovať na hru, čo je užitočné pre všetkých začiatočníkov. Nevýhodou však je, že musíte vynaložiť viac energie na silný úder, ktorý zároveň nemusí byť úplne presný.

Rakety strednej hmotnosti sa budú používať na rekreačnú a športovú hry. Majú zo všetkého trochu, nie je úplne ťažké ich ovládať a môžete s nimi dať silnejší úder. Ak už dokážete aj správne trafiť loptičku, jej dráha letu bude presnejšia.

Ťažké rakety ocenia najmä pokročilí hráči s vycibrenou technikou, ktorí využijú ich silné stránky. Je to spôsobené najmä vyššou hmotnosťou švihu, ktorá dodáva úderu väčšiu razanciu a rýchlosť. Jej ovládanie je však zložitejšie, čo si vyžaduje potrebné skúsenosti. Ak uvažujete o novej, ťažšej rakete, odporúčame prechádzať na ťažšie rakety postupne, ideálne v 10- až 15-gramových intervaloch.

Kategória Hmotnosť

Vhodné pre

Ľahké do 280 g

Deti, ženy, začiatočníci

Stredné 280 až 310 g

Stredne pokročilý

Ťažké od 310 g Pokročilí, skúsení hráči

Rám rakety

Pri ráme tenisovej rakety sa budete zaoberať dvoma parametrami, jeho šírkou a tvrdosťou. Šírka ovplyvňuje jeho pevnosť, tvrdosť ovplyvňuje jeho cit pre hru.

Šírka rámu

V prípade tenisových rakiet nájdete rámy so šírkou od 17 mm do 30 mm. Čím hrubší je rám, tým väčšiu silu raketa získa. Takže váš úder bude silnejší. Užšie rámy zase poskytujú lepšiu kontrolu nad raketou. Ak sa teda chcete posunúť v technike hry, je vhodnejší užší rám.

Tuhosť rámu

Väčšia pružnosť rámu môže dodať úderu cit a tuhší rám dodáva švihu silu. Tuhší rám však prenáša viac vibrácií a otrasov z úderu do ruky, takže je vhodnejší na rekreačné hranie. Tuhosť rámu sa označuje jednotkami RA.

  • RA 50 až 60 – flexibilný rám
  • RA 60 až 70 – pevný rám
  • RA 70 a viac – veľmi pevný rám

Výplet

Môžete si kúpiť tenisovú raketu s výpletom. Alebo si môžete vybrať raketu bez neho a nechať si ho vyrobiť individuálne podľa svojich potrieb. Dôležitá je hustota výpletu, ako aj napätie jednotlivých strún.

Výplet s vyššou hustotou, napríklad 18 × 20, poskytuje väčšiu kontrolu nad loptou, menšiu rotáciu a je vhodný na tvrdšiu hru. Má tiež dlhšiu životnosť. Nižšia hustota, napríklad 16 × 19, dodá loptičke väčšiu akceleráciu a lepšiu rotáciu po švihu. Tieto výplety však majú nižšiu životnosť.

Ak sa pozrieme na napätie strún, silnejšie napätie poskytne väčšiu kontrolu nad údermi a slabšie napätie dodá úderu väčšiu razanciu. Záleží teda na tom, čo potrebujete v hre podporiť alebo zvýrazniť.

Dĺžka

Klasické tenisové rakety majú dĺžku od 680 do 690 mm. Vyšším tenistom sa môže lepšie hrať s dlhšími raketami, ktoré dosahujú až 715 mm. Dlhšie rakety sú vhodné aj na hru oboma rukami a na ľahšie dosiahnutie loptičky. Pre deti sa zas vyrábajú kratšie rakety.

Dĺžka rakiet pre deti

Detské rakety odrážajú výšku detí a odporúčajú sa v tejto dĺžke úmerne ich výške. Ak vaše dieťa s tenisom začína, vyberte kratšiu raketu, ktorá sa ľahšie ovláda.

Výška dieťaťa

Odporúčaná dĺžka rakety

do 100 cm

do 485 mm

101 až 114 cm

535 mm

114 až 127 cm

585 mm

127 až 142 cm

635 mm

nad 142 cm 660 mm

Grip

Grip, teda rukoväť tenisovej rakety, má najčastejšie tvar osemuholníka a rôznu hrúbku. Šírku tenisového gripu je potrebné zvoliť správne, aby ste mohli raketu správne uchopiť. Bez pevného uchopenia rukoväti nemáte šancu hrať zábery tak, ako chcete. Ak je hrúbka nesprávna, úchop môže zbytočne zaťažovať ruky, čo môže viesť ku kŕčom v rukách, zápästiach alebo predlaktiach.

Veľkosť úchopu je rozdelená do 6 kategórií podľa veľkosti dlane označených L0 až L5.

Označenie gripu

Vhodný pre

L0

Deti, ženy s veľmi malou dlaňou

L1

Juniorov, ženy s malou dlaňou

L2

Ženy so strednou dlaňou, mužov s malou dlaňou

L3

Ženy s veľkou dlaňou, mužov so strednou dlaňou

L4

Mužov s väčšou dlaňou

L5 Mužov s veľkou dlaňou

Ak si nie ste istí, ktorú kategóriu si vybrať, vyberte si tú nižšiu. Úchop potom môžete ľahko rozšíriť pomocou hornej omotávky. Jej použitie má množstvo výhod, ak ju chcete využiť, mali by ste to vziať do úvahy a vybrať si pôvodný grip užší. Ak hľadáte raketu na rekreačné príležitostné hranie, nemusíte sa obávať hornej omotávky, vystačíte si so základnou.

Kedy je vhodná horná omotávka gripu?

Správna omotávka zabezpečí bezpečné uchopenie, ktoré má pozitívny vplyv na pocit z úderu. Na každej rakete nájdete základnú omotávku od výrobcu, ktorú môžete poznať ako kožu. Z tohto dôvodu je pri športe alebo častom hraní dobré pridať vrchnú omotávku, overgrip.

Chráni základnú časť, ktorej výmena je drahšia. Ak sa totiž začne odlepovať alebo odierať horná vrstva z namotaného materiálu, úchop prestáva byť pevný a grip často takisto nepríjemne lepí. Stačí vymeniť overgrip a tieto nepríjemnosti vám už pri hre nebudú prekážať.

Ukázať tenisové rakety

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov