Ako vybrať športovú podprsenku

Redakcia Sportisimo

28.2.2022 • 8 min čítania

Pre mnohé športovkyne je jednou z najdôležitejších častí oblečenia práve športová podprsenka. Mala by poskytovať dostatočnú oporu, ale zároveň by nemala škrtiť ani obmedzovať pohyb a odvádzať pot od tela.

Pri športových aktivitách sa zvyšuje tlak na oblasť pŕs, preto je veľmi dôležité vybrať si správne sediacu podprsenku. Pomôžu vám pri tom nasledujúce rady.

Ak športovkyňa nepoužíva dobre zvolený model, športový výkon sa pre ňu môže stať veľmi nepríjemným. Pri nedostatočnej podpore poprsia hrozí aj nezvratné natiahnutie spojivového tkaniva v oblasti dekoltu, čo vedie k ovisnutiu prsníkov.

Aj preto, že ide o vaše zdravie, odporúčame si trochu priplatiť a zaobstarať si kvalitnú spodnú bielizeň. Zle sediaca alebo nekvalitná podprsenka môže mať skutočne negatívne následky. Okrem toho často platí, že drahší model z kvalitného materiálu jednoducho vydrží dlhšie. Spolu s ďalšími výhodami, ako je napríklad pohodlie, to preváži možnosť častejšieho nákupu lacnejších podprseniek.

Zobraziť športovú podprsenku

Zhrnutie

 • Veľkosť – Vyberte si vhodnú veľkosť, aby podprsenka pohodlne sedela. Na výber sú klasické podprsenky s košíčkami a klasickým označením veľkosti podľa obvodu hrudníka a veľkosti košíčkov. Druhou možnosťou pre menšie prsia sú kompresné podprsenky, ktoré sú označené písmenami S, M, L ako v prípade oblečenia.
 • Podpora – Úroveň podpory, ktorú podprsenka poskytuje, tiež veľmi súvisí s veľkosťou. Skrátka, ako veľmi drží prsia, aby sa toľko nehýbali. Na výber sú tri úrovne – vysoká, stredná a ľahká podpora. Vysoká podpora je vhodná pre väčšie poprsie a veľmi dynamický pohyb, ľahká podpora je vhodná pre pokojnú jogu a podobne.
 • Dizajn a odskúšanie – Pri výbere určite odporúčame fyzicky vyskúšať model v predajni. Dizajn podprsenky musí dokonale sedieť. Nesmie škrtiť, vyčnievať atď.
 • Materiál – Zamerajte sa aj na výber materiálov, prevládajú syntetické tkaniny, ako je polyester, nylon a elastan, ale existujú aj verzie z bavlny alebo vlny merino. Je dobré investovať do kvalitných materiálov, ktoré si dlhšie zachovajú svoje vlastnosti.

Veľkosť

Základom dobrého výberu, rovnako ako pri klasickej podprsenke, je správna veľkosť. Pre športové podprsenky to platí dvojnásobne.

Číslovanie

Športové podprsenky sa môžu číslovať rovnako ako klasické podprsenky, pričom veľkosť označuje obvod hrudníka a veľkosť košíčkov – napríklad 70C. V tomto prípade ide o podprsenku s vystuženými košíčkami.

Naopak, takzvané kompresné podprsenky, ktoré pritláčajú prsia k telu, majú čísla S, M, L. Sú vhodnejšie pre nižšiu intenzitu pohybu a menšie prsia.

Postup merania veľkosti:

 • zmerajte obvod hrudníka pod poprsím.
 • zapíšte si číslo v centimetroch a zaokrúhlite na najbližší násobok piatich
 • na zistenie veľkosti košíčkov zmerajte obvod hrudníka v najširšom mieste
 • odpočítajte od čísla z merania veľkosti košíčkov veľkosť hrudníka a pomocou tabuľky zistite správnu veľkosť košíčkov
Rozdiel 10 – 14 14 – 16 16 – 18 18 – 20 20 – 22

22 – 24

Veľkosť košíčkov A B C D E F

Na približné porovnanie týchto dvoch spôsobov označovania veľkosti podprsenky môžete použiť nasledujúcu tabuľku. Nezabudnite však, že každé telo je iné a údaje v tabuľke sú len orientačné.

  XXS XS S M L XL XXL
60 A – C D          
65 A B – D          
70   A – B C – D        
75     A – B C – D      
80       A – B C – D    
85         A – C D  
90         A B – D  
95           A – C D
100             A – D

Podpora

Športové podprsenky možno rozdeliť do niekoľkých kategórií podľa úrovne podpory, pretože je zrejmé, že jeden typ podprsenky využijete na pilates a jogu a iný na bicyklovanie, beh a aerobik. Je dôležité vybrať správnu podporu pre danú záťaž.

Na behanie budete potrebovať čo najsilnejšiu oporu a na jogu a pilates budete potrebovať menšiu oporu.

Úrovne podpory

Úroveň podpory podprsenky sa často delí do troch kategórií – ľahká, stredná a vysoká podpora.

 • Ľahká Ľahká podpora je vhodná na fitnes aktivity, ako je joga, pilates – športy so skôr pomalším tempom. Podprsenky sú väčšinou vyrobené z tenšieho a menej pevného materiálu, bez kostice a s tenšími ramienkami.

 • Stredná Stredná podpora je vhodná na fitbox, bosu, flowing, TRX a iné aktivity, ktoré sa vykonávajú prevažne v strednej záťaži. Na rozdiel od podprseniek s nízkou podporou je táto kategória podprseniek viac vystužená a materiál je hrubší.

 • Vysoká – Podprsenky s vysokou podporou sú vhodné na beh, jumping, insanity, aerobik a iné športy, ktoré sa vykonávajú vo vysokom tempe, kde sa kladie dôraz najmä na skoky a intenzívnu tepovú frekvenciu. Táto bielizeň je zvyčajne vystužená mäkkou kosticou a ramienka sú široké, dobrou voľbou pre lepšiu podporu sú aj ramienka prekrížené na chrbte nad lopatkami.

Pre lepší prehľad môžete použiť aj tabuľku s jednotlivými športmi a veľkosťami podprseniek, ktorá vám pomôže lepšie určiť potrebnú podporu (LP – ľahká podpora, SP – stredná podpora, VP – vysoká podpora). Nezabudnite, že najmä pre veľké poprsie je vysoká podpora vhodná aj pre menej fyzicky náročné športy.

  XS S M L XL
Joga LP LP LP VP VP
Pilates LP LP SP VP VP
Veslovanie LP LP SP VP VP
Cyklistika LP LP SP VP VP
Lyžovanie SP SP SP VP VP
Kruhový tréning SP SP VP VP VP
Tenis SP SP VP VP VP
Tanec SP SP VP VP VP
Tímové športy SP VP VP VP VP
Jazda na koni SP VP VP VP VP
Beh VP VP VP VP VP

Skúšanie a strih

Každá športová podprsenka môže mať iný strih, ramienka a zapínanie, takže sa môže stať, že dva modely rovnakej veľkosti vám nebudú sedieť rovnako. Pri skúšaní môžete skontrolovať správnu veľkosť a strih tak, že pohodlne vložíte dva prsty pod ramienka a spodný lem. Ak vám podprsenka nesedí, riešením môžu byť nastaviteľné ramienka. Podprsenka by nemala škrtiť, aby umožňovala hlboké dýchanie, ale na druhej strane by nemala nikde odstávať.

Pohodlie počas športových aktivít môže podporiť aj absencia švov, zapínania a zbytočných praciek. Väčšina výrobcov sa zameriava na tieto potreby a vyrába bielizeň bez švov a bez zapínania, ktoré sa nachádzajú v bežných podprsenkách, a preto sú nevhodné na šport. Pri športe sa viac pohybujete a švy by sa mohli odrieť a spôsobiť drobné modriny.

Väčšina športových podprseniek tiež nevyužíva ani klasické zapínanie medzi lopatkami a oblieka sa cez hlavu. Pozornosť venujte aj šírke ramienok, na voľnejšie športy môžete zvoliť užšie popruhy, na športy ako beh a aerobik sú lepšie širšie popruhy, ktoré sa nezarezávajú do kože. Popruhy by sa nemali dotýkať krku, čo by mohlo ľahko spôsobiť odreniny, a spomínaná konštrukcia ramienok prekrížených na chrbte poskytuje lepšiu podporu.

Skúška v predajni

Najmä drahšie podprsenky určite odporúčame vyskúšať si fyzicky v obchode. Každé telo je iné a vzory a strihy podprseniek sa dosť líšia. Ideálne je v kabínke vyskúšať, či všetko sedí aj v pohybe. Nebojte sa urobiť niekoľko prudkých pohybov, skokov alebo výpadov, aby ste sa uistili, že je podpora podprsenky dostatočná.

Okrem toho uistenia sa, že podprsenka sedí a je pohodlná, venujte osobitnú pozornosť spodnému lemu, ktorý drží prsia. Nemal by siahať viac ako 2 cm pod prsia, aby neprekážal. Lem by sa pri pohybe nemal posúvať smerom nahor. Skúste pri testovaní v kabínke zdvihnúť ruky nad hlavu a sledujte, či sa vám lem neposúva. Niekedy majú podprsenky silikónové prúžky, ktoré držia lem na mieste.

Materiály

Športové podprsenky sú väčšinou vyrobené zo syntetického materiálu. Najčastejšie ide o polyester, nylon a elastan, ktoré ponúkajú ideálne parametre – odvádzajú pot, sú pevné, pružné, nemali by dráždiť pokožku a drahšie kúsky zabraňujú rastu baktérií, a tým aj vzniku zápachu.

Ak niekomu napríklad nevyhovuje syntetický materiál alebo má naň zlú kožnú reakciu, môžu byť vhodnou voľbou aj bavlnené podprsenky, ktoré však nemajú také dobré vlastnosti na transport potu a podporu pŕs. Zaujímavou alternatívou môže byť obľúbená vlna merino, ktorá odvádza pot, dobre tepelne izoluje a je antibakteriálna. Často sa používa v termobielizni.

Polyester

Polyesterové vlákno je najpoužívanejším materiálom na výrobu športového oblečenia, a teda aj podprseniek. Ide o chemické vlákno, ktoré vyniká tvarovou stabilitou, jednoduchou údržbou a predovšetkým nízkou sorpciou, takže materiál tak nenavlhne a podporuje tak transport potu od pokožky.

Niektoré značky používajú takzvaný recyklovaný polyester, opätovne použitý materiál, najčastejšie vyrobený z PET fliaš, takže výrobok menej zaťažuje planétu a pomáha znižovať množstvo odpadu.

Nylon

Syntetický nylonový materiál je veľmi odolný, drží farby a málo sa krčí. Nevýhodou je, že je horľavý a udržiava v sebe statickú elektrinu. Podobne ako polyester, ani toto vlákno neabsorbuje vlhkosť do svojej štruktúry, a preto je vhodné na športové oblečenie.

Elastan

Elastan patrí do skupiny syntetických vlákien, ktoré sa vyznačujú výnimočnou pružnosťou. Tento materiál sa dá natiahnuť na 3- až 7-násobok pôvodnej dĺžky. Je pevnejší a odolnejší ako gumové vlákna.

Na zmesiach elastanových vlákien oceníte najmä väčšiu pružnosť materiálu, menšiu krčivosť a schopnosť držať tvar. V Európe sa ujal názov elastan, zatiaľ čo v Severnej Amerike je toto vlákno známe ako Spandex. Najznámejšou značkou tohto vlákna je Lycra. Elastan sa vyrába v mnohých krajinách pod rôznymi názvami, napríklad Dorlastan, Elaspan, Linel atď.

Životnosť a starostlivosť o podprsenku

Materiály, z ktorých je podprsenka vyrobená, sa musia primerane ošetrovať, pretože nedostatočná starostlivosť znamená aj kratšiu životnosť. Všeobecne platí, že podprsenka vydrží približne jeden rok (30 až 40 praní), pretože opakované pranie znehodnocuje materiál a podprsenka stráca schopnosť poskytovať dobrú oporu.

Mala by sa prať na šetrnom programe, ideálne len ručne v studenej vode s jemným pracím prostriedkom. Nepoužívajte bielidlá ani zmäkčovadlá a nesušte ju v bubnovej sušičke.

Ak máte pocit, že vaša podprsenka je už vyťahaná alebo vám nesedí, kúpte si novú, pretože už pravdepodobne nebude dobre poskytovať dostatočnú podporu a môže roztiahnuť väzivo, čo môže mať za následok ovisnuté prsia.

Zobraziť športovú podprsenku

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov